Արմեն Գևորգյանի կալանավորման վերաբերյալ միջնորդության քննությունը սկսվում է
Նախկին փոխվարչապետ Արմեն Գևորգյանը եկավ դատարան: Նրա կալանավորման վերաբերյալ Հատուկ քննչական ծառայության միջնորդության քննությունը սկսվում է:
Հիշեցնենք, որ դեկտեմբերի 11-ին Արմեն Գևորգյանին երեք նոր մեղադրանք է առաջադրվել՝ առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացում, առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալ և սահմանադրական կարգը տապալելուն օժանդակել: Գևորգյանին ավելի վաղ մեղադրանք էր առաջադրվել նաև արդարադատության կայացմանը խոչընդոտելու վերաբերյալ:
Էրիկ Ալեքսանյանը մեզ հետ զրույցում նշեց, որ Գևորգյանն իրեն առաջադրված մեղադրանքը չի ընդունում:
Նշենք, որ ավելի վաղ Հատուկ քննչական ծառայությունը հաղորդագրություն էր տարածել, որ 2008 թվականի փետրվարի 28-ից մարտի 8-ն ընկած ժամանակահատվածում ՀՀ սահմանադրական դատարանում ՀՀ նախագահի թեկնածուներ Տիգրան Կարապետյանի և Լևոն Տեր-Պետրոսյանի դիմումների հիման վրա քննության է առնվել ՀՀ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի 2008 թվականի փետրվարի 24-ի՝ «Հանրապետության Նախագահ ընտրվելու մասին» թիվ 24-Ա որոշումը վիճարկելու վերաբերյալ գործը:
Մինչ այս պահը Գևորգյանի նկատմամբ խափանման միջոց էր ընտրված չհեռանալու մասին ստորագրությունը: Ստացվում է, որ մեղադրանքը լրացնելուց հետո քննչական մարմինը գտել է, որ Գևորգյանին կալանավորելու անհրաժեշտություն կա:

Начинается судебное заседание по ходатайству об аресте бывшего вице-премьера Армена Геворкяна
Бывший вице-премьер Армен Геворкян явился в суд, где начинается рассмотрение ходатайства Специальной следственной службы о его аресте.
11 декбаря Армену Геворкяну было предъявлено три новых обвинения: отмывание денег в особо крупном размере, пролучение взятки в особо крупном размере и содействие свержению конституционного строя. Ранее Геворкян обвинялся в препятствовании осуществлению правосудия.
В беседе с нами адвокат Эрик Алексанян отметил, что Геворкян не признает выдвинутое ему обвинение.
До этого Специальная следственная служба распространила сообщение о том, что в период с 28 февраля по 8 марта на основании заявлений кандидатов в президенты РА Тиграна Карапетяна и Левона ТерПетросяна Конституционный суд рассмотрел дело об оспаривании решения ЦИК от 24 февраля 2008 г. “Об избрании Президента Республики”.
До недавнего времени мерой пресечения в отношении А.Геворкяна была избрана подписка о невыезде. Но, по всей видимости, после дополнения обвинения следственный орган посчитал нужным содержать Армена Геворкяна под стражей.