Vivaro-ն տուգանվել է․ Բադալյան եղբայրները Մալթայի քաղաքացիներ են
Մալթայի Ֆինանսական հետախուզության վերլուծության բաժինը (FIAU) երբևէ ամենամեծ տուգանքն է կիրառել խաղային ընկերութան, այն է՝ Մալթայում գործող «Vivaro Ltd»–ի նկատմամբ: 733.160 եվրո տուգանք է նշանակվել այն բանից հետո, երբ FIAU-ն ստուգումներ է իրականացրել և օրենքի 10 խախտում հայտնաբերել հեռահար խաղերի օպերատոր Vivaro Ltd-ի գործունեության մեջ։ Այս մասին տեղեկանում ենք Times of Malta-ից։
Ընկերությունը չի կապակցել նույն լիցենզիայով տարբեր բրենդների ներքո խաղացող օգտատերերին։
Արձանագրվել է նաև գործունեության անարդյունավետ մոնիտորինգ, ինչպես նաև եկամտի պատշաճ աղբյուրների և ֆինանսավորման միջոցների բացակայություն։ Փոխանցումների մոնիտորինգի վերլուծական համակարգում նույնպես թերություններ են հայտնաբերվել։
Տեղում կատարված ուսումնասիրություններով պարզվել է, որ ընկերությունը խաղացողներին «բարձր ռիսկի» դասել է միայն այն ժամանակ, երբ վերջիններս խաղերի վրա ծախսել են 2000 եվրոյից ավելի։ Մասնավորապես, Շահումով խաղերի վարչության ու Ֆինանսական հետախուզության վերլուծության բաժինների ներկայացուցիչները տեղում արձանագրել են, որ 30 օգտատերեր հատել են 2000 եվրոյի սահմանը, սակայն չեն դասվել որպես «բարձր ռիսկի» խաղացողներ։ Այդպիսով FIAU-ն արձանագրել է, որ ընկերությունը չի հետևում նույնիսկ իր սահմանած կանոններին։
Ընկերությունը նաև բավարար տեղեկություններ չի հավաքել՝ հասկանալու համար, թե ինչ խաղացողների հետ է առնչվում:
FIAU-ն նշել է, որ «Վիվառո»-ի տնօրենների խորհուրդը հաստատել է ռիսկերի գնահատման վերաբերյալ իր վարքականոնը, սակայն չի նշվել, թե երբ է այն հաստատվել կամ վերանայվել, և FIAU-ն այն ոչ ադեկվատ է գնահատել։
Վարչական տուգանքից բացի, FIAU- ն հանձնարարել է ընկերությանը վերացնել թերությունները:
Ինչ են անում Բադալյանները Մալթայում
«Վիվառո»-ի հիմնադիր, գործարար եղբայրներ Վիգեն և Վահե Բադալյանները Մալթայում մի քանի ընկերություն են գրանցել իրենց բիզնեսը ծավալելու համար: Հետաքննող լրագրողների միջազգային կոնսորցիումի (ICIJ) հետ իրականացվող Paradise Papers նախագծի շրջանակներում մեր ձեռքի տակ են Բադալյանների ընկերությունների փաստաթղթերը, որոնք ուսումնասիրում ենք դեռևս 2018թ․-ից։ Ըստ այդմ՝ նրանք բաժնետեր են Մալթայում գրանցված առնվազն 3 ընկերության: 2008-ին Մալթայում գրանցել են Vivaro Ltd ընկերությունը, իսկ 2015-ի օգոստոսին իրենց բաժնեմասը եղբայրները փոխանցել են Մեն կղզում գրանցված Soft Construct Limited-ին: 2014-ին նրանք Մալթայում ևս գրանցել են Soft Construct Malta Ltd, որի սեփականատերը կրկին Մեն կղզու գրանցումով Soft Construct Limited-ն է, իսկ 2015-ին Մալթայում գրանցել են FC Capital (Malta) Limited ընկերությունը:
«Նպատակը FastShift բրենդի ներքո վճարահաշվարկային կազմակերպության լիցենզիա ստանալը և վճարահաշվարկային ծառայություններ մատուցելն է: Մալթայի լիցենզիայի դեպքում նշված ծառայությունները հասանելի կլինեն ամբողջ աշխարհում: Մեր ներկայացրած փաստաթղթերը և ծրագրային ապահովումը ներկայումս ուսումնասիրվում է, և 2018թ. հուլիսին նախատեսված է լիցենզիայի տրամադրումը: Ընկերությունը հարկատու է համարվում Մալթայի Հանրապետությունում»,- մեր հարցմանն ի պատասխան՝ հայտնել էին Բադալյան եղբայրները FC Capital (Malta) Limited ընկերության գործունեության մասին:
Մալթայի նրանց բիզնեսը կոորդինացնում է Քրիստինե Համբարձումյանը:
Բադալյան եղբայրներն այժմ որպես բաժնետեր հանդես են գալիս Մալթայի միայն մեկ ընկերությունում՝ FC Capital (Malta) Limited-ում: Մյուս ընկերությունների բաժնեմասը Մեն կղզում գրանցված Soft Construct Ltd և նույն կղզում գրանցված Boston Nominees Limited-ինն են:
Բադալյանների բիզնեսը Հայաստանում և Հայաստանից դուրս
2012 թվականին Մեծ Բրիտանիայի օֆշոր համարվող Մեկ կղզում Բադալյանները գրանցել են Soft Construct ընկերությունը, որը ներառում է «BetConstruct», «Ucraft.me», «FinConstruct» և «StartIUp» բրենդերն ու բիզնեսները։
Soft Construct ընկերությունն այնուհետև տարբեր երկրներում նույնանուն դուստր ընկերություններ է հիմնադրել՝ այդպիսով ապահովելով իր ներկայությունը ավելի քան 10 երկրներում, այդ թվում՝ ԱՄՆ-ում, Կիպրոսում, Մալթայում, Հայաստանում և այլուր:
Հայաստանում 2014թ․ գրանցված «Սոֆտ Կոնստրակտ» ՍՊԸ-ի փայատերը մինչև այս տարվա սեպտեմբերի 3-ը Մեն կղզում գրանցված համանուն ընկերությունն էր, սակայն նշված օրվանից Բադալյան եղբայրները դարձել են 50/50 բաժնեմասի սեփականատերեր։
«Սոֆտ Կոնստրակտ» ՍՊԸ-ն հայաստանյան լրատվամիջոցների ուշադրության կենտրոնում հայտնվեց, երբ 2017թ. դեկտեմբերի 7-ին կառավարությունը որոշեց «Նորք հոգեբուժական կենտրոն»-ից տարածք ու անշարժ գույք օտարել և տրամադրել «Հին Նորք» բիզնես կենտրոն» ՓԲԸ –ին:
«Հին Նորք» բիզնես կենտրոն» ՓԲԸ-ն ևս Բադալյանների բիզնեսի մաս է կազմում: Պետռեգիստրի տվյալների համաձայն՝ այստեղ եղբայրները ևս հավասար բաժնետերեր են։
«Վիվառոյի» գովազդները կարելի է տեսնել ամենուր՝ փողոցներում՝ գովազդային վահանակներին, հեռուստատեսությունում, օնլայն մեդիայում, սոցիալական ցանցերում։ Ընկերությունն ամենուր հիշեցնում է իր մասին։
Ճգնաժամային 2008 թվականին Բադալյան եղբայրները հիմնադրել են «Վիվառո Բեթինգ» ՍՊԸ-ն: Սա Բադալյանների մասնակցությամբ Հայաստանում գրանցված ընկերություններից ամենամեծ հարկատուն է:
Ըստ top100bookmakers կայքի՝ Հայաստանում ամենից շատ ճանաչում ունեն 9 բուքմեյքերական ընկերություններ, որոնց շարքում «Վիվառո Բեթինգ»-ը երկրորդն է, նրանց բաժին է հասնում շուկայի 26,8 տոկոսը` ըստ ռեյտինգի զիջելով «Տոտո գեյմինգ»-ին։
Բադալյանների հայաստանյան ընկերությունները
2017 թվականի մայիսին Վիգեն և Վահե Բադալյաններն իրենց բաժնեմասը գրանցել են 79-ամյա հոր՝ Ռոմիկ Բադալյանի անվամբ, ով մինչ օրս «Վիվառո Բեթինգ» ՍՊԸ-ի միանձնա բաժնետերն է:
Նույն օրը Բադալյան եղբայրները մեկ այլ՝ «Վիվառո Գրուպ» ՍՊԸ-ի (նախկին «Վիվառո Գեյմ» ՍՊԸ-ն) իրենց բաժնեմասն են փոխանցել հորը: «Վիվառո Գրուպ»-ը կազմակերպում է ինտերնետ շահումով խաղեր: 2020թ․ մայիսի 6-ին կրկին վերաձևակերպել են բաժնեմասն իրենց անվամբ՝ 50/50 մասնակցությամբ։
Բադալյանների ընկերությունների մեծ մասում, ինչպես, օրինակ, «Սոֆթ Կոնստրակտ»-ում, տնօրենը Հարություն Համբարձումյանն է: Նա «Ֆասթ Կրեդիտ» վարկային կազմակերպության ղեկավարների խորհրդի անդամ է: Ինչպես նշվում է վարկային կազմակերպության կայքում՝ Հարություն Համբարձումյանը 2008-ից «Վիվառո Բեթինգ» ՍՊԸ-ի գլխավոր տնօրենն է, իսկ 2015 թվականից ղեկավարում է «Վիվառո Գեյմ» ընկերությունը: 2017 թվականի Երևանի ավագանու ընտրության ժամանակ Հ. Համբարձումյանը ՀՀԿ-ից առաջադրվել էր ավագանու անդամի թեկնածու, սակայն ընտրություններում բավարար ձայնով քվե չի հավաքել և ավագանու կազմում չի ընդգրկվել։
2018թ․ մայիսի 31-ին նախագահ Արմեն Սարգսյանն այցելել է «Սոֆտ Կոնստրակտ» ընկերության գրասենյակ։ Նախագահի պաշտոնական կայքում նշվել է, որ Սոֆտ Կոնստրակտ»-ը ներկայումս գրասենյակներ ունի աշխարհի 14 երկրներում և ավելի քան 500 գործընկեր:
Բադալյանների բիզնեսի մաս է նաև Աշտարակի խճուղում գործող «Կովկաս» հյուրանոցային համալիրը, ներառյալ՝ ռեստորանային համալիրն իր հանդիությունների 4 սրահով, գինետունն ու հանդիպումների սրահը:
Երևանի կենտրոնում՝ Հանրապետության փողոցում գործող «Կովկաս» պանդոկը ևս նրանց է պատկանում։
Բադալյան եղբայրները 2014թ.-ին հիմնադրել են նաև «Գետառ բիզնես կենտրոն» ՍՊԸ-ն, որի կանոնադրական կապիտալն այժմ 549 մլն դրամ է: Համաձայն ՊԵԿ-ի տվյալների՝ ընկերությունը բնակելի, հասարակական և արտադրական շենքերի շինարարություն է իրականացնում: Այն գրանցված է Կենտրոնում՝ Գետառի 4/17 հասցեում, և այդ հասցեի շենքի սեփականատերերը, համաձայն Կադաստրի, Բադալյան եղբայրներն են:
Այս հասցեում է գրանցված և 2011-ից գործում նաև Բադալյանների «Ֆասթ կրեդիտ կապիտալ» ունիվերսալ վարկային կազմակերպություն ՓԲԸ-ն: Սկսելով իր գործունեությունը 1994-ից որպես գրավատուն՝ այն վերածվել է ֆինանսական շուկայում խոշոր վարկային կազմակերպության: Իրականացնում է վարկերի տրամադրում ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց, ինչպես նաև՝ արտարժույթի փոխանակում, ապահովագրություն, ներգրավում է փոխառություններ անհատ ձեռնարկատերերից և իրավաբանական անձանցից: Այս ընկերության բաժնեմասը ևս եղբայրները հավասարապես են կիսում:
2 մլն եվրո՝ Մալթայի քաղաքացիության համար
Հայաստանում հայտնի բուքմեյքերական «Վիվառո Բեթինգ» ՍՊԸ-ի սեփականատերերը՝ Վահե եւ Վիգեն Բադալյանները, 2016-ին դարձել են Մալթայի քաղաքացիներ։ Նրանց հետ քաղաքացիություն է ստացել ընտանիքի անդամներից ևս 10 հոգի։
«Մեր 12-հոգանոց ընտանիքի համար Մալթայի տնտեսությունում կատարել ենք շուրջ 2 մլն եվրոյի ներդրում՝ քաղաքացիություն ստանալու համար»,- մեր գրավոր հարցման պատասխանում նշել են Վահե և Վիգեն Բադալյանները:
Ինչո՞ւ են Հայաստանում հաջողակ գործարար եղբայրները որոշել դառնալ Մալթայի քաղաքացի։ Ի՞նչ է տալիս Մալթայի քաղաքացիությունը նրանց։ Այս հարցերին եղբայրները պատասխանել են.
Մեր ընտանիքը որոշել է դառնալ Մալթայի քաղաքացի, որպեսզի չունենանք վիզայի խնդիր արտասահման մեկնելիս: Մեր ընտանիքի մի շարք անդամներ աշխատում են մեզ պատկանող Soft Construct ընկերությունում, որը գրասենյակներ ունի աշխարհի 15 երկրներում և տարեկան մասնակցում է ավելի քան 90 միջազգային էքսպոների, ու մեր աշխատանքը պահանջում է հաճախակի բիզնես-ուղևորություններ ամբողջ տարվա ընթացքում: Մալթայի քաղաքացիությունը մեզ հնարավորություն է տալիս 168 երկիր մուտք գործել առանց վիզայի»։
Ինչ է տալիս Մալթայի անձնագիրը
«Քաղաքացիություն՝ ներդումների դիմաց» ծրագիրը Մալթայի կառավարությունն ընդունել է 2013 թ․նոյեմբերին։ Այն հավանության է արժանացել Եվրոպական հանձնաժողովի կողմից։ Ծրագրի համաձայն՝ Մալթայի քաղացիությունը (Մալթան Եվրամիության անդամ է 2004 թվականից) մասնավոր ներդրողը կարող է ստանալ 650 հազար եվրո ներդրման դիմաց։ Այդ փողի 70 տոկոսը փոխանցվում է Ազգային զարգացման եւ սոցիալական հիմնադրամին (National Development and Social Fund )։ Մնացած գումարը բյուջե է փոխանցվում։
Մալթայի կառավարության Ազգային զարգացման և սոցիալական հիմնադրամի (National Development and Social Fund) միջոցով իրականացվող Անհատական ներդրումային ծրագրով (The IIP, Individual Investment Programme) Մալթայի քաղաքացիություն են ստացել ազգությամբ մի քանի տասնյակ հայեր։ Նրանց մի մասը Հայաստանի քաղաքացիներ են, մի մասը՝ Ռուսաստանի քաղաքացի ազգությամբ հայեր և մի քանիսն էլ՝ տարբեր երկրների հայեր։ Նրանք Մալթայի անձնագրի համար վճարել են 650 հազար եվրո։
Ներդրումից բացի, դիմումատուն պարտավոր է կղզում ձեռք բերել նվազագույնը 350 հազար եվրո արժեքով անշարժ գույք, որը վաճառել կարող է միայն հինգ տարի հետո, կամ էլ կարող է վարձակալության պայմանագիր կնքել հինգ տարով, սակայն այն հինգ տարվա համար չպետք է 80 հազար եվրոյից պակաս լինի։ Բացի դրանից, քաղաքացիություն ստացողը պետք է ձեռք բերի կառավարության կողմից հաստատված ցանկից նվազագույնը 150 հազար եվրո արժեքի մալթայական բաժնետոմսեր, որոնք կարող են մարվել առնվազն հինգ տարի հետո։
Դիմումատուն կարող է անձնագրեր ձեռք բերել ընտանիքի անդամների համար` լրացուցիչ վճարումներ կատարելով։
Մալթայի անձնագիրը իրավունք է տալիս առանց վիզայի մուտք գործել աշխարհի երկրների մեծ մասը։ Հարկային ռեզիդենտության հարցը թողնված է դիմումատուի հայեցողությանը։ Քաղաքացիություն ստանալուց հետո նրանց երեխաները, անկախ ծննդյան վայրից, ստանում են Մալթայի անձնագրեր՝ առանց հավելյալ վճարի։ Այսպես պարզաբանում է կառավարության ծրագիրը։
Քաղաքացիություն ստացած քաղաքացիների անունները յուրաքանչյուր տարի հրապարակվում են կառավարության կայքում։

The Financial Intelligence Analysis Division of Malta (FIAU) has imposed the largest fine ever on a gaming company, this according to the Times of Malta.
Malta-based Vivaro Ltd, a remote gaming operator, was fined €733,160 in late August after the FIAU inspected the company, uncovering ten violations.
The company was founded by Vigen and Vahe Badalyan, two brothers from Armenia that have registered several businesses in Malta.
According to the newspaper, the company failed to link player profiles across brands operating under the same license. In addition, the company’s monitoring systems were not adequate.
The inspection also revealed ineffective monitoring of activity and the lack of correct source of wealth and source of funds measures.
An on-site inspection found that the company was only flagging players as “high risk” when they reached a €2,000 spend on their gaming products. The FIAU and Gaming Board inspectors reviewed thirty player profiles, all reaching the €2,000 threshold but none of them had been rated as “high risk”. The FIAU noted that this showed that company wasn’t even following its own regulations, even if they were lacking.
The FIAU stated that Vivaro's Board of Directors had approved its Code of Conduct for Risk Assessment but did not specify when it was approved or revised, and that the FIAU had assessed it as inadequate. In addition to the administrative fine, the FIAU ordered the company to eliminate the shortcomings.
What are the Badalyans doing in Malta?
As part of the Paradise Papers project implemented with the International Consortium of Investigative Journalists (ICIJ), Hetq has documents of the Badalyan companies. We’ve been studying these documents since 2018.
They reveal that the Badalyans own at least three companies registered in Malta.
Vivaro Ltd was registered in Malta in 2008. In August 2015, the Badalyans transferred their shares to Soft Construct Limited, registered in the Isle of Man. In 2014, they registered Soft Construct Malta Ltd in Malta, which is again owned by Soft Construct Limited (registered in the Isle of Man), and in 2015, they registered FC Capital (Malta) Limited in Malta.
"The purpose is to obtain a license for a payment and settlement company under the FastShift brand and to provide payment and settlement services. With a Maltese license, these services will be available worldwide. The documents we submitted, and the software security are currently being studied. A license is expected in July 2018. The company is considered a taxpayer in the Republic of Malta,” the Badalyan responded to a Hetq inquiry about the activities of FC Capital (Malta) Limited.
Kristine Hambardzumyan is listed as Vivaro Ltd. director according to the Malta corporate registry.
The Badalyan brothers now have a stake in only one Maltese company - FC Capital (Malta) Limited. The other companies are owned by Soft Construct Ltd. And Boston Nominees Limited registered in the Isle of Man.
The Badalyans' businesses in and outside Armenia
In 2012, the Badalyans registered Soft Construct on an offshore island in the UK. The company includes BetConstruct, Ucraft.me, FinConstruct and the StartIUp brands and businesses.
Soft Construct then established subsidiaries of the same name in different countries, thus securing its presence in more than ten countries, including the United States, Cyprus, Malta and Armenia.
The shareholder of Soft Construct LLC, registered in Armenia in 2014, was, until September 3 of this year, a company with the same name registered in the Isle of Man. As of this day, the Badalyan brothers became 50/50 shareholders.
The Armenian media focused its attention on Soft Construct LLC on December 7, 2017, when the government decided to alienate space and real estate from Nork Psychiatric Center and provide it to the Hin Nork Business Center CJSC.
The Hin Nork Business Center CJSC is part of the Badalyans business network. According to Armenia’s State Register, the brothers are equal shareholders.
Vivaro advertisements can be seen everywhere in Armenia - on the streets, on billboards, on TV, online media and social networks. It’s a veritable ad blitz.
During the economic crisis of 2008, the Badalyan brothers founded Vivaro Betting LLC. It’s one of the largest taxpayers linked to them registered in Armenia.
There are nine well-known operating bookmakers in Armenia that make the top 100 list of online bookmakers according to the TOP100 Bookmakers website. Vivaro Betting ranks second of the nine with a 26.8% market share. Toto Gaming leads the pack.
Badalyan companies in Armenia
In May 2017, Vigen and Vahe Badalyan registered their shares in the name of their father Romik Badalyan, who is still the sole shareholder of Vivaro Betting LLC.
On the same day, the Badalyan brothers transferred their shares in Vivaro Group LLC (formerly Vivaro Game LLC) to their father as well. Vivaro Group organizes online betting games. On May 6, 2020, they re-registered the shares in their name on a 50/50 basis.
Harutyun Hambardzumyan is the director of most of the Badalyans' companies, such as Soft Construction. He is a member of the Board of Directors of Fast Credit.
According to the Fast Credit website, Hambardzumyan has served as General Director of Vivaro Betting LLC since 2008 and has been managing Vivaro Game since 2015.
During the 2017 Yerevan Municipal Council election, Hambardzumyan was nominated by the Republican Party of Armenia as a candidate. He didn't garner enough votes.
On May 31, 2018, Armenian President Armen Sarkissian visited the office of Soft Construction (see photo). According to Sarkissian’s website, Soft Contract currently has offices in fourteen countries with more than 500 partners.
The Caucasus Hotel and Restaurant Complex (see below) on Yerevan’s Ashtarak Highway is part of the Badalyans’ business network.
The Caucasus Tavern on Hanrapetutyan Street in downtown Yerevan also belongs to them.
The Badalyan brothers founded Getar Business Center LLC in 2014, with a charter capital of 549 million drams. It constructs residential, public and industrial buildings. It’s registered on 4/17 Getar Street in Yerevan, in a building owned by them.
The Badalyans' Fast Credit Capital company, which has been operating since 2011, is registered at this address. Starting its activity as a pawnshop in 1994, it has become a major credit organization in the financial market, providing loans to individuals and legal entities.
€2 million for Maltese citizenship
Vahe and Vigen Badalyan became citizens of Malta in 2016. Ten family members received Maltese citizenship with them.
“For our family of twelve, we have invested about €2 million in the Maltese economy to obtain citizenship," the brothers responded to a Hetq inquiry.
When we asked why the Badalyans decided to relocate to Malta and become citizens, they responded.
“Our family decided to become citizens of Malta so that we do not have visa problems when traveling abroad. Several our family members work for our company Soft Construct, which has offices in fifteen countries around the world, attend more than 90 international exhibitions a year, and our work requires frequent business trips throughout the year. Maltese citizenship allows us to enter 168 countries without a visa."
The benefits of Maltese citizenship
Malta approved a program in 2013, allowing foreigners to receive citizenship in return for large-scale investment. The program has been approved by the European Commission. According to the program, Maltese citizenship can be granted to a private investor in return for an investment of €650,000. 70% of the money is transferred to the National Development and Social Fund. The rest of the money is transferred to the budget.
Dozens of Armenians have been granted Maltese citizenship through the Malta Individual Investment Program (MIIP) implemented through the National Development and Social Fund of the Government of Malta. Some of them are citizens of Armenia, some are Armenians of Russian nationality, and some are Armenians of different countries.
In addition to investing, applicants must purchase real estate on the island worth at least €350,000 euros.
Applicants can obtain passports for family members by making additional payments.
Maltese passport holders can enter most countries without a visa. The issue of tax residence is left to the applicant's discretion. The names of the citizens who received citizenship are published on the government's website every year.