Հայաստանում գտնվող գործազուրկ արցախցիները աշխատանքային փորձ ձեռք բերելու նպատակով աջակցություն կստանան
Կառավարության դեկտեմբերի 17-ի նիստում ընդունվեց որոշում, ըստ որի՝ աջակցություն կտրամադրվի Ադրբեջանի կողմից 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին սանձազերծված պատերազմի հետևանքով տեղահանված և փաստացի Հայաստանում գտնվող Արցախի գործազուրկ քաղաքացիներին՝ աշխատանքային փորձ ձեռք բերելու, աշխատաշուկայում առավել մրցունակ դառնալու և աշխատանքի տեղավորվելու համար։
«Խոսքը, մասնավորապես, վերաբերում է Արցախի այն քաղաքացիներին, որոնք փաստացի բնակվել են այս պահին Արցախի վերահսկողությունից դուրս գտնվող տարածքներում, և այս պահին ժամանակավորապես Հայաստանում են»,- հայտնեց Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարը:
Ըստ Մեսրոպ Առաքելյանի՝ միջոցառումը ենթադրում է մինչև 3 ամիս ժամկետով անձանց հնարավորություն տալ գործատուների մոտ անցնել փորձաշրջան, որի դիմաց քաղաքացիները առանց հարկերի կվարձատրվեն 100 000 դրամի չափով: Միևնույն ժամանակ գործատուի մոտ աշխատանքային փորձի ձեռքբերման գործընթացը կազմակերպող անձին կտրամադրվի աջակցություն 34 000 դրամի չափով:
Միջոցառման շրջանակներում գործատու է համարվում այն իրավաբանական անձը կամ անհատ ձեռնարկատերը, որը շահառուի հետ կնքում է աշխատանքային պայմանագիր։

Находящимся в Армении безработным арцахцам будет оказано содействие в приобретении трудового опыта
Правительство Армении на сегодняшнем заседании приняло решение, согласно которому перемещенным вследствие развязанной Азербайджаном 27 сентября войны и фактически проживающим в Армении безработным гражданам Арцаха будет оказана помощь в деле приобретения трудового опыта и трудоустройства.
“Речь идет в частности о тех гражданах Арцаха, которые проживали на территориях, оказавшихся на сегодняшний день вне контроля Арцаха, и которые в настоящее время временно находятся в Армении”,- пояснил министр труда и по социальным вопросам.
По словам Месропа Аракеляна, мероприятие предполагает предоставить указанным лицам возможность пройти у работодателей испытательный период, в течение которого они получат зарплату в размере 100 тысяч драмов без налогообложения. В то же время лицу, организующему процесс приобретения трудового опыта у работодателя, будет оказано содействие в размере 34 тысяч драмов.