Ազգային ժողով անցած ուժերի ներկայացուցիչները մեկնաբանում են մանդատների ավելացումը
Ընտրական գործող օրենսգրքով 7-րդ գումարման Ազգային ժողովն ունենալու է 132 պատգամավոր նախկին 105-ի փոխարեն: Այսինքն՝ նոր խորհրդարանը 27 պատգամավոր ավել կունենա, իսկ դա նշանակում է, որ պետբյուջեից հավելյալ միջոցներ են ուղղվելու այս անձանց համար:
ԱԺ պատգամավորի աշխատավարձը 661 հազար 400 դրամ է: Շատ կոպիտ հաշվարկներով՝ 27 պատգամավորի համար պետական բյուջեից ամսական վճարվելու է 17.857.800 դրամ, իսկ հինգ տարիների ընթացքում՝ 1.071.468.000 դրամ:
Այս ծախսին չենք գումարում պատգամավորների օգնականների աշխատավարձը, իսկ նրանք ստանում են 198.420 դրամ աշխատավարձ:
7-րդ գումարման ԱԺ-ում լինելու է 3 քաղաքական ուժ՝ «Իմ քայլը» դաշինքը՝ 88, «Բարգավաճ Հայաստանը»՝ 26 և «Լուսավոր Հայաստանը»՝ 18 մանդատով:
Այս ուժերի ներկայացուցիչներից Հայկ Գևորգյանին, Միքայել Մելքումյանին ու Անի Սամսոնյանին ուղղել ենք մեկ հարց՝ ինչպե՞ս են վերաբերվում 27 մանդատի ավելացմանը, և արդյո՞ք դա լրացուցիչ բեռ չեն համարում պետբյուջեի համար:
«Իմ քայլը» դաշինքի անդամ Հայկ Գևորգյանն ասում է, որ ընտրություններն անցկացվել են գործող օրենսգրքով, որի համաձայն էլ կատարվել է մանդատների հաշվարկը:
«Այս պահին որևէ այլ լուծում գտնել անհնարին է, եթե նույնիսկ փոխենք ԸՕ-ն ու հաշվարկն այլ կերպ անենք, դա կառաջացնի սահմանադրական խնդիր, որովհետև եթե անձն արդեն պատգամավոր է, մինչև հաջորդ ընտրություններ նրան պատգամավորական լիազորություններից զրկել իրավաբանորեն հնարավոր չէ: Արհեստական արծարծվող թեմա է, որն իրավական լուծում չունի այս պահին: Իհարկե, լրացուցիչ բեռ է բյուջեի վրա, սակայն հարցն այլ լուծում ուղղակի չունի այս պահին»,- նշում է Գևորգյանը՝ ավելացնելով, որ ԸՕ-ի փոփոխությունների նախաձեռնությունը ենթադրում էր 100-տոկոսանոց համամասնական ընտրակարգ, որի դեպքում պատգամավորների ֆիքսված թիվ էր լինելու, սակայն փոփոխությունների օրինագիծը ԱԺ-ն չընդունեց:
Հիշեցնենք, որ Ընտրական օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին օրինագիծը ձախողվեց հոկտեմբերին: Անհրաժեշտ 63-ի փոխարեն կողմ քվեարկեց 62 պատգամավոր: Կողմ էին «Ծառուկյան» խմբակցության 31 պատգամավորները, «Ելք» դաշինքի 7 և ՀՅԴ 5 պատգամավորները: ՀՅԴ-ական երկու պատգամավոր՝ Անդրանիկ Կարապետյանն ու Ռոմիկ Մանուկյանը, բացակայում էին նիստից:
«Լուսավոր Հայաստան» կուսակցությունից Անի Սամսոնյանը նույնպես մեջբերում է գործող ԸՕ-ի պահանջը, որի դրույթներով ձևավորվելու է նոր խորհրդարանը:
Հարցին, թե արդյոք կարելի է սպասել փոփոխությունների Սահմանադրության մեջ և Ընտրական օրենսգրքում, Սամսոնյանը նշեց, որ դրանք հնարավոր են, սակայն այս պահին դեռ կաշխատեն գործող Սահմանադրության և օրենքների տրամաբանության շրջանակներում:
«Գիտեք, որ մինչ ընտրությունները ԸՕ-ի փոփոխությունները եղել են մեր օրակարգում, և մենք կողմ ենք քվեարկել դրանց, բայց քանի որ չանցան, քննարկումները նորից շարունակվում են, որոնք կլինեն ավելի կառուցողական: Կարծում եմ՝ բավականին ժամանակ ունենք, որ այդ փոփոխությունները հավասարակշռված իրականացնենք և ունենանք ավելի լավ օրենսգիրք՝ առանց շտապողականություն ցուցաբերելու»,- ասում է Անի Սամսոնյանը: Ըստ նրա՝ այս պահին ԼՀԿ-ի առաջնային խնդիրներից մեկը Հարկային օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելն է: «Առաջնահերթ անհրաժեշտ է բարելավել երկրի տնտեսական իրավիճակը և տնտեսական միջավայրը, որպեսզի կարողանանք ապահովել տնտեսական աճ և կայուն զարգացում»,- հավելում է Ա. Սամսոնյանը:
ԲՀԿ-ական Միքայել Մելքումյանն էլ, ով պատգամավոր է եղել 5-րդ և 6-րդ գումարման ԱԺ-ում, ինչպես նաև՝ ԱԺ փոխնախագահ, մանդատների ավելացման հարցն այլ տեսակետից է դիտարկում: Ըստ նրա՝ ամենակարևորը օրենսդիր մարմնի գործունեության արդյունավետության բարձրացումն է:
«Որպես ԱԺ փոխնախագահ՝ ասեմ, որ վերջին մեկ տարվա ընթացքում Ազգային ժողովն ինքնուրույն չի կարողացել ձևավորել իր օրակարգը, միշտ ձևավորել է կառավարությունը, և պատահական չէ, որ վերջին մեկ տարում գրեթե որևէ քառօրյա չի աշխատել չորս օր: Քվորում ապահովվել է, բայց օրենքների քանակ չի եղել: Երկրորդը՝ երբ ԱԺ կանոնակարգով սահմանվեցին ժամեր քննարկման համար, մարդկանց ելույթները սահմանափակվում էին այդ ժամերով պայմանավորված՝ 2 րոպե, 3 րոպե, այսինքն՝ այնքան որ քանակական է եղել: Նախ պետք է այդ ոչ արդյունավետ նորմը փոխել»,- նշում է Մելքումյանը: Հավելում է, որ քննարկվող օրինագծերի մեծ մասը՝ 90 տոկոսից ավելին, կառավարության նախագծերն էին, պատգամավորներն օրինագծեր չէին դնում շրջանառության մեջ, իսկ երբ դնում էին, դրանց մեծ մասը մերժվում էր կառավարության կողմից, ու երբ համատարած մերժվում էր, չէին շարունակում ներկայացնել:
Ինչ վերաբերում է ավելացվող մանդատների համար բյուջեից արվելիք լրացուցիչ ծախսերին, Միքայել Մելքումյանի կարծիքով՝ այն համադրելի պետք է լինի խորհրդարանի աշխատանքի արդյունավետության բարձրացմանը, իսկ արդյունավետություն ասելով՝ պետք է հասկանալ ծախս և դրանից կախված արդյունք:
ԱԺ կանոնակարգում փոփոխությունների մասին էլ նշում է, որ դրանք պետք է ձեռնարկեն կա՛մ կառավարությունը, կա՛մ ԱԺ խմբակցությունները, կա՛մ առանձին պատգամավորներ: «Բոլոր դեպքերում առաջիկայում այդ փոփոխությունները պետք է նախաձեռնել, որպեսզի կանոնակարգը ճիշտ կարողանա սպասարկել օրենսդրական աշխատանքի կազմակերպման գործընթացը, և երկրորդ՝ խմբակցություններն ու պատգամավորները կարողանան ավելի շատ օրինագծեր շրջանառության մեջ դնել»,- հավելում է Միքայել Մելքումյանը:

Представители прошедших в парламент политических сил комментируют увеличение числа депутатских мандатов
Согласно действующему Избирательному кодексу, в Национальном Собрании будет 132 депутата вместо 105. Это значит, что в новом парламенте депутатов окажется на 27 больше, чем в предыдущем. Следовательно, для этих законодателей из госбюджета должны быть выделены дополнительные суммы.
Зарплата депутата Национального Собрания составляет 661 тыс. 300 драмов. По грубым подсчетам, для 27 депутатов из госбюджета необходимо будет выделить 17.857.800 драмов, а в течение пяти лет – 1.071.468.000 драмов.
В эти подсчеты не включена зарплата помощников законодателей, которая составляет 198.420 драмов.
В Национальном Собрании 7-го созыва представлены три политические силы: блок “Мой шаг” (88 мандатов), партия “Процветающая Армения” (26 мандатов) и партия “Светлая Армения” (18 мандатов).
Представляющим эти силы Айку Геворкяну, Микаелу Мелкумяну и Ани Самсонян мы задали один и тот же вопрос: как они относятся к увеличению числа депутатских мандатов и не станет ли это дополнительным бременем для госбюджета?
Член блока “Мой шаг” Айк Геворкян отметил, что выборы были проведены в соответствии с действующим законодательством, по которому и было рассчитано количество мандатов.
“На данный момент другое решение было невозможно. Если даже мы изменим Избирательный кодекс и будем производить рассчеты иным способом, возникнут т проблемы с Конституцией. Этот вопрос поднят искусственно, на данный момент он не имеет правового решения”,- сказал наш собеседник, добавив, что инициатива по внесению изменений в ИК предполагала переход к 100-процентной пропорциональной системе, при которой должно было быть фиксированное число депутатов, однако предыдущее Науиональное Собрание не проголосовало за этот законопроект.
Напомним, что в октябре принятие депутатами проекта закона о внесении изменений в Избирательный кодекс было провалено. “За” мриоголосовали 31 депутат фракции “Царукян”, 7 депутатов фракции “Елк” и 5 депутатов фракции АРФ Дашнакцутюн.
Представляющая партию “Светлая Армения” Ани Самсонян тоже сослалась на требование Избирательного кодекса, в соответствии с которым и сформирован новый парламент.
На вопрос, можно ли ожидать внесения изменений в Конститувцию и ИК, наша собеседница ответила, что это возможно, но пока парламент будет работать по действующим Конституции и законам.
“До выборов в нашей повестке был вопрос внесения изменений в Избирательный кодекс, но поскольку парламент не проголосовал за этот законопроект, обсуждения должны быть продолжены, и они будут более конструктивными. Думаю, у нас достаточно времени на осуществление этих изменений и создание более совершенного кодекса”, отметила Ани Самсоян. По словам депутата, на данный момент одной из первоочередных задач “Светлой Армении” является внесение изменений в Налоговый кодекс. “В первую очередь необходимо улучшить экономическую ситуацию и экономическую среду, чтобы можно было ообеспечить рост и стабильное развитие экономики”,- сказала А.Самсонян.
Член партии “Процветающая Армения Микаел Мелкумян, который был депутатом Национального Собрания последних двух созывов, к тому же занимал должность вице-спикера, подходит к вопросу увеличения количества мандатов в другом аспекте. Самым важным М.Мелкумян считает повышение эффективности работы законодательного органа.
“Как бывший вице-спикер Наицонального Собрания должен сказать, что за последний год парламент не мог самостоятельно формировать свою повестку, ее всегда формировало правительство. И не случайно, что за последний год ни одно четырехдневное заседание Национального Собрания не длилось четыре дня. Кворум обеспечивался, однако надлежащего количества законов не было. По словам Микаела Мелкумяна, более 90 процентов обсуждавшихся законопроектов былоипредставлены правительством. Депутаты не вводили в обращение проекты законов, а если и вводили, то их большую часть правительство отклоняло.
Что касается дополнительных расходов, вызванных увеличением количества депутатских мандатов, то, по мнению нашего собеседника, они должны быть сопоставимы с повышением результативности работы парламента.
Касаясь внесения изменений в регламент Национального Собрания, представитель ППА отметил, что изменения должны инициировать либо правительство, либо фракции НС, либо депутаты. “В любом случае в ближайшее время необходимо выступить с такой инициативой, чтобы с помощью регламента можно было правильно обслуживать процесс организации законодательной работы, кроме того, чтобы фракции и депутаты могли вводить в обращение как можно больше законопроектов”,- подчеркнул Микаел Мелкумян.