Նիկոլ Փաշինյան. «Քննարկման և իրականացման փուլում են 500 միլիոն դոլարի ներդրումային ծրագրեր»
Այս պահի դրությամբ տարբեր կարգավիճակներով Հայաստանում քննարկման և իրականացման փուլում են մոտավորապես 500 միլիոն դոլարի ներդրումային ծրագրեր՝ հիմնականում արտադրության ոլորտում: Այս մասին այսօր Աշտարակում ասել է վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը:
Կառավարության ղեկավարի խոսքով՝ եթե ներդրողների հետ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները իրականանան, ապա մյուս տարի Հայաստանի տնտեսական կերպարը 180 աստիճանով շրջադարձ է ապրելու:
«Այստեղ խոսքը մի քանի գործարանների կառուցման մասին է, որոնք իսկապես 180 աստիճանով պետք է փոխեն մեր երկրի տնտեսական կերպարը: Կառավարությունը իրենից կախված ամեն ինչ կանի, որպեսզի այդ ծրագրերը իրականություն դառնան»,- նշեց Փաշինյանը:
Վարչապետի պաշտոնակատարի կարծիքով՝ այս ամենի հետ մեկտեղ պետք է կերպարանափոխվի Հայաստանի գյուղատնտեսությունը: Փաշինյանը շեշտեց, որ գյուղատնտեսությունը շարունակում է մնալ Հայաստանի տնտեսության համար ստրատեգիական նշանակություն ունեցող ճյուղերից մեկը:
«Երբ որ մենք խոսում ենք գյուղատնտեսությունում նոր տեխնոլոգիաների ներդրման մասին, ամեն անգամ շատ կարևոր արձանագրում եմ անում՝ տեխնոլոգիական ներդրումները որևէ կերպ չպետք է ազդեն մեր արտադրած գյուղմթերքի էկոլոգիական մաքրության վրա: Եվ սա շատ կարևոր է, որովհետև Հայաստանի իմիջի կարևոր բաղադրիչներից մեկը պետք է լինի այն, որ Հայաստանը մի երկրի է, որտեղ արտադրվում է էկոլոգիական բարձր չափանիշներին համապատասխան սննդամթերք»,- ավելացրեց գործադիրի ղեկավարը:
Նիկոլ Փաշինյանը ևս մեկ անգամ ընդգծեց, որ երկրի տնտեսական զարգացման վերաբերյալ իր գլխավորած կառավարություն ռազմավարությունը մնում է նույնը՝ աշխատանքի խրախուսումը, քանի որ երկար տարիներ, ըստ Փաշինյանի, Հայաստանում խրախուսվել է աղքատությունը:

Никол Пашинян: “На стадиях обсуждения и реализации находятся инвестиционные программы на сумму 500 миллионов долларов”
В настоящее время в Армении на стадиях обсуждения и реализации находятся инвестиционные программы (в основном в сфере производства) на сумму около 500 млн долларов. Об этом заявил в Аштараке исполняющий обязанности премьер-министра Никол Пашинян.
По словам и.о.премьера, если достигнутые с инвесторами договоренности об инвестициях будут выполнены, то в будущем году экономический облик Армении изменится на 180 градусов.
“Речь идет о строительстве нескольких заводов, которые действительно должны на 180 градусов изменить экономический облик нашей страны. Правительство делает все от него зависящее, чтобы эти программы были претворены в жизнь”,- отметил Пашинян.
Наряду с этим и изменения должно претерпеть и сельское хозяйство, которое продолжает оставаться одной из стратегических отраслей экономики страны, сказал и.о.главы правительства.
“Когда мы говорим о внедрении в сельское хозяйство новых технологий, то каждый раз отмечаем, что это не должно влиять на экологическую чистоту производимой у нас сельхозпродукции. Это очень важно, так как одним из значимых компонентов имиджа Армении должно стать соответствие производимой в нашей стране пищевой продукции самым строгим экологичеким стандартам”,- добавил и.о. премьера.
Пашинян еще раз подчеркнул, что стратегией возглавляемого им правительства в сфере экономического развития страны продолжает оставаться проощрение труда, поскольку в Армении “долгие годы поощрялась бедность”.