Կառավարության նիստը կրկին մեկնարկեց կորոնավիրուսի կանխարգելման մասին քննարկմամբ
Կառավարության այսօրվա նիստի մեկնարկին վարչապետ Փաշինյանը կրկին հետաքրքրվեց կորոնավիրուսի կանխարգելմանն ուղղված աշխատանքներով:
Առողջապահության նախարարը հայտնեց, որ բոլոր միջոցառումները շարունակում են իրականացնել՝ սկսած սահմանային հսկողությունից մինչև այն պացիենտների հսկողություն, որոնք հնարավոր է, որ ունենան ախտանիշներ:
«Ունենք մեկ հաստատված դեպք, որ գտնվում է ինֆեկցիոն հիվանդանոցում և 31 քաղաքացիներ, որոնք մեկուսացված են և հիմա ապրում են Ծաղկաձորում: Բոլորի ինքնազգացողությունը լավ է, որևէ գանգատ չունեն»,- նշեց Ա. Թորոսյանը:
Նախարարի խոսքով՝ երեկ հետազոտել են նաև կորոնավիրուսով հիվանդ քաղաքացու կնոջը, որի մոտ կրկին հերքվել է հիվանդության առկայությունը:
Հունվարի վերջից մինչ օրս կատարվել է 162 նմուշ, որոնցից միայն մեկն է դրական եղել:
«Գոլդեն Փելես»-ում գտնվող քաղաքացիները, նախարարի խոսքով, ապահովված են ամեն ինչով, ունեն գրքեր, ինտերնետ, հեռուստատեսություն: Քաղաքացիներն այնտեղ կմնան մինչև մարտի 14-ը:
Վարչապետը հետաքրքրվեց նաև աշխարհում տիրող իրավիճակի մասին:
Արսեն Թորոսյանը նշեց, որ Չինաստանը, լինելով հիվանդության աղբյուրը, ամենաառաջինն էր սկսել միջոցառումները, նոր դեպքերի և նոր մահերի գրանցման կտրուկ անկում է ապրել, և այն նահանգը, որտեղ սահմանափակման միջոցառումներ են իրականացվել, աստիճանաբար վերադառնում է իր բնականոն կյանքին: Իրավիճակը մի քիչ բարդանում է Հարավային Կորեայում, Իրանում, ինչպես նաև՝ Իտալիայում, և արդեն մի քանի հարյուր դեպք է արձանագրվել Գերմանիայում, Ֆրանսիայում և Իսպանիայում:
«Հայաստանում նոր դեպքերի դեպքում, իհարկե, կհայտնենք դրա մասին: Ամեն ինչ վերահսկելի է, և հանրապետությունը կարող է իր բնականոն կյանքով ապրել»,- նշեց առղջապահության նախարարը:
Հիվանդության կանխարգելմանն ուղղված քայլերն իրականացվում են նաև Կառավարությունում:
Այստեղ մտնելիս նախևառաջ չափում են լրագրողների ջերմությունը, խնդրում ձեռքերն ախտահանել, և միայն դրանից հետո թողնում ներս:

Заседание правительства началось с обсуждения вопроса о коронавирусе
Сегодняшнее заседание правительства началось с вопроса премьер-министра Никола Пашиняна о работах по профилактике коронавируса. Министр здравоохранения Арсен Торосян сообщил, что продолжается проведение всех необходимых мероприятий – от контроля на границе до контроля за пациентами, у которых могут появиться симптомы болезни. “Имеем один подтвержденный случай. Больной находится в инфекционной больнице, изолирован 31 человек. Все они находятся в Цахкадзоре, чувствуют себя хорошо, жалоб не имеют”,- сообщил глава Минздрава.
По словам министра, вчера вновь была обследована жена заболевшего коронавирусом гражданина, и тест опять показал отсутствие вируса.
С конца января по настоящее время было протестировано 162 человека, положительный результат оказался только у одного.
Находящиеся в гостинице “Голден Палас” граждане, по словам А.Торосяна, обеспечены всем необходимым, вплоть до интернета, книг, телевидения. Они останутся там до 14 марта.
Премьер поинтересовался также ситуацией с коронавирусом в мире.
Арсен Торосян сообщил, что в Китае, где впервые был обнаружен коронавирус, наблюдается резкое сокращение случаев заболевания и смертей. Провинция Ухан, которая была полностью изолирована, постепенно возвращается к нормальной жизни.
Более сложная ситуация в Южной Корее, Иране, Италии. Несколько сотен случаев заболевания коронавирусом зарегистрировано в Германии, Франции и Испании.
“В случае выявления новых случаев заболевания в Армении мы, разумеется, сообщим об этом. Всё находится под контролем, так что республика может жить нормальной жизнью”,- отметил глава Минздрава.
Меры по предупреждению распространения коронавируса осуществляются и в здании правительства. При входе журналистам измеряют температуру, просят продезинфицировать руки и только после этого пропускают в здание.