Վլադիմիր Պուտին. «Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցը կորոշվի ապագայում»
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցը կորոշվի ապագայում, իսկ ներկայումս պահպանվում է ստատուս քվոն։ Այդ մասին Պուտինը հայտարարել է Россия 24 հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում։
«Այո’, այդպիսի հարց գոյություն ունի, Ղարաբաղի վերջնական կարգավիճակը կարգավորված չէ։ Մենք պայմանավորվել ենք, որ կպահպանենք ստատուս քվոն, որը գոյություն ունի այսօր, իսկ ինչ կլինի հետագայում, կորոշենք ապագայում»,- նշել է Պուտինը։
Պուտինի կարծիքով, եթե կստեղծվեն նորմալ կյանքի համար պայմաններ, կստեղծվեն հիմքեր Հայաստանի և Ադրբեջանի հարաբերությունների վերականգնման համար,, ապա կստեղծվի նաև հիմք Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի որոշման համար։
Պուտինը նաև նշել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի չճանաչման հարցը, այդ թվում նաև Հայաստանի կողմից, զգալի հետք է թողել իրադարձությունների ընթացքի վրա։ «Ղարաբաղը ճանաչել-չճանաչելը որպես անկախ, ինքնուրույն պետություն կարելի է տարբեր կերպ գնահատել, սակայն դա, անկասկած, էական գործոն էր, այդ թվում և հենց նոր, հուսով եմ, ավարտված արյունալի հակամարտության ընթացքում: Ղարաբաղի չճանաչման փաստը, այդ թվում և Հայաստանի կողմից, զգալի հետք է թողել իրադարձությունների ընթացքի և դրանց ընկալման վրա»,- ընդգծել է Պուտինը:
«Պետք է ուղիղ խոսել: Ժամանակին, երբ Վրաստանի նախկին հանցավոր ղեկավարության կողմից Հարավային Օսիայում մեր խաղաղապահների դեմ հարվածներ իրականացվեցին, Ռուսաստանը ճանաչեց Հարավային Օսիայի և Աբխազիայի անկախությունը: Մենք ճանաչել ենք Ղրիմում բնակվող ժողովրդի արդար կամարտահայտությունը և նրանց ձգտումը՝ վերամիավորվելու Ռուսաստանին: Ինչ-որ մեկին դա կարող է դուր գալ, մեկին՝ ոչ, բայց մենք դա արել ենք՝ ելնելով այն մարդկանց շահերից, որոնք ապրում են այնտեղ և ողջ Ռուսաստանի շահերից»,- շարունակել է ՌԴ նախագահը:
Պուտինի կարծիքով՝ Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ պայմանավորվածությունների կարևորագույն կետը արյունահեղության դադարեցումն էր, սակայն փաստաթուղթը ստեղծում է նաև լավ հիմքեր՝ երկարաժամկետ կտրվածքով իրավիճակի կարգավորման համար։ Նա նշել է, որ մարտական գործողությունների ընթացքում, ըստ պաշտոնական տվյալների, զոհվել է ավելի քան 4 000 մարդ, սակայն, իրական թիվն, ըստ Պուտինի, ավելի մեծ է՝ ընդգծելով, որ վիրավորների թիվը տասնյակ հազարավոր է։ «Սա ֆիլմ չէ, ողբերգություն է, որը տեղի է ունենում կոնկրետ մարդկանց հետ, կոնկրետ ընտանիքների, այդ իսկ պատճառով արյունահեղության դադարեցումը գլխավոր արդյունքն է»,- նշում է Պուտինը։ Ըստ Պուտինի՝ փաստաթուղթը ենթադրում է տրանսպորտային բոլոր հաղորդակցությունների ապաարգելափակում և տնտեսական կապերի վերականգնում։
Ռուսաստանի նախագահը նաև նշել է, որ Ղարաբաղում պատերազմից խուսափել հնարավոր կլիներ, եթե ընդունվեին իրավիճակի կարգավորմանն ուղղված առաջարկները, որոնք մշակվել էին դեռևս 2013 թվականին: «2013 թվականին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում Ռուսաստանը ձևակերպել էր պայմաններ, որոնց հետ համաձայնել և աջակցում էին Մինսկի խմբի բոլոր մասնակիցները, այդ թվում համանախագահներ Ռուսաստանը, Ֆրանսիան և ԱՄՆ-ն»։ Նա հիշեցրել է այն դրույթները, որոնք ընկած էին առաջարկների հիմքում՝ Հայաստանի վերահսկողության տակ գտնվող 5 շրջանների վերադարձ, այնուհետ ևս երկու շրջանների վերադարձ, միջանցքի ստեղծում, որը կմիավորեր Լեռնային Ղարաբաղն ու Հայաստանը, Ղարաբաղի ստաստուս քվոյի ճանաչում՝ չամրապնդելով նրա վերջնական կարգավիճակը, երկու կողմերից փախստականների վերադարձ:
«Իմ կարծիքով՝ դա կլիներ հարցի լուծում: Ցավոք, մենք մի քանի անգամ մոտեցել ենք վերջնական լուծմանը։ Իմ կարծիքով, եթե մեզ դա հաջողվեր, կհաջողվեր պայմանավորվածություն ձեռք բերել, չէր էլ լինի պատերազմ: Եվ ես հիմա դրանում վստահ եմ»,- հարցազրույցի ժամանակ ասել է Պուտինը:
Պուտինը վստահ է, որ պայմանավորվածություններից Հայաստանի հրաժարումը կլինի «ինքնասպանություն» և մեծ սխալ։ «Դա կլիներ ինքնասպանություն։ Դա յուրաքանչյուր կողմի գործն է՝ հետևել կամ չհետևել ձեռքբերված պայմանավորվածություններին, սակայն դա մեծ սխալ կլիներ։ Հուսամ՝ դա չի լինի»,- հայտարարել է Պուտինը։
Ռուսաստանի նախագահի խոսքերով՝ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ռազմական դրության ծանր վիճակի մասին ասել է ամբողջ ճշմարտությունը։ «Իրավիճակը ծանր էր, հենց այնպիսին, ինչպես Փաշինյանն է ասել, ես ավելացնելու բան չունեմ», – նշել է ՌԴ նախագահը։ Անդրադառնալով Հայաստանի ներքաղաքական իրավիճակին և Փաշինյանի հրաժարականի պահանջներին` Պուտինն նշել է, որ Հայաստանն ինքնիշխան երկիր է և պետք է իր խնդիրները կարգավորի ինքնուրույն։ «Բայց կարող եմ ասել իմ կարծիքը։ Ռազմական դրության մեջ երկիրը չի կարող իրեն թույլ տալ պահել այնպես, որ հանրությունը ներսից պառակտվի։ Դա անթույլատրելի է և վտանգավոր», – ասել է Պուտինը։
Խոսելով Փաշինյանի հետ հարաբերությունների մասին, Պուտինը նշել է, որ երբեք կողմ չի եղել փողոցների միջոցով քաղաքական հարցերը լուծելուն, բայց չնայած դրան միշտ լավ հարաբերությունների մեջ է եղել Հայաստանի ղեկավար դարձած Նիկոլ Փաշինյանի հետ։ «Ես միշտ բաց եմ խոսել, որ չեմ ընդունում փողոցի միջով հարցեր լուծելը։ Բայց դա չի արտացոլվել իմ և Փաշինյանի հարաբերությունների վրա։ Մենք շատ դրական, վստահելի և կառուցողական հարաբերություններ ունենք։ Ես չեմ թաքցնում, որ Հայաստանի նախկին իշխանությունների հետ էլ եմ լավ հարաբերություններ ունեցել։ Բացի այդ, այստեղ կա ոչ միայն ղեկավարության, այլև ժողովուրդների միջև հարաբերությունների հարց։ Հայ և ռուս ժողովուրդները բարեկամական հարաբերություններ են ունեցել միշտ և ունեն», – ընդգծել է Պուտինը։
Պուտինն նաև հայտարարել է, որ Փաշինյանին դավաճան անվանողների փաստերն անհիմն են։ «Փաշինյանին դավաճան անվանելը ընդհանրապես հիմքեր չունի։ Այլ բան է` նա ճիշտ է վարվել, թե ոչ, բայց դավաճանության մասին մեղադրանքներն անհիմն են», – նշել է ՌԴ նախագահը։
Պուտինը հարցազրույցի ընթացքում ասել է, որ հոկտեմբերին Իլհամ Ալիևին համոզել էր դադարեցնել մարտական գործողություններն այն պայմանով, որ փախստականները կվերադառնան Շուշի, սակայն քաղաքը կմնա հայկական ուժերի վերահսկողության ներքո։ «Հոկտեմբերին համոզել էի Ալիևին դադարեցնել մարտական գործողությունները Ղարաբաղում՝ փասխտականներին Շուշի վերադարձնելու պայմանով, սակայն Հայաստանը դեմ է եղել։ Ինձ համար անսպասելիորեն Փաշինյանն ասաց, որ դա իրենց համար անընդունելի է»,- հայտարարել է Պուտինը։
Պուտինը նաև պատասխանել է այն հարցին, թե ինչու ՀԱՊԿ-ն չի միջամտել ղարաբաղյան հակամարտությանը։ «Միջազգային իրավունքի համաձայն Ղարաբաղը միշտ եղել է Ադրբեջանի անբաժանելի մասը, ՀԱՊԿ-ն չէր կարող միջամտել, իսկ Հայաստանի վրա ոչ ոք չի հարձակվել»,- ասել է Պուտինը:
Խոսելով ռուս-թուրքական մոնիթորինգային կենտրոնի մասին՝ Պուտինը հայտարարել է, որ կենտրոնի տեղը կորոշի Բաքուն։ Նա հավելել է, որ ռուս-թուրքական միացյալ կենտրոնը Լեռնային Ղարաբաղում իրավիճակի վերահսկողության նպատակով կօգտագործի անօդաչու թռչող սարքեր։
Պուտինը չի գնահատել Թուրքիայի դերը մարտական գործողությունների ընթացքում։ «Թուրքիան երբեք չի թաքցրել, որ աջակցում է Ադրբեջանին Ղարաբաղի հարցում, դա ԽՍՀՄ փլուզման աշխարհաքաղաքական հետևանքներն են»,- նշել է ՌԴ նախագահը։ Նա նաև հայտարարել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի շփման գծում թուրք զինվորականների առկայությունը սադրանք է։ «Ինչո՞ւ հայկական կողմին սադրել շփման գծում թուրք զինծառայողների առկայությամբ։ Ես կարծում եմ, որ նախագահ Էրդողանը դա լավ հասկացել է։ Մենք այստեղ խնդիրներ չենք ունեցել»,-ասել է ՌԴ ղեկավարը՝ փաստացի նշելով, որ Լեռնային Ղարաբաղում չեն լինի թուրք խաղաղապահներ։

Putin: Karabakh Status to be Decided Later; War Could Have Been Averted
Russian President Vladimir Putin, during an interview yesterday evening on Russia 24 TV, stated that the issue of the status of Nagorno Karabakh will be decided in the future and that the current status quo is maintained.
"Yes, there is such an issue. The final status of Karabakh is not settled. We have agreed to maintain the status quo that exists today, and we will decide what will happen in the future," Putin said.
According to Putin, if conditions for normal life are created, grounds are created for the restoration of relations between Armenia and Azerbaijan, then a basis will be created for determining the status of Nagorno Karabakh.
Putin also noted that the issue of non-recognition of Nagorno Karabakh, including by Armenia, has left a significant mark on the course of events.
"Whether or not to recognize Karabakh as an independent state can be assessed in different ways, but it was undoubtedly a significant factor, including during the just, I hope, bloody conflict that has just ended. The fact of non-recognition of Karabakh, including by Armenia, has left a significant mark on the course of events and their perception," Putin said.
"It is necessary to speak directly. At a time when Georgia's former criminal leadership was attacking our peacekeepers in South Ossetia, Russia recognized the independence of South Ossetia and Abkhazia. We have recognized the just will of the people of Crimea, their desire to reunite with Russia. Some may like it, some may not, but we did it in the interests of the people who live there, in the interests of all of Russia," he said.
According to Putin, the most important point of the agreements on Nagorno Karabakh was the cessation of bloodshed, but the document provides a good basis for a long-term settlement of the situation.
He noted that according to official data, more than 4,000 people were killed during the hostilities, but the real number, according to Putin, is higher, emphasizing that the number of wounded is tens of thousands.
"This is not a movie, it is a tragedy that happens to specific people, to specific families, so stopping the bloodshed is the main result," Putin said.
According to Putin, the document envisages unblocking all transport communications and restoring economic ties.
The Russian President also noted that the war in Karabakh could have been avoided if the proposals for the settlement of the situation, which were developed in 2013, had been accepted.
"In 2013, within the framework of the OSCE Minsk Group, Russia formulated conditions with which all members of the Minsk Group, including the co-chairs Russia, France and the United States, agreed and supported."
He recalled the provisions underlying the proposals: the return of the 5 regions under Armenian control, then the return of the two regions, the creation of a corridor that would unite Nagorno Karabakh and Armenia, the recognition of the Karabakh status quo without strengthening its final status, the return of refugees from both sides.
"I think that would be the solution. Unfortunately, we have approached the final solution several times. In my opinion, if we had succeeded in that, we would have reached an agreement, there would not have been a war. And I'm sure of that now," Putin said.
Putin is sure that Armenia's withdrawal from the agreements would be "suicide" - a big mistake.
"It would be suicide. It is the job of each party to follow or not to follow the agreements reached, but it would be a big mistake. I hope it will not happen," Putin said.
According to Putin, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan told the whole truth about the difficult situation on the battlefield.
"The situation was difficult, just as Pashinyan said, I have nothing to add," said the Russian president.
Touching upon the internal political situation in Armenia, the demands of Pashinyan's resignation, Putin noted that Armenia is a sovereign country, it must settle its problems independently.
"But I can say my opinion. In a state of war, the country cannot afford to behave in such a way that the society is divided from within. "It is inadmissible and dangerous," Putin said.
Speaking about his relations with Pashinyan, Putin noted that he has never been in favor of resolving political issues “on the street”, but despite this, he has always had good relations with Nikol Pashinyan, who became the leader of Armenia.
"I have always spoken openly that I do not accept solving problems through the street. But it did not reflect on my and Pashinyan's relations. We have positive, reliable and constructive relations. I do not hide that I also had good relations with the former authorities of Armenia. Besides, there is a question not only of the leadership, but also of the relations between the peoples. The Armenian-Russian peoples have always had friendly relations," Putin said.
Putin also said the allegations that Pashinyan is a traitor are groundless.
"Calling Pashinyan a traitor has no grounds at all. "It is another matter whether he did the right thing or not, but the accusations of treason are baseless," said the Russian president.
Putin said that in October he had persuaded Ilham Ali to cease hostilities on the condition that the refugees return to Shushi, but that the city remain under the control of Armenian forces.
"In October, I persuaded Ali to stop the hostilities in Karabakh on the condition of returning the refugees to Shushi, but Armenia was against it. Unexpectedly, Pashinyan said that it was unacceptable," Putin said.
Putin also answered the question why the CSTO did not intervene in the Karabakh conflict. "According to international law, Karabakh has always been an integral part of Azerbaijan, the CSTO could not intervene, and no one attacked Armenia," Putin said.