Ձմեռային զորակոչ հայտարարելու և զորացրում կատարելու որոշումն ընդունվեց
2019 թվականի ձմեռային զորակոչ հայտարարելու և զորացրում կատարելու որոշումն ընդունվեց կառավարության այսօրվա նիստում։ Նախագիծը ներկայացրեց պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատար Դավիթ Տոնոյանը։ Ըստ որոշման՝ զորակոչն իրականացվելու է այս տարվա դեկտեմբերից մինչ 2019-ի հունվար՝ այն քաղաքացիների համար, որոնց 18 տարին լրանում է մինչև 2018 թվականի դեկտեմբերի 31-ը ներառյալ, ինչպես նաև այն քաղաքացիների, որոնց շարքային կազմի պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչից նախկինում տրված տարկետումը դադարում է մինչև 2018 թվականի դեկտեմբերի 31-ը ներառյալ:
Ըստ որոշման՝ մինչև 2019 թվականի հունվարի 31-ը ներառյալ, օրենքով սահմանված ժամկետում շարքային կազմի պարտադիր զինվորական կամ այլընտրանքային զինվորական ծառայություն անցած զինծառայողները կզորացրվեն ԶՈՒ-ի շարքերից։
«Հաշվի առնելով նախընտրական, հետընտրական պրոցեսները բոլոր պաշտոնյաներին խնդրում եմ՝ ազնվորեն վերաբերվել իրենց պաշտոնական պարտականությունների կատարմանը»,- դիմելով գործընկերներին՝ ասաց Դավիթ Տոնոյանը։ Հարցին արձագանքեց նաև նիստը վարող առաջին փոխվարչապետի պաշտոնակատար Արարատ Միրզոյանը.
«Ես էլ եմ լիահույս, որ բոլոր պաշտոնյաները հենց այդպես էլ վարվում են և հետայսու վարվելու են»,- ասաց նա։
Տեղեկացնենք, որ նիստը վարում է Արարատ Միրզոյանը, քանի որ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանն արձակուրդում է։

Принято решение о проведении зимнего призыва и демобилизации
Правительство на своем сегодняшнем заседании приняло решение объявить зимний призыв и демобилизацию 2019 г. Проект представил исполняющий обязанности министра обороны Давид Тоноян. Согласно решению, призыв будет проходить с декабря с.г. по январь 2019 г. для тех граждан, которым 18 лет исполнится до 31 декабря 2018 г. включительно, и для граждан, отсрочка которых от предыдущего призыва на обязательную воинскую службу действует до 31 декабря 2018 г. включительно.
“Учитывая предвыборные и поствыборные процессы, прошу всех должностных лиц честно отнестись к выполнению своих должностных обязанностей”,- обратился к коллегам Даавид Тоноян. Этот вопрос затронул и исполняющий обязанности первого вице-премьера Арарат Мирзоян, который выразил надежду, что все должностные лица именно так и поступят.
Отметим, что в связи с уходом и.о.премьер-министра Никола Пашиняна в отпуск заседание правительства вел А.Мирзоян.