«Ֆրանսպրես». Ֆրանսիան հույս ունի, որ կողմերը հրադադար կհայտարարեն հոկտեմբերի 9-ին կամ 10-ին
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի վարչակազմը հույս ունի, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կողմերն արդեն հոկտեմբերի 9-ի երեկոյան կամ հոկտեմբերի 10-ի առավոտյան կկարողանան հրադադար հայտարարել։ Այդ մասին ուրբաթ օրը՝ հոկտեմբերի 9-ին, «Ֆրանսպրես» գործակալությանը հայտնել են Ելիսեյան պալատից։
«Մենք հույս ունենք, որ հրադադար կհայտարարվի այսօր երեկոյան կամ շաբաթ օրը»,- նշել է զրուցակիցը։ Նրա տվյալներով՝ Մակրոնը հոկտեմբերի 8-ին և հոկտեմբերի 9-ի առավոտյան, Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների Մոսկվա կատարած այցից առաջ, հեռախոսազրույց է ունեցել Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ։
Միևնույն ժամանակ «Ֆրանսպրես»-ի աղբյուրը հայտնել է, որ հիմա աշխատանքներ են տարվում առաջիկա օրերին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում բանակցությունների վերսկսման ուղղությամբ։ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում կարգավորման վերաբերյալ խորհրդակցությունների գործընթացը սկսվել է հոկտեմբերի 8-ին Ժնևում և ընթացել լրատվամիջոցների համար փակ ռեժիմով։ Խորհրդակցությունների նպատակով ավելի վաղ Ժնև էր ժամանել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ռուսաստանցի համանախագահ Իգոր Պոպովը։ Ավելի ուշ, Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն հայտարարել էր, որ Ժնևում համանախագահների հետ հանդիպել է արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովը։
Հիշեցնենք, որ հոկտեմբերի 8-ի երեկոյան Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարներին հրավիրել էր Մոսկվա՝ խորհրդակցությունների, որը պետք է իրականացվի Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախախարի միջնորդությամբ: Երկու երկրների արտաքին գործերի նախարարություններն էլ հաստատել են իրենց մասնակցությունը։
Պուտինը կոչ էր արել դադարեցնել ռազմական գործողությունները, մարդասիրական նկատառումներով, զոհվածների մարմինները և գերիներին փոխանակելու համար։

Франс-Пресс: Франция надеется, что стороны объявят перемирие 9 или 10 октября
Администрация президента Франции Эммануэля Макрона выразила надежду, что вечером 9-го или утром 10-го октября стороны конфликта в Нагорном Карабахе смогут объявить перемирие. Об этом агентству сообщили в Елисейском дворце в пятницу 9 октября.
“Мы надеемся, что сегодня вечером или в субботу будет объявлено перемирие”,- сказал собеседник. По его данным, до визита в Москву 8-го или утром 9-го октября министров иностранных дел Армении и Азербайджана Макрон имел телефонную беседу с премьер-министром Армении Николом Пашиняном и президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым.
В то же время источник Франс-Пресс сообщил, что в настоящее время ведутся работы по возобновлению в ближайшие дни переговоров в рамках Минской группы ОБСЕ.
Процесс урегулирования в рамках МГ ОБСЕ начался в Женеве 8-го октября и проходил в закрытом для СМИ режиме. Ранее в Женеву с целью консультаций прибыл российский сопредседатель Минской группы Игорь Попов. Позже МИД Азербайджана заявил, что министр иностранных дел Джейхун Байрамов встретился в Женеве с сопредседателями.
Напомним, что вечером 8 октября президент России Владимир Путин пригласил глав МИД Армении и Азербайджана в Москву на консультации, которые должны пройти при посредничестве министра ИД России. Внешнеполитические ведомства обеих стран подтвердили свое участие.
Путин призвал прекратить военные действия из гуманитарных соображений с целью обмена телами погибших и военнопленными.