Նախկին փոխվարչապետ Արմեն Գևորգյանին կալանավորելու վերաբերյալ միջնորդության քննությունը վերսկսվեց
Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը` նախագահությամբ դատավոր Արման Հովհաննիսյանի, քիչ առաջ վերսկսեց նախկին փոխվարչապետ Արմեն Գևորգյանին կալանավորելու վերաբերյալ միջնորդության քննությունը: Գևորգյանն, ով նիստի ընդմիջումից հետո դատարանի դահլիճից փակ գոտով էր հեռացել, այժմ դատարան եկավ գլխավոր մուտքով:
Նիստն ընդմիջվել էր, քանի որ պաշտպանական կողմը լրացուցիչ նյութեր էր պահանջել, և դատարանը ժամանակ էր տրամադրել դրանց ծանոթանալու համար:
Հիշեցնենք, որ դեկտեմբերի 11-ին Արմեն Գևորգյանին երեք նոր մեղադրանք է առաջադրվել՝ առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացում, առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալ և սահմանադրական կարգը տապալելուն օժանդակել: Ավելի վաղ նրան մեղադրանք էր առաջադրվել նաև արդարադատության կայացմանը խոչընդոտելու վերաբերյալ: Գևորգյանն իրեն առաջադրված մեղադրանքը չի ընդունում:
Ավելի վաղ Հատուկ քննչական ծառայությունը հաղորդագրություն էր տարածել, որ 2008 թվականի փետրվարի 28-ից մարտի 8-ն ընկած ժամանակահատվածում ՀՀ սահմանադրական դատարանում ՀՀ նախագահի թեկնածուներ Տիգրան Կարապետյանի և Լևոն Տեր-Պետրոսյանի դիմումների հիման վրա քննության է առնվել ՀՀ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի 2008 թվականի փետրվարի 24-ի՝ «Հանրապետության Նախագահ ընտրվելու մասին» թիվ 24-Ա որոշումը վիճարկելու վերաբերյալ գործը:
Մինչ այս պահը Գևորգյանի նկատմամբ խափանման միջոց էր ընտրված չհեռանալու մասին ստորագրությունը: Ստացվում է, որ մեղադրանքը լրացնելուց հետո քննչական մարմինը գտել է, որ Գևորգյանին կալանավորելու անհրաժեշտություն կա:

Возобновилось рассмотрение ходатайства об аресте бывшего вице-премьера Армена Геворкяна
В ереванском суде общей юрисдикции под председательством судьи Армана Ованнисяна немногим ранее возобновилось рассмотрение ходатайства об аресте бывшего вице-премьера Армена Геворкяна. В работе заседания был объявлен перерыв, так как сторона защиты затребовала дополнительные материалы, и суд предоставил время на их изучение.
Напомним, что 11 декабря Армену Геворкяну было предъявлено три новых обвинения: отмывание денег в особо крупном размере, пролучение взятки в особо крупном размере и содействие свержению конституционного строя. Ранее Геворкян обвинялся в препятствовании осуществлению правосудия. Геворкян не признает выдвинутые ему обвинения.
До этого Специальная следственная служба распространила сообщение о том, что в период с 28 февраля по 8 марта на основании заявлений кандидатов в президенты РА Тиграна Карапетяна и Левона ТерПетросяна Конституционный суд рассмотрел дело об оспаривании решения ЦИК от 24 февраля 2008 г. “Об избрании Президента Республики”.
До этого момента мерой пресечения в отношении А.Геворкяна была избрана подписка о невыезде. Но после дополнения обвинения следственный орган, по всей видимости, посчитал нужным взять Армена Геворкяна под стражу.