Արցախի պետնախարար․ «Ստեփանակերտ քաղաքը չի տարհանվում»
Արցախի օպերատիվ շտաբն ու կառավարությունը ստեղծել են վնասների գնահատման հանձնաժողով։ Հոկտեմբերի 3-ից կսկսվեն խաղաղ բնակչության շրջանում բնակելի տների, շենքերի և այլ օբյեկտների վերանորոգման աշխատանքները։ Այս մասին մամուլի ասուլիսի ժամանակ տեղեկացրեց Արցախի պետնախարար, օպերատիվ շտաբի պետ Գրիգորի Մարտիրոսյանը։
Անդրադառնալով Արցախին ցուցաբերվող անհրաժեշտ պարագաների և ֆինանսական աջակցությանը՝ Մարտիրոսյանը նշեց, որ ընդհանուր առմամբ այս պահի դրությամբ հավաքագրված գումարը գերազանցում է 19 մլն դոլարը եւ աճի միտում ունի։
Ֆինանսական օգնությունը հավաքագրվում է և՛Արցախի ֆինանսների նախարարության, և՛ «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի միջոցով։
Արցախի պետնախարարը տեղեկացրեց, որ վաղվանից կգործարկվի թեժ գիծ, որը կզբաղվի Արցախից դեպի Հայաստան քաղաքացիների ելքի և մուտքի հարցերի օպերատիվ լուծմամբ։
Ըստ օպերատիվ շտաբի պետի՝ մարդկանց բնականոն կյանքն ապահովելու համար ամսվա առաջին օրվանից վճարվել են պետական բյուջեով նախատեսված աշխատավարձերը։ Թոշակները նույնպես կվճարվեն սահմանված ժամկետներում։ Աշխատանքները կհամակարգի օպերատիվ շտաբը։
«Նույնիսկ այսպիսի պատերազմական և ծանր օրերում ֆինանսների նախարարը հայտնեց ինձ, որ մեր ինն ամսվա արդյունքներով Արցախի հարկատուները վճարել են նախատեսվածից 200 մլն դրամ ավելի։ Դրանք չնախատեսված հարկերն էին, որոնք ուղղակի հարկատուների կողմից վճարվել են։ Ի՞նչ է սա, եթե ոչ հայրենասիրություն»,- նշեց նա։
Անդրադառնալով կոմունալ վճարներին՝ Արցախի օպերատիվ շտաբի պետը հայտնեց, որ որևէ կոմունալ վճար չվճարելու կամ ժամանակավոր չվճարելու կապակցությամբ անջատումներ չեն լինի։
Որոշ բնակավայրերից արցախցիների տարհանման վերաբերյալ Գրիգորի Մարտիրոսյանը հայտնեց, որ տարհանվել են որոշ գյուղեր, որոնք գտվել են սահմանին մոտ և մի քանի կիլոմետր հեռավորություն ունեն մարտի գծից։
Նա պաշտոնապես հայտարարեց, որ Ստեփանակերտ քաղաքը չի տարհանվում, այդպիսի որոշում կընդունվի միայն հիմնավոր հանգամանքների դեպքում։
Խոսելով թաքստոցների մասին՝ պետնախարարը նշեց, որ ամբողջ բնակչության հաշվարկով առկա է թաքստոցների հնարավորություն, անհրաժեշտության դեպքում կան նաև հավելյալ ռեսուրսներ։

Госминистр Арцаха: “Население Степанакерта не будет эвакуировано”
Оперативный штаб и правительство Арцаха создали комиссию по оценке ущерба. 3 октября начнутся работы по восстановлению жилых домов, зданий и других объектов. Об этом на пресс-конференции сообщил госминистр Арцаха, начальник оперативного штаба Григорй Мартиросян.
Говоря об оказываемой Арцаху необходимой материальной и финансовой помощи, Мартиросян отметил, что на данный момент собранная сумма превышает 19 млн долларов и имеет тенденцию к росту.
Финансовая помощь собирается как посредством Министерства финансов Арцаха, так и Общеармянского фонда ”Айастан”.
Госминистр сообщил, что с завтрашнего дня начнет действовать горячая линия, предназначенная для оперативного решения вопросов въезда и выезда граждан из Арцаха в Армению.
По словам начальника оперативного штаба, для обенспечения нормальной жизни людей в первый же день октября из госбюджета были выплачены зарплаты. В установленные сроки будут выплачены и пенсии. Работы будет координировать оперативный штаб.
“Даже в эти тяжелые военные дни министр финансов сообщил мне, что по результатам девяти месяцев налогоплательщики Арцаха заплатили на 200 млн драмов больше запланированного. Это были непредусмотренные налоги, которые заплатили налогоплательщики. Что это, если не проявление патриотизма?” – отметил Георгий Мартиросян.
Касаясь коммунальных платежей, начальник оперативного штаба заверил, что в случае неуплаты или временной неуплаты коммунальных платежей отключений не будет.
Что касается эвакуации арцахцев из некоторых населенных пунктов, то, как сказал Мартиросян, эвакурированы жители тех сел, которые находятся близко от границы и в некоторых километрах от линии передовой.
Г.Мартиросян официально заявил, что население Степанакерта не будет эвакуировано, такое решение будет принято только при наличии обоснованных обстоятельств.
Говоря об убежищах, госминистр отметил, что их число достаточно для населения, а в случае необходимости есть дополнительные ресурсы.