Կառավարությունում քննարկվեց հայ-վրացական անցակետում գտնվող բեռնատար մեքենաների հարցը
Կառավարության այսօրվա՝ մարտի 5-ի նիստում, նախքան օրակարգային հարցերի քննարկումը, վարչապետը հետաքրքրվեց, թե արդյոք մեր բեռնատարները հատեցին հայ-վրացական սահմանը:
Էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանը նշեց, որ ըստ պայմանավորվածության՝ պետք է ախտահանում իրականացվի, որպեսզի շարժվեն դեպի Լարսի անցակետ: Մինչև այսօրվա ավարտը մեքենաների անցումն ապահովված կլինի:
«Հավաքված մեքենաների քանակն էնքան չի, որքան որ նախնական տեղեկությամբ էր: Հավանական է, որ նկատի ունենալով, որ արդեն փակ է նաև մեր հարավային սահմանը, և որոշակի արտադրանքի պահանջ կլինի նաև մեր ներքին շուկայում, որոշել են չշարունակել ճանապարհը: Մեր նախնական տեղեկություններով՝ դրանք մոտավորապես 20-30 մեքենաներ են, որոնք այսօրվա ընթացքում զննում կանցնեն և կհասնեն Լարս»:
Քիչ առաջ Էկոնոմիկայի նախարարությունից «Հետքին» հայտնեցին, որ սահմանին կուտակված հայկական բեռնատարները բարեհաջող հատել են հայ-վրացական սահմանը և շուտով սահմանված ընթացակարգով կուղեկցվեն դեպի հաջորդ մաքսային կետ: Էկոնոմիկայի նախարարությունից միաժամանակ տեղեկացնում են, որ թե՛ նախարարությունը, թե՛ Պետական եկամուտներին կոմիտեն օպերատիվ կապի մեջ են տարանցում իրականացնող տնտեսավարողների հետ բեռնափոխադրումներն առանց խոչընդոտների կազմակերպելու համար:

Правительство обсудило ситуацию с армянскими фурами на границе с Грузией
На сегодняшнем заседании правительства премьер-министр Никол Пашинян перед тем, как приступить к обсуждению вопросов повестки, поинтересовался, пересекли ли армянские фуры границу с Грузией.
Министр экономики Тигран Хачатрян сообщил, что в соответствии с договоренностью будет проведена дезинфекция автомобилей, после чего они смогут направиться к Ларсу. Проезд фур будет обеспечен в течение сегодняшнего дня.
“Количество машин оказалось меньше предварительной информации. По всей видимости, учитывая то обстоятельство, что закрыта и южная граница, а также наличие спроса на определенную продукцию на внутреннем рынке, решили отменить перевозку. По предварительным данным, у границы стоят примерно 20-30 фур, которые сегодня пройдут досмотр и направятся в Ларс”.
Немногим ранее из Министерства экономики Hetq.am сообщили, что скопившиеся на границе с Грузией армянские грузовики благополучно пересекли границу и в ближайшее время отправятся к следующему таможенному пункту. Минэкономики также отметило, что вместе с Комитетом госдоходов поддерживает оперативную связь с осуществляющими транзит хозяйствующими субъектами для бесперебойной организации грузоперевозок.