Հայերը մզկիթ են վերանորոգում ու պահպանում, ադրբեջանցիները՝ հրթիռներ արձակում եկեղեցու վրա
Այսօր Ադրբեջանը, խախտելով միջազգային բոլոր հնարավոր եւ անհնար նորմերը, հրթիռային հարվածներ է հասցրել Շուշիի Ղազանչեցոց Սբ. Ամենափրկիչ եկեղեցուն, որը ոչ միայն հայկական բերդաքաղաքի, այլեւ ամբողջ Արցախի խորհրդանիշներից մեկն է:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանն ուշադրություն է հրավիրել այն հանգամանքին, որ հարվածներից առաջ՝ նախօրեին, համացանցում տարածվել էր տեսանյութ, որ եկեղեցու նկուղում երեխաներ, կանայք ու տարեցներ են պատսպարված:
«Ավելին՝ կանայք տեսանյութում հաստատում են, որ ադրբեջանական զինված ուժերն իրականացնում են թիրախային զինված հարձակումներ Շուշի քաղաքի բնակելի տների ուղղությամբ: Այդ պատճառով իրենք ադրբեջանական թիրախային հարվածներից պատսպարվում են հենց տաճարի նկուղում: Ընդ որում՝ տեսանյութում խաղաղ բնակիչները նշում են, որ ադրբեջանական հարվածներն այնքան ինտենսիվ են, որ այլ նկուղներում տեղ չկա, որի պատճառով պատսպարվել են տաճարի նկուղում,- հայտնել է ՄԻՊ-ն ու հավելել,- այս ամենն ակնհայտ է դարձնում, որ ադրբեջանական հրթիռներն արձակվել են՝ Մայր տաճարի նկուղում գտնվող երեխաներին, կանանց ու տարեցներին կյանքից դիտավորությամբ ապօրինի զրկելու ու ավերածություն պատճառելու հանցավոր մտադրությամբ: Բացի վերը նշվածից՝ Շուշիի Մայր տաճարին հրթիռային հարվածներ հասցնելու արդյունքում վիրավորումներ է ստացել երեք լրագրող, որոնցից մեկի առողջական վիճակը ծայրահեղ ծանր է»:
Ղազանչեցոցը Հայ Առաքելական եկեղեցու (ՀԱԵ) Արցախի թեմի առաջնորդանիստ եկեղեցին է: Մի փոքր պատմական ակնարկ կատարելով՝ ասենք, որ Արցախի թեմը վերաբացվել է 1989-ին Ամենայն հայոց կաթողիկոս Վազգեն Ա Պալճյանի կոնդակով: Դեռ 4-րդ դարում Հայաստանի հարեւան Աղվանքում Գրիգոր Լուսավորչի թոռան՝ Գրիգորիսի միջոցով տարածվել էր քրիստոնեությունը: Հենց Գրիգորիսն էլ համարվում է Աղվանից եկեղեցու առաջին եպիսկոպոսը: Եպիսկոպոսության կենտրոնը Ամարասի վանքն էր: 551-ին ձեւավորվել է Աղվանից կաթողիկոսությունը, որը ներառում էր բուն Աղվանքը (Ալբանիա), արեւելքից դրան հարակից երկրամասերը, ինչպես նաեւ Աղվանից մարզպանության մեջ մտնող Ուտիքի ու Արցախի նահանգները (Մեծ Հայքի): Այս կաթողիկոսությունը ենթարկվում էր Էջմիածնին, իսկ Աղվանից կաթողիկոսները ձեռնադրվում էին Ամենայն հայոց կաթողիկոսի կողմից: Աղվանից կաթողիկոսությունը ցարական կառավարության հրահանգով վերացվեց 1815-ին եւ դարձավ մետրոպոլիտություն: Նախկին կաթողիկոսության տարածքներում ձեւավորվեց երկու թեմ՝ Շամախու եւ Շուշվա կամ Արցախի (Ղարաբաղի)՝ համապատասխանաբար Շամախի եւ Շուշի կենտրոններով, ու մեկ հաջորդական վիճակ՝ Գանձակ կենտրոնով: Երկու թեմերը ենթարկվում էին Էջմիածնին: 1930-ին՝ ստալինյան շրջանում, դադարեցվեց Արցախի թեմի գործունեությունը: Եվ միայն 59 տարի անց հաջողվեց վերաբացել այն: Թեմի առաջնորդը 1989-ի մարտից Պարգեւ արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանն է, առաջնորդանիստը՝ Շուշիի Ղազանչեցոց Ամենափրկիչ եկեղեցին: Թեմը ներառում է ԼՂՀ ամբողջ տարածքը՝ ներառյալ 1990-ականներին ազատագրված շրջանները:
Թեմի նոր եկեղեցիների մասին կարող եք կարդալ այստեղ:
Շուշի քաղաքի տարածքում այսօր կանգուն եւ գործող 2 հայկական եկեղեցի կա՝ Ղազանչեցոց Սբ. Ամենափրկիչն (կառուցվել է 1868-1887 թթ.) ու Սբ. Հովհաննես Մկրտիչը (շինարարությունն ավարտվել է 1847 թ.), որն առավել հայտնի է Կանաչ ժամ անունով:
Քաղաքում գործել են նաեւ Ագուլեցոց Սբ. Ամենափրկիչ (1822 թ., հիշատակվում է նաեւ որպես Սբ. Աստվածածին), Մեղրեցոց Սբ. Ամենափրկիչ (1833 թ., նաեւ կոչվել է Սբ. Աստվածածին) եկեղեցիներն ու Կուսանաց վանքը (1816 թ., Անապատ, Սբ. Աստվածածին անապատ): Սրանցից մասամբ պահպանվել է միայն Մեղրեցոց եկեղեցին, որը խորհրդային տարիներին վերածվել է ամառային կինոթատրոնի: Ագուլեցոց եկեղեցին եւ Կուսանաց անապատը հողին են հավասարեցվել խորհրդային Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից:
Ղազանչեցոց Ամենափրկիչը կառուցվել է 1868-1887 թթ. եւ օծվել 1888-ին Ամենայն հայոց կաթողիկոս Մակար Ա-ի ձեռամբ: Եկեղեցու ճարտարապետը Սիմեոն Տեր-Հակոբյանցն է, քարագործ վարպետը՝ Ավետիս Երամիշյանցը: Զանգակատունը, որն իբրեւ կառույց անջատ է եկեղեցուց, կառուցվել է շուշեցի Աբրահամ Խանդամիրյանցի միջոցներով՝ ի հիշատակ ղազանչեցիների:
1920 թ. Շուշիի հայկական ջարդերից հետո մուսավաթականները փակել են եկեղեցին, որը կովկասյան թաթարների կողմից (այն ժամանակ այսպես էին հայտնի ներկայիս ադրբեջանցիները) օգտագործվել է որպես պահեստ, ապա եկեղեցու մուտքի մոտ դրված հրեշտակների արձանները քանդվել են, գմբեթն ավերվել է:
1992 թ. մայիսին Շուշիի ազատագրումով Ղազանչեցոցի համար նոր փուլ է սկսվել: Պատերազմի ժամանակ այն հակառակորդի կողմից օգտագործվել է որպես զինամթերքի պահեստ այն հաշվարկով, որ հայկական ուժերը չեն թիրախավորի եկեղեցին: Արցախի թեմի առաջնորդանիստը (ներառյալ՝ զանգակատունը) վերանորոգվել է 1998-ին:
Այսօր ադրբեջանական բանակը երկու անգամ հրթիռակոծել է Շուշիի ու Արցախի ամենահայտնի խորհրդանիշներից մեկը:
Այս առումով հատկանշական է, որ մինչ օրս Շուշիում կանգուն են Վերին ու Ներքին մզկիթները, ինչպես նաեւ Վագիֆի մեդրեսեն (մուսուլմանական ուսումնական հաստատություն):
Վերին մզկիթը, որը քաղաքի մուսուլմանական հոգեւոր շինություններից ամենամեծն է, կառուցվել է 1769-ին Ղարաբաղի Իբրահիմ խանի կողմից, վերակառուցվել՝ 1883-ին ճարտարապետ Քերբալայ Սեֆիխանի նախագծով եւ Իբրահիմի դուստր Գյովհար աղայի (Գոհար տիկնոջ) միջոցներով: 1874-1875 թթ. նույն ճարտարապետի եւ հովանավորի մասնակցությամբ կառուցվել է Ներքին մզկիթը:
Խորհրդային վերջին տարիներին Վերին մզկիթը վերանորոգվել էր ու ծառայում էր որպես Շուշիի պատմության թանգարան: 2007-ին հայտարարվեց Շուշիի մզկիթները վերանորոգելու ծրագրի մասին: Վերին մզկիթում վերանորոգման աշխատանքներ են կատարվել 2009-ին. պետական միջոցներով վերականգնվել է տանիքը, մաքրվել է տարածքը:
2014-ին էլ «Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» (IDeA) հիմնադրամի միջոցներով սկսվել են լայնածավալ վերականգնման միջոցառումներ: Հիմնադրամի հովանավորությամբ վերականգնվել է նաեւ 19-րդ դարի մեդրեսեի շենքը: Այս աշխատանքներին ներգրավվել են իրանցի եւ իտալացի մասնագետները:
Թե՛ մզկիթները, թե՛ մեդրեսեն ընդգրկված են Շուշիի պատմության եւ մշակույթի անշարժ հուշարձանների ցանկում եւ պահպանվում են պետության կողմից:

Shushi: Armenians Repair and Preserve a Mosque. Azeris Fire Rockets at a Church
Today, Azerbaijan, violating all possible international norms, launched rocket attacks on the Holy Savior Cathedral (Ghazanchetsots) in Shushi, one of the symbols not only of the Armenian fortress city, but also of Artsakh.
Armenia Human Rights Defender Arman Tatoyan drew attention to the fact that before the attacks, yesterday, a video was distributed on the Internet that children, women and the elderly were sheltered in the basement of the church.
"Moreover, the women confirm in the video that the Azerbaijani armed forces are carrying out targeted armed attacks on residential houses in the city of Shushi. That is why they are sheltering from the Azeri targets in the basement of the temple. At the same time, in the video, the civilians note that the Azerbaijani attacks are so intense that there is no room in other basements, due to which they took refuge in the basement of the temple”, the Ombudsman said, adding, "All this makes it clear that the Azeri missiles were fired with the criminal intent of deliberately illegally depriving children of life, women and the elderly in the basement of the cathedral and causing destruction. In addition to the above, three journalists were injured in rocket attacks on the Shushi Mother Cathedral, one of whom is in critical condition."
Ghazanchetsots is the Seat of the Artsakh Diocese of the Armenian Apostolic Church (AAC). As a brief historical reference, let us note that the Artsakh Diocese was reopened in 1989 by an edict of Catholicos of All Armenians Vazgen A. Palchyan. Back in the 4th century, Christianity spread in Aghvank, neighboring Armenia, through Grigoris, the grandson of Grigor Lusavorich. Grigoris is considered to be the first bishop of the church of Aghvank. The center of the diocese was the Amaras monastery. In 551, the Catholicosate of Aghvank was formed, which included Aghvank itself (Albania), the adjacent territories to the east, as well as the provinces of Utik and Artsakh (Greater Armenia), which were included in the Aghvank region. This Catholicosate was subordinated to Etchmiadzin, and the Catholicoses from Aghvank were ordained by the Catholicos of All Armenians. The Catholicosate of Aghvank was abolished by order of the Tsarist government in 1815 and became a metropolis. Two dioceses were formed in the territories of the former Catholicosate: Shamakh and Shushi or Artsakh (Karabakh) with the centers of Shamakh and Shushi, respectively, and one successive state with the center of Gandzak. Both dioceses were subordinated to Etchmiadzin. In 1930, during the Stalinist period, the activity of the Artsakh Diocese was stopped. Armenians managed to reopen it 59 years later. The leader of the diocese since March 1989 is Archbishop Pargev Martirosyan. The seat is the Ghazanchetsots Amenaprkich Church in Shushi. The diocese covers the entire territory of NKR, including the regions liberated in the 1990s.
You can read about the new churches of the diocese here.
There are 2 standing and functioning Armenian churches in the territory of Shushi today: Ghazanchetsots St. Amenaprkich (built in 1868-1887) and St. John the Baptist (construction completed in 1847), better known as the Kanach Zham (Green Church).
Aguletsots St. Amenaprkich (1822, also referred to as St. Astvatzatzin), Meghretsots St. Amenaprkich (1833, also called St. Astvatzatzin) churches and Kusanats monastery (1816, Desert, St. Astvatzatzin Desert) also operated in the city. Of these, only the Meghretsots Church has been partially preserved, which was turned into a summer cinema during the Soviet years. Aguletsots Church and the Kusanats Desert were razed to the ground by Soviet Azerbaijani authorities.
Ghazanchetsots was built in 1868-1887 and was consecrated in 1888 by the Catholicos of All Armenians Makar I. The architect of the church was Simeon Ter-Hakobyants, the stonemason, Avetis Yeramishyants. The belfry, which is separate from the church as a structure, was built with the help of Abraham Khandamiryants from Shushi, in memory of the people of Ghazanchi.
After the 1920 Armenian massacres in Shushi, the Musavat people closed the church, which was used by the Caucasian Tatars (then known as the present-day Azeris) as a storehouse, then the statues of angels at the entrance to the church were demolished and the dome was destroyed.
With the liberation of Shushi in May 1992, a new phase began for Ghazanchetsots. During the war, it was used by the Azerbaijanis as an ammunition depot on the pretext that Armenian forces would not target the church. The seat of the Primate of the Artsakh Diocese (including the bell tower) was renovated in 1998.
Today, the Azerbaijani army twice targeted one of the most famous symbols of Shushi and Artsakh.
In this regard, it is noteworthy that the Upper and Lower Mosques, as well as the Vagif Madrasa (a Muslim educational institution) still stand in Shushi.
The Upper Mosque, the largest Muslim religious building in the city, was built in 1769 by Ibrahim Khan of Karabakh and rebuilt in 1883 according to the design of architect Kerbalay Sefikhan and resources provided by Ibrahim's daughter Gyovhar agha (Mrs. Gohar). In 1874-1875 the Inner Mosque was built with the participation of the same architect and sponsor.
During the last years of the Soviet Union, the Upper Mosque was renovated and served as the Shushi History Museum. In 2007, a plan was announced to renovate the mosques in Shushi. Renovation works were carried out in the Upper Mosque in 2009. The roof was restored with state funds and the area cleaned.
In 2014, large-scale rehabilitation workwas launched with the help of the Initiatives for Development of Armenia (IDeA) Foundation. The 19th century madrasa building was also restored under the auspices of the foundation. Iranian and Italian specialists were involved in this work.
Both the mosques and the madrasa are included in the list of monuments of history and culture of Shushi and are preserved by the state.