Հայերը մզկիթ են վերանորոգում ու պահպանում, ադրբեջանցիները՝ հրթիռներ արձակում եկեղեցու վրա
Այսօր Ադրբեջանը, խախտելով միջազգային բոլոր հնարավոր եւ անհնար նորմերը, հրթիռային հարվածներ է հասցրել Շուշիի Ղազանչեցոց Սբ. Ամենափրկիչ եկեղեցուն, որը ոչ միայն հայկական բերդաքաղաքի, այլեւ ամբողջ Արցախի խորհրդանիշներից մեկն է:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանն ուշադրություն է հրավիրել այն հանգամանքին, որ հարվածներից առաջ՝ նախօրեին, համացանցում տարածվել էր տեսանյութ, որ եկեղեցու նկուղում երեխաներ, կանայք ու տարեցներ են պատսպարված:
«Ավելին՝ կանայք տեսանյութում հաստատում են, որ ադրբեջանական զինված ուժերն իրականացնում են թիրախային զինված հարձակումներ Շուշի քաղաքի բնակելի տների ուղղությամբ: Այդ պատճառով իրենք ադրբեջանական թիրախային հարվածներից պատսպարվում են հենց տաճարի նկուղում: Ընդ որում՝ տեսանյութում խաղաղ բնակիչները նշում են, որ ադրբեջանական հարվածներն այնքան ինտենսիվ են, որ այլ նկուղներում տեղ չկա, որի պատճառով պատսպարվել են տաճարի նկուղում,- հայտնել է ՄԻՊ-ն ու հավելել,- այս ամենն ակնհայտ է դարձնում, որ ադրբեջանական հրթիռներն արձակվել են՝ Մայր տաճարի նկուղում գտնվող երեխաներին, կանանց ու տարեցներին կյանքից դիտավորությամբ ապօրինի զրկելու ու ավերածություն պատճառելու հանցավոր մտադրությամբ: Բացի վերը նշվածից՝ Շուշիի Մայր տաճարին հրթիռային հարվածներ հասցնելու արդյունքում վիրավորումներ է ստացել երեք լրագրող, որոնցից մեկի առողջական վիճակը ծայրահեղ ծանր է»:
Ղազանչեցոցը Հայ Առաքելական եկեղեցու (ՀԱԵ) Արցախի թեմի առաջնորդանիստ եկեղեցին է: Մի փոքր պատմական ակնարկ կատարելով՝ ասենք, որ Արցախի թեմը վերաբացվել է 1989-ին Ամենայն հայոց կաթողիկոս Վազգեն Ա Պալճյանի կոնդակով: Դեռ 4-րդ դարում Հայաստանի հարեւան Աղվանքում Գրիգոր Լուսավորչի թոռան՝ Գրիգորիսի միջոցով տարածվել էր քրիստոնեությունը: Հենց Գրիգորիսն էլ համարվում է Աղվանից եկեղեցու առաջին եպիսկոպոսը: Եպիսկոպոսության կենտրոնը Ամարասի վանքն էր: 551-ին ձեւավորվել է Աղվանից կաթողիկոսությունը, որը ներառում էր բուն Աղվանքը (Ալբանիա), արեւելքից դրան հարակից երկրամասերը, ինչպես նաեւ Աղվանից մարզպանության մեջ մտնող Ուտիքի ու Արցախի նահանգները (Մեծ Հայքի): Այս կաթողիկոսությունը ենթարկվում էր Էջմիածնին, իսկ Աղվանից կաթողիկոսները ձեռնադրվում էին Ամենայն հայոց կաթողիկոսի կողմից: Աղվանից կաթողիկոսությունը ցարական կառավարության հրահանգով վերացվեց 1815-ին եւ դարձավ մետրոպոլիտություն: Նախկին կաթողիկոսության տարածքներում ձեւավորվեց երկու թեմ՝ Շամախու եւ Շուշվա կամ Արցախի (Ղարաբաղի)՝ համապատասխանաբար Շամախի եւ Շուշի կենտրոններով, ու մեկ հաջորդական վիճակ՝ Գանձակ կենտրոնով: Երկու թեմերը ենթարկվում էին Էջմիածնին: 1930-ին՝ ստալինյան շրջանում, դադարեցվեց Արցախի թեմի գործունեությունը: Եվ միայն 59 տարի անց հաջողվեց վերաբացել այն: Թեմի առաջնորդը 1989-ի մարտից Պարգեւ արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանն է, առաջնորդանիստը՝ Շուշիի Ղազանչեցոց Ամենափրկիչ եկեղեցին: Թեմը ներառում է ԼՂՀ ամբողջ տարածքը՝ ներառյալ 1990-ականներին ազատագրված շրջանները:
Թեմի նոր եկեղեցիների մասին կարող եք կարդալ այստեղ:
Շուշի քաղաքի տարածքում այսօր կանգուն եւ գործող 2 հայկական եկեղեցի կա՝ Ղազանչեցոց Սբ. Ամենափրկիչն (կառուցվել է 1868-1887 թթ.) ու Սբ. Հովհաննես Մկրտիչը (շինարարությունն ավարտվել է 1847 թ.), որն առավել հայտնի է Կանաչ ժամ անունով:
Քաղաքում գործել են նաեւ Ագուլեցոց Սբ. Ամենափրկիչ (1822 թ., հիշատակվում է նաեւ որպես Սբ. Աստվածածին), Մեղրեցոց Սբ. Ամենափրկիչ (1833 թ., նաեւ կոչվել է Սբ. Աստվածածին) եկեղեցիներն ու Կուսանաց վանքը (1816 թ., Անապատ, Սբ. Աստվածածին անապատ): Սրանցից մասամբ պահպանվել է միայն Մեղրեցոց եկեղեցին, որը խորհրդային տարիներին վերածվել է ամառային կինոթատրոնի: Ագուլեցոց եկեղեցին եւ Կուսանաց անապատը հողին են հավասարեցվել խորհրդային Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից:
Ղազանչեցոց Ամենափրկիչը կառուցվել է 1868-1887 թթ. եւ օծվել 1888-ին Ամենայն հայոց կաթողիկոս Մակար Ա-ի ձեռամբ: Եկեղեցու ճարտարապետը Սիմեոն Տեր-Հակոբյանցն է, քարագործ վարպետը՝ Ավետիս Երամիշյանցը: Զանգակատունը, որն իբրեւ կառույց անջատ է եկեղեցուց, կառուցվել է շուշեցի Աբրահամ Խանդամիրյանցի միջոցներով՝ ի հիշատակ ղազանչեցիների:
1920 թ. Շուշիի հայկական ջարդերից հետո մուսավաթականները փակել են եկեղեցին, որը կովկասյան թաթարների կողմից (այն ժամանակ այսպես էին հայտնի ներկայիս ադրբեջանցիները) օգտագործվել է որպես պահեստ, ապա եկեղեցու մուտքի մոտ դրված հրեշտակների արձանները քանդվել են, գմբեթն ավերվել է:
1992 թ. մայիսին Շուշիի ազատագրումով Ղազանչեցոցի համար նոր փուլ է սկսվել: Պատերազմի ժամանակ այն հակառակորդի կողմից օգտագործվել է որպես զինամթերքի պահեստ այն հաշվարկով, որ հայկական ուժերը չեն թիրախավորի եկեղեցին: Արցախի թեմի առաջնորդանիստը (ներառյալ՝ զանգակատունը) վերանորոգվել է 1998-ին:
Այսօր ադրբեջանական բանակը երկու անգամ հրթիռակոծել է Շուշիի ու Արցախի ամենահայտնի խորհրդանիշներից մեկը:
Այս առումով հատկանշական է, որ մինչ օրս Շուշիում կանգուն են Վերին ու Ներքին մզկիթները, ինչպես նաեւ Վագիֆի մեդրեսեն (մուսուլմանական ուսումնական հաստատություն):
Վերին մզկիթը, որը քաղաքի մուսուլմանական հոգեւոր շինություններից ամենամեծն է, կառուցվել է 1769-ին Ղարաբաղի Իբրահիմ խանի կողմից, վերակառուցվել՝ 1883-ին ճարտարապետ Քերբալայ Սեֆիխանի նախագծով եւ Իբրահիմի դուստր Գյովհար աղայի (Գոհար տիկնոջ) միջոցներով: 1874-1875 թթ. նույն ճարտարապետի եւ հովանավորի մասնակցությամբ կառուցվել է Ներքին մզկիթը:
Խորհրդային վերջին տարիներին Վերին մզկիթը վերանորոգվել էր ու ծառայում էր որպես Շուշիի պատմության թանգարան: 2007-ին հայտարարվեց Շուշիի մզկիթները վերանորոգելու ծրագրի մասին: Վերին մզկիթում վերանորոգման աշխատանքներ են կատարվել 2009-ին. պետական միջոցներով վերականգնվել է տանիքը, մաքրվել է տարածքը:
2014-ին էլ «Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» (IDeA) հիմնադրամի միջոցներով սկսվել են լայնածավալ վերականգնման միջոցառումներ: Հիմնադրամի հովանավորությամբ վերականգնվել է նաեւ 19-րդ դարի մեդրեսեի շենքը: Այս աշխատանքներին ներգրավվել են իրանցի եւ իտալացի մասնագետները:
Թե՛ մզկիթները, թե՛ մեդրեսեն ընդգրկված են Շուշիի պատմության եւ մշակույթի անշարժ հուշարձանների ցանկում եւ պահպանվում են պետության կողմից:

Армяне восстанавливают мечети, а азербайджанцы бьют снарядами по церкви
8 октября Азербайджан, нарушив все возможные и невозможные международные нормы, нанес ракетные удары по собору Сурб Аменапркич Казанчецоц (Святого Христа Всеспасителя) в Шуши. Этот собор является одним из символов не только города-крепости Шуши, но и всего Арцаха.
Защитник прав человека Армении Арман Татоян обратил внимание на то обстоятельство, что накануне ударов в Сети появилось видео, в котором рассказывалось, что в подвальном помещениисобора укрываются женщины, дети и пожилые люди.
“Более того, в видеоролике женщины говорили, что азербайджанские вооруженные силы наносят удары по жилым домам Шуши, поэтому они укрылись от прицельных ударов азербайджанцев в подвале церкви. Мирные жители также отмечали, что удары азербайджанской армии настолько интенсивны, что в подвалах жилых зданий уже нет места, поэтому им пришлось укрыться в подвальном помещении собора”,- сообщил омбудсмен. “Все это свидетельствует о том, что азербайджанские ракеты были выпущены с преступным намерением лишить жизни укрывавшихся в подвале кафедрального собора детей, женщин и стариков, причинить разрушения памятнику. Кроме того, в результате ракетного обстрела кафедрального собора Шуши были ранены трое журналистов, один из которых находится в крайне тяжелом состоянии”,- отметил Арман Татоян.
Собор Христа Всеспасителя – викариальная церковь Арцахской епархии Армянской Апостольской церкви. Совершим небольшой исторический экскурс. Итак, Арцахская епархия возобновила свою деятельность в 1989 г. по указу Католикоса Всех Армян Вазгена Первого Палчяна. Еще в 4-ом веке при содействии внука Григория Просветителя, Григориса, в Кавказской Албании получило распространение христианство. Именно Григорис считается первым епископом албанской церкви. Центром этой церкви являлся монастырь Амарас. В 551 г. был сформирован Албанский католикосат, который включал непосредственно Албанию, сопредельные восточные районы, а также входившие в Албанское марзпанство провинции Утик и Арцах (Великая Армения). Албанский католикосат подчинялся Эчмиадзину, а рукоположение албанских католикосов совершал Католикос Всех Армян. В 1815 г. по приказу царского правительства Албанский католикосат был преобразован в метрополитство. На территориях бывшего католикосата сформировались две епархии – Шамахинская и Шушинская или Арцахская (Карабахская) соответственно с центрами Шамахи и Шуши. Обе епархии подчинялись Эчмиадзину.
В 1930 году, в сталинский период, деятельность Арцахской епархии была прекращена. Возобновить ее удалось только спустя 59 лет. С марта 1989 года предводителем епархии является архиепископ Паргев Мартиросян, а викариальной церковью – собор Сурб Аменапркич Казанчецоц (Святого Христа Всеспасителя). Епархия охватывает всю территорию Нагорно-Карабахской Республики, включая освобожденные в 1990-х годах районы.
Сегодня в городе Шуши сохранились две армянские церкви – Сурб Казанчецоц (построена в 1868-1887 гг.) и Святого Иоанна Крестителя (строительство завершилось в 1847 г.), которая больше известна как Канач жам (Зеленая церковь).
В городе действовали также церкви Святого Христа Всеспасителя Агулецоц (1822 г., упоминается также как церковь Святой Богородицы), Святого Христа Всеспасителя Мегрецоц (1833 г., называлась также церковь Св.Богородицы), а также женский монастырь (1816 г., Кусанац Анапат, Св.Богородицы, Анапат). Из этих церквей частично сохранилась только церковь Мегрецоц, которая в советские годы была превращена в летний кинотеатр. Церковь Агалецоц и женский монастырь власти советского Азербайджана сравняли с землей.
Собор Святого Христа Всеспасителя (Сурб Аменапркич Казанчецоц) построен в 1868-1887 гг. и освящен в 1888 г. Католикосом Всех Армян Макаром I. Зодчим был Симеон Тер-Акопянц, строителем – Аветис Ерамишянц. Колокольня построена отдельно от собора на средства шушинца Абраама Хандамирянца в память о казанчийцах.
После армянских погромов в Шуши в 1920 г. мусаватисты закрыли собор, который был превращен кавказскими татарами (так в то время назывались сегодняшние азербайджанцы) в склад. Стоявшие у входа в церковь скульптуры ангелов были уничтожены, купол разрушен.
С освобождением Шуши в мае 1992 г. для собора Казанчецоц начался новый этап. Во время войны собор использовался в качестве склада боеприпасов с тем расчетом, что армянские силы не нанесут удар по памятнику. Викариальная церковь (включая колокольню) Арцахской епархии была восстановлена в 1998 г.
Вчера азербайджанская армия дважды обстреляла ракетами один из самых известных символов Шуши и Арцаха.
В этом плане примечательно, что в Шуши по сей день сохранились Верхняя и Нижняя мечети, а также медресе (мусульманское духовное училище).
Верхняя мечеть, самая большая из мусульманских духовных сооружений города, была построена в 1769 г. карабахским ханом Ибрагимом, перестроена в 1883 г. по проекту архитектора Кербалая Сефихана на средства дочери Ибрагима Гёвхар-аги (госпожи Гоар).
В 1874-1875 гг. с участием того же архитектора и мецената была построена Нижняя мечеть.
В последние годы советской власти Верхняя мечеть была восстановлена, здесь действовал музей истории Шуши. В 2007 г. было объявлено о программе восстановления мечетей города. Реставрационные работы в Верхней мечети были выполнены в 2009 г. На государственные средства была отремонтирована кровля, расчищена территория.
В 2014 г. при финансировании Фонда “Инициативы развития Армении” (IDeA) начались мероприятия по широкомасштабному восстановлению. Благодаря финансовому содействию фонда было восстановлено также здание медресе 19-го века. В этих работах участвовали иранские и итальянские специалисты.
И мечети, и медресе включены в список недвижимых памятников истории и культуры Шуши и охраняются государством.