Եղիշե Կիրակոսյան. «Եզակի դեպք է, երբ պետության դիմումի հիման վրա ՄԻԵԴ-ը որոշում է կայացնում»
Սեպտեմբերի 28-ի երեկոյան Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը (ՄԻԵԴ) հրապարակել է որոշում՝ Հայաստանի կողմից Ադրբեջանի դեմ միջանկյալ միջոցի կիրառման վերաբերյալ խնդրանքը բավարարելու մասին։
Որոշման մեջ Ադրբեջանին ու Հայաստանին կոչ է արվում զերծ մանալ այնպիսի միջոցների կիրառումից, որոնք կարող են հանգեցնել Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայով երաշխավորված քաղաքացիական բնակչության իրավունքների խախտումների։
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում Հայաստանի Հանրապետության ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանը ասուլիսի ընթացքում հայտնեց, որ սա եզակի դեպք է՝ թվով 3-րդը, երբ պետության բողոքի հիման վրա Եվրոպական դատարանը որոշում է կայացնում։
Մյուս 2 դեպքերը Ուկրաինայի մասին որոշումներն են։ Բոլոր դեպքերում էլ դատարանը անդրադառնում է երկու կողմերին էլ։ Այսինքն՝ այն պետությանը, որը ներկայացրել է դիմումը, և այն պետությանը, որի դեմ ներկայացվել է բողոքը։
«Կարելի է ասել, որ սա մեզ համար մեծ հաջողություն է, երբ պետության կողմից ներկայացված բողոքի հիման վրա է կայացվել որոշումը, ինչպես նաև, որ հարկ չի համարվել դիմումը ուղարկել Ադրբեջանի կառավարությանը լրացուցիչ տեղեկատվություն ստանալու համար»,-ասում է Կիրակոսյանը։
ՄԻԵԴ-ի կողմից կայացված որոշման խախտումը իրենից ենթադրում է կոնվենցիայի խախտում, որը կարող է լուրջ քաղաքական հետևանքներ ունենալ։
Բողոքին կից պարերաբար ներկայացվում են նաև լրացուցիչ ապացույցներ, որոնք վերաբերում էին բնակավայրերի թիրախավորմանը, հայկական սահմանների ռմբակոծմանը։
Եղիշե Կիրակոսյանը նշում է, որ սպասում են արձագանքների Ադրբեջանի կառավարության կողմից, որից հետո Հայաստանը կներկայացնի լրացուցիչ մանրամասներ ու մեկնաբանություն։ Երեկ՝ սեպտեմբերի 28-ին, Վարդենիս քաղաքում և հարակից գյուղերում կատարված դեպքերը ևս ներկայացվել են ՄԻԵԴ։
Եղիշե Կիրակոսյանը նշեց, որ Ադրբեջանի կոմից Հայաստանի դեմ ներկայացվող միջանկյալ միջոցի մասին դիմում չի ներկայացվել։

Егише Киракосян: “Это уникальный случай, когда ЕСПЧ принимает решение на основании заявления государства”
Вечером 28 сентября Европейский Суд по правам человека опубликовал решение об удовлетворении просьбы Армении относительно применения промежуточного средства против Азербайджана.
В решении содержится призыв к Азербайджану и Армении воздержаться от использования таких средств, которые могут привести к нарушениям прав гражданского населения, гарантированных Европейской конвенцией прав человека.
На сегодняшней пресс-конференции представитель Армении в ЕСПЧ Егише Киракосян подчеркнул, что это уникальный случай (третий по счету), когда Евросуд принимает решение на основании заявления государства.
“Для нас является большим успехом, что решение было принято на основании представленного государством заявления. При этом ЕСПЧ не посчитал нужным переслать заявление правительству Азербайджана для получения дополнительной информации”,- отметил Киракосян.
Нарушение решения Евросуда предполагает нарушение Конвенции, что может иметь серьезные политические последствия.
К жалобе периодически прилагаются дополнительные доказательства обстрела населенных пунктов, бомбовых ударов по армянским границам.
Представитель РА в ЕСПЧ отметил, что они ждут отклика правительства Азербайджана, после чего Армения представит дополнительные подробности и комментарии. Вчера в Евросуд были также переданы доказательства случаев, произошедших в Варденисе и соседних с ним селах Армении.
Со стороны Азербайджана заявление о применении промежуточного средства против Армении не представлено.