Ադրբեջանը շարունակում է մարտական գործողությունները՝ խոչընդոտելով «Կարմիր Խաչի» գործունեությանը
«Ադրբեջանի ղեկավարության հայտարարությունները, թե, իբր, Հայաստանի ԶՈՒ-ն Հադրութի և Ջաբրայիլի ուղղություններով հարձակման փորձ է արել և կրակի տակ առել ադրբեջանական վերասկողության տակ գտնվող տարածքում դիերը հավաքող բացահայտ տարբերակիչ նշաններ ունեցող և սպիտակ դրոշը պարզած սանիտարական մեքենան, անհիմն են և նպատակ են հետապնդում հումանիտար հրադադարի խախտման պատասխանատվությունը բարդել հայկական կողմի վրա»,-այս մասին քիչ առաջ տեղեկացրեց ՊՆ մամուլի խոսնակ Շուշան Ստեփանյանը։
Հոկտեմբերի 10-ին ԱԳ նախարարների մակարդակով ընդունված համատեղ հայտարարությունում  նշված է, որ Արցախի և Ադրբեջանի միջև ռազմագերիների և պահվող այլ անձանց, զոհվածների մարմինների փոխանակումը պետք է իրականացվի Կարմիր Խաչի Միջազգային Կոմիտեի միջնորդությամբ և վերջինիս չափանիշների համաձայն, ինչը այս պահի դրությամբ տեղի չի ունենում ադրբեջանական զինուժի կողմից շարունակաբար վարվող մարտական գործողությունների պատճառով:
«Ադրբեջանական կողմի մեղադրանքները դիտարկում ենք որպես պարզունակ սադրանք և հրավիրում շահագրգիռ կողմերի ուշադրությունն այս փաստի վրա»,-նշում է Շ. Ստեփանյանը։

Азербайджан продолжает боевые действия, препятствуя деятельности МККК
“Заявление руководства Азербайджана о том, что вооруженные силы Армении якобы предприняли попытку наступления на Гадрутском и Джебраильском направлениях, открыв огонь по санитарной машине с явным опознавательным знаком и белым флагом, которая собирала тела на подконтрольной азербайджанской стороне территории, безосновательны и преследуют цель переложить ответственность за нарушение гуманитарного прекращения огня на армянскую сторону”,- сообщила немногим ранее пресс-секретарь Министерства обороны Шушан Степанян.
В принятом 10 октября совместном заявлении министров иностранных дел говорится, что обмен военнопленными, удерживаемыми лицами, телами погибших должен осуществляться при посредничестве и в соответствии со стандартами Международного Комитета Красного Креста, что на данный момент не происходит из-за продолжающихся боевых действий азербайджанских вооруженных сил.
“Обвинения азербайджанской стороны мы рассматриваем как примитивную провокацию и обращаем внимание заинтересованных сторон на этот факт”,- отмечает Ш.Степанян.