Գագիկ Բաղդասարյան. «Ես եմ իրենց հեռացրել «Օրինաց երկրից», ոչ թե իրենք ինձ»
«Հետքի» հարցերին պատասխանում է քիչ առաջ պատգամավորի մանդատը վայր դրած, ՕԵԿ խմբակցության պատգամավոր Գագիկ Բաղդասարյանը:
Ձեր եւ «Օրինաց երկիր» կուսակցության միջեւ կա՞ն քաղաքական տարաձայնություններ:
Իմ եւ «Օրինաց երկիր» կուսակցության տարաձայնությունները սկսվեն են Երեւանի քաղաքի ընտրություններից առաջ՝ ՕԵԿ-ի բռնած դիրքից եւ վարած քաղաքականությունից: Սա նոր բան չէ:
Կմանրամասնե՞ք, թե ինչի մասին է խոսքը:
Կարող եմ նշել այն, թե ինչու այսօրվա 3 նախարարները «Օրինաց երկրի» քվոտայով դարձան նախարարներ: Ինչո՞ւ, ի՞նչ գործ ունեն ՕԵԿ-ի հետ, եթե Ազգային ժողովի ամբողջ պայքարը կրել են մարդիկ, ովքեր այսօր «Օրինաց երկիր» կուսակցությունում ընդհանրապես չկան: Մարդիկ, որոնք մեծամասնական ընտրակարգով առաջադրվել էին եւ պայքարում էին համամասնականի տեղերի համար: Նրանց 90 տոկոսն այսօր ՕԵԿ-ում գոյություն չունի, իսկ Արմեն Երիցյանը, Մանուկ Վարդանյանը, Սերգո Կարապետյանը ի՞նչ կապ են ունեցել ՕԵԿ-ի հետ 2007թ. ընտրությունների ժամանակ: Չէ՞ որ ուրիշ մարդիկ էին պայքարում, ընտրողները նրանց են վստահել, իրենց են քվե տվել, որ գնան Ազգային ժողով եւ իրենց խոստումները կատարեն եւ ոչ թե մարդկանց, որոնք չգիտես որտեղից հայտնվեցին ու դարձան նախարարներ, վարչության պետեր եւ այլ պաշտոնյաներ:
Հենց սրանք են եղել իմ ու ՕԵԿ-ի անհամաձայնությունը: Ես պաշտոնյա դառնալու ցանկություն չեմ ունեցել, խնդիրն այն է, թե ինչու է այս երկրում սկզբունք դարձել անազնվությունը, անպարկեշտությունը, որ այսօր էլ ՕԵԿ-ի հաղորդագրության մեջ մի տերմին են օգտագործել՝ «անպարկեշտություն», բայց այդ բառն ինձնից են սովորել «Օրինաց երկրում»: Հիմա այդ «անպարկեշտ» արտահայտությունը չոր կեղտի նման ինչքան էլ քսեն իմ վրա, չի կպնի: Անպարկեշտն իրենք են:
Ես այսօր էլ եմ «Օրինաց երկիր», բայց ոչ թե կուսակցությունից, այլ այդ գաղափարի կրողն եմ, իսկ իրենք դառնում են լրիվ, 100 տոկոսանոց Հանրապետական: Անկեղծ ասած՝ ես եմ իրենց հեռացրել «Օրինաց երկրից» ոչ թե իրենք ինձ:
Կարո՞ղ ենք ասել, որ պատգամավորական մանդատը վայր դնելով՝ հրաժեշտ եք տալիս քաղաքականությանը:
Չէ, ինչո՞ւ եմ հրաժեշտ տալիս, հակառակը՝ միգուցե ես նոր եմ սկսում քաղաքականությամբ զբաղվել: Գիտեմ՝ դժվար է լինելու, բայց կապ չունի: Ես 2007-ին էլ Աջափնյակում, որպես մեծամասնական թեկնածու, անարդարությունների դեմ էի պայքարում, որ այսօր «Օրինաց երկրում» է տեղի ունենում: Ես միշտ էլ պայքարել եմ մեր երկրի պայծառ ապագայի համար, որպեսզի մեր երկիրը մի քիչ դառնա օրենքի երկիր, ոչ թե «Օրինաց երկիր» կուսակցությունը դառնա իշխանության տեր եւ թռնի այս երկրի շալակը:
Այսինքն՝ առաջիկա ընտրություններին մասնակցելո՞ւ եք:
Դժվարանում եմ ասել՝ կմասնակցե՞մ, թե՞ ոչ: Քաղաքականությունն ինձ համար դարձել է անհրաժեշտություն, թթվածնի նման մի բան, եւ դժվար է քաղաքականությունից հետ կանգնելը:
Այսօր նայեցի «Ժամանակի միտք» թերթը եւ ինձ համար հետաքրքիր հայտնագործություն էր, որ սոցիոլոգիական հարցումներ է կատարել եւ Հայաստանի քաղաքական գործիչների 20 հոգուց բաղկացած ցուցակ էր հրապարակել, որը գլխավորում էր Սերժ Սարգսյանը, իսկ 20-րդ տեղում ես էի: Սա ինձ համար զարմանալի էր եւ հաճելի: Դա նշանակում է, որ ես ինչ-որ մի բան արել եմ իմ երկրի, հայրենիքի համար, որ իմ անունը հայտնվել է այդ ցուցակում, որտեղ չկա ոչ Բիշարյանը, ոչ էլ այսօրվա ՕԵԿ-ական կոչվող որեւէ մեկը: Թող ընտրողը դրանից եզրակացություն անի, թե ով է «Օրինաց երկիր» եւ ով ում է հեռացրել:
Այսօր ես իմ անհամաձայնությունը հայտնեցի խմբակցության ղեկավար «Էգ առյուծին» եւ գիտեք ի՞նչ է ասում՝ «ինչո՞ւ ես դու երեկ դեմ քվեարկել խմբակցության որոշմանը»: Ասում եմ՝ ի՞նչ խմբակցություն, ինչի՞ մասին ես խոսում, եթե դու խմբակցություն ունես, դա ուրիշ բան, բայց ի՞նչ խմբակցության մասին ես խոսում, երբ ոչ մի քննարկում ու խոսակցություն չի եղել: Ես քվեարկել եմ իմ խղճի ու համոզմունքների համաձայն, ինչպես պարտավոր է անել յուրաքանչյուր պատգամավոր, ոչ թե քո հրահանգներով, տիկին Բիշարյան: Դու ո՞վ ես, որ ինձ հրահանգ տաս:

Гагик Багдасарян: “Это я ушел из “Оринац еркир”, а не они меня исключили”
На вопросы “Hetq”-а отвечает отказавшийся сегодня от депутатского мандата член фракции “Оринац еркир” Гагик Багдасарян
Между Вами и партией “Оринац еркир” есть политические разногласия?
Причиной разногласий между мной и “Оринац еркир” стали та позиция и та политика, которую партия проводила до выборов в совет старейшин Еревана. Это не новое явление.
Объясните, пожалуйста, что вы имеете в виду.
Могу сказать, почему сегодня три министра занимают свои посты по квоте “Оринац еркир”. Какое они имеют отношение к ПОЕ, если всю борьбу за избрание в Национальное Собрание вели люди, которых сегодня вообще нет в “Оринац еркир”. Люди, которые были выдвинуты по мажоритарной системе и вели борьбу за места по пропорциональной системе. 90 процентов из них сегодня не состоят в “Оринац еркир”.
А какое отношение имели к ПОЕ на выборах 2007 года Армен Ерицян, Манук Варданян, Серго Карапетян? Ведь борьбу вели совсем другие люди, именно им избиратели выразили доверие, за них отдали голоса, чтобы они прошли в Национальное Собрание и выполнили свои обещания, а не те люди, которые появились неизвестно откуда и стали министрами, начальниками управлений, заняли другие посты.
Именно в этом причина разногласий между мной и “Оринац еркир”. Я не стремился к должности. Вопрос в том, почему в этой стране нечестность и непорядочность стали действующими принципами. Слово “непорядочность“ было использовано и в сообщении “Оринац еркир“, а ведь они слышали его от меня. И как бы они сейчас ни пытались, используя слово “непорядочный“, облить меня грязью, у них ничего не получится. Это они непорядочные. Я и сегодня представляю “Оринац еркир“, но не партию, а идею (“Оринац еркир“ переводится с армянского как  “Страна закона“. – ред.), а они полностью, на 100 процентов превращаются в Республиканскую партию. Если говорить откровенно, то это я ушел из “Оринац еркир“, а не они меня исключили.
Можно утверждать, что Вы, отказываясь от депутатского мандата, уходите также из политики?
Нет, я не ухожу из политики. Наоборот, возможно, я лишь сейчас начну по-настоящему заниматься политикой. Знаю, будет трудно, но дело не в этом. Я и в 2007 году как кандидат в депутаты по мажоритарной системе в Ачапнякском районе вел борьбу с несправедливостью, которая сегодня проявляется в действиях “Оринац еркир“. Я всегда боролся за светлое будущее нашей страны, за то, чтобы наша страна хотя бы немного стала страной закона, а не за то, чтобы “Оринац еркир“ вошла во власть и начала пользоваться всеми благами.
То есть Вы будете участвовать в предстоящих выборах?
Мне трудно сказать, буду я участвовать или нет. Политика стала для меня необходимостью, чем-то вроде кислорода, поэтому отказаться от политики очень трудно.
Сегодня я просмотрел газету “Жаманаки митк”, и для меня стало настоящим откровением, что в списке 20 политических деятелей Армении, который был составлен на основе социологических опросов и который возглавляет Серж Саргсян, на 20-ом месте нахожусь я. Для меня это было удивительно и очень приятно. Это значит, что я что-то сделал для своей страны, для своей родины, раз мое имя значится в этом списке, в котором нет ни Эгине Бишарян, ни кого-либо из так называемых членов “Оринац еркир”. Пусть сейчас избиратели увидят, что из себя представляет “Оринац еркир” и кто кого исключил.
Сегодня я выразил несогласие с руководителем фракции – “львицей”. Знаете, что она мне заявила – “почему вчера ты голосовал против решения партии?” Я ей ответил: какая фракция, о чем вы говорите? О какой фракции можно говорить, если не было ни обсуждения, ни разговора. Я голосовал в соответствии со своей совестью и своими убеждениями, а не по вашим указаниям, госпожа Бишарян.