Աքորիի թնջուկի հանգուցալուծումը չի երեւում
Աքորի գյուղի միջնակարգ դպրոցում նախորդ տարվա դեկտեմբերի 20-ից դադարեցված ուսումնական պարապմունքները չեն վերսկսվում: Դպրոցի մանկավարժական կոլեկտիվը շարունակում է չընդունել կառավարման խորհրդի դեկտեմբերի 20-ին տեղի ունեցած տնօրենի թեկնածուների ընտրության արդյունքները՝ Անահիտ Մուսայելյանի տնօրեն ընտրվելու մասին: Ուսուցիչները շարունակում են պահանջել կառավարման խորհրդի արդար ընտրություններ:
Հիշեցնենք, որ Լոռու մարզպետ Արթուր Նալբանդյանի հրամանով դպրոցի տնօրեն նշանակված Անահիտ Մուսայելյանի՝ հունվարի 26-ին աշխատանքի ներկայանալուց հետո մի քանի օր առաջ վերսկսված ուսումնական պարապմունքները կրկին դադարեցվել են ուսուցիչների կողմից: Անահիտ Մուսայելյանը, արդեն 5 օր է, դատարկ դպրոցի պատերի ներսում է իրականացնում տնօրենի իր պարտականությունները:
Դպրոցի տնօրենի ուսումնական գծով տեղակալ Սեդա Խլոպուզյանը այսօր «Հետքին» տեղեկացրեց, որ Անահիտ Մուսայելյանի կողմից դպրոցի տնօրենի պաշտոնը ստանձնելուց հետո ուսուցիչներն ամեն օր ներկայանում են դպրոց, 3 ժամ նստում են ուսուցչանոցում, սակայն ուսումնական պարապմունքները վերսկսելու համար չեն մտնել դասարաններ: Անահիտ Մուսայելյանի կողմից ուսուցիչների հետ հաշտության եզրեր գտնելու բանակցությունները վերջին 5 օրերին ձախողվել են:
Ուսուցիչները միասնական են և վճառական: Այսօր Անահիտ Մուսայելյանը իր աշխատասենյակ է հրավիրել դպրոցի տնօրենի երկու տեղակալներին և պահանջել է բացատրություն գրել իրենց պարտականությունները չկատարաելու պատճառների մասին: «Տիկին Մուսայելյանը մեզ ասաց, որ մեր աշխատանքնային պայմանագիրը չեղյալ է հայտարարում: Ես նրան ասել եմ, որ եթե անգամ ինձ ազատի աշխատանքից, մեկ է՝ ես լինելու եմ մանկավարժական կոլեկտիվի կողքին»,- ասաց ուսմասվար Սեդա Խլոպուզյանը: Ըստ վերջինիս՝ կոլեկտիվի կողմից չընդունվող տնօրենը սպառնացել է նկատողություններ հայտարարել նաև դասղեկներին:
Աքորիի միջնակարգ դպրոցում ստեղծված իրավիճակի հետ կապված «Հետքի» հարցմանը Լոռու մարզպետ Արթուր Նալբանդյանը պատասխանեց. «Ամեն օր մարզպետարանում օրն սկսում ենք Աքորիի միջնակարգ դպրոցում ստեղծված իրավիճակի քննարկումով: Մենք ամեն օր հեռախոսով քննարկումներ ենք անում նաև ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանի հետ: Ինքներս էլ ենք փորձում գտնել լուծումը: Այս պահին մարզպետը իր գործառույթներում չունի հստակ իրավունք Անահիտ Մուսայելյանին աշխատանքից ազատելու համար: Կրթության պետական տեսչության հանձնաժողովը օրինական է ճանաչել դպրոցի կառավարման խորհրդի ընտրության դեկտեմբերի 20-ի արդյունքները: Մինչդեռ մի քանի օրից կլրանա աշակերտների բացակայության անթույլատրելի 160 ժամը»,- ասաց Արթուր Նալբանդյանը: Մարզպետը մտածում է, որ Անահիտ Մուսայելյանին իր կողմից տնօրենի պարտականությյուններից ազատելու դեպքում նա դատի կտա և կվերականգնվի իր աշխատանքում: Իսկ Անահիտ Մուսայելյանը ստեղծված իրավիճակից հետո, երբ իրեն կառավարման հանձնված դպրոցի ամբողջ մանկավարժական կոլեկտիվը, դպրոցի 350 ծնողներն ու աշակերտները պաշտոնապես չեն ընդունում իր պաշտոնավարումը, կամովին չի հրաժարվում Աքորիի միջնակարգ դպրոցի տնօրեն աշխատելու իր մեծ ցանկություններից:
Ստեղծված իրավիճակում Արթուր Նալբանդյանը գտնում է, որ ուսուցիչները իրենք կարող են դատի տալ կառավարման խորհրդի անօրինական ընտրության համար` այդ ընթացքում վերսկսելով ուսումնական պարապմունքները: Իսկ ուսուցիչները դատարան տալու համար արդարության երաշխիք չունեն մերօրյա դատարաններից:

Конфликт в школе села Акори не разрешается
С 20-го декабря прошлого года в средней школе села Акори не проводятся занятия. Педагогический коллектив продолжает не признавать результаты выборов директора школы, в соответствии с которыми этот пост заняла Анаит Мусаелян. Учителя настаивают на проведении справедливых выборов управляющего совета школы.
Напомним, что после того, как 26 января Анаит Мусаелян, назначенная приказом губернатора Лорийской области Артура Налбандяна директором школы, явилась на работу, возобновившиеся было занятия через несколько дней вновь стали бойкотироваться учителями. Уже 5 дней директор выполняет свои обязанности в пустой школе.
Заместитель директора школы по учебной части Седа Хлопузян сегодня сообщила “Hetq”-у, что после вступления Мусаелян в должность директора школы учителя каждый день являются на работу, проводят 3 часа в учительской, но в классы не заходят. Все попытки директора пойти на примирение с педагогическим коллективом потерпели неудачу. Учителя настроены решительно.
Сегодня Анаит Мусаелян пригласила к себе в кабинет двух заместителей директора и потребовала представить письменные объяснения причин невыполнения ими своих обязанностей. “Госпожа Мусаелян заявила нам, что аннулирует наши трудовые договоры. А я ответила, что даже если она уволит меня, я все равно буду поддерживать педагогический коллектив”,- сказала завуч Седа Хлопузян. По ее словам, не признаваемая коллективом директор пригрозила также объявить выговоры классным руководителям.
В ответ на запрос “Hetq”-а о ситуации в школе села Акори губернатор Лорийской области Артур Налбандян сообщил следующее: “Каждый день заседание областной администрации мы начинаем с обсуждения ситуации, сложившейся в акорийской средней школе. Этот вопрос мы каждый день обсуждаем по телефону с министром образования и науки Арменом Ашотяном. Мы и сами пытаемся найти решение конфликта. На данный момент губернатор не имеет полномочий для освобождения от работы Анаит Мусаелян. Государственная инспекция по образованию признала результаты состоявшихся 20 декабря выборов управляющего совета школы законными. Между тем через несколько дней истекут 160 часов, как ученики пропускают занятия“.
По словам губернатора, если он освободит Анаит Мусаелян от должности, она может обратиться в суд и восстановиться на работе. Сама госпожа Мусаелян в ситуации, когда весь педагогический коллектив школы, 350 родителей и учеников официально не признают ее в качестве директора, не хочет добровольно отказываться от огромного желания руководить школой.
Артур Налбандян считает, что в этих условиях учителя сами могут обратиться в суд по поводу незаконных выборов управляющего совета школы, одновременно возобновив занятия. А учителя утверждают, что не имеют никаких гарантий принятия судами справедливого решения.