Դատարանն աջակցեց կանանց վաճառողներին
Նոյեմբերի 11-ին Էջմիածին քաղաքում Արմավիրի առաջին ատյանի դատարանում ավարտվեց մարդկանց վաճառքի գործով ընթացող մի դատավարություն: Այդ օրը դատարանը հրապարակեց դատավճռի եզրափակիչ մասը, այսինքն' միայն պատիժները: Երեք ամբաստանյալների համար դատավոր Տիգրան Պետրոսյանը ակնհայտ մեղմ պատիժ է սահմանել' կիրառելով Քր.օր-ի 64-րդ հոդվածը: Այս հոդվածը կիրառվում է բացառիկ հանգամանքների առկայության դեպքում: Օրինակ' երբ ամբաստանյալն աջակցում է «խմբի կատարած հանցանքը բացահայտելուն», կամ' երբ կան մի քանի մեղմացուցիչ հանգամանքեր եւ այլն:
Ամբաստանյալները չորսն էին' Սիմոն Ներսիսյանը, Նանասիլ Առաքելյանը, Թամարա Մակարովան եւ Պատվական Մալխասյանը: Վերջինս սեպտեմբերին Դուբայում կասկածելի հանգամանքներում ավտովթարից մահացած, հետախուզման մեջ գտնվող հայտնի կավատ Անահիտ Մալխասյանի (մականունը' «Դըբռ Անո») հարազատ եղբայրն է:
Անահիտ Մալխասյանի դին Դուբայից Հայաստան տեղափոխելուն օժանդակել էր այնտեղի հայկական սեքս-բիզնեսի պարագլուխներից մեկը' սիրիացի Ասադը (Տես նաեւ' Դուբայի սեքս-բիզնեսի հայկական ցանցը):
Պատվական Մալխասյանը մեղադրվում էր երկու հոդվածով' 262-ի 1-ին մաս ( Պոռնկությամբ զբաղվելու համար որջեր կազմակերպելը, պահելը կամ կավատությունը ) եւ 132-ի 2-րդ մասի 1-ին կետ (Մարդկանց առեւտուր): Մեղադրանքը ներկայացնող դատախազը այս երկու հոդվածների համակցությամբ միջնորդել է ազատազրկել Պ. Մալխասյանին հինգ տարի վեց ամիս ժամկետով: Սակայն դատարանը կիրառել է 64-րդ հոդվածը եւ նշանակել երկու տարվա ազատազրկում:
Դատական գործում տեղեկանք կա, որ Պ. Մալխասյանն իր խնամքին ունի երեք անձ եւ վատառողջ է: Պ. Մալխասյանը 2002թ. Դուբայում քրոջ' Անահիտ Մալխասյանի հետ էր աշխատում: Նա քրոջ ենթակայության տակ գտնվող կանանց տեղափոխում էր դիսկոտեկներ, հյուրանոցներ, սրճարաններ եւ ապահովում էր, որպեսզի նրանք «անվտանգ» զբաղվեն մարմնավաճառությամբ: Վերադառնալով Հայաստան' նա սկսել է քրոջը կանայք մատակարարել:
Այս գործով տուժողները երկուսն են' Շ.Մ.-ն եւ Ռ.Կ.-ն, սակայն մեկ տարի առաջ մենք Դուբայում երկու անգամ եղել ենք Անահիտ Մալխասյանի բնակարան-հասարակաց տանը, զրուցել նրա ենթակայությամբ աշխատող կանանց հետ, եւ նրանց մեջ կային եւս երեքը, ովքեր Դուբայում էին հայտնվել նրա եղբոր' Պատվական Մալխասյանի միջոցով:
Դատական գործով տուժողներին հենց Պատվականն ու ամբաստանյալներ Նանասիլ Առաքելյանն ու Թամարա Մակարովան են խաբել եւ Դուբայում երեխա պահելու պատրվակով ուղարկել Անահիտ Մալխասյանի մոտ: Դուբայում Անահիտ Մալխասյանը, նրանցից վերցնելով անձնագրերը, ստիպել է զբաղվել մարմնավաճառությամբ:
Տուժողները նախկինում մարմնավաճառներ չեն եղել, գտնվում էին ծայրահեղ նյութական կարիքի մեջ: Երկուսն էլ ամուսնալուծված էին: Այս հանգամանքները հաշվի առնելով են ամբաստանյալները նրանց գցել իրենց ցանցի մեջ: Կանանցից մեկը իր ցուցմունքում պատմել է, թե ինչպիսի դաժան վերաբերմունքի է արժանացել Անահիտի եւ նրա արաբ գործընկերների կողմից:
Ամբաստանյալ Նանասիլ Առաքելյանը 2 անգամ դատված է եղել նմանատիպ գործունեության համար: Միակ ամբաստանյալն է, որի նկատմամբ, ըստ մեղադրող կողմի, դատարանը համաչափ պատիժ է սահմանել' 5 տարի 4 ամիս ազատազրկում:
Թամարա Մակարովայի համար մեղադրողը պահանջել է ազատազրկում հինգ տարի ժամկետով, սակայն դատարանը, գտնելով հանցանքը հիմնավորված եւ ապացուցված, պատիժ է սահմանել 2 տարի ժամկետով: Ամբաստանյալի միակ մեղմացուցիչ հանգամանքն այն է, որ նախկինում դատված չի եղել:
Կանանց Մոսկվայով Դուբայ էր տեղափոխել Սիմոն Ներսիսյանը:
Նա մեղադրվում էր 132 հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին եւ 4-րդ կետերով: Մեղադրողը միջնորդել էր դատարանին Ս. Ներսիսյանին ազատազրկել հինգ տարի ժամկետով: Դարձյալ կիրառելով 64-րդ հոդվածը' դատարանը նշանակեց ազատազրկում երկու տարի ժամկետով:
«Դատարանն ակնհայտ մեղմ պատիժ է սահմանել երեք ամբաստանյալների նկատմամբ: Մեզ համար խիստ անսպասելի էր եւ անտրամաբանական, որ ծանր հանցագործության համար մի գործով երեք անձի նկատմամբ կիրառվում է 64-րդ հոդվածը: Բացառիկ հանգամանքներ այստեղ չկան, դատարանը չէր կարող կիրառել 64-րդ հոդվածը: Անպայման պետք է վերաքննիչ բողոք բերվի պատժի մեղմության դեմ»,-պարզաբանեց գործով մեղադրող, ՀՀ գլխավոր դատախազության քննչական վարչության մարդկանց թրաֆիկինգի եւ անօրինական միգրացիայի դեմ պայքարի բաժնի ավագ դատախազ Արմեն Բոշնաղյանը:
Դատավորի կողմից նման մեղմ պատիժների սահմանումը բացատրվում է միայն այն հանգամանքով, որ ամբաստանյալները հայկական սեքս-բիզնեսի ներկայացուցիչներ են եւ ունեն բավականին ազդեցիկ հովանավորներ:
Թե ինչպիսի հանգամանքներ է հաշվի առել դատավորը մեղմ պատիժ սահմանելով երեք ամբաստանյալների նկատմամբ, պարզ կդառնա վճռի ամբողջական հրապարակումից հետո: Հնարավոր է պարզվի, որ այս մարդիկ պատերազմի մասնակիցներ են կամ այլ ծառայություններ ունեն մատուցած Արմավիրի առաջին ատյանի դատարանին:
Մենք մի քանի անգամ նշել ենք, որ կավատների մեջ մեծ թիվ են կազմում է Էջմիածնի բնակիչները: Կավատների նկատմամբ հարուցված քրեական գործերի, նրանց գործունեության ուսումնասիրությունը եւ մեր աղբյուրների վկայությունները թույլ են տալիս եզրահանգելու, որ նրանց թիկունքում Էջմիածնի գեներալներից մեկն է:
Ամիսներ առաջ հենց նրա միջնորդությամբ է «Աբովյան» քրեակատարողական հիմնարկից վաղաժամկետ ազատվել էջմիածնեցի մեկ այլ հայտնի կավատ' Մարիետա Մուսայելյանը: Մեր տեղեկություններով' «Դըբռ Անոյի» եղբոր' Պատվական Մալխասյանի համար դատավորին միջնորդել է հենց նույն գեներալը:
Հաշվի առնելով, որ դատավոր Տիգրան Պետրոսյանը նաեւ Արդարադատության խորհրդի անդամ է, կարծում ենք' այս դատավճիռը պետք է քննարկման նյութ դառնա Արդարադատության խորհրդում:

The Court is Soft on Human Trafficking
On November 11 th in Echmiadzin, the Court of First Instance of Armavir announced its ruling in a case involving trafficking in women. That day, Judge Tigran Petrosyan gave three of the defendants in the case very light sentences, based on Article 64 of the Criminal Code, which is to be used only if there are mitigating circumstances, for example, when a defendant has assisted in solving a crime.
There were four defendants in the case- Simon Nersisyan, Nanasil Arakelyan, Tamara Makarova, and Patvakan Malkhasyan. Malkhasyan the brother of the notorious pimp Anahit Malkhasyan (aka Dbr Ano), who died this September under mysterious circumstances in a car accident in Dubai. Anahit Malkhasyan's body was brought from Dubai to Armenia with the help of Asad, one of the bosses of the Armenian network in the Dubai sex trade (See also: The Armenian network in the Dubai sex trade).
Patvakan Malkhasyan was charged with two violations, of the Article 262, Section 1 ( Organization of prostitution, pimping ) and Article 132, Section 2, Point 1 ( Human trafficking ); the prosecutor requested a prison sentence of five-and-a-half years. The court, however, sentenced Malkhasyan to only two years, citing Article 64, apparently in response to a document presented during the trial stating that Malkhasyan had three persons in his care and suffered from bad health.
In 2002 Malkhasyan worked for his sister in Dubai, transporting women to discos, hotels, and cafes and ensuring their "safety". When he returned to Armenia, he started sending his sister new girls.
Two victims testified during the trial-S. M and R. K. However, one year ago when we visited Anahit Malkhasyan's rented apartment/hostel and interviewed the women who were working for her, we met three other women who her brother had brought to Dubai. Defendants Nanasil Arakelyan and Tamara Makarova had tricked the victims into prostitution, promising them babysitting jobs in Dubai. In Dubai, Anahit Malkhasyan took their passports and forced them into prostitution. The victims had never engaged in prostitution before. Both were divorced, and found themselves in an extremely dire financial situation. The defendants made use of these circumstances to ensnare the women in their net. One of the women described in her testimony the cruel treatment she had received from Anahit Malkhasyan and her Arab colleagues.
Defendant Nanasil Arakelyan had been convicted twice before for similar crimes. The only one whom the court sentenced as the prosecution had requested, he will serve five years and four months.
The prosecution sought five years in prison for Tamara Makarova, but the court, though it found her guilty beyond a reasonable doubt, sentenced her to only two years. The only mitigating circumstance in her case was that she had no prior convictions.
Simon Nersisyan brought women to Dubai via Moscow. He was charged with violating Article 132, Section 2, Points 1 and 4; the prosecution requested five years. Again, based on Article 64, the court gave him only two years.
"The court obviously gave a mild sentence to the three defendants. For us it was shocking and illogical that Article 64 could be applied to people who have committed such serious crimes. I don't see any mitigating circumstances; the court shouldn't have used Article 64 th . We will appeal," said Senior Prosecutor Armen Boshnagyan of the Anti-trafficking and Illegal Immigration Department of the Office of the Prosecutor General.
These mild sentences can only be explained by the fact that the defendants are representatives of the Armenian sex trade business and have influential sponsors. We will find out once the complete sentences are released what the mitigating circumstances were that the judge took into the account as he handed down such light sentences to the three defendants. We might even find out that these men are war veterans or have performed services for the Court of First Instance of Armavir. As we have noted in the past, a large number of the Armenian pimps in Dubai come from Echmiadzin. The cases against them, the investigations into their activities, and our own sources all suggest that these pimps have an army general from Echmiadzin standing behind them. Some months ago, it was this man's interference that allowed the early prison release of Marietta Musayelyan, a notorious pimp from Echmiadzin. According to our sources, the same general also asked the judge for a milder sentence for Dbr Ano's brother Patvakan Malkhasyan.
Since Judge Tigran Petrosyan is also a member of the judiciary committee, we expect that his recent rulings may be a topic of discussion at their next meeting.