Սերժ Սարգսյանի շնորհավորական ուղերձը զինված ուժերի ստեղծման 20-ամյակի կապակցությամբ
Սրտանց շնորհավորում եմ ձեզ Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի ստեղծման քսանամյակի կապակցությամբ:
Անկախ պետականության կորստից ի վեր հայ ժողովուրդը բազմաթիվ զինվորներ է ծնել, սակայն իր բանակն ունենալու բախտը չի ունեցել: Հայ մարտիկները, սպաներն ու գեներալներն իրենց անձնական սխրանքով ու նվիրումով փառք են բերել տարբեր երկրների, բայց մեր ժողովրդի քաջարի զավակները զրկված են եղել իրենց հայրենիքի շահերը և հայրենակիցների իրավունքները միասնաբար պաշտպանելու հնարավորությունից:
Քսան տարի առաջ մենք շրջեցինք պատմության անիվը: Այդ առանցքային ժամանակահատվածում մեր ժողովուրդը վերստեղծեց իր անկախ պետականությունը` ամբողջությամբ ստանձնելով պատասխանատվությունն իր իրավունքների ու ազգային շահերի պաշտպանության համար: Վերելքի այդ պատմական պահին կարևորագույն նվաճումներից մեկը հայոց բանակն էր:
Հայ ժողովրդի և մանավանդ արցախահայության գլխին կախված ցեղասպանության վերահաս վտանգը կանխելու անհրաժեշտություն կար: Բանակաստեղծման այդ բեկումնային իրադարձությունը ժամանակի պահանջն էր։
Մեր դատն արդար էր, և մենք պատրաստ էինք դիմակայության։ Գիտեինք, որ միայն մենք կարող էինք պաշտպանել ապրելու մեր իրավունքը: Սակայն մենք նաև քաջ գիտակցում էինք, որ հենց այդ իրավունքն ու արդարությունն էին մեզ ուժ ու կորով հաղորդում:
Անհանդուժողականության, չարության և կույր ատելության դեմ կռվի ելած կամավորները դարձան հայոց կանոնավոր բանակի կորիզը: Ազգային զարթոնքի պահին այդ կամավորներից շատերն իրենց կյանքը դրեցին հայրենիքի անվտանգության ու պաշտպանության զոհասեղանին:
Հավե՛րժ փառք նրանց, խոնարհում ու խնկարկում նրանցից յուրաքանչյուրի պայծառ հիշատակին:
Հարգելի՛ գեներալներ, սպաներ և զինվորներ,
Մեր բանակի տարեդարձը ձեր մասնագիտական տոնն է: Այդ մասնագիտությունն ընտրելով` դուք պատասխանատվություն եք ստանձնել ձեր ժամանակակիցների ու ժառանգների հանդեպ: Բայց միաժամանակ դուք ընտրել եք Վարդան Մամիկոնյանի և Հովհաննես Բաղրամյանի ուղին, ուստի և ձեր արած գործը գնահատվելու է նրանց սահմանած չափանիշներով: Չեմ կասկածում, որ Հայաստանի Հանրապետության յուրաքանչյուր զինվորական, անկախ իր ծառայության վայրից և դիրքից, պիտի գիտակցի այդ պատմական պատասխանատվությունը:
Հիշենք, որ մենք սկսել ենք զենքերը և նույնիսկ փամփուշտները հատ-հատ հաշվելուց և այսօր ունենք սպառազինության լրջագույն մակարդակ։ Մենք մետր առ մետր խրամատ ենք փորել, հարյուրավոր կիլոմետրերով ռազմական ամրություններ, զինվորականների համար հազարավոր բնակարաններ և պաշտպանության նախարարությանը հարիր շենք կառուցել։ Ռազմարդյունաբերական համալիր ենք ստեղծել և բանակի արժանի ընկալում ձևավորել։ Այս ամենը միասին ենք արել, ողջ ժողովրդով։ Եվ շարունակում ենք անել աշխատանքով, բանակի նկատմամբ ունեցած հավատով և առանձնահատուկ ջերմությամբ։
Անհնարին է երկու բառով թվարկել այն, ինչ արվել է քսան տարվա ընթացքում։ Հայոց պետականության վերականգնման 20-ամյակին նվիրված զորահանդեսը և 1994 թվականից պահպանվող զինադադարը մեր բանակի ամենաճշգրիտ զեկույցն ու ստուգատեսն են Հայաստանի ժողովրդի և ողջ հայության առջև։
Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերը մեր տարածաշրջանում հավասարակշռության, ուստի և խաղաղության ու կայունության պահպանման ամենակարևոր երաշխավորներից են: Այսօր մեր զինվորը պաշտպանում է Հայաստանի խաղաղությունն ու անդորրը, բայց նա ներգրավված է նաև միջազգային խաղաղապահ առաքելություններում, որտեղ իրեն դրսևորում է լավագույն կողմերով և բազմապատկում իր` կարգապահ ու քաջարի զինվորականի համբավը։
Կրկին շնորհավորում եմ բոլորիս այս փառապանծ տոնի առթիվ: Մաղթում եմ, որ մեր երկրում ու տարածաշրջանում միշտ տիրի խաղաղություն, իսկ մեր ժողովուրդը շարունակի իր ստեղծագործ աշխատանքը` հանուն Հայաստանի հզորության և վերելքի:

President Serzh Sargsyan Congratulates 20th Anniversary of the Creation of the Armed Forces of Armenia
Generals, officers, soldiers,
I cordially congratulate you on the occasion of the 20th anniversary of the creation of the Armed Forces of Armenia.
After losing independent statehood, the Armenian nation brought forth many warriors, but was not blessed with having its own army. The Armenian soldiers, officers and generals brought glory to different countries through their personal valor and dedication, but our nation’s sons were deprived of the opportunity to defend jointly interests of the Motherland and rights of the fellow citizens.
Twenty years ago, we turned the wheel of history. It that critical time, our nation reinstated its independent statehood and took total responsibility for the protection of its rights and national interests. At the moment of that historic rise, the creation of the Armenian army was one of the most momentous achievements.
There was an imperative to thwart the imminent danger of a genocide looming over the Armenian people and, particularly, over the Armenians of Artsakh. That vital episode of the army creation was necessitated by the time itself.
Our cause was just, and we were ready for confrontation. We knew that we alone could protect our right to live. However, we also fully realized that that right and justice were our strength and resolve.
Volunteers, who rose against intolerance, hostility and blind hatred, became the core of the Armenian regular army. At the moment of national awakening, many of those volunteers sacrificed their lives on the altar of the Motherland’s defense and security.
Eternal glory to them, reverence and admiration to their memory.
Anniversary of our Army is your professional holiday. Choosing this profession, you have assumed responsibility towards your contemporaries and future generations. But at the same time, you have chosen Vardan Mamikonian’s and Hovhannes Baghramian’s path, which means that your accomplishments will be measured by the standards set by them. I have no doubt that every military serviceman in the Republic of Armenia, regardless of his or her duty station and position, realizes that historic responsibility.
Let’s recall that at the beginning we were counting arms and even bullets, while today we have an impressive level of weaponry. We have dug trenches meter by meter, hundreds of kilometers of military fortifications; we have constructed thousands of apartments for the servicemen and a respectable building for the Ministry of Defense. We have created a military-industrial complex and created a worthy image of the army. We have done all this together, the entire nation. And continue to do it through our work, through our trust in our army and exceptional warmth towards it.
It’s hard to tell in a couple of words everything that has been done in twenty years. The military parade dedicated to the 20th anniversary of the reinstated Armenian independence and the ceasefire, which is being preserved since 1994, are the most precise report and test held before the people of Armenia and the entire Armenian nation.
The Armed Forced of the Republic of Armenia are among the most important guarantees of the preservation of the balance, hence of the peace and security in our region. Today, our troops guard Armenia’s peace and tranquility; at the same time they are engaged in the international peace-keeping missions, where they have manifested their best qualities and multiplied their reputation of the disciplined and brave soldiers.
I once again congratulate us all on the occasion of this glorious holiday. I wish that peace always reign in our country and the region, and our people continue their creative work for the benefit of Armenia’s empowerment and advancement.