Ադրբեջանցիները Նոր Ղազանչիի տարածքի առաջ տված դիրքերը հետ են տվել
Ադրբեջանցիները Մարտակերտի Նոր Ղազանչի գյուղի տարածքում 370 մետր առաջ տարած դիրքերը հետ են տվել։ Այս մասին «Հետքի» հետ զրույցում նշեց Մարտակերտի շրջանի վարչակազմի ղեկավար Հայկ Բախշիյանը։
Երեկ՝ ապրիլի 26-ին, ադրբեջանցիները Մարտակերտի շրջանի Նոր Ղազանչի գյուղի վարչատարածքին մոտ գտնվող իրենց դիրքերը 370 մետրով առաջ էին տվել։ Այդ տարածքում Նոր Ղազանչիի վարելահողերն են՝ ցորենի դաշտերը։
Ղեկավարի խոսքով՝ ադրբեջանական կողմը հստակ ոչ մի պատճառաբանություն չի ներկայացրել դիրքային առաջխաղացման համար։ Բախշիյանին այս մասին հայտնել են հողատերերը, որոնք գնացել են դաշտում աշխատելու։
Հայկ Բախշիյանը Մարտակերտի դիվիզիայի սպայական անձնակազմի հետ այցելել է Նոր Ղազանչի, բանակցություններ վարել ադրբեջանական կողմի հետ, ապա կապ հաստատել նաև նախագահ Արայիկ Հարությունյանի հետ։ Վերջինս ռուս խաղաղապահներին է դիմել։ Բանակցությունների արդյունքում ադրբեջանցիները հետ են տվել դիրքերը։
«Իրենց սահմանը չէր, առաջ էին եկել իրենց հիմնական դիրքերից, բանակցություններից հետո համաձայնել են հետ գնալ»,- նշեց վարչակազմի ղեկավարը։

Азербайджанцы отодвинули свои позиции от территории села Нор Казанчи
Азербайджанцы отодвинули на 370 метров свои позиции от территории села Нор Казанчи в Мартакертском районе Арцаха. Об этом Hetq.am сообщил руководитель администрации района Айк Бахшиян.
Вчера, 26 апреля, азербайджанские военнослужащие продвинулись вперед на 370 метров на территории Нор Казанчи, где находятся пшеничные поля.
По словам Бахшияна, азербайджанская сторона не представила каких-либо объяснений своего позиционного продвижения. Об этом руководителю района сообщили отправившиеся на полевые работы фермеры.
Айк Бахшиян вместе с представителями офицерского состава Мартакертской дивизии посетил село, где провел переговоры с азербайджанском стороной. После этого он связался с президентом Арцаха Араиком Арутюняном, который и обратился к российским миротворцам. В результате совместных переговоров азербайджанцы отошли на исходные позиции.
“Это не их граница. Они продвинулись перед от своих основных позиций. В результате переговоров они согласились отойти назад”,- сообщил Бахшиян.