Արա Ղազարյան. «Դատապարտվածների հայրենադարձման հույս միշտ էլ կա»
Արտահանձման մասին եվրոպական կոնվենցիան նախատեսում է, որ այս կամ այն երկրում, եթե անձի նկատմամբ քրեական դատավարության կարգով ընթանում է դատական գործընթաց ու կայացվելու է դատավճիռ, ապա գործնականորեն հնարավոր է, որ տվյալ անձը կամ անձինք արտահանձնվեն իրենց հայրենի երկիր։ Նման պրակտիկա Հայաստանն ունեցել է աշխարհի մի շարք երկրների հետ, բայց ոչ Ադրբեջանի։ Այդ մասին Մեդիա կենտրոնի կազմակերպած առցանց ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է միջազգային իրավունքի մասնագետ, փաստաբան Արա Ղազարյանը։
Ղազարյանը հիշեցնում է Ռամիլ Սաֆարովի գործը, երբ Հունգարիան, օգտվելով հենց նմանատիպ հնարավորությունից, Գուրգեն Մարգարյանի սպանության համար դատապարտված ադրբեջանցի սպային արտահանձնեց Ադրբեջանին, որտեղ Սաֆարովին նույն օրը ներում էր շնորհվել Իլհամ Ալիևի հրամանագրով։ Իսկ օրինակ Կարեն Ղազարյանը, որը ռազմագերի չէր և Ադրբեջանում դատապարտվել էր 20 տարվա ազատազրկման, անսպասելիորեն ռազմագերիների առաջին խմբի հետ, 2,5 տարի պատիժը կրելուց հետո, վերադարձվեց Հայաստան։ Ըստ նրա՝ հույս միշտ էլ կա, որ դատապարտվելուց հետո այդ քաղաքացիները կարող են հայրենադարձվել։
Փաստաբանը պնդում է, որ Բաքվում ընթացող դատավարությունը քաղաքական գործընթաց է՝ իրավական գործընթացի շղարշի ներքո։
Մարդու իրավունքների պաշտպանի խորհրդական Սերգեյ Ղազինյանը ևս այն կարծիքին է, որ գերիների վերադարձը ձգձգելով՝ Ադրբեջանը փորձում է քաղաքականացնել այս գործը։ Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակը, պատերազմի ընթացքում և դրանից հետո, մոնիթորինգի է ենթարկում Ադրբեջանում հայ գերիների իրավունքների ապահովմանն ու նրանց վերադարձի հարցերը։ Ղազինյանն ընդգծում է, որ խախտումները բազմաթիվ են։
Մարդու իրավունքների պաշտպանը, բազմաթիվ դեպքերի մասով, դիմել է միջազգային ատյաններին, իսկ արձագանքը հիմնականում եղել է հայտարարությունների տեսքով։ ՄԻՊ ներկայացուցիչը չի կիսում այն տեսակետը, որ հայտարարությունները գործուն հետևանքներ չեն ունենում։ Մասնավորապես, մի շարք երկրների խորհրդարաններ կամ գործադիր իշխանության մարմիններ դատապարտիչ հայտարարություններ են տարածել կամ ընդունել, ինչը նշանակում է, որ դրանով արտահայտել են նաև տվյալ պետության տեսակետն այդ հարցում։ Ըստ Սերգեյ Ղազինյանի՝ սրանք լրացուցիչ ճնշում են Ադրբեջանի վրա։
Խոսելով Ադրբեջանի նկատմամբ հնարավոր պատժամիջոցների կիրառման մասին՝ Ղազինյանը նշում է, որ թերևս ամենակարևոր գործիքը Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան դիմելն է։ Այս պարագայում գործը շարժվում է երկու ուղղությամբ. միջպետական գանգատով և անհատական գանգատներով։ Առաջինի պարագայում դա իրականացվում է պետության և ՄԻԵԴ-ում նրա ներկայացուցչի կողմից, իսկ երկրորդ պարագայում, կոնկրետ գերիների հարցով, փաստաբանների օգնությամբ կարող են դիմել նրանց հարազատները։ Մարդու իրավունքների դատարանի կողմից վերջնական ակտի կայացումից հետո, դրա իրագործման քաղաքական ճնշումները բավականին ուժեղ են լինելու։ Դեռ այս տարվա մարտին ՄԻԵԴ-ը դիմել էր Նախարարների կոմիտեին՝ հայտարարելով, որ Ադրբեջանը խուսափում է բավարար տեղեկատվություն տալ Բաքվում պահվող առանձին գերիների վերաբերյալ։
Պատասխանելով այն հարցին, թե արդյոք Բաքվի դատարանի կողմից գերիների նկատմամբ ընդունած դատավճիռների վիճարկումը կարող է լեգիտիմացնել դրանք, Արա Ղազարյանը նշում է, որ որոշակի պայմանների բացակայությունն արդեն իսկ հնարավորություն է տալիս չլեգիտիմացնել այդ դատական գործընթացները։ Դրանցից առաջինն այն է, որ դատավարությանը չեն մասնակցում գերիների հարազատները։ Ըստ Արա Ղազարյանի՝ դա արդեն իսկ բավարար է, որ հայտարարվի հրապարակային դատավարության իրավունքի խախտման մասին։ Դեռ Մանվել Սարիբեկյանի գործով ՄԻԵԴ-ը հայտարարել էր, որ Ադրբեջանը պարտավոր է, նույնիսկ դիվանագիտական հարաբերությունների բացակայության պայմաններում, քրեական գործի շրջանակներում համագործակցել Հայաստանի իշխանությունների հետ։ Բացի այդ, Ադրբեջանը պարտավոր էր ապահովել կապի միջոցները, որպեզի մեղադրյալները շփվեն իրենց հարազատների հետ՝ որպես մեղադրանքից պաշտպանվելու իրավունքի բաղկացուցիչ մաս։ ՄԻԵԴ-ը, այս գործերի պարագայում ևս, արձանագրելու է իրավունքի հստակ խախտում։
Ըստ Արա Ղազարյանի՝ իրավունքի կոպիտ խախտում է նաև դատավարության նիստերի դահլիճում գերիների մի շարքով նստելաձևն ու ապակեպատ տարածքում գտնվելը։ Փաստաբանն ընդգծում է, որ նույնիսկ Շահբազ Գուլիևը ու Դիլհամ Ասկերովը, որոնք Արցախում դատապարտվում էին կոնկրետ քրեական գործով, դատական դահլիճում նման պայմաններում չեն եղել։ Բացի այդ, յուրաքանչյուր մեղադրյալ պետք է ունենար առանձին դատապաշտպան, որը պետք է նստած լիներ մեղադրյալի կողքին։
Փաստաբանը նաև ընդգծում է, որ այս փուլում դեռևս անհայտ է, թե արդյոք գերիներին հնարավորություն է տրվել օգտվելու հակընդդեմ հայցի իրավունքից։ Գերիները և նրանց դատապաշտպանները պետք է հնարավորություն ունենան հարցաքննելու գործով անցնող վկաներին։ Վերջինիս պնդմամբ՝ Ադրբեջանը ոչ սեփական հանրությանը, ոչ էլ միջազգային հանրությանը չի կարողանալու ապացուցել, որ մեղադրյալներին տրամադրվել են այդ իրավունքները, որովհետև հենց նման իրավունք տրամադրվի, միանգամից պարզ կդառնա, որ գործ ունենք սին, կեղծ պնդումների ու մեղադրանքների հետ։ Հենց դա է պատճառը, որ Ադրբեջանն ամեն գնով, որքան հնարավոր է արագ, փորձում է ավարտին հասցնել այս դատավարական գործընթացը։
Պատասխանելով այն հարցին, թե արդյոք հնարավոր է, որ գերիներն իրենց պատիժը կրեն երրորդ երկրի տարածքում, Սերգեյ Ղազինյանը նշում է, որ այս պահին չեն կարող նման մեխանիզմ դիտարկել և հնարավոր չէ որևէ կանխատեսում անել, քանի որ իրականացվող գործընթացը քաղաքական է և ոչ իրավական։ Ավելին, վերջերս հրապարակված տեսանյութը, որտեղ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը զրուցում է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի կնոջ՝ Էմինե Էրդողանի հետ, նույնպես վկայում է այն մասին, որ գործը քաղաքական բնույթ ունի։ Հիշեցնենք՝ տեսանյութում Էրդողանի կինն Ալիևին առաջարկում էր գերիներին փոխանակել ականապատ տարածքների քարտեզների հետ։
ՄԻՊ-ը տարբեր տեսանյութերով ու այլ փաստերով արձանագրել է, որ Ադրբեջանի տարածքում գտնվելու ժամանակ հայերը ենթարկվել ու ենթարկվում են վատ վերաբերմունքի։ Ուստի դատավարության փուլում գերիների տված ինքնախոստովական ցուցմունքները պետք է ոչ իրավաչափ համարվեն։

Ара Казарян: “Надежда на возвращение осужденных на родину есть всегда”
Европейская конвенция о выдаче гласит, что если в той или иной стране проводится судебный процесс над лицом, в отношении которого должен быть вынесен приговор, то на практике возможно, чтобы данное лицо или лица были экстрадированы на родину. В Армении подобная практика была применена в отношении ряда стран, но не Азербайджана. Об этом заявил во время онлайн-конференции, организованной Медиа-центром, специалист в области международного права, адвокат Ара Казарян.
Сославшись на дело Рамиля Сафарова, Казарян напомнил, что Венгрия, воспользовавшись аналогичной возможностью, экстрадировала азербайджанского офицера, убившего в Будапеште армянского военнослужащего Гургена Маргаряна, в Азербайджан, где в тот же день он был помилован указом президента Ильхама Алиева. А, скажем, Карен Казарян, который не был военнопленным и которого в Азербайджане осудили к 20 годам лишения свободы, после 2,5-летнего отбывания наказания неожиданно был отправлен в Армению с первой же группой военнопленных. По словам Казаряна, надежда на то, что после осуждения эти граждане могут вернуться на родину, есть всегда. Он также подчеркнул, что проходящий в Баку судебный процесс является политическим, но замаскированным под правовой.
Советник Защитника прав человека РА Сергей Казинян тоже считает, что посредством затягивания возвращения армянских пленных Азербайджан пытается политизировать процесс. Как во время, так и после второй Арцахской войны офис Омбудсмена проводил мониторинг обеспечения прав пленных в Азербайджане и их возвращения на родину, в ходе которого было выявлено множество нарушений.
По многим из них Защитник прав человека обращался в международные инстанции, реакция которых проявлялась в основном в виде заявлений. С.Казинян не разделяет мнение о том, что заявления не имеют практических последствий. К примеру, парламенты или органы исполнительной власти ряда стран выступили c осуждающими заявлениями, в которых было выражено мнение этих государств по данному вопросу. Это представляло собой дополнительное давление на Азербайджан, уверен советник Омбудсмена.
Говоря о введении возможных санкций против Азербайджана, Казинян отметил, что главным инструментом является обращение в Европейский суд по правам человека. В этом случае дело рассматривается как по межгосударственной жалобе, так и по индивидуальным жалобам. В первом случае шаги предпринимает государство и его представитель в ЕСПЧ, во втором, если речь идет конкретно о пленных, обращаться могут родственники и их адвокаты. После того, как Евросуд примет окончательный акт, для его выполнения будет оказываться довольно сильное политическое давление. Отметим, что еще в марте этого года ЕСПЧ обратился в Комитет министров с сообщением о том, что Азербайджан избегает предоставления достаточного объема информации об удерживаемых в Баку отдельных пленных.
Отвечая на вопрос, может ли оспаривание приговоров бакинского суда по пленным легитимизировать их, Ара Казарян отметил, что отсутствие определенных условий уже дает возможность не легитимизировать эти судебные процессы. Одно из них состоит в том, что в судебном процессе не участвуют родственники пленных. Этого уже достаточно для заявления о нарушении права на публичный судебный процесс. Еще по делу Манвела Сарибекяна ЕСПЧ заявил, что даже в условиях отсутствия дипломатических отношений Азербайджан обязан в рамках уголовного дела сотрудничать с властями Армении. Кроме того, Азербайджан обязан был обеспечить связь обвиняемых с родственниками, что является составной частью права на защиту от обвинения. Явные нарушения права ЕСПЧ отмечает и в отношении этого дела.
По словам Ара Казаряна, грубым нарушением права является также тот факт, что в зале заседаний суда пленные сидят в застекленном пространстве и в один ряд. Кроме того, рядом с каждым обвиняемым должен сидеть отдельный защитник. Даже Шахбаз Гулиев и Дильхам Аскеров, которые были осуждены в Арцахе по конкретному уголовному делу, не находились в суде в таких условиях.
Казарян отметил, что на данном этапе неизвестно, было ли представлено пленным право воспользоваться возможностью подачи встречного иска. Пленные и их защитники должны иметь возможность допрашивать свидетелей по делу. По словам эксперта, Азербайджан не сможет доказать ни собственному обществу, ни международной общественности, что обвиняемым были предоставлены эти права, поскольку в противном случае сразу станет ясно, что речь идет о ложных утверждениях и обвинениях. Именно поэтому Азербайджан старается завершить этот судебный процесс любой ценой и максимально быстро.
Отвечая на вопрос, могут ли пленные отбывать наказание на территории третьей страны, Сергей Казинян сказал, что на данный момент невозможно строить какие-либо прогнозы, поскольку осуществляющийся процесс является политическим, неправовым. Более того, опубликованная недавно видеозапись беседы президента Азербайджана Ильхама Алиева с женой президента Турции Эмине Эрдоган тоже свидетельствует о том, что дело носит политический характер. Напомним, что в видеозаписи жена Эрдогана предлагала Алиеву обменять пленных на карты заминированных территорий.
Защитник прав человека с помощью различных видеоматериалов и других фактов констатирует, что на территории Азербайджана армяне подвергались и подвергаются плохому обращению. В связи с этим самопризнательные показания, которые пленные дали в ходе судебного процесса, должны быть признаны неправомерными.