Վարչապետ. «Ադրբեջանի զինված ուժերը ավելի քան 100 հոգու կազմով հերթական դիվերսիոն հարձակումն են գործել»
Կառավարության այսօրվա՝ հուլիսի 16-ի նիստի օրակարգից դուրս առաջին հարցն այս անգամ կորոնավիրուսի մասին չէր, այլ՝ հայ-ադրբեջանական սահմանին տիրող իրավիճակի։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ այս գիշեր 03։40-ին Ադրբեջանի զինված ուժերի հատուկ նշանակության ջոկատները ավելի քան 100 հոգու կազմով հերթական դիվերսիոն հարձակումն են գործել Տավուշի մարզի «Անվախ» կոչվող սահմանապահ դիրքը գրավելու նպատակով։
«Դիրքը գտնվում է Տավուշի մարզի Մովսես, Այգեպար գյուղերի ուղղությամբ, և հենց այս դիրքի շրջանում են զարգանում վերջին օրերի իրադարձությունները։ Հայոց բանակի դիրքապահները նկատել են հակառակորդի շարժը և, անցնելով շրջանաձև պաշտպանության, կանխել են դիվերսիոն ներթափանցման փորձը։ Թեժ մարտից հետո հակառակորդը հետ է շպրտվել՝ նախնական տվյալներով տալով զոհեր և վիրավորներ, կորցնելով տեխնիկա»,-նշեց Նիկոլ Փաշինյանը։
Վարչապետի խոսքով՝ այնուհետև ադրբեջանական ստորաբաժանումները ժամը 05։20-ին սկսել են հրետակոծել Այգեպար և Մովսես գյուղերը՝ կիրառելով ականանետ և Դ-30 հաուբիթ։ Զուգահեռ գրոհներ են ձեռնարկվել «Անվախ» դիրքի հարևան դիրքերի ուղղությամբ, սակայն Հայաստանի զինված ուժերը բոլոր գրոհները վստահորեն հետ են մղել և իրավիճակը առել լիակատար վերահսկողության տակ․ «Ուզում եմ ընդգծել, որ մեր կողմից զոհեր և վիրավորներ չկան՝ ո՛չ զինվորականների, ո՛չ քաղաքացիական բնակչության շրջանում։ Արձնագրեմ նաև, որ սկսած կիրակի օրվանից՝ ադրբեջանական կողմը հրետակոծել է Մովսես, Այգեպար, Չինարի, Ներքին Կարմիրաղբյուր գյուղերը, ինչի հետևանքով վնասվել են քաղաքացիական ենթակառուցվածքներ, բնակելի տներ»։

Отряд азербайджанского спецназа численностью более ста человек совершил диверсионное нападение – премьер-министр РА
Сегодняшнее заседание правительства Армении началось с обсуждения ситуации на армяно-азербайджанской границе. Премьер-министр Никол Пашинян сообщил, что в 03։40 ночи отряд азербайджанского спецназа численностью более 100 человек совершил очередное диверсионное нападение на пограничный пост “Бесстрашный” в Тавушской области с целью его захвата.
“Пост находится в направлении сел Мовсес и Айгепар Тавушской области, и именно в районе этого поста развивались события последних дней. Подразделения армянской армии, заметив перемещение противника и заняв круговую оборону, пресекли попытку диверсионного проникновения. После ожесточенного боя противник был отброшен назад, понеся, по предварительным данным, потери убитыми и ранеными, потеряв технику”,- отметил Никол Пашинян.
По словам премьера, после этого, в 05։20, азербайджанские подразделения начали обстрел сел Айгепар и Мовсес, применив миномет и гаубицу Д-30. Параллельно были предприняты нападения в направлении соседних с “Бесстрашным” постов. Однако Вооруженные силы Армении уверенно отбили все атаки и взяли ситуацию под полный контроль. “Хочу подчеркнуть, что с нашей стороны убитых и раненых нет – ни среди военных, ни среди гражданского населения. Отмечу также, что начиная с воскресенья азербайджанская сторона обстреливала села Мовсес, Айгепар, Чинари, Неркин Кармирахбюр, вследствие чего пострадали гражданские инфраструктуры, жилые дома”.