Ալեքսեյ Օվերչուկ. «Հայաստանի տարածքով միջանցքի հարց չի քննարկվում»
Հայաստանի տարածքով միջանցքի ստեղծման հարց, որն իրար կկապի Ադրբեջանն ու Նախիջևանը, չի քննարկվում։ Այս մասին Երևանում «Ազատություն» ռադիոկայանի լրագրողի հարցին ի պատասխան՝ հայտարարել է Ռուսաստանի փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը։
«Ո՛չ, չի քննարկվում։ Քննարկվում է Անդրկովկասում տնտեսական և տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակման հարցը»,- հայտարարել է Ռուսաստանի փոխվարչապետը։
Ըստ նրա՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև տրանսպորտային հաղորդակցության ապաշրջափակումը կնպաստի Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև ապրանքաշրջանառության մեծացմանը։ Օվերչուկը նշել է, որ Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի փոխվարչապետերի գլխավորած եռակողմ աշխատանքային խմբի գործունեությունը շարունակվում է։
Կողմերը միտված են տարածաշրջանում տրանսպորտային և տնտեսական կապերի ապաշրջափակմանը։ Ապաշրջափակումը, տրանսպորտային հաղորդակցությունների կառուցումն ու վերականգնումը թույլ կտա նոր հնարավորություններ ստեղծել ապրանքաշրջանառության ընդլայնման և ավելացման համար»,- նշել է ռուս պաշտոնյան։
Հիշեցնենք, որ նախօրերին Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն էլ հայտարարել էր, որ, այսպես կոչված, «Զանգեզուրի միջանցքը» (իր բառերով՝ «Նախիջևանյան միջանցքը») կարող է նպաստել հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորմանը։
«Մի կողմից Փաշինյանը հայտարարում է, որ մտադիր չէ Նախիջևանյան միջանցք տրամադրել, մյուս կողմից նշում, որ ուզում է ինձ հետ հանդիպել։ Եթե նա ուզում է հանդիպել Թայիփ Էրդողանի հետ, պետք է դրական քայլեր ձեռնարկի։ Թուրքիան բաց է բանակցությունների համար, սակայն հանդիպման կազմակերպման համար, զրուցակիցը պետք է ցուցաբերի դրական մոտեցում»,- նշել էր Թուրքիայի նախագահը։

Russian Deputy Prime Minister Alexei Overchuk said today that Armenia and Azerbaijan have yet to discuss the issue of transporation corridors.
Overchuk, responding to a RFE/RL reporter, said that the issue of unblocking economic and transport ties in the Caucasus is being discussed.
In January 2020, the governments of Russia, Armenia and Azerbaijan founded a working group to explore the practicalities of opening the Armenian-Azerbaijani border following last year’s war.
Overchuk, in Armenia to attend a Russian-Armenian business forum, co-heads the working group with his Armenian and Russian counterparts.
“We don’t have corridors on the working group agenda,” Overchuk said, referring to the so-called Zangezur Corridor, touted by Azerbaijani President Ilham Aliyev, that would link Nakhijevan with the rest of Azerbaijan via Armenia’s Syunik Province.
“The parties aim to unblock transport and economic ties in the region. Unblocking, building and restoring transport communications will create new opportunities for expanding and increasing trade," the Russian official said.