Բողոքի ակցիա՝ Մանվել Գրիգորյանի խափանման միջոցի գործով նիստին զուգահեռ
Վերաքննիչ քրեական դատարանում այսօր շարունակվում է Մանվել Գրիգորյանին գրավի դիմաց ազատ արձակելու որոշման դեմ Դատախազության ներկայացրած բողոքի քննությունը: Դատարանի դիմաց նորից բողոքի ակցիա է: Էջմիածինցիները հավաքվել ու պահանջում են Գրիգորյանին կալանավորել:
Նշենք, որ այստեղ է նաև Փաստաբանների պալատի նախագահ Արա Զոհրաբյանը: Գրիգորյանի խափանման միջոցի գործով նախորդ՝ հունվարի 11-ի դատական նիստի ընթացքում բողոքի ակցիայի մասնակիցները թքել էին Գրիգորյանի փաստաբան Արսեն Մկրտչյանի մեքենայի վրա ու, վերջինիս պնդմամբ, դրա վրա հեղուկ լցրել: Փաստաբանների պալատի նախագահն ու մի քանի այլ փաստաբան եկել են դատարան՝ ի աջակցություն Արսեն Մկրտրյանի: Զոհրաբյանը քիչ առաջ զրույց ունեցավ ակցիայի մասնակիցներից Ջիվան Աբրահամյանի հետ, որից հետո պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց՝ փաստաբանին չթիրախավորելու:
Նշենք, որ նախորդ դատական նիստի ընթացքում բողոքի ակցիայի մասնակիցները Արսեն Մկրտչյանի հետևից վանկարկում էին «տուշոնկի փաստաբան»: Այժմ փոխվել է այն, որ նրանք վանկարկում են «Մանվել տուշոնկա»:
Հիշեցնենք նաև, որ Մանվել Գրիգորյանին մեղադրանք է առաջադրվել Քրեական օրենսգրքի 235-րդ հոդվածի 2-րդ մասով՝ ապօրինի կերպով ռազմամթերք ձեռք բերելու և այլ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ պահելու համար, ինչպես նաև քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով՝ մի խումբ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ յուրացման եղանակով իր վստահությանը հանձնված առանձնապես խոշոր չափերով ուրիշի գույք հափշտակելու համար:
Հունիսի 16-ին Մանվել Գրիգորյանը ձերբակալվել է, ապա հունիսի 19-ին Ազգային ժողովի պատգամավորների քվեարկությամբ զրկվել պատգամավորական անձեռնմխելիությունից ու դատարանի որոշմամբ կալանավորվել: Դեկտեմբերի 21-ին դատարանը բավարարել է Գրիգորյանին գրավի դիմաց ազատելու վերաբերյալ պաշտպանների միջնորդությունը, և դրա դեմ Դատախազությունը բողոք է տարել, որն այսօր քննվում է Վերաքննիչ դատարանում:

Судебное заседание по делу об избрании меры пресечения Манвелу Григоряну сопровождается акцией протеста
Сегодня в Апелляционном уголовном суде продолжается рассмотрение жалобы прокуратуры на решение об освобождении под залог Манвела Григоряна. Напротив здания суда жители города Эчмиадзина проводят акцию протеста, требуя арестовать Григоряна.
Здесь же находится председатель Адвокатской палаты Ара Зограбян. Во время предыдущего судебного заседания участники акции протеста плюнули на машину адвоката М.Григоряна Арсена Мкртчяна, оскорбили его. Сегодня председатель Адвокатской палаты и несколько других адвокатов пришли поддержать своего коллегу. Немногим ранее Зограбян имел беседу с участником акции протеста Дживаном Абрамяном, с которым была достигнута договоренность не предпринимать каких-либо действий в отношении адвоката Арсена Мкртчяна.
Напомним, что М.Григоряну предъявлено обвинение в незаконном приобретении и хранении боеприпасов, хищении доверенного ему чужого имущества в особо крупном размере.
Согласнсо сообщению прокуратуры.16 июня в принадлежащих Григоряну или находящихся в его распоряжении особняках, автомобилях, зданиях, строениях были проведены шесть обысков, в результате которыъ было обнаружено и изъято большое количество гранат, противотанковых мин, тротиловых шашек, более 17 тысяч патронов различного калибра, другие боеприпасы и оружие.
Кроме того, в результате обысков в строениях, находящихся в селе Аршалуйс Армавирской области и городе Эчмиадзине, было выявлено 33 транспортных средства, в том числе автомобили “Роллс-Ройс”, Тойота Ланд Крузер”, “Мерседес”, “Хаммер”, “Рендж ровер суперчардж”, а также коллекционные автомобили советского производства, в том числе транспортные средства военного назначения.
16 июня Манвел Григорян был задержан, а 19 июня депутаты парламента лишили его депутатских полномочий, после чего он по решению суда был арестован. 21 декабря суд удовлетворил ходатайство адвокатов М.Григоряна о его освобождении под залог. Прокуратура представила жалобу на это ходатайство, которая сегодня и рассматривается в Апелляционном суде.