Մարիա Զախարովա. «Ռուսաստանը պատրաստ է նպաստել հայ-թուրքական հարաբերությունների բարելավմանը»
Մոսկվան պատրաստ է նպաստել Երևանի և Անկարայի հարաբերությունների բարելավմանը, ինչպես նաև տեսնում է դրական ազդակներ երկու երկրների միջև։ Այդ մասին հինգշաբթի օրը՝ սեպտեմբերի 2-ին կայացած ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
«Մենք արձանագրել ենք Երևանի և Անկարայի միջև վերջերս տեղի ունեցած դրական ազդակների փոխանակումը, նկատի ունենք արձանագրել այն համատեքստում, որ տեսել ենք այն և ի գիտություն ընդունել։ Մենք այժմ էլ պատրաստ ենք ամեն կերպ նպաստել երկու հարևան պետությունների մերձեցմանը՝ փոխադարձ հարգանքի և միմյանց շահերը հաշվի առնելու հիման վրա»,- հայտարարել է Զախարովան։
Ինչպես նշել է ռուս դիվանագետը, երկու երկրների միջև հարաբերությունների կարգավորումը կնպաստի տարածաշրջանում խաղաղությանը, կայունությանը և բարգավաճմանը, հատկապես 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի և 2021 թվականի հունվարի 11-ի Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի առաջնորդների հայտարարությունների համատեքստում «հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման ֆոնին»։
Զախարովան նաև ընդգծել է, որ Ռուսաստանը միշտ կողմ է եղել Հայաստանի և Թուրքիայի հարաբերությունների բարելավմանը և ակտիվ մասնակցություն ունեցել այդ գործընթացում։ «Ի դեպ, մենք նախկինում անմիջականորեն մասնակցել ենք համապատասխան միջնորդական ջանքերին։ Այսպես, մենք նպաստել ենք 2009 թվականին Ցյուրիխում, այսպես կոչված, ցյուրիխյան արձանագրությունների ստորագրմանը։ Վերջինս ենթադրում էր փուլ առ փուլ, առանց նախապայմանների առաջքաշման, Հայաստանի և Թուրքիայի հարաբերությունների բարելավում։ Իրավամբ, Ռուսաստանը ոչ միայն միջնորդի, այլև գործնական, արդյունավետ դեր դեր է ունեցել, որն այդ հանդիպման ժամանակ հանգեցրել է դրական արդյունքների։ Ցավոք, նախաձեռնությունները, որոնք կողմերը հասել էին Ռուսաստանի միջնորդության արդյունքում, չիրագործվեցին։ Բայց դա արդեն յուրաքանչյուր պետության կամքն էր»,- եզրափակել է Զախարովան։
Հիշեցնենք, ավելի վաղ, ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ Թուրքիայի կողմից դրական ազդակներ է տեսնում՝ տարածաշրջանային խաղաղության համատեքստում։ «Վերադառնալով տարածաշրջանային խաղաղության թեմային՝ պիտի ասեմ, որ որոշակի հրապարակային դրական ազդակներ կան Թուրքիայի կողմից։ Մենք այդ ազդակները կգնահատենք և դրական ազդակներին դրականով կպատասխանենք»,- նշել էր Փաշինյանը։
Ի պատասխան դրա, Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել էր, որ Թուրքիան պատրաստ է Հայաստանի հետ հարաբերությունների աստիճանական կարգավորմանը՝ վերջինիս կողմից հաշտեցման հայտարարությունների ֆոնին։
«Մեր տարածաշրջանին անհրաժեշտ է կառուցողական մոտեցում։ Եթե նույնիսկ կան տարաձայնություններ, հարևանական հարաբերությունների զարգացումը պետք է իրականացնել տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության հարգման հիման վրա։ Այդ իսկ պատճառով մենք կարող ենք աստիճանաբար կարգավորել հարաբերությունները Հայաստանի հետ։ Նոր կառավարությունը հայտարարել է այդ ուղղությամբ շարժվելու պատրաստակամության մասին»,- ինքնաթիռում լրագրողներին հայտարարել էր Էրդողանը՝ Սարաևո կատարած այցից վերադարձի ճանապարհին։
Նրա խոսքով՝ տնտեսական զարգացման հարցերով զբաղվել և համագործակցության համար պայմաններ ստեղծել կարելի է միայն կայուն խաղաղության ապահովումից հետո։ «Հենց այդ տրամաբանությամբ Ադրբեջանը Հայաստանին առաջարկում է սկսել բանակցություններ՝ համապարփակ խաղաղության պայմանագրին հասնելու համար։ Նման մոտեցման շնորհիվ Հարավային Կովկասի զարգացման համար ի հայտ կգան նոր հնարավորություններ։ Մենք պատրաստ ենք աշխատել բոլոր երկրների հետ, որոնք ցանկանում են օգտագործել այդ պատմական հնարավորությունը»,- նշել էր Թուրքիայի նախագահը։
Վերջինս հավելել էր, որ օրակարգում է «Հինգի հարթակ»-ի կամ «Վեցի հարթակ»-ի ստեղծման առաջարկը, որին կմասնակցեն Թուրքիան, Ադրբեջանը, Ռուսաստանը, Իրանը և Հայաստանը։ «Մենք առաջարկել ենք այստեղ ներառել նաև Վրաստանին։ Եթե այդպիսի հարթակ կազմակերպվի, տարածաշրջանում ավելի հանգիստ իրավիճակ կլինի»,- հավելել էր Էրդողանը։ Նա նաև նշել էր, որ հարցը քննարկել է Պուտինի ու Ալիևի հետ, իսկ առաջիկայում այդ մասին պատրաստվում է խոսել նաև Իրանի նորընտիր նախագահ Էբրահիմ Ռայիսիի հետ։

Moscow Says It's Ready to Facilitate Normalization of Armenian-Turkish Relations
Russian Foreign Ministry Spokesperson Maria Zakharova, at a Moscow press briefing today, said that Moscow is ready to facilitate the normalization of Armenian-Turkish relations.
“We have recorded the recent exchange of positive signals between Yerevan and Ankara. We are now ready to contribute in every way to the rapprochement of the two neighboring states on the basis of mutual respect and taking into account each other's interests," Zakharova said.
According to the Russian diplomat, the normalization of relations between the two countries will contribute to peace, stability and prosperity in the region, especially in the context of the statements of the leaders of Russia, Azerbaijan and Armenia on November 9, 2020 and January 11, 2021 against the background of normalization of Armenian-Azerbaijani relations.
Zakharova noted that Russia has always been in favor of the normalization of relations between Armenia and Turkey and has actively participated in that process.
"By the way, we have previously directly participated in relevant mediation efforts. Thus, we facilitated the signing of the so-called Zurich Protocols in 2009. The latter presupposed the gradual improvement of Armenia-Turkey relations step by step, without preconditions. Indeed, Russia played not only a mediator, but also a practical, effective role, which led to positive results during that meeting. Unfortunately, the initiatives reached by the parties as a result of Russia's mediation were not implemented. But that was already the will of each state," Zakharova said.
Armenian PM Nikol Pashinyan recently stated that he sees positive signals from Turkey in the context of regional peace.
"Returning to the topic of regional peace, I must say that there are certain public positive signals from Turkey. We will evaluate those signals, we will respond positively to the positive signals," Pashinyan said.
In response, Turkish President Recep Tayyip Erdogan stated that Ankara is ready for the gradual normalization of relations with Armenia given the background of the latter's statements of reconciliation.
"Our region needs a constructive approach. Even if there are disagreements, the development of neighborly relations should be based on respect for territorial integrity and sovereignty. That is why we can gradually normalize relations with Armenia. The new government has announced its readiness to move in that direction," Erdogan told reporters on the plane on his way back from a visit to Sarajevo.
Erdogan said that the proposal to create a "Five Platform" or "Six Platform" is on the agenda, in which Turkey, Azerbaijan, Russia, Iran and Armenia will participate.
"We have offered to include Georgia here as well. If such a platform is organized, the situation in the region will be calmer," Erdogan said.
He mentioned that he had discussed the issue with Putin and Aliyev, and that he would soon talk about it with newly elected Iranian President Ebrahim Raisi.