Կառավարությունը որոշեց քրեականացնել ծնողական իրավունքից հրաժարվելուն հարկադրելը
Կառավարությունն այսօր ընդունեց որոշում, որով քրեական պատասխանատվություն է նախատեսվում անձին՝ կյանքի կամ առողջության համար ոչ վտանգավոր բռնություն գործադրելու միջոցով ծնողական իրավունքից հրաժարվելուն հարկադրելու, հորդորելու, խաբեության, վստահությունը չարաշահելու կամ վիճակի խոցլիությունն օգտագործելու համար: Այս արարքները կպատժվեն տուգանքով՝ նվազագույն աշխատավարձի երկուհարյուրապատիկից հինգհարյուրապատիկի չափով կամ կալանքով՝ առավելագույնը երեք ամիս ժամկետով կամ 1-4 տարվա ազատազրկմամբ:
Ավելի խիստ պատժամիջոցներ են սահմանված այն դեպքերում, երբ նույն արարքը կատարվել է բուժաշխատողի կողմից կյանքի կամ առողջության համար վտանգավոր բռնություն գործադրելով կամ դրա սպառնալիքով, պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով, մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ: Այս դեպքերում անձը կպատժվի ազատազրկմամբ 2-5 տարի ժամկետով, որոշակի պաշտոններ զբաղեցնելու կամ որոշակի գործունեությամբ զբաղվելու իրավունքից զրկվելով՝ առավելագույնը 3 տարի ժամկետով կամ առանց դրա:
Եթե այս արարքները կատարվեն կազմակերպված խմբի կողմից կամ անզգուշությամբ առաջացնեն տուժողի մահ կամ այլ ծանր հետևանքներ, ապա ազատազրկումը կարող է լինել 4-8 տարի ժամկետով:
Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Զարուհի Բաթոյանի խոսքով՝ առաջարկվող կարգավորումը բխում է երեխայի իրավունքների մասին ՄԱԿ-ի կոնվենցիայից և դրան կից երեխայի վաճառքի, երեխաների մարմնավաճառության և մանկական պոռնոգրաֆիայի վերաբերյալ կամընտիր արձանագրությունից, երեխայի պաշտպանության և օտարերկյա որդեգրման բնագավառում համագործակցության մասին ՄԱԿ-ի կոնվենցիայից, ինչպես նաև երեխայի որդեգրման մասին Եվրոպական կոնվենցիայից, որը Հայաստանը ստորագրել է 2008 թվականին:

Правительство решило криминализировать принуждение к отказу от родительских прав
Правительство сегодня приняло решение, предусматривающее уголовную ответственность за призыв или принуждение лица к отказу от родительских прав, обман, злоупотребление доверием или использование уязвимого социального положения путем неопасного для жизни или здоровья насилия. Эти деяния будут наказываться штрафом от 200-кратного до 500-кратного размера минимальной зарплаты, арестом до трех месяцев или лишением свободы до 4 лет.
Более строгое наказание предусмотрено в тех случаях, когда аналогичное деяние совершается медработником путем применения опасного для жизни и здоровья насилия или угрозы насилия, использования должностного положения, либо группой лиц по предварительному сговору. В таких случаях предусмотрено наказание в виде лишения свободы от 2 до 5 лет с лишением права занимать определенные должности или заниматься определенным видом деятельности на срок до 3 лет.
Если эти деяния совершаются организованной группой или вызывают по неосторожности смерть потерпевшего или другие тяжкие последствия, то наказание предусматривает лишение свободы до 8 лет.
По словам министра труда и по социальным вопросам Заруи Батоян, предлагаемое регулирование вытекает из Конвенции по правам ребенка ООН и факультативных протоколов к ней, а также из Европейской конвенции об усыновлении детей, которую Армения подписала в 2008 г.