Նիկոլ Փաշինյան. «Փոքր հէկ-երը դարձել են չարաշահումների հսկա տիրույթ»
«Փոքր հիդրոէլեկտրակայանները (հէկ), ըստ էության, դարձել էն չարաշահաումների հսկա տիրույթ»: Այս մասին վարչապետի ընտրության հարցով հրավիրված Ազգային ժողովի հատուկ նիստում հայտարարեց վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը՝ ներկայացնելով հէկ-երում առկա իրավիճակը:
Նիկոլ Փաշինյանը հայտնեց, որ Հայաստանում գործող 188 փոքր հէկ-երից 150-ում ստուգումներ են կատարվել, և պարզվել է, որ նրանցից 95 %-ում ջրաչափ տեղադրված չի եղել՝ չնայած օրենքի պահանջին:
«Սա խայտառակ երևույթ է, և ասեմ ավելին, այդ փոքր հէկ-երի մեծ մասում տեղադրված են այնպիսի գեներատորներ, որոնք չեն համապատասխանում լիցենզիայի պահանջներին: Այսինքն՝ մենք տվել ենք x, 100 լիտր ջուր օգտագործելու թույլտվություն, որի օգտագործման արդյունքում պետք է տեղադրվեր այնպիսի գեներատոր, որը պետք է x քանակի էլեկտրաէներգիա արտադրեր, բայց մենք ունենք մի իրավիճակ, երբ վերցվում է ավելի շատ ջուր՝ ավելի հզոր գեներատոր օգտագործելու համար, ավելի շատ էներգիա և ավելի շատ եկամուտ ստանալու համար, որը բերում է ոչ միայն ջրային բալանսի խախտման, այլև պետական եկամուտնեի կորստի»,- ասաց կառավարության ղեկավարը:
Նիկոլ Փաշինյանը շեշտեց, որ կառավարությունը հիմա պետք է աշխատի բաց թողնված եկամուտը վերականգնելու ուղղությամբ: Միևնույն ժամանակ վարչապետի պաշտոնակատարն ընդգծեց, որ այս առիթը չեն կարող օգտագործել սեփականության վերաբաշխում կատարելու համար:
«Ես արդեն չեմ խոսում բնապահպանական խնդիրների մասին: Այսօր Հայաստանում կան բազմաթիվ գետեր, որոնք դե յուրե կան, սակայն դե ֆակտո գոյություն չունեն: Սա դրա հետևանքն է, երբ որ մենք տեսնում ենք, թե գյուղացիները բողոքում են ոռոգման ջուր չլինելուց: Բոլոր փոքր հէկ-երը պետք է ձկնուղիներ ունենան, որպեսզի կենդանական աշխարհի բնական վերարտադրության պրոցեսը չխաթարեն: ՀԷԿ-երի 95 %-ում այդ ձկնուղիները չկան կամ չեն համապատասխանում ստանդարտներին»,- նշեց Նիկոլ Փաշինյանը:

Никол Пашинян: “Малые ГЭС стали огромной сферой злоупотреблений”
“Малые гидроэлектростанции, по сути, стали огромной сферой злоупотреблений”,- заявил на созванном сегодня специальном заседании Национального Собрания по вопросу избрания премьер-министра и.о.премьер-министра Никол Пашинян, представляя ситуацию с малыми ГЭС.
Пашинян сообщил, что на 150 из действующих в Армении 188 ГЭС были проведены проверки, которые выявили, что 95% из них, несмотря на требование закона, не имеют счетчиков воды.
“Это безобразие. Скажу больше, на большинстве этих малых ГЭС установлены такие генераторы, которые не соответствуют требованиям лицензии. То есть было выдано разрешение на использование одного количества воды, но из-за установки более мощных генераторов воды используется намного больше, что позволяет получать больше энергии, а значит, и больше прибыли. Это приводит не только к нарушению водного баланса, но и к потере государственных доходов”,- заявил и.о. главы правительства.
Пашинян подчеркнул, что правительство сейчас должно вести работу в направлении восстановления потерянных доходов.
“Я уже не говорю об экологических проблемах. В Армении многие реки существуют де-юре, но не де-факто. Следствием этого является то, что крестьяне жалуются на отсутствие оросительной воды. Все малые ГЭС должны иметь пути миграции рыбы. Сегодня на 95% ГЭС такие пути либо отсутствуют, либо не соответствуют стандартам”,- отметил Никол Пашинян.