Սերժ Սարգսյանի շնորհավորական ուղերձը զինված ուժերի ստեղծման 20-ամյակի կապակցությամբ
Սրտանց շնորհավորում եմ ձեզ Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի ստեղծման քսանամյակի կապակցությամբ:
Անկախ պետականության կորստից ի վեր հայ ժողովուրդը բազմաթիվ զինվորներ է ծնել, սակայն իր բանակն ունենալու բախտը չի ունեցել: Հայ մարտիկները, սպաներն ու գեներալներն իրենց անձնական սխրանքով ու նվիրումով փառք են բերել տարբեր երկրների, բայց մեր ժողովրդի քաջարի զավակները զրկված են եղել իրենց հայրենիքի շահերը և հայրենակիցների իրավունքները միասնաբար պաշտպանելու հնարավորությունից:
Քսան տարի առաջ մենք շրջեցինք պատմության անիվը: Այդ առանցքային ժամանակահատվածում մեր ժողովուրդը վերստեղծեց իր անկախ պետականությունը` ամբողջությամբ ստանձնելով պատասխանատվությունն իր իրավունքների ու ազգային շահերի պաշտպանության համար: Վերելքի այդ պատմական պահին կարևորագույն նվաճումներից մեկը հայոց բանակն էր:
Հայ ժողովրդի և մանավանդ արցախահայության գլխին կախված ցեղասպանության վերահաս վտանգը կանխելու անհրաժեշտություն կար: Բանակաստեղծման այդ բեկումնային իրադարձությունը ժամանակի պահանջն էր։
Մեր դատն արդար էր, և մենք պատրաստ էինք դիմակայության։ Գիտեինք, որ միայն մենք կարող էինք պաշտպանել ապրելու մեր իրավունքը: Սակայն մենք նաև քաջ գիտակցում էինք, որ հենց այդ իրավունքն ու արդարությունն էին մեզ ուժ ու կորով հաղորդում:
Անհանդուժողականության, չարության և կույր ատելության դեմ կռվի ելած կամավորները դարձան հայոց կանոնավոր բանակի կորիզը: Ազգային զարթոնքի պահին այդ կամավորներից շատերն իրենց կյանքը դրեցին հայրենիքի անվտանգության ու պաշտպանության զոհասեղանին:
Հավե՛րժ փառք նրանց, խոնարհում ու խնկարկում նրանցից յուրաքանչյուրի պայծառ հիշատակին:
Հարգելի՛ գեներալներ, սպաներ և զինվորներ,
Մեր բանակի տարեդարձը ձեր մասնագիտական տոնն է: Այդ մասնագիտությունն ընտրելով` դուք պատասխանատվություն եք ստանձնել ձեր ժամանակակիցների ու ժառանգների հանդեպ: Բայց միաժամանակ դուք ընտրել եք Վարդան Մամիկոնյանի և Հովհաննես Բաղրամյանի ուղին, ուստի և ձեր արած գործը գնահատվելու է նրանց սահմանած չափանիշներով: Չեմ կասկածում, որ Հայաստանի Հանրապետության յուրաքանչյուր զինվորական, անկախ իր ծառայության վայրից և դիրքից, պիտի գիտակցի այդ պատմական պատասխանատվությունը:
Հիշենք, որ մենք սկսել ենք զենքերը և նույնիսկ փամփուշտները հատ-հատ հաշվելուց և այսօր ունենք սպառազինության լրջագույն մակարդակ։ Մենք մետր առ մետր խրամատ ենք փորել, հարյուրավոր կիլոմետրերով ռազմական ամրություններ, զինվորականների համար հազարավոր բնակարաններ և պաշտպանության նախարարությանը հարիր շենք կառուցել։ Ռազմարդյունաբերական համալիր ենք ստեղծել և բանակի արժանի ընկալում ձևավորել։ Այս ամենը միասին ենք արել, ողջ ժողովրդով։ Եվ շարունակում ենք անել աշխատանքով, բանակի նկատմամբ ունեցած հավատով և առանձնահատուկ ջերմությամբ։
Անհնարին է երկու բառով թվարկել այն, ինչ արվել է քսան տարվա ընթացքում։ Հայոց պետականության վերականգնման 20-ամյակին նվիրված զորահանդեսը և 1994 թվականից պահպանվող զինադադարը մեր բանակի ամենաճշգրիտ զեկույցն ու ստուգատեսն են Հայաստանի ժողովրդի և ողջ հայության առջև։
Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերը մեր տարածաշրջանում հավասարակշռության, ուստի և խաղաղության ու կայունության պահպանման ամենակարևոր երաշխավորներից են: Այսօր մեր զինվորը պաշտպանում է Հայաստանի խաղաղությունն ու անդորրը, բայց նա ներգրավված է նաև միջազգային խաղաղապահ առաքելություններում, որտեղ իրեն դրսևորում է լավագույն կողմերով և բազմապատկում իր` կարգապահ ու քաջարի զինվորականի համբավը։
Կրկին շնորհավորում եմ բոլորիս այս փառապանծ տոնի առթիվ: Մաղթում եմ, որ մեր երկրում ու տարածաշրջանում միշտ տիրի խաղաղություն, իսկ մեր ժողովուրդը շարունակի իր ստեղծագործ աշխատանքը` հանուն Հայաստանի հզորության և վերելքի:

Поздравительное послание Президента РА Сержа Саргсяна в связи с 20-летием создания Вооруженных сил Республики Армения
Господа генералы, офицеры, солдаты,
Сердечно поздравляю вас с двадцатилетием создания Вооруженных сил Республики Армения
Армянский народ, с тех пор, как утратил независимую государственность, породил многочисленных солдат, однако у него не было счастья иметь свою армию. Армянские воины, офицеры и генералы своим личным подвигом и преданностью принесли славу различным странам, но храбрые сыны нашего народа были лишены возможности совместно защищать интересы своей родины и права соотечественников.
Двадцать лет назад мы повернули колесо истории. В этот ключевой период наш народ воссоздал свою независимую государственность, полностью приняв ответственность за защиту своих прав и национальных интересов. Одним из важнейших достижений в этот исторический момент подъема, явилась армянская армия.
Существовала необходимость предотвратить назревающую опасность геноцида, нависшую над головой армянского народа и особенно арцахского армянства. Это поворотное событие по созданию армии было требованием времени.
Наше дело было справедливо, и мы были готовы к противостоянию. Знали, что только мы можем защитить своё право на жизнь. Однако мы также хорошо понимали, что именно это право и справедливость придавали нам силы и энергию.
Восставшие на бой против нетерпимости, зла и слепой нетерпимости добровольцы составили ядро армянской регулярной армии. В час национального пробуждения многие из этих добровольцев положили свои жизни на алтарь безопасности и защиты родины.
Вечная им слава, преклонение светлой памяти каждого из них.
Уважаемые генералы, офицеры и солдаты,
День рождения нашей армии – ваш профессиональный праздник. Выбрав эту профессию, вы приняли на себя ответственность перед вашими современниками и наследниками. Но одновременно вы выбрали путь Вардана Мамиконяна и Ованнеса Баграмяна, следовательно, сделанное вами будет оцениваться по установленным ими критериям. Не сомневаюсь, что каждый военнослужащий Республики Армения, независимо от места прохождения службы и позиции, должен осознавать эту историческую ответственность.
Вспомним, что мы начинали, считая каждый ствол и даже каждый патрон, и сегодня мы имеем серьезнейший уровень вооружений. Мы метр за метром рыли окопы, построили сотни километров военных укреплений, тысячи квартир для военнослужащих и подобающее здание для министерства. Мы создали военно-промышленный комплекс и сформировали достойное восприятие армии. Всё это мы сделали вместе, всем народом. И продолжаем делать трудом, с верой по отношению к армии и с особой теплотой.
Невозможно в двух словах перечислить то, что сделано на протяжении двадцати лет. Парад, посвященный 20-летию восстановления армянской государственности, и сохраняющееся с 1994 года перемирие – самый точный отчет и смотр нашей армии перед народом Армении и всем армянством.
Вооруженные силы Республики Армения – одна из важнейших гарантий обеспечения равновесия, а следовательно, и обеспечения мира и стабильности в нашем регионе. Сегодня наш солдат защищает мир и покой Армении, но он участвует также в международных миротворческих миссиях, где проявляет себя с лучшей стороны и преумножает свою славу дисциплинированного и храброго военного.
Вновь поздравляю всех нас с этим славным праздником. Желаю, чтобы в нашей стране и в регионе всегда царил мир, а наш народ продолжал свой творческий труд во имя мощи и подъема Армении.