Վարչապետ․ «Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացին կորոնավիրուսից մահանալու մատերիալ չէ»
Կառավարության հուլիսի 9-ի հերթական նիստը սկսվեց կորոնավիրուսի մասին քննարկմամբ։ Վարչապետը ներկայացրեց, որ մեկ օրվա արդյունքներով աշխարհում կորոնավիրուսի նոր դեպքերը գերազանցել են 100,000-ը, ընդհանուր դեպքերի թիվը գերազանցել է 12 միլիոնը։
«Երկրներ, որոնք հայտարարել էին, որ հաղթահարել են կորոնավիրուսի համաճարակը, ցավոք, վերադառնում են կրկին համաճարակի ամենաակտիվ փուլ։ Ուզում եմ ընդգծել, որ երեկ Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը հայտարարեց, որ հաստատված է համարում, որ օդի միջոցով վարակը կարող է տարածվել։ Սա, ըստ էության, այն է, ինչի վերաբերյալ մենք նախորդ շաբաթ կամ միգուցե ավելի շուտ, հիմնվելով գիտական նոր տվյալների վրա, հայտարարել էինք, և այս առումով է հատկապես կարևորվում դիմակների կրումը, այդ թվում՝ բաց տարածքներում։ Ուզում եմ ասել, որ Հայաստանում նույնպես շարունակում է ծավալվել համաճարակը։ Երեկ 526 դեպք ենք ունեցել, կորոնավիրուսից մահերի թիվը, ցավոք, հասել է արդեն 535-ի, ևս 170 քաղաքացի մահացել է այլ պատճառներով, սակայն վարակված է եղել կորոնավիրուսով»։
Վարչապետ Փաշինյանն ընդգծեց, որ հակահամաճարակային ռազմավարությունը շարունակում է մնալ նույնը, այն է՝ սովորել ապրել այնպիսի կանոններով, որոնք մեզ թույլ կտան զրոյացնել նոր դեպքերի թիվը կամ մոտեցնել զրոյի։
Անդրադառնալով կիրառվելիք վարչական միջոցներին՝ վարչապետը նշեց, որ անհրաժեշտության դեպքում ներդրվելու են նոր խստացումներ, և նպատակը ոչ թե մարդկանց տուգանելն է, այլ այնպես անելը, որ այն հայրենակիցները, որոնց համար մոտիվացիան կարող է լինել միայն տուգանքից խուսափելը, նաև այդ քաղաքացիներին կարողանան քաջալերել, որպեսզի նրանք դիմակ կրեն։
«Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացին կորոնավիրուսից մահանալու մատերիալ չէ։ Մենք պետք է քաղաքացիների գիտակցությունը բարձրացնենք, այդ թվում՝ վարչական միջոցներով, նաև հանրային կոմունիկացիայով»,- ասաց նա։
Նիկոլ Փաշինյանը հիշեցրեց, որ մոտավորապես մեկ ամիս ունեինք տանը սպասող հիվանդների ինստիտուտ և խնդրեց Արսեն Թորոսյանին ներկայացնել առողջապահական համակարգի ծանրաբեռնվածության վիճակը։
«Տանը սպասող քաղաքացի արդեն մի քանի օր է չունենք։ Շատ փոքր թիվ ունենք նաև այն քաղաքացիների, որոնց մոտ հաստատվել է կորոնավիրուսը, և նրանք պետք է տեղափոխվեն միայն կորոնավիրուսով զբաղվող հիվանդանոցներ։ Նրանց թիվը առավոտյան առավոտյան ժամը 09։00-ի դրությմաբ 13 է։ Համակարգի ծանրաբեռնվածությունն, իհարկե, մնում է լարված այնքանով, որ նոր մարտահրավերը դեռ մեծ ռիսկ է պարունակում բոլորիս համար։ Վիճակը մնում է կայուն, բայց ծանր»,- հայտնեց առողջապահության նախարարը։
Նիկոլ Փաշինյանն էլ արձանագրեց, որ այս ընթացքում ծավալվել են ռեկորդային թվով թթվածնային կետով մահճակալներ։ Այդպիսի մահճակալների թիվը 1488 է։ Վարչապետն անդրադարձավ նաև պատվաստանյութերի վերաբերյալ այն հարցին, թե ինչպես է, որ պատվաստանյութ չկա, բայց կառավարությունն ու առողջապահության նախարարությունը բանակցում են պատվաստանյութ ձեռք բերելու համար։
«Ամբողջ աշխարհը սպասում է պատվաստանյութի, մարդիկ գոյություն չունեցող, սակայն սպասվող պատվաստանյութի ձեռքբերման համար հերթ են կանգնում։ Ըստ էության, հիմա կան երկրներ, որոնք արդեն իրականացրել են գնում, այսինքն՝ գումար են փոխանցել և ահռելի քանակությամբ գնումը ձեռք են բերել, ինչը մտավախություններ է առաջացնում, որ պատվաստանյութի ստեղծման պահից խմբաքանակներն ամբողջությամբ կհայտնվեն մի քանի երկրների տրմադրության տակ, և մեխանիզմներ են մտածվում, թե ինչ անել, որ դա տեղի չունենա»,- հայտնեց Նիկոլ Փաշինյանը։

Премьер-министр: “Граждане Республики Армения – не материал для смерти от коронавируса”
Сегодняшнее заседание правительства началось с обсуждения ситуации с распространением коронавируса. Премьер отметил, что за сутки в мире зарегистрировано свыше 100.000 новых случаев COVID-19, а их общее число превысило 12 миллионов.
“Страны, заявившие о преодолении пандемии, к сожалению, возвращаются к ее наиболее активному этапу. Хочу подчеркнуть, что вчера Всемирная организация здравоохранения заявила, что считает подтвержденной версию о распространении инфекции воздушным путем. Это, по сути, то, о чем мы говорили на минувшей неделе и даже раньше, основываясь на новых научных данных, подчеркнув особую важность ношения маски в том числе и на открытых территориях. Хочу сказать, что в Армении также инфекция продолажет распространяться. Вчера было зафиксировано 526 новых случаев. Число смертей от коронавируса, к сожалению, достигло уже 535, еще 170 граждан умерли по другим причинам, но были заражены коронавирусом”.
Премьер подчеркнул, что противоэпидемиологическая стратегия продолжает состоять в том, чтобы научиться жить по таким правилам, которые позволят нам свести или приблизить к нулю число новых случаев.
Касаясь применяемых административных мер, Никол Пашинян отметил, что в случае необходимости они будут ужесточены. Однако цель не в штрафовании людей, а в том, чтобы граждане, для которых мотивацией является лишь уклонение от штрафа, убедились в необходимости ношения масок, добавил Пашинян.
“Граждане Республики Армения – не материал для смерти от коронавируса. Мы должны повысить уровень сознания людей, в том числе административными мерами и общественной коммуникацией”,- отметил глава правительства.
Затем Никол Пашинян попросил министра здравоохранения Арсена Торосяна представить ситуацию с загруженностью больничной системы
Министр сообщил, что ожидающих госпитализации больных уже нет. Ситуация, по словам Торосяна, остается тяжелой, но стабильной.
Премьер сообщил, что за этот период было развернуто 1488 больничных коек с кислородной точкой. Касаясь вопроса вакцины, Пашинян сказал, что хотя она пока не создана, правительство уже ведет переговоры о ее приобретении.
“Вакцины ждет весь мир. Люди встают в очередь для приобретения еще не существующей, но ожидающейся вакцины. По сути, есть страны, которые уже осуществили закупки. То есть перечислили деньги и приобрели огромное количество. Поэтому возникло опасение, что сразу после создания вакцины ее партии полностью окажутся в руках нескольких стран. И сейчас думают над тем, с помощью каких механизмов не допустить этого”,- сказал премьер.