Կորոնավիրուսով ծանր և ծայրահեղ ծանր 700 հիվանդ կա
Այս պահին 14 բժշկական կենտրոն սպասարկում է կորոնավիրուսով հիվանդներին։ Ծավալվել է 1500 մահճակալ, որից զբաղված է 1143-ը։ Առողջապահության նախարարությունը պատրաստ է ծավալել մինչև 2600-2700 մահճակալ։ Այս մասին Կառավարության նիստում հայտնեց Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը։
«Ծանր և ծայրահեղ ծանր վիճակում գտնվում է մոտ 700 պացիենտ։ Ընդհանուր հոսպիտալացվածների և ծանր պացիենտների թվի համամասնությունը բավական մտահոգիչ է։ Հայաստանում, ինչպես այլ երկրներում, այս պահին ակտիվ շրջանառվում է «դելտա» շտամը, որը աչքի է ընկնում ինչպես իր բարձր վարակելիության աստիճանով, այնպես էլ հիվանդացության ավելի ծանր ընթացքով։ Ունենք երիտասարդ պացիենտներ, որոնք որևէ ուղեկցող հիվանդություն չունենալու պարագայում ներկայում գտնվում են ծայրահեղ ծանր վիճակում, բժիշկները պայքարում են նրանց կյանքի համար»,- ասաց նա։
Անդրադառնալով պատվաստումներին՝ նախարարը նշեց, որ երեկ իրականացվել է 7114 պատվաստում, ընդհանուր՝ 267 504 պատվաստում։
«Օրական պատվաստման թվով հատել ենք 7000-ը, բավական ակտիվություն ունենք, որոշ պոլիկլինիկաներում անգամ հերթեր են գոյանում։ Հոկտեմբերի 1-ից բոլոր տնտեսվարողների համար ուժի մեջ է մտնում իրենց աշխատակիցների կողմից 2 շաբաթը մեկ անգամ ՊՇՌ թեստի բացասական պատասխանի ներկայացման պահանջը, բացառություն են կազմում այն դեպքերը, երբ աշխատակիցը պատվաստված է, հղի է կամ ունի պատվաստման հստակ հակացուցումներ»։
Անահիտ Ավանեսյանի խոսքով՝ չինական պատվաստանյութի և AstraZeneca-ի պաշարները բավականեցնում են։ Sputnik-V-ի արտադրական գործընթացների հետ կապված մատակարարման հապաղումներ կային, հաջորդ շաբաթ Հայաստանը կստանա երկրորդ խմբաքանակը։
«Չկա որևէ պոլիկլինիկա, որ գոնե երկու պատվաստանյութ չունենա»,- հայտնեց նախարարը։
Հիշեցնենք, որ երեկ գրանցվել է կորոնավիրուսային հիվանդության 522 դրական նոր դեպք, իրականացվել է 6383 թեստավորում։ Գրանցվել է 11 մահ։

700 больных Covid-19 находятся в тяжелом и крайне тяжелом состоянии
На сегодняшний день больных Covid-19 в Армении обслуживают 14 медицинских центров. Развернуто 1500 коек, из них занято 1143. Министерство здравоохранения готово увеличить эти мощности до 2600-2700. Об этом сообщила на сегодняшнем заседании правительства министр здравоохранения Анаит Аванесян.
“В тяжелом и крайне тяжелом состоянии находятся около 700 пациентов. Обеспокоенность вызывает соотношение общего числа госпитализированных и тяжелых пациентов. В Армении, как и в других странах, в настоящее время доминирует штамм “Дельта”, который отличается высокой степенью заразности и более тяжелым течением болезни. У нас есть молодые пациенты, которые даже при отсутствии каких-либо сопутствующих заболеваний находятся в крайне тяжелом состоянии, и врачи борются за их жизни”,- отметила А.Аванесян.
Касаясь процесса вакцинации, министр сообщила, что вчера было проведено 7114 прививок, а всего – 267 504. “Число вакцинированных за сутки перевалило за 7000. Активность довольно хорошая, в некоторых поликлиниках даже образуются очереди. С 1 октября для всех хозяйствующих субъектов вступит в силу требование о представлении сотрудниками отрицательных пцр-тестов каждые две недели. Исключение составят уже привитые, беременные и лица, имеющие противопоказания к вакцинации.
Запасов китайской вакцины и AstraZeneca достаточно. Что касается “Sputnik-V”, то его поставка запаздывает, однако уже на следующей неделе Армения получит вторую партию российской вакцины.
“Нет такой поликлиники, которая не имела хотя бы две вакцины”,- заверила глава Минздрава.
Напомним, что вчера было выявлено 522 новых случая Codiv-19, проведено 6383 тестирования, скончались 11 человек.