«Հայ եւ ադրբեջանական ժողովուրդների անհամատեղելիության մասին հայտարարեց նախագահ Ռ. Քոչարյանը»
- «Իրանի հարցն» ավելի կոշտ ձեւով աշխարհի օրակարգում կլինի ոչ այսօր, այլ երկու-երեք տարի հետո: Եվ հենց այդ ժամանակ այս կարեւոր հարցում ( հարց, որն ազդեցություն ունի աշխարհաքաղաքական ողջ դրվածքի վրա ) կմեծանա Ադրբեջանի դերը: Մեր տարածաշրջանում իրավիճակի վրա ներգործող մի շարք այլ հանգամանքների զարգացման համատեքստում, որոնց թվում անհրաժեշտ է նշել Ադրբեջանի տնտեսական բուռն զարգացումը, դրան զուգահեռ ռազմական ոլորտում կատարվող ծախսերի մեծացումը, այդ փաստը մեր երկրի համար առավելություններ կստեղծի ղարաբաղյան խնդրի կարգավորման գործում:
- Ինչպե՞ս կարող է անդրադառնալ Կոսովոյի գործոնը ղարաբաղյան խնդրի լուծման վրա:
- Կոսովոյի անկախությունը հաստատ կարող է գլխապտույտ առաջացնել նրանց մոտ, ովքեր կուզենային Ադրբեջանից հողեր խլել: Բայց սա ընդամենը պատրանք է: Ուշադրություն դարձրեք, որ Կոսովոյի միջազգային ճանաչումը զսպվում է Ռուսաստանի կողմից, որը սպառնում է ի պատասխան ճանաչել Հարավային Օսիայի, Աբխազիայի, Մերձդնեստրի «անկախությունը»: Ինչպես տեսնում ենք, Ռուսաստանը չի խոսում, այսպես կոչված, Լեռնային Ղարաբաղի հանրապետության ճանաչման մասին: Եվ դրանով դրսեւորվում են Ռուսաստանի հետ հարաբերություններում Ադրբեջանի ձեռքբերած բավական ուժեղ դիրքերը: Այդ պատճառով Ադրբեջանն անմիջական վնաս չի կրի Կոսովոյի ճանաչումից: Սակայն, այդ ճանաչումը կարող է խթանել մերձդնեստրյան, հարավօսական, աբխազական եւ ղարաբաղյան հակամարտությունների վերսկսումը: Իսկ դա իրավիճակի զարգացման ամենեւին էլ լավագույն սցենարը չէ ո՛չ հումանիտար, ո՛չ էլ Հարավային Կովկասում տարածաշրջանային համագործակցության տեսանկյուններից: Այն, որ այսօր, ի տարբերություն Հարավային Օսիայում, Աբխազիայում եւ Մերձդնեստրում հակամարտությունների նկատմամբ ունեցած վերաբերմունքի, Ռուսաստանն ավելի չեզոք կեցվածք է դրսեւորում ղարաբաղյանի նկատմամբ, Ադրբեջանին հնարավորություն է տալիս Հայաստանի հետ դեմ առ դեմ ռազմական հաջող դիմակայության համար: Սա մի հնարավորություն է, որը չկար 1990-ականների սկզբներին:
- Բաքու-Ջեյհան նավթամուղը մեր տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման հնարավորությու՞ն է, թե՞ տարածաշրջանում եւ, մասնավորապես, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ պատերազմի հիմք:
- Կասկած չկա, որ Բաքու-Թբիլիսի-Ջեյհան (ԲԹՋ) նավթամուղը ծառայում է խաղաղությանը եւ, ըստ ամենայնի, նպաստում է ողջ հարավկովկասյան տարածաշրջանի տնտեսական զարգացմանը, ինչը եւ պետք է դառնա այս տարածաշրջանում ապրող բոլոր ժողովուրդների ներկայացուցիչների խաղաղ գոյակցության հիմքը: Հայաստանն ինքն իրեն, բացառապես իր զավթողական քաղաքականության պատճառով դրել է ԲԹՋ-ի շնորհիվ սկսված տարածաշրջանային զարգացման շրջանակներից դուրս: ԲԹՋ-ի շնորհիվ ինչպես Ադրբեջանը, այնպես էլ Վրաստանը տնտեսապես կզարգանան, իսկ Ադրբեջանի տնտեսական զարգացումը նոր մակարդակի է բարձրացնում մեր երկրի ռազմական հնարավորությունները, ինչի շնորհիվ կմեծանան Հայաստանի վրա ռազմա-քաղաքական ճնշման միջոցով ղարաբաղյան հակամարտությունն արդարացի լուծելու մեր երկրի հնարավորությունները: Այդ ճնշման առաջ Հայաստանն աստիճանաբար կզինաթափվի, եւ մեր տարածաշրջանում խաղաղություն կհաստատվի նույնիսկ առանց պատերազմի վերսկսման, եթե, իհարկե, Հայաստանում հաղթի ողջամտությունը: Այնպես որ, ԲԹՋ ծրագիրը, հաստատ, ողջ հարավկովկասյան տարածաշրջանում երկարատեւ խաղաղության հնարավորություն է:
- Այսօր որքանո՞վ է հիմնավորված այն տեսակետը, թե ԼՂ հիմնախնդրի հետ առնչվում է ողջ հարավկովկասյան տարածաշրջանի անվտանգությունը։
- Դա հենց այդպես էլ կա: Եթե ղարաբաղյան հակամարտությունը չլիներ, ողջ հարավկովկասյան տարածաշրջանն այժմ բոլորովին այլ տեսք կունենար' զարգացած եւ ծաղկուն: Ավելին, ես կարծում եմ, որ ղարաբաղյան հակամարտության լուծման դեպքում շատ արագ կլուծվեն նաեւ աբխազական եւ հարավօսական հակամարտությունները: Ղարաբաղյան հակամարտության արդարացի լուծումը կնպաստեր Հայաստանի, Ադրբեջանի եւ Վրաստանի բարեկեցության այնպիսի բարձրացմանը, որ Աբխազիան եւ Օսիան պարզապես հիմքեր չէին ունենա Ռուսաստանի կամակատարը լինելու համար: Բայց ղարաբաղյան հակամարտության արդարացի լուծմանը խանգարում են Հայաստանի ղեկավարության տարածքային ախորժակը, նաեւ' Ռուսաստանի պահպանողական շրջանակները, որոնք սխալմամբ կարծում են, որ եթե Հարավային Կովկասում բոլոր տարածքային հակամարտությունները լուծվեն, ապա Մոսկվան պարզապես չի ունենա մեր տարածաշրջանում իր ազդեցությունը պահպանելու հնարավորություն: Ճիշտ է, այս առումով նկատելի է Ռուսաստանի կողմից դիրքորոշման որոշակի վերանայում: Բանն այն է, որ այդ հակամարտությունների 15 տարիների ընթացքում Ռուսաստանը կորցրել է ՎՈՒԱՄ կազմակերպությունը ստեղծած Ադրբեջանի, Վրաստանի, Ուկրաինայի, Մոլդովայի հասարակական կարծիքները: Դրա փոխարեն Ռուսաստանը ազդեցություն ձեռք բերեց սոսկ չորս շատ փոքր չճանաչված կազմավորումների տարածքներում եւ Հայաստանում: Այս արդյունքը պարտադրում է Ռուսաստանին փոխել անջատողականության հարցում իր առաջնահերթությունները ՎՈՒԱՄ երկրներում: Ես վստահ եմ, որ հենց որ Ռուսաստանը հասկանա Հարավային Կովկասում տարվող իր քաղաքականության սխալ լինելը, կփոխվի նաեւ Հայաստանի դիրքորոշումը ղարաբաղյան խնդրում: Քանի որ Հայաստանը Կովկասում Ռուսաստանի կամակատարն է:
- Ինչպե՞ս են արտահայտվում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ժողովուրդների անվտանգության խնդիրները ղարաբաղյան կարգավորման ներկա գործընթացներում:
- Գլխավորապես, իհարկե, ռազմական գործողությունների բացակայությամբ: Ռազմական գործողությունների վերսկսման դեպքում խոսք անգամ չի կարող լինել հակամարտող կողմերի քաղաքացիների անվտանգության մասին: Ղարաբաղյան հակամարտության արդարացի լուծումը, որը ենթադրում է Հայաստանի կողմից օկուպացված մեր տարածքների ազատագրում, Ադրբեջանի կազմում Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությանը ինքնակառավարման բարձր կարգավիճակի եւ ադրբեջանական կառավարության ու միջազգային կառույցների (իսկ անհրաժեշտության դեպքում' նաեւ խաղաղության պահպանման ուժերի) կողմից ամրագրված անվտանգության երաշխիքների ընձեռում, թույլ կտար լուծել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի անվտանգության խնդիրների մեծ մասը: Սակայն, եթե ղարաբաղյան կարգավորումը կախված լիներ միայն Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության անվտանգության ապահովումից եւ նրանց իրավունքներ տալուց, ապա հակամարտությունը վաղուց կլուծվեր: Հակամարտության կարգավորմանը խոչընդոտում է գլխավորապես Հայաստանի իշխանությունների տարածքային ախորժակը: Բավական է հիշել, որ հայ եւ ադրբեջանցի ժողովուրդների անհամատեղելիության մասին հայտարարությունն արեց Հայաստանի նախագահ Ռ. Քոչարյանը: Այն եւս մեկ անգամ ցույց է տալիս, թե հակամարտության ո՞ր կողմն է խոչընդոտում խնդրի խաղաղ եւ արդար լուծմանը եւ սպառնալիք ստեղծում հարավկովկասյան ողջ տարածաշրջանի անվտանգության համար:
Եթե միջազգային հանրությունը ստիպի Ադրբեջանին ճանաչել ուժը, որ գործադրել է Հայաստանի հանրապետությունը մինչեւ հրադադարի ընդունումը' որպես այս հակամարտության լուծման օրինական եւ ընդունելի գործիք, ապա այդ դեպքում հայերը իրականում երբեք չեն ստանա անվտանգության, իսկ տարածաշրջանը' հանգիստ եւ անվտանգ զարգացման երաշխիքներ: Նոր պատերազմն ու զոհերը անխուսափելի կլինեն, քանի որ բոլորի համար ուժը կընդունվի որպես միակ գործող փաստարկ: Երկարատեւ անվտանգության տանող փոխզիջումը պետք է տեղի ունենա ոչ թե ելնելով անցյալում կիրառված կամ ապագայում գործադրվելիք ուժի վկայակոչումներից, այլ ԼՂԻՄ ողջ բնակչության' իր կյանքը հատուկ ձեւով կազմակերպելու իրավունքների շրջանակներում, եւ այդ իրավունքները ճանաչել է պաշտոնական Բաքուն: Բայց ոչ մի տարածք չի կարող անջատվել Ադրբեջանից: Հայաստանը, որն իր ադրբեջանական փոքրամասնությանը ավելի վատ վերաբերմունք է ցուցաբերել, քան Ադրբեջանն իր հայկական փոքրամասնության նկատմամբ, նույնիսկ բարոյական իրավունք չունի տարածքային ձեռքբերումների: Սա ուղիղ կտանի դեպի տարածաշրջանում նոր պատերազմերի: Տարածքային բանավեճերի փոխարեն երկու երկրները պարտավոր են բարելավել իրենց ներքին կազմակերպվածությունը, որպեսզի համապատասխանեն ժողովրդավարության, անհատի եւ տեղական ինքնակառավարման եվրոպական չափանիշներին:

«О несовместимости армянского и азербайджанского народов заявил президент Р. Кочарян»
- "Иранский вопрос" в более жесткой форме будет стоять на повестке дня в мире не сейчас, а через два или три года. И именно тогда усилится роль Азербайджана в этом важном вопросе, влияющем на весь мировой геополитический расклад. С учётом развития целого ряда других обстоятельств, влияющих на обстановку в нашем регионе, в числе которых необходимо отметить бурное экономическое развитие Азербайджана, и сопряжённый рост военных расходов, этот факт откроет для нашей страны новые преимущества в вопросе урегулирования карабахской проблемы.
- Как может повлиять на решение карабахского конфликта косовский фактор?
- Безусловно, независимость Косово может вскружить голову тем, кто хотел бы отторгнуть у Азербайджана земли. Но это всего лишь иллюзии. Обратите внимание, что международное признание Косово сдерживается Россией, которая грозится в ответ признать «независимость» Южной Осетии, Абхазии и Приднестровья. Как видим, Россия не ведет речи о признании так называемой «Нагорно-Карабахской Республики». И это является отражением уже достигнутых достаточно сильных позиций Азербайджана в отношениях с Россией. Поэтому непосредственного ущерба Азербайджану признание Косова не принесет. Однако, это признание может стать толчком к возобновлению приднестровского, южно-осетинского, абхазского и карабахского конфликтов. А их возобновление - далеко не лучший сценарий развития ситуации чисто с гуманитарной точки зрения и с точки зрения регионального сотрудничества на Южном Кавказе. Однако и тут нужно учитывать то, что при складывающемся более нейтральном отношении России к карабахскому конфликту, чем к конфликтам в Южной Осетии, Абхазии и Приднестровье, у Азербайджана появляется шанс для успешного решения карабахского конфликта в одиночном военном противостоянии с республикой Армения. Шанс, которого не было в начале 1990-х.
- Нефтепровод Баку-Джейхан - это шанс для мира или основа для войны в нашем регионе, и конкретно, между Арменией и Азербайджаном?
- Нефтепровод Баку-Тбилиси -Джейхан (БТД ) служит миру и, в сущности, способствует экономическому развитию всего южнокавказского региона, что и должно стать основой мирного сосуществования представителей всех проживающих в этом регионе народов. Армения поставила себя вне рамок этого регионального развития, которое дает БТД, исключительно из-за своей захватнической политики. Благодаря БТД, как Азербайджан, так и Грузия будут экономически развиваться, а экономический рост Азербайджана выводит на новый уровень и военные возможности нашей страны, что увеличивает шансы Азербайджана справедливо решить карабахский конфликт путём военно-политического давления на Армению. Перед лицом этого давления Ереван постепенно будет становиться безоружным, и мир в нашем регионе, если конечно в Армении возобладает здравый смысл, может наступить даже без возобновления войны. Так что, проект БТД – это, конечно же, шанс для долгосрочного мира во всем южнокавказском регионе.
- Насколько сегодня обоснованы заявления о том, что карабахский конфликт затрагивает безопасность всего южнокавказского региона?
- Это так и есть. Не будь карабахского конфликта, весь южокавсказский регион ныне выглядел бы совершенно по другому – процветающим и развитым. Более того, я считаю, что в случае решения карабахского конфликта очень скоро будут решены абхазский и южно-осетинский конфликты. Справедливое решение карабахского конфликта способствовало бы такому росту благосостояния Армении, Азербайджана и Грузии, что у Абхазии и Осетии просто не стало бы оснований идти на поводу у России. Но справедливому решению карабахского конфликта мешают территориальные аппетиты руководства Армении и консервативные круги в России, которые ошибочно считают, что у Москвы просто не будет возможности сохранить свое влияние в нашем регионе, если все территориальные конфликты на Южном Кавказе найдут свое решение. Правда, в этом отношении наметился определенный пересмотр позиций со стороны России. Дело в том, что за 15 лет существования этих конфликтов на территории бывшего СССР, Россия потеряла общественное мнение Азербайджана, Грузии, Украины, Молдовы, создавших организацию под названием ГУАМ. Взамен Россия приобрела влияние лишь на очень небольших территориях четырёх крохотных, непризнанных образований и в Армении. Этот результат диктует России изменить приоритеты в вопросе сепаратизма в странах ГУАМ. Я уверен, что как только Россия окончательно осознает всю ошибочность проводимой в регионе Южного Кавказа политики, изменится и позиция Армении в карабахском конфликте. Ибо Армения, фактически, является вассалом России на Кавказе.
- В чем конкретно выражаются вопросы безопасности армянского, азербайджанского народов в нынешних процессах карабахского урегулирования?
- Главным образом в отсутствии боевых действий. При их наличии не может быть и речи о каких-то гарантиях безопасности гражданам конфликтующих сторон. Справедливое решение карабахского конфликта, которое состоит в освобождении оккупированных Арменией территорий нашей страны, предоставлении населению Нагорного Карабаха высокого статуса самоуправления в составе Азербайджанской Республики и гарантий безопасности, подтвержденных как азербайджанским правительством, так и международными структурами (а при необходимости и силами по поддержанию мира), позволило бы решить большинство из проблем безопасности для Азербайджана и Армении.
Однако, если бы решение карабахского конфликта зависело только от обеспечения безопасности и прав населения Нагорного Карабаха, то этот конфликт был бы решен уже очень давно. Решению конфликта мешают главным образом территориальные аппетиты руководства Армении. Достаточно вспомнить, что автором фразы о несовместимости армянского и азербайджанского народов является никто иной, как президент Армении Роберт Кочарян. Это заявление еще раз доказывает, какая из сторон конфликта препятствует мирному и справедливому урегулированию проблемы и ставит под угрозу безопасность всего региона Южного Кавказа.
Если мировое сообщество заставит Азербайджан признать силу, применённую Республикой Армения до прекращения огня, в качестве законного и приемлемого инструмента решения этого конфликта, то в реальности армяне никогда не получат гарантий безопасности, а регион – гарантий спокойного, безопасного развития. Новая война и жертвы станут неизбежными, потому что сила будет восприниматься всеми как единственный действенный аргумент. Компромисс, ведущий к долговременной безопасности, должен быть достигнут не на основе апелляции к прошлому или будущему использованию силы в качестве аргумента, а вокруг прав всего населения бывшей НКАО на особую организацию своей жизни – и эти права признаны официальным Баку. Но никакая территория не может быть отторгнута от Азербайджана. Армения, которая обращалась со своим азербайджанским меньшинством хуже, чем Азербайджан со своим армянским, не имеет даже морального права на фактические территориальные приобретения. Это прямой путь к новым войнам в регионе. Вместо территориальных споров, обе страны обязаны улучшать свою внутреннюю организацию, чтобы соответствовать европейским стандартам демократии, свободы личности и местного самоуправления.