Ա․ Ավանեսյան․ «Այսուհետ երեք պատվաստանյութերն էլ հասանելի կլինեն բոլորի համար»
«Երեկ ստորագրվել է հրաման, որով հանվել են պատվաստանյութերի սահմանափակումները։ Այսուհետ բոլոր 3 պատվաստանյութերը («ԱստրաԶենեկա», «Սպուտնիկ-V», «Կորոնավակ», հեղ.) հասանելի կլինեն ցանկացողների համար»,- այս մասին լրագրողների հետ զրույցում հայտնեց առողջապահության նախարարի պաշտոնակատար Անահիտ Ավանեսյանը։
Նախարարի պաշտոնակատարը նշեց, որ դեռ վաղ է ընդհանրապես հրաժարվել դիմակներից, այս պահին փակ տարածքներում դիմակ կրելը կլինի պարտադիր։
Խոսելով Հայաստանում Sputnik-V-ի արտադրության մասին՝ Ավանեսյանը նշեց, որ արտադրված փորձանմուշներն առաջիկայում կանցնեն որոշակի փորձաքննություններ։
Նախարարի պաշտոնակատարն անդրադարձավ նաև հունիսի 30-ին Գեղարքունիքի մարզի 3 բնակիչների մոտ գրանցված «սիբիրյան խոց» ախտորոշմանը՝ նշելով, որ բնակիչների առողջական վիճակը թեթև և միջին ծանրության է։
«Բոլոր կասկածելի դեպքերի հետ կապված իրականացվում են նմուշառումներ։ Ամբողջ համայնքը և շրջակայքը կգտնվի հսկողության ներքո։ Այս պահին տարածման աղբյուրը հայտնի չէ»,- ասաց նա։
Հիշեցնենք, որ նախկինում Sputnik-V-ով պատվաստանյութերը նախատեսված էին միայն 18 տարեկան և բարձր տարիքի քրոնիկ հիվանդների, 18-54 տարեկան բուժաշխատողների, սոցիալական խնամքի կենտրոնների բնակիչների և աշխատակիցների համար:

А.Аванесян: “Впредь все три вакцины будут доступны всем желающим”
“Вчера был подписан приказ, которым сняты все ограничения на применение вакцин. Впредь все три вакцины (“АстраЗенека”, “Sputnik-V”, “Коронавак”. – Авт.) будут доступны всем желающим”,- заявила на пресс-конференции исполняющая обязанности министра здравоохранения Анаит Аванесян.
По ее словам, пока рано говорить о полном отказе от масок, на данный момент ношение маски в закрытых помещениях обязательно.
Говоря о производстве “Sputnik-V” в Армении, А.Аванесян отметила, что произведенные опытные образцы в ближайшее время пройдут необходимые экспертизы.
Касаясь выявленных 30 июня в Гегаркуникской области трех случаев заболевания сибирской язвой, врио министра здравоохранения сообщила, что состояние больных легкой и средней тяжести.
“Во всех сомнительных случаях берутся образцы. Вся община и окружающая среда будут взяты под контроль. Источник заражения пока неизвестен”,- сказала Анаит Аванесян.
Напомним, что до сих пор вакцина “Sputnik-V” предназначалась только для хронических больных от 18 лет и старше, медработников 18-54 лет, подопечных и сотрудников центров социального ухода.