Ռոբերտ Քոչարյանի գործով նիստի երկրորդ օրը. նա անդրադարձավ իր մեղադրանքի որոշ դրվագներին
Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցի գործով դատավոր Դավիթ Գրիգորյանն այսօր մերժեց իրեն ներկայացված ինքնաբացարկի միջնորդությունը: Այդպիսով` գործի քննությունը շարունակվեց ու տևեց 5 ժամ: Այս ընթացքում ինքը` Քոչարյանը, թեև  ծավալուն ելույթ չունեցավ` առանձին որոշ հարցերի վերաբերյալ դիրքորոշում հայտնեց:
Ըստ Քոչարյանի` դատախազները թաքցրել են ԱԱԾ-ի տնօրենի նամակը
Անդրադառնալով Ազատության հրապարակում Մարտի 1-ի առավոտյան ոստիկանական գործողություններին` Քոչարյանը հայտարարեց, որ 2008-ի փետրվարի 28-ին Ազգային անվտանգության ծառայության տնօրենը ոստիկանության պետին նամակ է ուղղել` հայտնելով, որ օպերատիվ տվյալներ են ստացվել, այն մասին, որ Ազատության հրապարակում գտնվող որոշ անձանց մոտ առկա է զենք-զինամթերք:
«Դատախազները կալանավորման բոլոր գործընթացներում ԱԱԾ-ի այդ նամակը թաքցրել էին դատավորներից։ Մենք դա հայտնաբերել ենք ընդհանուր քրեական գործը ստանալուց հետո։ Կարևոր է այն փաստը, որ դատախազները, ինչպես նաեւ քննիչը, թաքցրել են խափանման միջոցի հարցը քննած դատավորներից, եւ պաշտպանական կողմը հնարավորություն չի ունեցել այդ հարցի շուրջ դիրքորոշում հայտնել»,- դատարանում հայտարարեց Ռոբերտ Քոչարյանը:
Վերջինս շեշտեց, որ այս նամակի հետ կապված ԱԱԾ-ից ոչ մի տեղակալի չեն հարցաքննել, հարցաքննել են միայն մեկ անձի:
«Սա ասում եմ՝ ուղղակի, որ գործի որակից պատկերացում ունենաք հենց այս փուլում», - հայտարարեց Քոչարյանը՝ դիմելով նիստը նախագահող դատավորին։
Դատարանը մերժեց Սահմանադրական դատարանի դատավորներին  դատարան հրավիրելու միջնորդությունը
Քոչարյանի երկրորդ հայտարարությունը 2008-ի նախագահական ընտրությունների արդյունքները ՍԴ-ում վիճարկելուց հետո դատարանի դատավորների նկատմամբ ենթադրյալ ճնշումների վերաբերյալ էր: Նշենք, որ Քոչարյանի` սահմանադրական կարգը տապալելու վերաբերյալ մեղադրանքում նաև ՍԴ դատավորների նկատմամբ ճնշում գործադրելու դրվագ կա, որը, սակայն, նրա պաշտպանների խոսքով` վերացական է, չհիմնավորված:
Քոչարյանի պաշտպան Հայկ Ալումյանն այսօր միջնորդեց դատարան հրավիրել 2008-ին Սահմանադրական դատարանի դատավոր եղած անձանց ու պարզել` արդյոք նրանց նկատմամբ որևէ  ճնշում եղե՞լ է:
Նշենք, որ գործի նախաքննության ընթացքում Քոչարյանի պաշտպանների համար անհասկանալի սկզբունքով ընտրվել են ՍԴ-ի երկու դատավորներ ու հարցաքննվել, նրանք երկուսն էլ, ըստ պաշտպան Հայկ Ալումյանի, հերքել են, թե իրենց նկատմամբ ճնշում է եղել, և այժմ ցանկանում են դատարանում լսել նաև մյուս դատավորներին հասկանալու համար, թե երբ, ինչ հանգամանքներում և կոնկրետ ո՞ր դատավորների նկատմամբ են եղել այդ ճնշումները:
Պաշտպաններից Ռուբեն Սահակյանը նշեց, որ իրենք քրեական գործում գոնե մեկ ցուցմունք չեն տեսել, որով հիմնավորվում է Քոչարյանի կողմից Սահմանադրական դատարանի անդամների նկատմամբ գործադրված ճնշումների մեղադրանքը:
«Առանց այդպիսի ցուցմունքների բացառվում է, որ վարույթն իրականացնող մարմինը, դատախազությունը թույլ տային, որ գործը հասներ դատարան: Սա նշանակում է, որ կան ՍԴ անդամներ, որոնք հարցաքննվել են»,- ասաց Սահակյանը:
Ռոբերտ Քոչարյանը ևս պնդեց, որ ՍԴ անդամները հրավիրվեն դատարան: Ըստ Քոչարյանի` այս անձինք պետք է հարցաքննվեին դեռ նախաքննության ընթացքում, ինչը չի արվել:
«Ուղղորդված քննություն է իրականացվել, եւ կան մարդիկ, որոնց դիտմամբ ժամանակին չեն հարցաքննել: Ես սա ուղղակի դիտում եմ որպես գիտակցված, մտածված, կողմնակալ մոտեցում ամբողջ քննության ընթացքում: Քանի որ գործին ծանոթ եմ, կասեմ, որ ամբողջ գործի էությունը, գործի վարույթն իրականացվել է հենց այս ճանապարհով: Նույնիսկ մարդիկ հարցաքննվում են, երբ որ տեսնում են իրենց ուզած պատասխանը չկա, շատ կարճ են կապում, ուղղակի հաջող հարցեր չեն տալիս, չեն շարունակում, սա է գործի էությունը: Ես գտնում եմ, որ այդ մարդիկ պետք է գան և այստեղ հարցաքննվեն»,- ասաց Ռոբերտ Քոչարյանը: Դատարանը, սակայն, մերժեց միջնորդությունը:
Դատական նիստը վերածվել էլ կլոր-սեղան քննարկման
Քոչարյանի գործով դատավոր Դավիթ Գրիգորյանը և մեղադրող կողմը գտնում են, որ երեկվանից մեկնարկած նիստը վերաբերում է բացառապես Քոչարյանի խափանման միջոցին, մինչդեռ նրա պաշտպաններն, ինչպես նաև Յուրի Խաչատուրովի պաշտպան  Միհրան Պողոսյանը համարում են, որ գործը դատաքննության նախապատրաստելիս դատարանը պարտավոր է կայացնել Քրեական դատավարության օրենսգրքի 292-րդ հոդվածով նախատեսված որոշումներից մեկը և միաժամանակ անդրադառնալ մեղադրյալների խափանման միջոցին:
Այսպես, Քրեական դատավարության օրենսգրքի 292-րդ հոդվածի համաձայն` Քրեական գործն իր վարույթ ընդունած դատավորը հետազոտում է գործի նյութերը և քրեական գործը վարույթ ընդունելու պահից 15 օրվա ընթացքում կայացնում հետևյալ որոշումներից մեկը`
1) դատական քննություն նշանակելու մասին.
2) քրեական գործի վարույթը կարճելու կամ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու մասին.
3) քրեական գործի վարույթը կասեցնելու մասին.
4) գործը մեղադրողին վերադարձնելու մասին.
5) քրեական գործը լրացուցիչ նախաքննության վերադարձնելու մասին.
6) գործն ըստ ընդդատության ուղարկելու մասին.
7) ինքնաբացարկի մասին:
Քրեական դատավարության օրենսգրքի 300-րդ հոդվածի համաձայն` որոշումներ կայացնելու հետ միաժամանակ, բացի գործն ըստ ընդդատության ուղարկելու մասին որոշումից, դատարանը պարտավոր է քննել մեղադրյալի նկատմամբ խափանման միջոցներ ընտրելու կամ չընտրելու և դրա տեսակի հիմնավոր լինելու կամ չլինելու հարցը` խափանման միջոցն ընտրված լինելու դեպքում:
Յուրի Խաչատուրովի պաշտպան Միհրան Պողոսյանը, օրենքի վերը նշված դրույթները մեկնաբանում է այնպես, որ այսօր տեղի ունեցած դատական նիստը վերաբերում է նաև իր պաշտպանյալին, ուստի ինչպես երեկ, այնպես էլ այսօր ներկայացել էր դատարան: Դատավոր Դավիթ Գրիգորյանը, սակայն, նրան զրկեց ձայնի իրավունքից` պնդելով, որ դատավարության այս փուլում Պողոսյանը կողմ չի հանդիսանում և ձայնի իրավունք չունի:
Քոչարյանի պաշտպանական թիմն էլ պնդում էր, որ դատավորը ոչ թե պետք է առանձին քննի Քոչարյանի խափանման միջոցի հարցը, այլ Քրեական օրենսգրքի 292-րդ հոդվածով նախատեսված որոշումներից մեկը կայացնելու հետ միաժամանակ պետք է անդրադառնա նաև նրա խափանման միջոցի հարցին: Տևական ժամանակ կողմերը քննարկում էին այս հարցը, դիրքորոշումներ հայտնում, իսկ հարցի լուծումը չէր տրվում: Ի վերջո դատավորը հայտարարեց, որ ինքը քննում է Քոչարյանի խափանման միջոցի հարցը և կողմերը ստիպված եղան «անցնել առաջ»:
Պաշտպանի խոսքով` Ռոբերտ Քոչարյանին մեղսագրվել է մի արարք, որը 2008-ին հանցագործություն չի եղել
Դատական նիստի ընթացքում այսօր ելույթ ունեցավ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպան Ռուբեն Սահակյանը: Փաստաբանը մանրամասն անդրադարձավ  Քոչարյանին առաջադրված Քրեական օրենսգրքի 300.1 հոդվածով նախատեսված  սահմանադրական կարգը տապալու մեղադրանքը։
Ռուբեն Սահակյանի խոսքով՝ այս հանցակազմով հարուցված քրեական գործ երբևէ չի քննվել ո՛չ Հայաստանում, ո՛չ էլ նախկին խորհրդային երկրների տարածքում։
«Հանցակազմը ընդհանուր է, բայց օբյեկտը չի երևում։ Այդ է պատճառը, որ մեզ մոտ հարցեր են առաջանում և որոնց վերաբերյալ մենք միշտ առաջադրել ենք սահմանադրականության հարցը։ Խափանման միջոցի ընտրության հարցի քննարկումներում մենք անդրադարձել ենք այդ հարցին, վեճեր են առաջանում, բայց դատարանները այս հարցին անդրադարձ չեն կատարում, մատնվում են լռության։ Ոչ առաջին ատյանի դատարանը և թե Վերաքննիչը այդ հարցի պատասխանը չեն տալիս։ Ուրեմն՝ կա ինչ-որ մի պատճառ»,– ասաց Ռուբեն Սահակյանը:
Փաստաբանը հիշեց «Յոթի գործով» նախկին մեղադրյալ Ալեքսանդր Արզումանյանին, որի, ինչպես նաև այլ անձանց նկատմամբ «Մարտի մեկի» գործով մեղադրանք էր առաջադրվել Հայաստանում սահմանադրական կարգը տապալելուն ուղղված գործողություններ իրականացնելու համար, ապա քրեական հետապնդումը դադարեցվել էր` հաշվի առնելով, որ գործող օրենսգրքի 300.1 հոդվածը համարվել է հետադարձ ուժի տեսանկյունից պատասխանատվություն չսահմանող նորմ:
Ըստ Սահակյանի՝ Ռոբերտ Քոչարյանին մեղսագրվել է մի արարք, որը 2008-ին հանցագործություն չի եղել, հետևաբար նրա նկատմամբ չի կարող կիրառվել որևէ խափանման միջոց։
«Եթե արարքը կատարելու պահին հանցագործություն չի համարվել, անձի նկատմամբ խափանման միջոց չի կարող կիրառվել։ Չի կատարել, չի եղել նման հանցակազմ։ Նման հոդված 2008-ին գոյություն չի ունեցել»,- ասաց փաստաբանը:
Անդրադառնալով սահմանադրական կարգի տապալման ենթադրյալ դիտավորության հարցին, փաստաբանը նշեց.
«Ասում են տապալվել է սահմանադրական կարգը և վերջ, հույժ գաղտնի հրաման է ստորագրել, ստորագրել է արտակարգ ռեժիմի մասին հրամանագիր։ Բայց որևէ մեկը ասո՞ւմ է՝ սա արել է այսինչ նպատակով։ Որևէ մեկը փորձե՞լ է քննել դատական նախորդ նիստերում 0038 հրամանի մասին Ռոբերտ Քոչարյանի տված բացատրությունը, որ դա արվել է, որ բացառվի զինված ուժերի ներգրավումը քաղաքական գործընթացներում։ Այս հարցի վեաբերյալ որևէ քննություն չի կատարվել։ Ինչո՞ւ խոսեցի դիտավորության մասին, չէ՞ որ ՀՀ նախագահը ինքնուրույն գործող անձ չէ. կա հակակշիռ, կա գործընթաց. նա պետք է խորհրդակցի ԱԺ նախագահի ու կառավարության ղեկավարի հետ ու հետո ուղերձով դիմի ժողովրդին, հանրությանը։ Հրամանագիրը պետք է անհապաղ քննարկվի ԱԺ-ում ու հավանության արժանանա 41 պատգամավորի կողմից»,- ասաց Սահակյանը և հիշեցրեց, որ հրամանագիրն ԱԺ-ի կողմից հավանության է արժանացել:
«Բացի կալանավորումից այլ խափանման միջոց ի զորու չէ չեզոքացնելու Ռոբերտ Քոչարյանի կողմից գործով վկաների նկատմամբ անօրինական ազդեցության ռիսկը»
Մեղադրող  կողմը գտնում է, որ կալանավորումը միակ խափանման միջոցն է, որն ի զորու է չեզոքացնելու Ռոբերտ Քոչարյանի կողմից գործով անցնող անձանց նկատմամբ անօրինական ազդեցությունը:
Այս մասին այսօր հայտարարեց «Մարտի 1-ի» գործի նկատմամբ դատավարական ղեկավարում իրականացնող դատախազ Պետրոս Պետրոսյանը: Անդրադառնալով Քոչարյանին առաջադրված մեղադրանքներում հիմնավոր կասկածի առկայության հանգամանքին` դատախազը նշեց, որ առաջադրված մեղադրանքի հետ Քոչարյանի առնչությունը հիմնավորում են քրեական գործի նախաքննության ընթացքում առգրավված Պաշտպանության նախարարության արխիվից 2008 թվականի փետրվարի 23-ին Պաշտպանության նախկին նախարար Միքայել Հարությունյանի կողմից ստորագրված համապատասխան գաղտնի հրամանը, որպես վկա հարցաքննված մի շարք անձանց՝ Արշակ Կարապետյանի, Վարդան Հարությունյանի, Վալերի եւ Վիկտոր Պողոսյանների, Սիլվա Համբարձումյանի, 2008 թվականին Քոչարյանի հրավիրած խորհրդակցությանը մասնակցած անձանց հարցաքննության արձանագրությունները, բազմաթիվ տեսագրությունները 2008-ի իրադարձությունների ժամանակ Զինված ուժերի տարբեր ստորաբաժանումների զրահատեխնիկայի վերաբերյալ, Ազգային արխիվից ստացած արտակարգ դրություն հայտարարելու մասին 2008 թվականի մարտի 1-ի հրամանագիրը:
Դատախազը նշեց նաև, որ առկա է Քոչարյանի՝ քննությունից թաքնվելու ռիսկ:
«Մեղադրյալի հիմնական գործունեության վայրը ՀՀ-ից դուրս է: Եվրոպական դատարանը բազմաթիվ վճիռներում անդրադարձել է անձի սոցիալական կապերին, դիրքին, նրա ֆինանսական միջոցներին և դրանք իրենց ամբողջության մեջ գնահատելով՝ թե՛ թաքնվելու, թե՛ խոչընդոտելու ռիսկերը ավելի քան բարձրանում են»,- ասաց Պետրոս Պետրոսյանը:
Արցախի Հանրապետության ներկա և նախկին նախագահները երաշխավորում են ազատության մեջ Քոչարյանի պատշաճ վարքագիծը
Խափանման միջոցի քննության շրջանակներում Քոչարյանի պաշտպաններից Հովհաննես Խուդոյանը դատարանին ներկայացրեց Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանի և երկրորդ նախագահ Արկադի Ղուկասյանի երաշխավորագիրը, որով նրանք երաշխավորում են ազատության մեջ Քոչարյանի պատշաճ վարքագիծը:
Մասնավորապես՝ Արցախի ներկա և նախկին նախագահները երաշխավորել են, որ Ռոբերտ Քոչարյանն ազատության մեջ չի խոչընդոտի գործի քննությանը, չի խուսափի վարույթն իրականացնող մարմնին ներկայանալուց և չի կատարի Քրեական օրենսգրքով չթույլատրվող արարք։
Դատավոր Դավիթ Գրիգորյանը հիշեցրեց, որ երաշխավորող անձինք պետք է ներկայանան դատարան, և Քոչարյանի պաշտպանները խոստացան մինչև դատական նիստի ավարտը ճշտել, թե երբ կարող են նրանք ներկայանալ դատարան:
Դատական նիստի ավարտից հետո լրագրողների հետ զրույցում պաշտպան Հայկ Ալումյանն ասաց, որ Սահակյանն ու Ղուկասյանը կներկայանան դատարան՝ վերահաստատելու իրենց երաշխավորությունը, սակայն չհստակեցրեց, թե երբ կգան նրանք:
«Դատավարության ցանկացած փուլում խափանման միջոցի հետ կապված հարցը կարող է քննարկվել կողմերից յուրաքանչյուրի նախաձեռնությամբ:
«Ես չեմ կարող ասել՝ նրանք կգան մինչև այս քննության ավարտը, թե՞ չէ»,- ասաց Հայկ Ալումյանը:
Հայկ Ալումյանը ցավակցեց Մարտի 1-ին զոհված անձանց հարազատներին
Դատական նիստի ավարտից հետո լրագրողների հետ զրույցի ընթացքում Հայկ Ալումյանը ցավակցություն հայտնեց Մարտի 1-ին զոհված  անձանց հարազատներին: Խոսելով Չերյոմուխայից անձանց զոհվելու դեպքից` Ալումյանը նշեց.
«Դա այնպիսի դեպքն է, որը պետք է քննվի, պետք է պատասխանատվության ենթարկվեն: Դուք գիտեք, թե ինչ է պատահել, որ մարդիկ Չերյոմուխայի արդյունքում վնասվածներ են ստացել և նաև զոհեր են եղել, բայց երբ մենք խոսում ենք ուժի անհամաչափ կիրառման մասին, խոսում ենք հետևյալի մասին. ինչ է հրահանգվել, ինչպիսի ուժի կիրառման մասին է եղել հրահանգը և ինչպիսի ուժ է կիրառվել, արդյոք այդ հրահանգը, որ տրվել է, եղել է համաչափ ստեղծված իրավիճակին, թե ոչ»,- ասաց Հայկ Ալումյանը:
Պաշտպանը նշեց, որ մինչև հիմա հայտնի չէ, թե ով է զոհվածների համար մեղավոր, որ կողմից են եղել կրակոցները:
«Երևի բացի Չերյոմուխայի վնասվածքից մահացած անձանցից, մնացածի մահվան հանգամանքներն ընդհանրապես պարզված չեն որևէ չափով, և պարզ չէ, թե որ կողմից է մահը պատճառվել: Ի դեպ մենք քչերից ենք, որ պնդում ենք. զոհվածների մահվան  հանգամանքը պետք է քննվի: Ոչ ոք իրավունք չունի ասել, որ «Մարտի 1-ի» գործը բացահայտված է, մինչև բոլորի մահվան հանգամանքները պարզված չլինեն»,- ասաց  Հայկ Ալումյանը:
Վերջինս հարց բարձրացրեց, թե ինչպե՞ս կարելի է ասել, որ պետությունը անհամաչափ ուժ է կիրառել այն դեպքում, երբ 187 մարմնական վնասվածք ստացած ոստիկան և 32  քաղաքացի է եղել մարտիմեկյան դեպքերի ժամանակ:
«Դուք գուցե նաև տեսած կլինեք կադրերը, թե ինչպես են քաղաքացիները մոլոտովի կոկտեյլները շպրտում ոստիկանների վրա»,- ասաց Հայկ Ալումյանը: Վերջինս նշեց, թե բազմաթիվ դատավճիռներ կան զենք կրող քաղաքացիների վերաբերյալ:
Գործի քննության ընթացքում բազմիցս անդրադարձ է կատարվել այն հանգամանքին, որ Քոչարյանի՝ արտակարգ դրություն հայտարարելու մասին հրամանագիրը չի վիճարկվել Սահմանադրական դատարան: Հարցին՝ ըստ Ալումյանի 2008-ին տիրող քաղաքական իրավիճակում ո՞վ պետք է դիմեր Սահմանադրական դատարան, Ալումյանը պատասխանեց, որ ինքը չի ցանկանում ասել, թե ով և որտեղ կարող էր վիճարկել այդ որոշումը:
«Բայց Հայաստանի Հանրապետության անունից հանդես եկող որևէ անձ իրավունք չունի ասելու, որ այդ հրամանը եղել է հակասահմանադրական»,- ասաց Հայկ Ալումյանը:
Դատարանի բակին հարակից փողոցի երկու մայթերին հավաքված քաղաքացիները տարբեր պահանջներ ունեին
Ինչպես երեկ, այնպես էլ այսօր, դատական նիստերի դահլիճը ու դատարանի բակը մարդաշատ էին: Եթե երեկ դատարանի դիմաց Քոչարյանի կողմնակիցներն էին, այսօր մեծ թիվ են կազմում Քոչարյանի ազատազրկումը պահանջողները:
«Ազատություն Քոչարյանին», «Ցմահ Քոչարյանին» կոչերը դատարանի բակում հաջորդում էին միմյանց: Դատարանում էր նաև Մարտի 1-ին զոհված Գոռ Քլոյանի հայրը` Սարգիս Քլոյանը:
Դատական նիստի ավարտին Քոչարյանը տևական ժամանակ դահլիճում էր, զրուցում էր իր փաստաբանների հետ: Ապակիներից այն կողմ գտնվող նրա աջակիցները դուրս չէին գալիս դահլիճից, այնքան ժամանակ, մինչև ինքը` Քոչարյանը, նրանց ժեստերի միջոցով ասաց, որ գնան: Ապակիներից այն կողմ Քոչարյանը նաև ինչ-որ բան էր ասում` խոսքն ուղղելով դահլիճում գտնվողներին, սակայն ձայնը լսելի չէր. նիստի ավարտից հետո բարձրախոսներն արդեն անջատված էին:

Второй день судебного заседания по делу Роберта Кочаряна: экс-президент коснулся некоторых эпизодов обвинения
Судья по делу о мере пресечения в отношении второго президента РА Роберта Кочаряна Давид Григорян сегодня отклонил представленное ему ходатайство о самоотводе. Рассмотрение дела было продолжено и продлилось пять часов. За это время Роберт Кочарян хоть и не выступил с пространной речью, но изложил свою позицию по некоторым вопросам.
По утверждению экс-президента, прокуроры скрыли письмо директора Службы национальной безопасности
Касаясь действий полиции утром 1 марта 2008 г. на площади Свободы в Ереване, Кочарян заявил, что 28 февраля 2008 г. директор СНБ направил начальнику полиции письмо, в котором сообщил о получении оперативных данных о том, что у некоторых находящихся на площади Свободы лиц имеются оружие и боеприпасы.
“В процессе всех арестов прокуроры скрыли от судей это письмо из СНБ. Мы выяснили это после получения всех материалов уголовного дела. Важное значение имеет тот факт, что прокуроры, как и следователь, скрыли от рассматривавших вопрос о мере пресечения судей, и сторона защиты не имела возможность высказать позицию по данному вопросу”,- заявил Роберт Кочарян.
Он подчеркнул, что в связи с этим письмом никого из заместителей главы СНБ, за исключением одного, не допрашивали.
“Я говорю об этом для того, чтобы на данном этапе вы имели представление о качестве дела”,- сказал, обращаясь к судье, экс-президент.
Суд отклонил ходатайство о вызове членов Конституционного суда
Второе заявление Кочаряна касалось предполагаемого давления на судей Конституционного суда после того, в КС поступило завление об обжаловании результатов президентских выборов 2008 г.
Отметим, что в предъявленном Кочаряну обвинении в свержении конституционного строя имеется эпизод, касающийся оказания давления на судей КС, который, однако, защитники характеризуют как абстрактный, необоснованный.
Адвокат Кочаряна Айк Алумян сегодня ходатайствовал о вызове в суд лиц, которые в 2008 г. являлись членами Конституционного суда, чтобы выяснить, оказывалось ли на них какое-либо давление.
Отметим, что в ходе предварительного следствия по непонятному для защитников Кочаряна принципу были выбраны и допрошены двое судей КС, и оба они, по словам Алумяна, отрицали оказание на них давления. В связи с этим сторона защиты выразила желание выслушать других судей, чтобы понять, когда, при каких обстоятельствах и конкретно на кого из членов КС было оказано давление.
Другой защитник Кочаряна, Рубен Саакян, отметил, что в уголовном деле нет ни одного показания, которое бы обосновывало обвинение в оказании давления на членов Конституционного суда со стороны Р.Кочаряна.
“Без таких показаний исключено, чтобы осуществляющий производство орган, прокуратура позволили передать дело в суд. Это значит, что есть члены КС, которые были допрошены”,- заявил Р.Саакян.
На вызове в суд членов КС настоял и сам Роберт Кочарян.
“Было проведено управляемое следствие, есть люди, которые специально не были в свое время допрошены. Я считаю, что такой пристрастный подход проявлялся на протяжении всего следствия. Поскольку я знаком с делом, то могу сказать, что производство было осуществлено именно таким путем. Я считаю, что эти люди должны быть здесь допрошены”,- отметил Роберт Кочарян.
Суд отклонил это ходатайство.
Судебное заседание превратилось в круглый стол
По мнению судьи Давида Григоряна и стороны обвинения, начавшееся вчера заседание касается исключитиельно вопроса о мере пресечения в отношении Кочаряна, между тем его защитники, как и защитник Юрия Хачатурова Мигран Погосян, считают, что в процессе подготовки судебного рассмотрения суд обязан принять одно из решений, предусмотренных ст.292 Уголовно-процессуального кодекса РА и одновременно коснуться меры пресечения в отношении одного из обвиняемых.
Так, согласно ст.292 УПК, судья, принявший уголовное дело в свое производство, исследует материалы дела и в течение 15 дней с момента принятия в производство уголовного дела принимает одно из следующий решений:
1) о назначении судебного следствия,
2) об отмене производства по уголовному делу или о прекращении уголовного преследования,
3) о прекращении производства уголовного дела,
4) о возвращении дела обвинителю,
5) о возвращении уголвного дела для проведения дополнительного предварительного следствия,
6) о направлении дела на рассмотрение в соответствии с подсудностью,
7) о самоотводе.
Согласно ст.300 УПК, одновременно с принятием решений судья обязан рассмотреть вопрос об избрании или неизбрании меры пресечения в отношении обвиняемого, а также об обоснованности или необоснованности вида меры пресечения в случае ее избрания.
Из трактовки вышеизложенных положений закона, которой придерживается защитник Юрия Хачатурова Мигран Погосян, вытекает, что сегодняшнее заседание касается также его подзащитного, поэтому Погосян уже второй день приходит в суд. Однако судья Давид Григорян лишил его права голоса, заявив, что на данном этапе судебного следствия М.Погосян не является стороной и не может иметь права голоса.
В свою очпередь защитники Роберта Кочаряна заявили, что после принятия одного из решений, предусмотренных ст.292 УПК, судья должен коснуться вопроса о мере пресечения. Несмотря на долгое обсуждение, этот вопрос не получил решение. В итоге судья заявил, что он рассматривает вопрос о мере пресечения в отношении Кочаряна. После этого стороны вынуждены были “пойти дальше”.
По мнению защитника, Роберту Кочаряну вменяется в вину деяние, которое в 2008 году не считалось преступлением
В ходе сегодняшнего судебного заседания выступил защитник экс-президента Рубен Саакян. Он остановился на предъявленном его подзащитному обвинении в свержении конституционного строя (ст. 300.1 УК РА).
По словам Саакяна, уголовное дело по данному составу преступлениия никогда не рассматривалось ни в Армении, ни в постсоветских странах.
“Состав преступления носит общий характер, однако объект не усматривается. Поэтому у нас возникли вопросы, в связи с которыми мы подняли вопрос о соответствии Конституции. В процессе обсуждения меры пресечения мы коснулись этого вопроса, однако суды предали его молчанию. Ни суд первой инстанции, ни Апелляционный суд не дали ответа на этот вопрос.Значит, есть какая-то причина”,- сказал Рубен Саакян.
Адвокат вспомнил обвинявшегося по “Делу семерых” Александра Арзуманяна, которому, как и остальным фигурантам дела о событих 1 марта 2008 года, было предъявлено обвинение в совершении действий, направленных на свержение конституционного строя. В дальнейшем, однако, уголовное дело было прекращено с учетом того, что ст. 300.1 действующего УК была признана нормой, не устанавливающей ответственность с точки зрения обратной силы.
По словам Р.Саакяна, Роберту Кочаряну вменяется в вину деяние, которое в 2008 году не являлось преступлением, следовательно, в отношении него не может быть применена какая-либо мера пресечения.
Касаясь вопроса о предполагаемом умысле свержения конституционного строя, защитник отметил: “Говорят, конституционный строй был свергнут, подписал строго секретный приказ, подписал указ о чрезвычайном положении. Но кто-нибудь говорит, что это было сделано с такой-то целью? Кто-нибудь пытался изучить представленные Робертом Кочаряном на предыдущих судебных заседаниях объяснения о том, что это было сделано с целью исключить вовлечение вооруженных сил в политические процессы. Почему я заговорил об умысле? Президент РА не является самостотельно действующим лицом. Есть противовес, есть процесс, он должен советоваться с председателем Национального Собрания ипи руководителем правительства и только потом выступать с посланием к народу, к общественности. Указ должен был быть немедленно обсужден в парламенте и одобрен 41 депутатом”,- отметил Рубен Саакян, напомнив о том, что указ был одобрен парламентом.
“Ни одна другая мера пресечения, кроме ареста, не способна нейтрализовать риск незаконного воздействия Роберта Кочаряна на свидетелей по данному делу”
Сторона обвинения считает, что арест – единственная мера пресечения, способная нейтрализовать незаконное воздействие Роберта Кочаряна на проходящих по данному делу лиц.
Об этом сегодня заявил осуществляющий процессуальное руководство делом о событиях 1 марта 2008 г. прокурор Петрос Петросян. Касаясь наличия обоснованного сомнения в выдвинутых Кочаряну обвинениях, прокурор отметил, что причастность экс-президента к предъявленным ему обвинениям обоснована изъятым в ходе предварительного следствия из архива Минобороны секретным приказом от 23 февраля 2008 г., протоколами допросов выступивших в качестве свидетелей ряда лиц – Аршака Карапетяна, Вардана Арутюняна, Валерия и Виктора Погосянов, Сильвы Амбарцумян, лиц, участвовавших в созванном в 2008 г. Кочаряном совещании, многочисленными видеозаписями, полученным из Национального архива приказом об объявлении чрезвычайного положения от 1 марта 2008 г..
Прокурор также отметил, что существует риск укрытия Кочаряна от следствия.
“Место основной деятельности обвиняемого находится за пределами Республики Армения. Европейский суд в своих многочисленных решениях коснулся социальных связей, положения и финансовых средств этой личности, отметив, что риски скрыться и чинить препятствия более чем высоки”,- сказал П.Петросян.
Нынешний и бывший президенты Арцаха гарантируют надлежащее поведение Р.Кочаряна
В рамках рассмотрения вопроса о мере пресечениия защитник Р.Кочаряна Ованнес Худоян представил суду поручительство действующего президента Республики Арцах Бако Саакяна и второго президента Аркадия Гукасяна, которые гарантировали надлежащее поведение Кочаряна на свободе. Бывший и нынешний президенты Арцаха в частности гарантировали, что Роберт Кочарян, находясь на свободе, не будет препятствовать следствию и не совершит деяний, предусмотренных Уголовным кодексом.
Судья напомнил о том, что выступившие гарантами лица должны явиться в суд. Защитники Кочаряна пообещали до окончания судебного заседания уточнить, когда они смогут приехать в суд.
По завершении судебного заседания адвокат Айк Алумян сообщил журналистам, что Б.Саакян и А.Гукасян явятся в суд для подтверждения своей поручительства, но не уточнил, когда это произойдет.
Айк Алумян выразил соболезнование родственникам погибших во время событий 1 марта 2008 года
По завершении судебного заседания Айк Алумян в ходе встречи с журналистами выразил соболезнование родственникам жертв событий 1 марта 2008 года. Говоря о гибели людей от применения спецсредства “Черемуха”, адвокат отметил: “Этот случай должен быть расследован, виновные должны быть привлечены к ответственности. Вы знаете, что вследствие применения “Черемухи” люди получили повреждения, некоторые погибли, Но когда мы говорим о несоразмперном применении силы, то имеем в виду следующее: какой приказ был отдан, о применении какой силы говорилось в приказе, соответствовал ли приказ сложившейся ситуации или нет”.
По словам Алумяна, до сих пор неизвестно, кто виновен в гибели людей, с какой стороны стреляли.
“Наверное, были расследованы только обстоятельства гибели лиц от применения “Черемухи”. Обстоятельства гибели других лиц вообще не установлены, поэтому неизвестно, какая сторона виновна в смерти людей. Кстати, мы одни из немногих, кто настаивает на расследовании обстоятельств гибели людей. Никто не имеет права говорить о раскрытии дела о событиях 1 марта до тех пор, пока не будут выяснены обстоятельства смерти всех погибших”,- сказал Айк Алумян.
Защитник также заметил: как можно говорить о применении государством несоразмерной силы, если во время событий 1 марта телесные повреждения получили 187 полицейских и 32 гражданина.
“Вы, наверное, видели кадры, на которых видно, как граждане бросают в полицейских бутылки с коктейлем Молотова”,- сказал А.Алумян.
В ходе следствия неоднократно упоминалось то обстоятельство, что указ Р.Кочаряна об объявлении чрезвычайного положения не оспаривался в Конституционном суде. На вопрос, кто в сложившейся в 2008 году политической ситуации должен был обратиться в Конституционный суд, Айк Алумян сказал, что не желает говорить о том, кто и где должен был оспорить это решение. “Однако никто из лиц, выступающих от имени Республики Армения, не имеет права говорить о том, что этот приказ был антиконституционным”,- отметил А.Алумян.
Собравшиеся перед зданием суда граждане выдвигали разные требования
И вчера, и сегодня, зал судебных заседаний и территория напротив здания суда были заполнены народом. Но если вчера здесь находились в основном сторонники Кочаряна, то сегодня гораздо больше было людей, требовавших для Кочаряна наказания в виде лишения свободы.
Звучали призывы “Кочаряну – пожизненный срок!” и “Свободу Кочаряну!”.
Сегодня в суд пришел также Саркис Клоян, отец погибшего 1 марта 2008 г. Гора Клояна.
По завершении заседания Кочарян еще долгое время оставался в зале суда, беседовал с адвокатами. Не уходили и сторонники экс-президента. Наконец Кочарян жестами дал им понять, чтобы они покинули зал заседаний.