ՄԻԵԴ-ը ստացել է Թուրքիայի նկատմամբ միջանկյալ միջոց կիրառելու ՀՀ կառավարության ներկայացրած պահանջը
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը (ՄԻԵԴ) ստացել է Հայաստանի կառավարության պահանջը՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գործընթացում Թուրքիայի նկատմամբ միջանկյալ միջոց կիրառելու վերաբերյալ։ Այդ մասին TACC գործակալությանը հայտնել է ՄԻԵԴ մամուլի ծառայությունը։
«Այո՛, մենք ստացել ենք Հայաստանի դիմումը Թուրքիայի նկատմամբ միջոց կիրառելու վերաբերյալ։ Ընդունված կանոնների համաձայն՝ ես որևէ իրավունք չունեմ խոսելու այդ դիմումի բովանդակության մասին»,- հայտարարել է ՄԻԵԴ մամուլի ծառայության ներկայացուցիչը։ Նա նաև չի նշել, թե ինչ ժամկետներում դատարանի կողմից կդիտարկվի այդ դիմումը։ Համաձայն ՄԻԵԴ պրակտիկայի՝ այդպիսի դիմումների քննարկումը տևում է մի քանի օր։
Ավելի վաղ, ՄԻԵԴ-ում Հայաստանի ներկայացուցչությունը հայտարարել էր, որ Երևանը դիմել է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան՝ խնդրելով Թուրքիայի նկատմամբ կիրառել միջանկյալ միջոց, որը պայմանավորված է Թուրքիայի կողմից Ադրբեջանին տրվող ռազմական օգնությամբ։
ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցչության հայտարարության մեջ նշվում էր. «Հաշվի առնելով Ադրբեջանի կողմից Արցախի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական բնակչության ու օբյեկտների վրա իրականացվող միջազգային մարդասիրական իրավունքի և Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի կոպտագույն խախտումներով զուգորդված հարձակումներին Թուրքիայի բազմատեսակ աջակցությունը և շարունակական մասնակցությունը պատերազմական գործողություններին՝ Հայաստանի Հանրապետությունը իր և Արցախի Հանրապետության անունից Եվրոպական դատարանի կանոնների 39-րդ կանոնով նախատեսված միջանկյալ միջոցի կիրառման պահանջ է ներկայացրել ընդդեմ Թուրքիայի»։

ЕСПЧ получил заявление правительства Армении о применении промежуточных мер в отношении Турции
Европейский суд по правам человека получил заявление правительства Армении с требованием применить в процессе нагорно-карабахского конфликта промежуточные меры в отношении Турции. Об этом агентству ТАСС сообщила пресс-служба ЕСПЧ.
“Мы получили заявление Армении о применении промежуточных мер в отношении Турции”,- сказал представитель пресс-службы ЕСПЧ, добавив, что в соответствии с принятыми правилами не имеет права разглашать содержание заявления. Представитель пресс-службы Евросуда также не сказал, в какие сроки будет рассмотрено заявление. Однако практика ЕСПЧ показывает, что такие обращения обычно рассматриваются в течение нескольких дней.
Ранее представительство Армении в ЕСПЧ заявило, что Ереван обратился в Европейский суд по правам человека с просьбой применить промежуточные меры в отношении Турции, что обусловлено оказанием этой страной военной помощи Азербайджану.
В заявлении представительства Армении в ЕСПЧ говорилось: "Правительство Армении от своего имени и от имени Республики Арцах обращается в ЕСПЧ с требованием принять промежуточные меры в отношении Турции, учитывая то, что данная страна многосторонним образом поддерживает нападения на мирное население и гражданские инфраструктуры Армении и Арцаха, что является грубым нарушением международного гуманитарного права и Европейской конвенции по правам человека".