Մեծ Թաղերում ոչ մի ծորակից ջուր չի հոսում
Ճանապարհներն այնքան քարուքանդ են, որ չես ենթադրի, թե այն տանում է դեպի 1507 բնակիչ ունեցող Մեծ Թաղեր գյուղը, որը մոտ 300 տարվա պատմություն ունի։ Դեպի գյուղ տանող ճամփան փոշեխեղդ է անում: Հասնում ենք գյուղապետարան: Գյուղապետը տեղում չէ։ Ասում են՝ հարսանիք է գնացել։ Նրան գտնում ենք հարսանքավորների մեջ, թամադան է: «Պարտականություն է, պիտի անես»,-ասում է Վլադիկ Դանիելյանը ու դուրս գալիս: Միասին քայլում ենք դեպի գյուղապետարան: Գյուղապետի սեղանը փոշու մեջ կորած է: Մաքրում է: 5 րոպե հետո կրկին փոշու մեջ է: Զրուցում ենք: Խոսքը կիրթ է ու պաթետիկ: «Մեծ Թաղլարը հեռու է եղել ռազմաճակատի գծից, բայց արցախյան ազատամարտում 39 զոհ է տվել»,-ասում է նա։ Կարելի էր հպարտանալ նահատակների անձնազոհությամբ, եթե ապրողների (նաեւ՝ զոհերի հարազատների) կյանքը մոտ լիներ մարդկային ընդունված չափանիշերին։
Դուրս ենք գալիս գյուղապետարանից։ Մուտքի մոտ նկատում եմ ինչ-որ ստենդ: Վրան գրված է. «Ես ձեր զավակն եմ, ինձ մի մոռացեք»: Այն պատրաստվել է Հայրենական Մեծ պատերազմում զոհված 286 թաղլարցիների հիշատակն անմահացնելու համար:
Մտնում ենք գյուղամեջ: Սա Հադրութի այն եզակի գյուղերից է, որտեղ մի տեսակ քաղաքային առօրյա կա, ունեն ամենաժամանակակից սարքավորումներով, պարագաներով եւ կահավորանքով գեղեցկության սրահ, մանկապարտեզ: «90 երեխա ենք կտրել փողոցից, դաստիարակում ենք ավելի լավ, քան' ծնողները»,-ասում է գյուղապետը: Կա նաեւ գորգի գործարան, որտեղ 11 մարդ է աշխատում: Գորգը Երեւան են ուղարկում:
Գյուղում կա հանդիսությունների տուն, որի առաջին հարկում երիտասարդների համար համակարգչային սրահ են բացել: Մի խումբ դպրոցականներ զբաղված են համակարգիչներով: Երիտասարդների մեծ մասն օրն անցկացնում է գյուղամիջում։ Աշխատանք չկա, եւ նրանք՝ արեւածաղկի սերմ ուտելով, հետեւում են գյուղ մտնող ու դուրս եկող մեքենաների շարժին: Մեծ Թաղերից 3 կմ հեռավորությամբ ձգվում է «Հայաստան» հիմնադրամի միջոցներով կառուցվող «Հյուսիս-Հարավ» մայրուղին: Գյուղացիները դիմել են Հադրութի վարչակազմին, որպեսզի գյուղ բերող երեք կիլոմետրանոց ճանապարհն էլ մտցնեն ասֆալտապատման ծրագրի մեջ, մերժել են:
Մեծ Թաղերի փողոցներում ամեն քայլափոխի տեսնում ենք բիդոններով բեռնված ձիեր կամ էշեր, շշերով, դույլերով եւ այլ տարաներով քայլող երեխաներ ու մեծեր: Բոլորը գնում են դեպի գյուղի միակ աղբյուրը, «բեռնվում» խմելու ջրով, վերադառնում տուն: Վաթսունյոթամյա Զարիկ Ջավախյանն օրը 3 անգամ իր էշը բիդոններով բեռնած գալիս է ջրի: «Էս կյանք չի, բալա ջան»,-ասում է նա: Այս հարցում գյուղապետարանը միայնակ ոչինչ չի կարող անել։ Լսել են «Հայաստան» հիմնադրամի «Հադրութի վերածնունդ» ծրագրի մասին եւ սպասում են նոյեմբերյան հեռուստամարաթոնին։
Գյուղով մի բարալիկ գետ է հոսում, որի եզրերին գյուղացիներից ոմանք բանջարանոցներ են ստեղծել։ Այգիների մեծ մասը չի ոռոգվում: «Սպասում ենք անձրեւներին»,-ասում են տեղացիները: 690 հեկտար սեփականաշնորհված հող ունեն: Բառացիորեն ոչ մի սանտիմետրը չի ոռոգվում։ Դրա համար էլ խաղող կամ մշակովի այլ բույսեր աճեցնելու փոխարեն բացառապես հացահատիկ են ցանում, որը շատ ջուր չի պահանջում: Չեն ոռոգվում նաեւ գյուղից 20 կմ հեռավորության վրա գտնվող վարելահողերը: Մեծ Թաղերում մեկ ամսից ավելի ոչ մի կաթիլ անձրեւ չի տեղացել:
Երիտասարդներ շատ կան փողոցներում, բայց' միայն տղաներ: 22-ամյա Հակոբը Ռուսաստանից Ղարաբաղ է վերադարձել 4 տարի առաջ, որպեսզի ծառայի բանակում: Հիմա, որեւէ հեռանկար չտեսնելով, պատրաստվում է նորից մեկնել: Գյուղապետն ասում է, որ 1988-98 թվականներին գյուղից հեռացել է 161 մարդ: Վերջին տարիներին ավելի քիչ են մեկնում, ապրում են դրսում աշխատող հարազատների օգնությամբ:

В селе Мец Тахер ни из одного крана не течет вода
Дорога настолько разбита, что трудно даже предположить, что ведет она в Мец Тахер, село с трехсотлетней историей, в котором сегодня проживает 1507 человек. На дороге плотная “пылевая” завеса. Доезжаем до здания местной администрации, глава которой отсутствует. Как нам сказали, он приглашен на свадьбу. Находим его, оказывается, что он тамада свадебного застолья. “Обязанность, ничего не поделаешь”, - говорит Владик Даниелян, покидая свой “пост”. Вместе прогуливаемся до здания администрации. Его рабочий стол покрыт плотным слоем пыли. Вытирает. Через 5 минут слой пыли восстанавливается. Беседуем. Слог грамотный, отличается патетикой. “Линия фронта проходила далеко от Мец Тахер, однако во время арцахской войны мы потеряли 39 человек ”. Можно было бы гордится самоотверженностью не вернувшихся с войны, если бы условия существования живущих (в том числе и родных погибших), соответствовали общепринятым нормам.
Выходя из здания, замечаю стенд, на котором написано: “Я ваш сын, не забывайте меня”. Этот стенд был изготовлен, чтоб увековечить память 286-и односельчан, погибших на фронтах Великой Отечественной войны.
Мец Тахер, среди других сел Гадрутского района, выделяется тем, что здесь чувствуется, какой-то городской ритм. Салон красоты, “вооруженный” современным оборудованием, большой детсад. “90 детей, оторвали от улиц, воспитываем не хуже родителей”, - говорит сельский староста. Есть и ковроткацкий завод, где работает 11 человек, и продукцию которого вывозят в Ереван.
В селе имеется и дом церемоний, первый этаж которого занимает компьютерный салон. Группа школьников увлеченно занята компьютерами. Большинство молодежи проводит время на “майдане”. Работы нет, целый день, лузгая семечки, они следят за потоком въезжающих и выезжающих машин. В трех километрах от села проходит автомагистраль “Север-Юг”, построенная на средства Общеармянского Фонда “Айастан”. Жители села, получили отказ, когда обратились в администрацию Гадрутского района, с просьбой, в рамках этой программы, заасфальтировать и трехкилометровый участок дороги, ведущий в Мец Тахер.
На каждом шагу, в селе, можно встретить людей разного возраста, которые пешком или при помощи вьючных животных, нагруженных бидонами, ведрами и пластиковыми бутылками, решают проблему водоснабжения семьи. 60-летняя Зарик Джавахян, в день по три раза навьючив своего осла бидонами, ходит за водой. “Это не жизнь, сынок”, - вздыхает она.
Решить проблему водоснабжения, в одиночку, местной администрации не под силу. В селе слышали о программе “Возрождение Гадрута”, запланированной Общеармянским Фондом “Айастан”, и с нетерпением ждут ноябрьского телемарафона.
По селу протекает тоненькая немноговодная речка, по берегам которой огороды некоторых из селян. Большая часть садов не орошается. “Ждем дождей”, - говорят местные жители. Из 690 гектаров приватизированных земель, не орошается, в буквальном смысле слова, ни один сантиметр. Поэтому, не возделывают виноград и другие влаголюбивые культуры, засеивая земли пшеницей. Не орошаются и пахотные земли, которые в 20 километрах от села. Более месяца на село Мец Тахер не упала ни одна капля дождя.
На улицах много молодежи. Но, только парни. 22-летний Акоп, вернулся из России в Карабах, чтоб пойти в армию. Собирается вернуться в Россию, так как перспективы никакой нет. По словам главы местной администрации, за период 1988-1998 г.г., 161 житель покинул село. В последние годы меньше уезжают, живут на деньги, посылаемые родственниками.