Տարվա 10 լավագույն մարզիկներին պարգևատրելու համար Կառավարությունը 50 մլն դրամ կհատկացնի
2019 թվականի դեկտեմբերի 25-ին կայացած «Տարվա 10 լավագույն մարզիկներ» մրցույթի արդյունքում լավագույն 10 մարզիկներից յուրաքանչյուրին Կառավարությունը կպարգևատրի 5 մլն դրամով:
Հաշվի առնելով այն, որ լավագույն տասնյակին պարգևատրելու միջոցառման ծրագիր 2019 թվականի բյուջեով նախատեսված չի եղել, և այն չի իրականացվել, անհրաժեշտություն է առաջացել այս տարի լավագույն տասնյակին խրախուսելու։
Պարգևատրման նպատակով ԿԳՄՍ նախարարությանը 2020 թվականի առաջին եռամսյակում կհատկացվի 50 մլն դրամ՝ Հայաստանի Հանրապետության 2020 թվականի պետական բյուջեով նախատեսված Կառավարության պահուստային ֆոնդից։
ԿԳՄՍ նախարար Արայիկ Հարությունյանի խոսքով՝ տարին օլիմպիական է և սկսած փետրվարի 23-ից՝ մարզիկները մասնակցելու են վարկանիշային մրցաշարերի և ուսումնամարզական հավաքների, 2020 թվականին Տոկիոյում կայանալիք Օլիմպիական խաղերից առաջ մարզիկներին ոգեշնչելու, խրախուսելու և մեծարելու համար նպատակահարմար են գտել կազմակերպել և անցկացնել 10 լավագույն մարզիկների պարգևատրման երեկո:
«Օլիմպիական խաղերում առաջին տեղը զբաղեցրած մարզիկը կստանա 20 մլն դրամ, երկրորդ տեղը՝ 15 մլն դրամ, երրորդ տեղը՝ 10 մլն դրամ»,- նշեց ԿԳՄՍ նախարարը:
Վարչապետ Ն. Փաշինյանի խոսքով՝ Կառավարությունը պետք է փոխի իր վերաբերմունքն ու ընկալումը սպորտի նկատմամբ:
«Մինչև 2050 թվականի ծրագրում ես առաջարկել եմ, որ կետ ֆիքսենք, որ Հայաստանը պետք է ունենա առնվազն 25 օլիմպիական մեդալ, նվաճի շախմատի աշխարհի անհատական չեմպիոնի կոչումը, և Ֆուտբոլի ազգային հավաքականը պետք է դառնա Աշխարհի կամ Եվրոպայի առաջնության մրցանակակիր»,- նշեց վարչապետը:
Տարվա լավագույն 10 մարզիկներն են Արթուր Ալեքսանյանը, Ռուբեն Ալեքսանյանը, Արթուր Ավետիսյանը, Հովհաննես Բաչկովը, Սլավիկ Գասպարյանը, Տիգրան Կիրակոսյանը, Արսեն Հարությունյանը, Սիմոն Մարտիրոսյանը, Գոռ Մինասյանը և Հակոբ Մկրտչյանը։

50 миллионов драмов – на награждение десяти лучших спортсменов года
Каждому из десяти лучших спортсменов года, выбранных по результатам состоявшегося 25 декабря 2019 г. голосования, правительство выделит по 5 млн драмов.
С этой целью в первом квартале 2020 г. Министерство образования, науки, культуры и спорта получит 50 млн драмов из резервного фонда правительства.
Министр ОНКС Араик Арутюнян напомнил о том, что нынешний год является олимпийским, поэтому с 23 февраля спортсмены начнут участвовать в рейтинговых соревнованиях и тренировочных сборах. Для того, чтобы воодушевить и воздать должное спортсменам, которые примут участие в предстоящих Олимпийских играх в Токио, МОНКС сочло целесообразным организовать вечер чествования десяти лучших спортсменов года.
“Спортсмены, которые займут на Олимпиаде первое место, получат 20 млн драмов, второе место – 15 млн драмов, третье место – 10 млн драмов”,- сказал А.Арутюнян.
В свою очередь премьер-министр Н.Пашинян отметил, что правительству следует изменить свое отношение к спорту. “Я предложил включить в программу до 2050 г. пункт о том, что Армения должна получить как минимум 25 олимпийских медалей, завоевать звание чемпиона мира по шахматам, а сборная по футболу должна стать призером чемпионата мира или Европы”,- сказал премьер.
Напомним, что в десятку лучших спортсменов года вошли Артур Алексанян, Рубен Алексанян, Артур Аветисян, Ованнес Бочков, Славик Гаспарян, Тигран Киракосян, Арсен Арутюнян, Симон Мартиросян, Гор Минасян и Акоп Мкртчян.