ՊԲ հրամանատարի տեղակալ․ «Հակառակորդն ունի կենդանի ուժի և զինտեխնիկայի մեծ կորուստներ»
Տեղեկատվական շտաբում տեղի ունեցած ասուլիսի ժամանակ Արցախի պաշտպանության նախարարի տեղակալ Արթուր Սարգսյանը ներկայացրեց իրավիճակը Արցախում։
«Ճշտված տվյալներով՝ Պաշտպանության բանակի ստորաբաժանումները, կիրառելով հակաօդային պաշտպանության միջոցները, կարողացել են խոցել 3 ուղղաթիռ, շուրջ 20 ԱԹՍ, այդ թվում՝ հարվածային, 30 տանկ և հետևակի մարտական մեքենաներ։ Նախնական տվյալներով, ցավոք սրտի, Արցախի զինված ուժերում նույնպես կան կորուստներ՝ 16 զոհ և 100-ից ավել վիրավորներ։ Պաշտպանության բանակի անձնակազմը, յուրաքանչյուր սպա և զինվոր իր առջև դրված մարտական խնդիրը կատարրում է պարտքի բարձր գիտակցումով և պատասխանատվությամբ»,- հայտնեց գնդապետ Սարգյանը։
Ըստ նրա՝ անձնակազմի բարոյահոգեբանական վիճակն այս պահին կայուն է։
Արթուր Սարգսյանը հիշեցրեց նաև, որ այսօր առավոտյան Ադրբեջանի զինված ուժերը Արցախի զինված ուժերի մարտակարգերին մշտական տեղակայման վայրերին, ինչպես նաև խաղաղ բնակավայրերին, այդ թվում նաև՝ քաղաքամայր Ստեփանակերտին հասցրել է հրթիռաահրետանային հարվածներ՝ օգտագործելով օդուժը, այդ թվում նաև՝ հարվածային անօդաչու թռչող սարքեր։ Այնուհետև հակառակոորդի հատուկ նշանակության ստորաբաժանումները մոտոհրաձգային և զրահատանկային ստորաբաժանումների ուղեկցությամբ անցել են լայնածավալ հարձակման հարավային, հյուսիսային և հարավարևելյան ուղղությամբ։
«Այս պահին դեռ ընթանում են թեժ մարտեր նշված ճակատներով։ Հակառակորդն ունի կենդանի ուժի և զինտեխնիկայի մեծ կորուստներ»,-տեղեկացրեց գնդապետը։

Заместитель командующего АО: “Противник несет большие потери в живой силе и военной технике”
Заместитель министра обороны Арцаха Артур Саргсян на пресс-конференции в информационном штабе представил ситуацию в республике.
“По уточненным данным, подразделения Армии обороны, применив средства противовоздушной обороны, сбили 3 танка, около 20 беспилотников, в том числе ударных, подбили 30 танков и боевые машины пехоты. Потери есть и в вооруженных силах Арцаха – 16 погибших и более сотни раненых. Личный состав Армии обороны, каждый офицер и солдат выполняет поставленную перед ним боевую задачу с большой ответственностью и высоким осознанием своего долга”,- отметил полковник Саргсян.
По его словам, на данный момент морально-психологическое состояние личного состава стабильное.
А. Саргсян также напомнил о том, что сегодня утром вооруженные силы Азербайджана, используя воздушные силы, в том числе ударные беспилотные летательные аппараты, нанесли ракетно-артиллерийские удары по местам постоянной дислокации подразделений вооруженных сил Арцаха, а также по мирным населенным пунктам, в том числе по столице Степанакерту. После этого подразделения особого назначения противника в сопровождении мотострелковых и бронетанковых подразделений перешли в широкомасштабное наступление на южном, северном и юго-восточном направлениях.
“В настоящий момент на указанных фронтах идут ожесточенные бои. Противник понес большие потери в живой силе и военной технике”,- сообщил полковник.