Միջազգային ճնշումը պետք է ավելի ուժեղ, շոշափելի ու կիրառական լինի․ Արցախի ՄԻՊ
Առնվազն 15 քաղաքացիական անձանց նույնականացում է կատարվել Մարդու իրավունքների պաշտպանի փաստահավաք առաքելությաան ընթացքում՝ հիմնականում բաց աղբյուրներից հավաքագրված տեսանյութերի միջոցով։ Սակայն պետք է նշեմ, որ կան նաև քաղաքացիական անձինք, որոնք Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած տարածքներից չեն հասցրել տարհանվել։ Այդ անձանց թիվը հասնում է մոտ 18-ի։ Նրանց վերաբերյալ չենք կարող պնդել, որ գերեվարված են, քանի որ ժամանակ առ ժամանակ որոնողական աշխատանքների արդյունքում հայտնաբերվում են քաղաքացիական զոհերի դիակներ, որոնք ԴՆԹ հետազոտության արդյունքում հաստատվում ու արդեն ընդգրկվում են քաղաքացիական զոհերի ցուցակում։ Դրանք հիմնականում Հադրութի եւ Ասկերանի շրջանի գյուղերի բնակիչներն են։
Մեր փաստահավաք աշխատանքների ընթացքում տեսանյութերի միջոցով զինվորական գերիների 126 դեպք ենք նույնականացրել։ Մինչ օրս ադրբեջանական կողմը չի հաստատել այդ մարդկանց գերեվարված լինելու հանգամանքը, հաստատվել է ընդամնենը 72 մարդու գերեվարված լինելու հանգամանք։ Ընդ որում՝ այդ 72 հոգանոց ցուցակում ներկայացված են ինչպես քաղաքացիականներ, այնպես էլ զինվորականներ։
Ինչպե՞ս եք տեղեկանում մարդկանց գերեվարված լինելու կամ անհետ կորած համարվելու մասին։
Մենք առաջնորդվում ենք հետևյալ սկզբունքով՝ եթե կան տեսանյութեր, որոնցում երևում է զինվորական կամ քաղաքացիական անձը, մենք համարում ենք նրան գերի, այսինքն՝ մեր ցուցակներում նա ընդգրկվում է որպես գերեվարվածմ անձ, նաև այն մարդկանց ենք ընդգրկում այդ ցուցակներում, ովքեր վերադարձած գերիների վկայությամբ գտնվում են գերության մեջ։ Այն բոլոր դեպքերը, երբ հարազատներն են այս կամ այն խոսակցություններից կամ զինծառայակիցների հետ ունեցած հանդիպումների արդյունքում որևէ ինֆորմացիա ունենում, որ հնարավոր է՝ հարազատները գերեվարված լինեն, մենք ընդգրկում ենք այսպես կոչված անհայտ կորած կամ հավանական գերեվարված անձանց ցուցակում։
Ըստ Ձեր տեղեկության՝ քանի՞ մարդ է համարվում անհետ կորած։
Ցուցակների ամենավերջին թարմացմամբ՝ մոտ 400 մարդու մասին է խոսքը, բայց սա միայն մեր իրականացրած աշխատանքներին է վերաբերում։ Այդ տվյալները թող չհամարվեն վերջնական, որովհետև սա այն է, ինչ մենք ենք իրականացրել, հնարավոր է՝ այլ մարմինների իրականացրած աշխատանքներում ավելի մեծ կամ ավելի փոքր թիվ լինի։
Ի՞նչ են պատմում անհետ կորածների կամ գերեվարվածների հարազատները, ըստ նրանց՝ ի՞նչ պայմաններում են անհետացել վերջիններս։
Հարազատների պատմածները բավականին հակասական են լինում, օրինակ՝ հարազատը մեկից լսում է, որ վերջին անգամ տվյալ անձին տեսել է վիրավորված, բայց չեն կարողացել օգնություն ցուցաբերել, մի ուրիշից լսում է, թե ինքը հաստատ տեսել է, որ ադրբեջանցիները տարել են իրենց հարազատին, հակասություններ կան ներկայացված տվյալների մեջ, սակայն, որպես այդպիսին, քանի որ տվյալ անձի վերաբերյալ մինչ այսօր ո'չ ԴՆԹ հետազոտությամբ կան տվյալներ, ո'չ որոնողական աշխատանքների արդյունքում են հաստատվել տվյալներ, մենք ուղղակիորեն պարտավոր ենք այդ անձին համարել անհետ կորած կամ հավանական գերեվարված։
Ո՞րն է եղել ՄԻՊ-ի վերջին զեկույցը, որը ներկայացրել եք միջազգային կազմակերպություններին, որոնց հետ աշխատում եք։
Գերիների վերաբերյալ զեկույց չենք պատրաստում, զեկույցներ պատրաստել ենք քաղաքացիական զոհերի վերաբերյալ, վիրավորումների վերաբերյալ, հիմա պատրաստման փուլում է մեր 3-րդ միջանկյալ զեկույցը, որն, այսպես ասած, պետք է ամփոփի այն ինֆորմացիան, որը մենք հավաքել ենք պատերազմի ամբողջ ընթացքում։ Գերիների վերաբերյալ պատրաստում ենք ցուցակներ, որոնք տրամադրում ենք թե' Արցախի լիազոր մարմիններին, թե' ռուս խաղաղապահ ուժերին։
Ի՞նչ արձագանքներ են լինում Ձեր զեկույցներին։
Հիմնականում, չճանաչվածությամբ պայմանավորված, պետք է նշեմ, որ Արցախի Մարդու  իրավունքների պաշտպանի հնարավորությունները խիստ սահմանափակ են, բայց պարզ է, որ մենք չենք բավարարվում դրանով և օգտագործում ենք ինչպես Հայաստանի Մարդու իրավունքների պաշտպանի հետ մեր համագործակցությունը, այնպես էլ սփյուռքյան կառույցների, մեզ այդ հարցում աջակցում են Ամերիկայի հայ իրավաբանների ասոցիացիան, որն, այսպես ասած, խողովակ է՝ տարբեր մարմիններին ուղարկելու մեր զեկույցները։ Զեկույցների վերաբերյալ հիմնականում տեսանելի, շոշափելի արձագանք, ցավալիորեն, չենք տեսնում միջազգային հանրության կողմից։ Սա չպետք է մեզ վհատեցնի, մենք պիտի շարունակենք մեր աշխատանքը՝ ներկայացնելու այն, ինչ կատարվել է Արցախում։
Հիմնականում ո՞ր կառույցների հետ եք համագործակցում։
Համագործակցում ենք Հայաստանի Հանրապետության Մարդու իրավունքների պաշտպանի հետ, համագործակցություն ունեինք նաև Արցախում ՊԲ-ի գերիների վերաբերյալ հարցերով պատասխանատուների հետ։ Համագործակցություն կար նաև Հայաստանի Հանրապետության մի շարք հասարակական կազմակերպությունների հետ, որոնք նույնպես պատերազմի ընթացքում և դրանից հետո զբաղվում էին գերիների վերաբերյալ եվրոպական տարբեր ատյաններ, հիմնականում՝ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան գանգատներ ներկայացնելու հարցերով։
Ի՞նչ կասեք ԵԽԽՎ-ում գերիների վերաբերյալ հարցի քննարկման առնչությամբ։ Ի՞նչ արդյունք կարող է այն ունենալ։
Նախ՝ կուզենայի նշել, որ ֆորմատը, որի շրջանակներում նման կարևոր հարց է քննարկվում, ընդհանրապես չի համապատասխանում, որովհետև որքանով ես տեղեկացված եմ՝ այդ քննարկումներին չի հետևելու որևէ փաստաթուղթ, որը Ադրբեջանին կստիպի, կպարտադրի հավատարիմ մնալ միջազգայնորեն ստանձնած իր պարտավորություններին և անմիջական կամ որևէ պայմանի՝ վերադարձնելու հայ գերիներին։ Այն, որ նման քննարկում եվրոպական կարևորագույն կառույցի մակարդակով արդեն իսկ սկսվել է, իրականանում է, սա արդեն ողջունելի է, սակայն պետք է նշեմ, որ հստակ որևէ ակնկալիք քննարկումների վերաբերյալ չունեմ։ Հարցը բարձրաձայնվելու է, տարբեր մտքեր են փոխանակվելու, բայց կարծում եմ, որ այդ հարցի կարգավորման համար միջազգային ավելի ուժեղ ճնշում է անհրաժեշտ։ Դրանք կարող են լինել քաղաքական, տնտեսական բնույթի սանկցիաներ։ Ունենք հստակ փաստ, որ Ադրբեջանը չի կատարում միջազգային մարդասիրական իրավունքով իր ստանձնած պարտավորությունները՝ գերիներին անհապաղ վերադարձնելու պարտավորությունը։ Ոչ միայն չի կատարում, այլև քաղաքական շահարկման է տանում այդ հարցը՝ գերիներին ներկայացնելով որպես ահաբեկիչներ, այն դեպքում, երբ միջազգային մարդասիրական իրավունքով այդ մարդիկ որևէ կերպ չեն կարող համարվել ահաբեկիչներ։ Լեռնային Ղարաբաղի խնդիրը շարունակվող հակամարտություն է, և շարունակվող հակամարտության պարագայում որևէ նշանակություն չունի՝ մարդը գերեվարվել է էսկալացիայի փուլում, թե՞ զինադադարի կնքումից հետո։ Նա օժտված է այն իրավունքներով, որով օժտված պետք է լինեն ռազմագերիները կամ քաղաքացիական գերեվարված անձինք։ Իմ կարծիքով, միջազգային ճնշումը պետք է ավելի ուժեղ, շոշափելի ու կիրառական լինի։

How many civilian prisoners of war are there at the moment?
At least 15 civilians were identified during the ombudsman's fact-finding mission, mostly through videos collected from open sources. However, I must mention that there are also civilians who failed to leave the territories under the control of Azerbaijan. The number of those people is about 18. We cannot claim that they are captives, because from time-to-time, search operations uncover the bodies of civilian victims, which are confirmed by DNA research and are already included in the list of civilian victims. They are mainly the inhabitants of the villages of Hadrut and Askeran region.
During our fact-finding work, we identified 126 cases of prisoners of war through videos. To date, the Azerbaijani side has not confirmed the fact that those people were taken prisoner, only 72 people have been taken prisoner. Moreover, the list of 72 people includes both civilians and military.
How do you find out if people are being held captive or missing?
We are guided by the following principle. If there are videos in which a military or civilian person is seen, we consider him/her a prisoner. That is, he/she is included in our lists as a captive. We also include those people who are in captivity according to testimony of returned captives. in. All the cases when relatives have any information, as a result of this or that conversation or meetings with the servicemen, that the relatives may have been captured, we include those in the list of the so-called missing or possible captives.
According to your information, how many people are considered missing?
According to the latest update of the lists, we are talking about 400 people, but this only refers to the work we have done. This data should not be considered final.
What do the relatives of the missing or captives say about the conditions in which they disappeared?
The relatives' statements are quite contradictory. For example, a relative hears from someone that the last time he saw the person, that person was injured, but they could not help. Thee hear from another that he saw that the Azerbaijanis took their relative. There are contradictions However, as such, as there is no DNA data on the person to date and no evidence has been established as a result of the search. We are directly obliged to consider that person missing or possibly captured.
What was the last report of the Human Rights Defender that you presented to the international organizations you work with?
We are not preparing a report on the prisoners. We have prepared reports on civilian casualties, on injuries. Our third interim report is now being prepared, which, so to speak, should summarize the information we have gathered throughout the war. We are preparing lists of prisoners, which we provide to both the authorized bodies of Artsakh and the Russian peacekeeping forces.
What are the reactions to your reports?
Mainly due to the non-recognition of Artsakh, I must mention that the capabilities of the Artsakh Human Rights Defender are extremely limited. But it is clear that we are not satisfied with this.  We use our cooperation with the Human Rights Defender of Armenia, as well as Diaspora organizations. We use the Armenian Bar Association of America as a channel for sending our reports to various bodies. Unfortunately, we do not see a visible, tangible response to the reports from the international community. This should not discourage us. We must continue our work to present what happened in Artsakh.
Which structures do you mainly cooperate with?
We cooperate with the Human Rights Defender of the Republic of Armenia. We also cooperated with those responsible for the prisoners of the Defense Army in Artsakh. We also cooperated with a number of non-governmental organizations in the Republic of Armenia that also dealt with various European bodies on prisoners of war during and after the war, mainly in filing complaints with the European Court of Human Rights.
What would you say about the discussion of the issue of prisoners in PACE? What effect can it have?
First, I would like to note that the format in which such an important issue is discussed is not appropriate, because, as far as I know, no document will force those discussions to compel Azerbaijan to adhere to its international obligations, either directly or under certain conditions, to return the Armenian captives.
The fact that such a discussion has already started at the level of the most important European structure is welcomed, but I must say that I do not have any definite expectations about the discussions.
The issue will be raised, different opinions will be exchanged, but I think that stronger international pressure is needed for the settlement of that issue. They can be political or economic sanctions. We are faced with the fact that Azerbaijan is not fulfilling its obligations under international humanitarian law; the obligation to return the captives immediately.
Not only does Azerbaijan fail to do so, but also politically manipulates the issue, presenting the captives as terrorists. However, in international humanitarian law, these people cannot be considered terrorists. The Nagorno-Karabakh conflict is an ongoing conflict. In the case of an ongoing conflict, it does not matter whether the person was captured during the escalation phase or after the signing of the ceasefire. They have the same rights as prisoners of war or civilian captives. In my opinion, international pressure should be stronger, tangible and practical.