Վարչապետ․ «Պետությունը հոգում է, որ մարդիկ անվճար ստանան պատվաստում, քաղաքացին ինքն է ընտրում՝ ծախս անի, թե չանի»
18 բժշկական կենտրոնում կորոնավիրուսով հիվանդների համար այս պահին ծավալված է 2156 մահճակալ, որից զբաղված է 2006-ը։ Կորոնավիրուսով հիվանդ 11 470 քաղաքացուց 286-ն է պատվաստված, իսկ հիվանդանոցում գտնվող 2006 հիվանդից միայն 38-ն է պատվաստված։ Այս մասին Կառավարության սեպտեմբերի 24-ի նիստում հայտնեց Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը։
Ըստ նախարարի՝ պատվաստված քաղաքացիները հիվանդությունը տանում են ավելի թեթև։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն էլ նշեց, որ պատվաստանյութը 97,5 տոկոսով պաշտպանում է վարակվածությունից, իսկ հոսպիտալացումից՝ 98,2 տոկոսով։
Անդրադառնալով հոկտեմբերի 1-ից ուժի մեջ մտնող հրամանին, որով չպատվաստված աշխատողները պետք է ամիսը 2 անգամ ՊՇՌ թեստի արդյունք ներկայացնեն՝ վարչապետն ասաց, որ մարդկանց համար որևէ լրացուցիչ ծախս չի առաջանում, քանի որ նրանք դա անելու անհրաժեշտությունը և կարքիը չունեն․
«Պետությունը հոգում է, որ այդ բոլոր մարդիկ բացարձակապես անվճար ստանան պատվաստում։ Քաղաքացին ինքն է ընտրում՝ ծախս անի, թե չանի։ Ավելի քան 300 000 պատվաստումներից չունենք որևէ հիշատակման արժանի բարդություն։ Կառավարությունն առաջինն ինքն է պատվաստվել։ Դահլիճում նստած բոլոր մարդիկ, եթե չունեն հակացուցում, բոլորը պատվաստված են։ Եթե հակամարմինների հետ կապված զգանք անհրաժեշտություն, որ նորից պետք է պատվաստվենք, պետք է դա անենք։»։
Անահիտ Ավանեսյանն էլ տեղեկացրեց, որ վերջին երկու օրը պատվաստումների թվի շեշտակի աճ կա։
«Սեպտեմբերի 22-ին իրականացվել է 9924 պատվաստում, երեկ՝ 8440 պատվաստում։ Քաղաքացիների մոտ վստահության մեծացում կա»,- նշեց նախարարը։

Н. Пашинян: “Государство заботится о бесплатной вакцинации граждан, а они пусть сами решают, тратиться им или нет”
На данный момент в 18 медицинских центрах развернуто 2156 коек для больных Covid-19. Из них занято уже 2006. Из 11 470 больных коронавирусом прививку получили 286, а из находящихся в больницах 2006 больных – лишь 38. Об этом на заседании правительства сегодня, 24 сентября, сообщила министра здравоохранения Анаит Аванесян, подчеркнув, что вакцинированные граждане легче переносят болезнь. В свою очередь премьер-министр Никол Пашинян отметил, что вакцина на 97,5% защищает от заражения и на 98,2% - от госпитализации.
Касаясь вступающего в силу с 1 октября приказа о том, что невакцинированные работники должны дважды в месяц представлять результаты ПЦР-тестов, премьер сказал: “Государство заботится о бесплатной вакцинации граждан, а они пусть сами решают, тратиться им или нет. Ни у кого из более чем 300 тысяч привитых граждан серьезные осложнения, о которых можно было бы упомянуть, не наблюдались. Члены правительства вакцинировались первыми. Все сидящие в зале лица вакцинированы. И если возникнет необходимость в повторной вакцинации, мы должны это сделать”.
Глава Минздрава также сообщила, что последние два дня наблюдается ощутимый рост числа вакцинаций, граждане начинают проявлять больше доверия.