Արսեն Թորոսյան․ «Արձանագրված դեպքերի մոտավորապես 15-20 %-ը կարիք է ունենում հոսպիտալիզացիայի»
Կառավարության հունիսի 4-ի նիստը վարչապետը վարում էր հեռավար, քանի որ նա եւ իր ընտանիքի անդամները կորոնավիրուսով են ախտորոշվել։ Նիկոլ Փաշինյանը նախևառաջ խնդրեց Արսեն Թորոսյանին անդրադառնալ հակահամաճարակային իրավիճակին և տեղեկատվություն տալ վերջին զարգացումների վերաբերյալ։
«Երեկվա դրությամբ ունեցել ենք կրկին մինչ օրս արձանագրված դեպքերի ամենամեծ թիվը՝ 697 նոր դեպք, հետևաբար՝ ընդհանուր դեպքերի թիվը հատել է 11,000-ի շեմը և դարձել է 11221։ Դժբախտաբար, ունեցել ենք նաև 6 մահվան դեպք, որի գումարային թիվը դառնում է 176։ Ծանր վիճակում ունենք 391 հոգի, ծայրահեղ ծանր՝ 59 հոգի և թոքերի օդափոխության սարքերին միացված՝ 15 հոգի։ Կա մի վտանգավոր տենդեց, որ նորից ունենում ենք դեպքեր տարբեր արտադրական կոլեկտիվներում, ինչը մեր իսկ փորձով ցույց է տալիս, որ դրանից հետո հնարավոր է մեծ բռնկում։ Փաստացի մարտի սկզբին արձանագրված 2 օջախներից մեկի պատճառով է, որ վարակը շատ արագ տարածվեց երկրում, կրկին արտադրամասից, և հնարավոր է՝ նմանատիպ սցենար ունենանք։ Դրա համար շատ կարևոր է հենց արտադրական ձեռնարկություններում բոլոր կանոնների պահպանումը։ Լարված է մնում ամենօրյա հոսպիտալիզացիաների իրավիճակը։ Այս արձանագրված դեպքերի մոտավորապես 15-20 %-ը կարիք է ունենում հոսպիտալիզացիայի, և միայն մնացածն է մնում տանը։ Ամենօրյա ռեժիմով, գրեթե՝ ձեռքով, եթե այսպես կարելի է անվանել, տեղավորում ենք պացիենտներին եղած մահճակալային ֆոնդի վրա»,- հայտնեց առողջապահության նախարարը։
Վարչապետի հավաստմամբ՝ կառավարության խնդիրն է այնպես անել, որ առողջապահական համակարգը իսկապես կարողանա սպասարկել դրա անհրաժեշտությունն ունեցող բոլոր քաղաքացիներին։
«Հիմա մեր պրոբլեմն ամենևին առողջապահական համակարգում չէ, այլ՝ առողջապահական համակարգից դուրս։ Խոսքը հակահամաճարակային կանոնների պահպանման մասին է։ Մեր վերջին օրերի մոնիթորինգը ցույց է տալիս, որ հակահամաճարակային կանոնները զանգվածաբար չեն պահվում, ընդ որում՝ ես հիմա արձանագրում եմ, որ այստեղ մենք ունենք առավել մեծ ռիսկի գոտիներ, և ցավով պետք է արձանագրեմ, որ այդ ռիսկի գոտիներից մեկը, երեկվա արձանագրությամբ, մեր բանկային համակարգն է»,- նշեց վարչապետ Փաշինյանը։

Арсен Торосян: “Примерно 15-20% больных коронавирусом нуждаются в госпитализации”
Сегодняшнее заседание правительства премьер-министр Никол Пашинян вел в удаленном режиме, поскольку премьер и члены его семьи находятся в изоляции в связи с подтвержденной коронавирусной инфекцией.
Пашинян прежде всего попросил министра здравоохранения Арсена Торосяна представить противоэпидемиологическую ситуацию и последние данные.
“По состоянию на вчерашний день опять зафиксировано рекордное число инфицированных – 697. Таким образом, общее число инфицированных перевалило за 11.000, составив 11.221. К сожалению, имеем шесть случаев смерти, общее число таких случаев – 176. В тяжелом состоянии находится 391 человек, в крайне тяжелом – 59, 15 человек подключены к аппарату искусственной вентиляции легких. Есть опасная тенденция к появлению случаев заражения в различных производственных коллективах. А наш опыт показывает, что в таких случаях возможны крупные вспышки. Фактически быстрое распространение инфекции в стране было вызвано одним из двух зафиксированных в начале марта очагов заражения в производственном цехе. Возможно, мы опять столкнемся с аналогичным сценарием. Поэтому очень важно соблюдать все правила именно на производственных предприятиях. Напряженной остается ситуация с каждодневной госпитализацией. Примерно 15-20% больных коронавирусом нуждаются в госпитализации, остальная часть остается дома”,- сообщил министр.
Пашинян подчеркнул, что задача правительства добиться того, чтобы система здравоохранения действительно могла обслужить всех нуждающихся в медицинской помощи граждан.
“Сейчас наша проблема отнюдь не в системе здравоохранения, а в том, что происходит за ее пределами. Речь идет о соблюдении противоэпидемиологических правил. Проведенный нами в последние дни мониторинг показал, что эти правила в массовом порядке не выполняются. При этом есть зоны наибольшего риска. И я должен с болью отметить, что одной из таких зон является банковская система”,- отметил премьер.