Վերաքննիչ դատարանը մերժել է «Ռոբերտ Քոչարյանն ընդդեմ Նիկոլ Փաշինյանի» գործով բողոքը
Վերաքննիչ քաղաքացիական դատարանը, նախագահությամբ դատավոր Կարեն Չիլինգարյանի, դեկտեմբերի 14-ին մերժել է «Ռոբերտ Քոչարյանն ընդդեմ Նիկոլ Փաշինյանի» գործով բողոքը: Այս մասին տեղեկանում ենք «Դատալեքս» դատական տեղեկատվական համակարգից:
Հիշեցնենք, որ երկրորդ նախագահ Քոչարյանն ընդդեմ Փաշինյանի դիմել է դատարան՝ Փաշինյանի հրապարակայնորեն արտահայտած հետևյալ խոսքի համար. «... կամ թեկուզ Ռոբերտ Քոչարյանին ազատ արձակելու մեկնաբանությունը։ Ասում է` անձեռնմխելի է։ Ի՞նչ է նշանակում անձեռնմխելի։ Այսինքն, կարելի է մարդկանց սպանությունը կազմակերպել ու ասել` «ես անձեռնմխելի՞ եմ»։ Այդ որտե՞ղ է այդպես գրած ...»։
Քոչարյանը վերը նշված արտահայտությունը համարում է իր պատիվն ու արժանապատվությունն արատավորող և դատարանից պահանջում է պարտավորեցնել Նիկոլ Փաշինյանին հրապարակային ներողություն խնդրել:
Հայցի շրջանակներում Քոչարյանի պաշտպանական կողմը միջնորդություն է ներկայացրել նաև հայցի ապահովման միջոց կիրառելու վերաբերյալ, մասնավորապես՝ պաշտպանական կողմը միջնորդել է մինչև գործի ավարտը Քոչարյանի վերաբերյալ հրապարակային արտահայտություններ չանել, սակայն առաջին ատյանի դատարանն այս միջնորդությունը մերժել էր: Դրանից հետո որոշումը բողոքարկվել էր Վերաքննիչ դատարան:

Апелляционный суд отклонил жалобу по делу “Роберт Кочарян против Никола Пашиняна”
Апелляционный граждансу суд под председательством судьи Карена Чилингаряна 14 декабря принял решение отклонить жалобу по делу “Роберт Кочарян против Никола Пашиняна”. Об этом сообщает судебная информационная система “Даталекс”.
Напомним, что второй президент Армении Роберт Кочарян подал судебный иск в связи со следующим публичным заявлением Никола Пашиняна: “… Или взять комментарий по поводу освобождения Роберта Кочаряна. Он говорит, что неприкосновенен. Что значит неприкосновенен? То есть можно организовать убийство людей и заявить ”я неприкосновенен”? Где это написано?....”
Кочарян посчитал, что вышеприведенное высказывание порочит его честь и достоинство и потребовал от суда обязать Никола Пашиняна принести публичные извинения.
В рамках иска адвокаты Кочаряна ходатайствовали о том, чтобы на время рассмотрения дела в адрес Кочаряна не делались публичные заявления, однако суд первой инстанции отклонил это ходтайство. После этого была подана апелляционная жалоба.