Կքննարկվի հայ-ադրբեջանական սահմանի ողջ երկայնքով ռուս սահմանապահների տեղակայման հարցը
Ի հեճուկս ՀՀ կառավարության և միջազգային հանրության գործադրած ջանքերի՝ իրադրությունը հայ-ադրբեջանական սահմանագծի երկարությամբ չի կայունանում։ Այս մասին կառավարության հուլիսի 29-ի հերթական նիստին հայտնեց վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը։
«Ադրբեջանը շարունակում է ագրեսիվ հռետորաբանության և գործողությունների գործադրումը՝ միևնույն ժամանակ անպատասխան թողնելով իրադրության քաղաքական և երկարաժամկետ կարգավորմանն ուղղված միօջազգային հանրության բոլոր առաջարկները»,- ասաց Փաշինյանը։
Նա կրկին մատնանշեց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի նախագահների՝ ապրիլի 13-ի հայտարարությունը, որով նրանք կողմերին կոչ են անում առաջին իսկ հնարավորության դեպքում վերսկսել երկխոսությունը համանախագահների հովանու ներքո։
Վարչապետի պաշտոնակատարը նաև հիշեցրեց, որ մինչ օրս Ադրբեջանը չի արձագանքել այս կոչին, մինչդեռ Հայաստանը բազմիցս ընդգծել է ցանկացած պահի բանակցությունները սկսելու իր պատրաստակամությունը։
«Ադրբեջանն իր բոլոր գործողություններով փորձում է խաթարել երկխոսության որևէ հնարավորություն՝ հռետատորաբանությամբ և գործողություններով վարկաբեկելով նոյեմբերի 9-ի և հունվարի 11-ի եռակողմ հայտարարությունները»,- նշեց նա։
Փաշինյանը շեշեց, որ Ադրբեջանը չի կատարում եռակողմ հայտարարության 8-րդ կետով սահմանված պարտավորությունը։ «Ադրբեջանում շարունակում են հայ ռազմագերիների, պատանդների և այլ պահվող անձանց շինծու դատավարությունները, որի հետևանքով նրանք դատապարտվում են երկար տարիների ազատազրկումների։ Վերջին շրջանում գրեթե բոլոր դատապարտվածները գերեվարվել են նոյեմբերի 9-ից հետո, խաղաղապահների պատասխանատվության գոտիներում։ Եթե այս փաստը համադրում ենք այն լայնածավալ հակաքարոզչության հետ, որ Ադրբեջանում վարվում է ընդդեմ խաղաղապահների և այն փաստի հետ, որ Ադրբեջանը մինչ օրս չի ստորագրել խաղաղապահների մադատը, ակնհայտ է դառնում, որ սա խաղաղապահների, այսինքն՝ Լեռնային Ղարաբաղում խաղաղության ու կայունության դեմ իրականացվող գործողությունների շարք է։
Ադրբեջանը հետևողական գործոություններ է ձեռնարկում նաև վարկաբեկելու տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացման թեման։ Ի հեճուկս այն բանի, որ ո'չ նոյեմբերի 9-ի հայտարարության 9-րդ վերաբերելի կետում, ո'չ հունվարի 11-ի հայտարարության մեջ չկա որևէ «միջանցք» արտահայտություն կամ սահմանում, չեն ընդգծվում կոնկրետ երթուղիներ, Ադրբեջանը շարունակում է արծարծել ինչ-որ «միջանցքի» թեմա՝ մատնանշելով կոնկրետ երթուղիներ և ուղղություններ»,- ասաց վարչապետի պաշտոնակատարը։
Փաշինյանը ևս մեկ անգամ հավաստիացրեց՝ Հայաստանը չի քննարկել, չի քննարկում և չի քննարկելու միջանցքային տրամաբանության որևէ հարց, Ադրբեջանը փորձում է խաթարել տարածաշրջանային կոմունիկացիների բացման թեման։
«Ինչպես Հայաստանը Ադրբեջանի տարածքով պետք է հաղորդակցություն ունենա դեպի Ռուսաստան, Կենտրոնական Ասիա, Իրանի Իսլամական Հանրապետություն, այնպես էլ Ադրբեջանը Հյասատանի տարածքով՝ դեպի Նախիջևան, Վրաստան, Իրան։ Այս ծրագրի իրականացման համար սահմանի համապատասխան կետերում պիտի ստեղծվեն մաքսային կետեր, որոնց հատումը երկու կողմերից պիտի իրականացվի միջպետական սահմանների անցման միջազգայնորեն, օրինակ՝ ԱՊՀ-ում ընդունված կանոններին համապատասխան մաքսային սահմանային և այլ տեսակի հսկողություններով։ Ադրբեջանի զինված ուժերը ոչ միայն շարունակում են ապօրինի կերպով մնալ Հայաստանի տարածքում, խոսքը Սոթք-Խոզնավար հատվածի մասին է, այլև շարունակաբար սադրիչ գործողություններ են ձեռնարկում՝ փորձելով վարկաբեկել Հավաքական անվտանգության պայմանագրի համակարգը»,- հայտնեց կառավարության ղեկավարը։
Նրա խոսքով, այս գործողություններին զուգահեռ՝ Ադրբեջանը Հայաստանին մեղադրում է, իբր, սադրանքներ գործելու մեջ։
«Լինելով ՀԱՊԿ անդամ, որը սույն թվականի սեպտեմբերից ստանձնելու է կազմակերպության նախագահությունը, Հայաստանը հասկանում է ՀԱՊԿ-ի համար անվտանգային սպառնալիքներ չստեղծելու, դաշնակից երկրներին ռազմական գործողությունների մեջ չներքաշելու իր պատասխանատվությունը, և ես պաշտոնապես բացառում եմ Հայաստանի զինված ուժերի կողմից որևէ սադրիչ գործողություն։ Միևնույն ժամանակ կարծում եմ, որ Ադրբեջանի և մեր փոխադարձ մեղադրանքների իսկությունը պարզելու հարցում հնարավոր լուծումներից մեկը կարող է լինել ՀԱՊԿ մոնիթորինգային առաքելության տեղակայումը հայ-ադրբեջանական սահմանի երկայնքով, ինչը նախատեսված է ՀԱՊԿ-ի գործունեության իրավակարգավորումներով։ ՀԱՊԿ-ի շրջանակներում նման առաքելություն իրականացնելու անհնարինության պայմաններում մեզ համար կարող են լինել միջազգային այլ ընդունելի ֆորմատներ, ներառյալ՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությունը։ Առկա իրավիճակը հաշվի առնելով, կարծում եմ, իմաստ ունի դիտարկել հայ-ադրբեջանական սահմանի ողջ երկայնքով ռուս սահմանապահների տեղակայման հարցը, ինչը հնարավորություն կտա սահմանազատման եւ սահմանագծման աշխատանքներն իրականացնել առանց ռազմական բախումների ռիսկի։ Այս թեման պատրաստվում ենք քննարկել մեր ռուսաստանցի գործընկերների հետ»,- ասաց Փաշինյանը։

Будет рассмотрен вопрос размещения российских пограничников вдоль всей армяно-азербайджанской границы
Вопреки усилиям правительства Армении и международной общественности ситуация на армяно-азербайджанской границе не стабилизируется. Об этом на заседании правительства сегодня, 29 июля, сообщил исполняющий обязанности премьер-министра Никол Пашинян.
“Азербайджан продолжает использовать агрессивную риторику и действия, в то же время оставляя без ответа все предложения международной общественности по политическому и долгосрочному урегулированию ситуации”,- отметил Н.Пашинян.
Врио премьера вновь сослался на заявление сопредседателей Минской группы ОБСЕ от 13 апреля, которым они призывали стороны при первой же возможности возобновить диалог под эгидой сопредседателей.
Пашинян также напомнил о том, что Азербайджан до сих пор не отреагировал на этот призыв, тогда как Армения неоднократно подчеркивала свою готовность начать переговоры в любой момент.
“Азербайджан всеми своими действиями пытается сорвать любую возможность диалога, дискредитируя своей риторикой и шагами трехсторонние заявления от 9 ноября и 11 января”,- сказал Никол Пашинян.
Он подчеркнул, что Азербайджан не выполняет обязательства, установленные 8-м пунктом трехстороннего заявления: “В Азербайджане продолжаются сфабрикованные судебные процессы над армянскими военнопленными, заложниками и другими удерживаемыми лицами, вследствие чего они приговариваются к длительным срокам лишения свободы. Почти все осужденные в последее время были взяты в плен после 9 ноября в зонах ответственности миротворцев. Если сопоставить этот факт с той широкомасштабной пропагандой, которая ведется в Азербайджане против миротворцев, а также с тем фактом, что Азербайджан до сих пор не подписал мандат миротворцев, становится очевидно, что эти действия направлены против миротворцев, то есть против мира и стабильности в Нагорном Карабахе.
Азербайджан предпринимает последовательные шаги и по дискредитации темы открытия региональных коммуникаций. Вопреки тому, что ни в заявлении от 9 ноября, ни в заявлении от 11 января не содержится слово или термин “коридор”, не указаны конкретные маршруты, Азербайджан продолжает муссировать тему некоего “коридора”, называя конкретные маршруты и направления”,- отметил врио премьера.
Пашинян еще раз заверил, что Армения не обсуждала, не обсуждает и не будет обсуждать какой-либо вопрос коридора. Азербайджан пытается помешать процессу разблокирования региональных коммуникаций. “Как Армения должна иметь через территорию Азербайджана коммуникации в направлении России, Центральной Азии, Ирана, так и Азербайджан должен иметь через территорию Армению коммуникации в Нахиджеван, Грузию, Иран. Для осущпствления этого проекта на соответствующих участках границы должны быть созданы таможенные пункты, прохождение которых обеими стороны должно осуществляться посредством принятого на международном уровне контроля, например посредством действующих в СНГ соответствующих правил. Вооруженные силы Азербайджана не только продолжают незаконно оставаться на территории Армении (речь идет об участке Сотк-Хознавар), но и осуществляют провокационные действия, пытаясь дискредитировать систему Договора о коллективной безопасности”,- отметил глава правительства.
По словам Никола Пашиняна, параллельно этому Азербайджан обвиняет Армению якобы в осуществлении провокаций. “Армения, которая с сентября этого года будет председательствовать в ОДКБ, понимает свою ответственность в деле недопущения угроз безопасности для Организации, втягивания стран-союзников в военные действия, и я официально исключаю какие-либо провокационные действия со стороны вооруженных сил Армении. В то же время я думаю, что одним из возможных решений вопроса установления достоверности обвинений, которые звучат как со стороны Азербайджана, так и с нашей стороны, может быть размещение вдоль армяно-азербайджанской границы мониторинговой миссии ОДКБ, что предусмотрено правовыми регулированиями деятельности Оранизации. В случае невозможности осуществления такой миссии в рамках ОДКБ приемлемыми для нас международными форматами могут стать сопредседательство Минской группы ОБСЕ и другие. Учитывая создавшуюся ситуацию, я считаю, что имеет смысл рассмотреть вопрос размещения российских пограничников вдоль всей линии армяно-азербайджанской границы, что позволит выполнить работы по демаркации и делимитации границы без риска военных столкновений. Эту тему мы собираемся обсудить с нашими российскими коллегами”,- отметил Н.Пашинян.