Գյուղացիները տուժել են անորակ սերմից
Արմավիրի մարզի Բամբակաշատ եւ æանֆիդա գյուղերի 101 հողագործներ, չստանալով լոլիկի բերքի ակնկալվող քանակությունը, միջին հաշվարկով կրել են մոտ 52 մլն դրամի վնաս: Գյուղացիները պնդում են, որ պատճառը անորակ սերմն է, իսկ սերմ վաճառողները հերքում են' ասելով, որ ոչ մի գյուղացի ճիշտ չի իրականացրել ագրոտեխնիկական միջոցառումները: Բանջարաբոստանային եւ տեխնիկական մշակաբույսերի գիտական կենտրոնի մասնագետները, ուսումնասիրելով լոլիկի դաշտերը, եզրակացրել են, որ պատճառը ագրոտեխնիկական միջոցառումների թերացումը չէ:
«Մենք էդ բերքով ենք ապրում, հոգում մեր հոգսերը, մենք հո մեր թշնամին չենք, որ չմշակենք ու վատ բերք ունենանք: Միշտ ես եմ պոմիդոր վաճառել, իսկ էս տարի շուկայից առել ենք, լցրել բանկաները, որ ձմեռը ուտելու բան ունենանք»,-բողոքում է ջանֆիդացի Վաչիկ Սամսոնյանը:
«Պոմիդորի թուփը չմեծացավ, վրան էլ 2-3 հատ փափուկ, անդիմացկուն պոմիդոր կար: 2000մ հողամասից պետք է առնվազն 12 տոննա բերք ունենայի, բայց հազիվ 2 տոննա հավաքեցի, որը կատարածս ծախսերն անգամ չփոխհատուցեց»,- պատմում է բամբակաշատցի Խաչիկ Պողոսյանը:
Ջանֆիդա եւ Բամբակաշատ գյուղերի գյուղացիները 2005թ. ցանքի համար լոլիկի սերմ են ձեռք բերել շուկայում հայտնի «United Genetics» ամերիկյան ընկերությունից: Նախորդ տարիներին նրանք օգտագործել են այս ընկերության լոլիկի սերմերն ու լավ բերք ստացել' 1հա-ից մինչեւ 100 տոննա լոլիկ: Հողագործները «United Genetics»-ի լոլիկի «պակմոր» եւ «սիրա 12» տեսակների սերմ ձեռք բերելու համար դիմել են իրենց գյուղերում գործող գյուղացիական ասոցիացիաներին: «Երկու գյուղերի ասոցիացիաները դիմեցին Գյուղացիական ասոցիացիաների ֆեդերացիային (ԳԱՖ), որ կազմակերպենք այդ առքը: ԳԱՖ-ը կապվեց «United Genetics» ընկերության Երեւանի ներկայացուցիչ Մեսրոպ (Արման) Ստեփանյանի հետ, որն էլ մերժեց փաստաթղթով, այսինքն' երաշխիքով այդ սերմը վաճառել: Մենք տեղյակ պահեցինք գյուղացիներին, որ ասոցիացիայի միջոցով այդ սերմերը չեն կարող ձեռք բերել, որովհետեւ ասոցիացիաներն առանց փաստաթղթի գործարք չեն անում: Գյուղացին որոշեց այլ ճանապարհով գնել այդ սերմերից»,-պատմեց ԳԱՖ-ի նախագահ Վարդան Համբարձումյանը:
Գյուղացիները կարող էին «United Genetics» ընկերության սերմերը գնել մի քանի խանութներից եւ գյուղերում երկար տարիներ սերմի վաճառքով զբաղվող մարդկանցից: Բամբակաշատցիները լոլիկի սերմերը գնել են Արման Ստեփանյանից' «Այրարատ» կինոթատրոնի ետնամասում գտնվող սերմերի խանութից. «Ասոցիացիայի անդամներով փողը հավաքեցինք, ու մի երկու հոգով գնացինք բոլորիս համար առանք էդ սերմից, եկանք: Մենք Արմանից առել ենք 2կգ 700 գրամ սերմ»,-պատմեց բամբակաշատցի Մնացական Նիկողոսյանը:
Ջանֆիդայի հողագործները լոլիկի սերմը գնել են վերավաճառողներից. Էջմիածին քաղաքից' Արթուր Վարդանյանից, եւ Արմավիր քաղաքից' Ֆելիքս Ղազարյանից: Սերմերի վերավաճառքով զբաղվող այս անձինք նույնպես «United Genetics» ընկերության լոլիկի սերմը ձեռք են բերել Արման Ստեփանյանից:
Արման Ստեփանյանը ավելի քան 7 տարի համագործակցում է «United Genetics» ընկերության հետ եւ զբաղվում է սերմերի ներկրմամբ: 2000թ.-ից նա «United Genetics»-ի երեւանյան ներկայացուցիչն է եւ հիմնել է «United Genetics Armenia» ՍՊԸ-ն: «Ես ունեմ պահեստ եւ զբաղվում եմ միայն սերմերի մեծածախ վաճառքով: Ես մերժել եմ ԳԱՖ-ին սերմ վաճառել, որովհետեւ նրանք 1-2կգ էին ուզում, իսկ դա ինձ համար մեծածախ չէ: Ես ոչ մի գյուղացու չեմ ճանաչում, ու ոչ մեկն ինձնից սերմ չի առել, կարող է գյուղացիներով հավաքվել են, իրենց ուզած քանակն արդեն մեծածախ է եղել, ես էլ տվել եմ իրենց սերմ: Գուցե, բայց չեմ հիշում' ում եմ տվել ու ինչքան»,-պարզաբանեց Արման Ստեփանյանը:
Նա նաեւ ասաց, որ «Այրարատ» կինոթատրոնի ետնամասում գտնվող խանութում ինքը հաճախ է լինում, ու այնտեղ կա «United Genetics»-ի սերմերի վաճառք, բայց այդ խանութն իր հետ կապ չունի, դա «United Genetics»-ի իտալական գրասենյակի անդամ Արթուր Շիշմանյանի խանութն է:
««United Genetics»-ը Երեւանում խանութ չունի: Դա Ա. Շիշմանյանի տաղավարն է, որտեղ մի մարդ զբաղվում է սերմերի վաճառքով: Ես վստահեցնում եմ, որ այնտեղ վաճառվող «United Genetics»-ի սերմերն անորակ չեն կարող լինել, որովհետեւ այդ վերավաճառողը մեր ֆիրմայի սերմերը գնում է ինձնից, եւ ես նրան լիովին վստահում եմ: Ուստի վստահեցնում եմ, որ այդ խանութից գնված մեր ֆիրմայի սերմերը չեն կարող անորակ լինել»,-ավելացրեց Արման Ստեփանյանը:
Բամբակաշատ գյուղի մի քանի բնակիչներ էլ «United Genetics» ընկերության սերմեր են ձեռք բերել իրենց համագյուղացի, տարիներ շարունակ սերմի վերավաճառքով զբաղվող Տոլիկից (Հրաչյա Հարությունյան): Նրանից նույն սերմից գնել են նաեւ Հոկտեմբեր գյուղի հողագործները, որոնք կրկին կանգնել են փաստի առաջ:
«Ես ի՞նչ մեղք ունեմ, իրենք էդ ֆիրմայի սերմ են ուզել, ես էլ տվել եմ: Ես ի՞նչ իմանամ, թե բանկայի մեջ ինչ է եղել: Ես էլ եմ նույն սերմից ցանել ու, այո, փաթեթի մեջ ուրիշ, խառը սերմ էր, բայց էլի լոլիկի սերմ է եղել, չէ՞: Ուղղակի գյուղացու ուզած սորտը չէր, գյուղացին էլ չմշակեց ու բերք չունեցավ: 5 տարի գյուղացին էդ սերմից է բերք ստացել, ես ի՞նչ անեմ, որ էս տարի սերմի բանկայի մեջ ուրիշ տեսակ է եղել»,-գյուղացիների մեղադրանքներից վրդովվեց Հրաչյա Հարությունյանը:
Նրա ասելով' այս տարի ինքը վաճառել է «United Genetics» ընկերության լոլիկի ամենաշատը 5կգ սերմ եւ որ այդ սերմը ձեռք է բերել Արման Ստեփանյանից: Միայն մեկ հոգու վաճառած 5կգ սերմից տուժել է մի քանի տասնյակ գյուղացի, քանի որ 5կգ սերմը ցանում է մոտ 50հա հողատարածք:
«Հոկտեմբեր գյուղի հողագործները «United Genetics»-ի լոլիկի սերմը գնել են Տոլիկից եւ Էջմիածնից ինչ-որ մեկից, ու մեր 70-ից ավելի համագյուղացիներ մեծ վնաս են կրել, քանի որ ստացել են քիչ քանակությամբ եւ անորակ, շուկայի չափանիշներին չհամապատասխանող լոլիկ: Նրանք ստիպված ունեցածն էլ էժան գնով հանձնել են գործարաններին»,-ասաց Հոկտեմբեր գյուղի գյուղապետի տեղակալ Լյովա Կարապետյանը:
Հոկտեմբերցիներն այս հարցը բարձրացրել են նաեւ Գյուղնախարար Դավիթ Լոքյանի առջեւ, սակայն ոչ մի աջակցություն կամ փոխհատուցում չեն ստացել:
«Իրենք անհատական գնել են սերմ ու ցանել, պետությունը եւ գյուղապետարանը ոչինչ անել չեն կարող: Եթե ուզում են, պետք է անհատական հայցերով մտնեն դատարան, բայց դատարանն էլ է ծախսերի հետ կապված, եւ ոչ բոլորը դրա հնարավորությունը կունենան»,-ավելացրեց Լ. Կարապետյանը:
Արման Ստեփանյանը չհերքեց, որ ինքը սերմ է վաճառել բամբակաշատցի Տոլիկին, բայց ավելացրեց. «Ես ի՞նչ իմանամ Տոլիկը ինչ սերմ է վաճառել գյուղացուն, կարող է մեր լոլիկի սերմը չի եղել, այլ ուրիշ ֆիրմայի: Ես նաեւ առիթ ունեմ ենթադրելու, որ այս ամբողջ պատմությամբ ինչ-որ մարդիկ ուզում են «United Genetics» ֆիրմայի վարկանիշը գցել, բայց դա իրենց մոտ չի ստացվի»:
Չնայած գյուղացիական ասոցիացիաների անդամները առանց փաստաթղթի են սերմը ձեռք բերել, ոչ ԳԱՖ-ի միջնորդությամբ, սակայն ԳԱՖ-ը պատրաստ է պաշտպանել գյուղացու շահերը:
«Մենք բոլոր ատյաններում կպաշտպանենք գյուղացու շահերը եւ կգնանք մինչեւ վերջ: Անկախ նրանից' Արման Ստեփանյանն է մեղավոր, թե վերավաճառողը, թե «United Genetics»-ի մայր գրասենյակը, միեւնույնն է' արդյունքում տուժել է գյուղացին, եւ պետք է գտնել մեղավորին: Սա, իհարկե, լավ դաս եղավ նաեւ գյուղացուն, որը պիտի ընդունի անհրաժեշտ կանոնները»,- ասում է Վարդան Համբարձումյանը:
Գյուղացիական ասոցիացիաների նախաձեռնությամբ լոլիկի հողատարածքներ են հրավիրվել համապատասխան մասնագետներ' Բանջարաբոստանային եւ տեխնիկական մշակաբույսերի գիտական կենտրոնի փոխտնօրեն Ռ. Շահազիզյանը եւ առաջատար գիտաշխատող Ս. Հայրապետյանը:
Նրանք ուսումնասիրել են ոչ միայն լոլիկի այս տարվա սերմերի բույսերը, այլեւ անցյալ տարվա նույն տեսակի բերքից վերցված սերմերի դաշտերը: Մասնագետները փաստել են, որ դաշտերը համապատասխանել են պոմիդորի մշակության ընդունված ագրոկանոններին, պարզապես այս տարվա սերմի բույսերը գաճաճ են եղել, թույլ աճեցողությամբ, պտուղները' մանր, փափուկ, պատված ճաքերով եւ առանց ապրանքային տեսքի: Նրանց կարծիքով' ակնհայտ է եղել խառնասորտությունը:
Իսկ անցյալ տարվանից պահված սերմերի բույսերն առողջ են եղել, պտուղները համապատասխանել են սորտային առանձնահատկություններին եւ այդ տարածքներում չի նկատվել խառնասորտություն: Նրանք արձանագրել են, որ «2005թ. գնված սերմերից աճեցված պոմիդորի դաշտերի նման վիճակը արդյունք չէ ագրոտեխնիկական միջոցառումների թերացումների»:
Ոչ միայն հողագործների, այլ նաեւ մասնագետների եզրակացությունը փաստում է, որ 2004 եւ 2005թթ. «United Genetics»-ի լոլիկի նույն սորտի սերմերը տարբեր են եղել: «United Genetics»-ի երեւանյան ներկայացուցչի պնդմամբ' նման բան հնարավոր չէ:
«Ես 2005թ. պոմիդորի սերմ չեմ ներկրել: 2004թ. ես ներկրել եմ մոտավորապես 200կգ պոմիդորի սերմ եւ 2005թ. էլ վաճառել եմ նույն սերմը: Այդ ո՞նց եղավ, որ 2004թ. հողագործները ոչ մի դժգոհություն չունեցան, իսկ 2005թ. նույն սերմից բերք չստացան: Ես գյուղացիների մոտ մնացած եւ իմ պահեստում եղած այդ նույն սերմերից ուղարկել եմ մայր գրասենյակ, եւ հիմա էնտեղ ցանվել ու աճեցվում է, մի քանի ամսից արդյունքը կտեսնենք: Հնարավոր չէ, որ մեր սերմը լինի անորակ»,-պնդում է Ա. Ստեփանյանը:
Իսկ «գյուղացիների մոտ մնացած սերմերը վերցնել եւ փորձարկելը» հողագործներն այլ կերպ բացատրեցին: Նրանք ասում են, որ իրենց մոտ սերմ չի մնացել, քանի որ դա թանկ սերմ է, եւ գյուղացին հազիվ իրեն անհրաժեշտ քանակությունն է գնում, ու սերմի մնացորդ չի լինում: Գյուղացիները կարծում են, որ Ա. Ստեփանյանն ուղղակի բոլոր վերավաճառողների մոտից հավաքել է լոլիկի այդ սերմն ու վերացրել անորակ սերմի հետքերը:
Չնայած Ա. Ստեփանյանը պնդում է, թե իր վաճառած սերմը չի կարող անորակ լինել, բայց նա առաջարկել է գյուղացիներին 3կգ լոլիկի սերմ նվիրել հաջորդ տարվա համար. «Ես հատուկ շեշտում եմ, որ սա փոխհատուցում չէ, այլ «United Genetics Armenia»-ի նվիրատվությունը, աջակցությունը հայ գյուղացուն»,-ասաց նա: Գյուղացիները հրաժարվել են Ա. Ստեփանյանի «աջակցությունից»:
«Մենք պիտի դիմենք դատարան, այլ ճանապարհ չկա, մեր ասոցիացիայի 60 անդամներ մեծ վնաս են կրել, պետք է գնանք մինչեւ վերջ, քանի որ գյուղացու միակ հույսը փոխհատուցումն է»,-ասում է «æանֆիդա գյուղացիական ասոցիացիա»-ի նախագահ Մանվել Ամիրջանյանը:
«Փաստ է, որ գյուղացուն վնաս են տվել, ուրեմն պետք է փոխհատուցեն: Ցանկալի է, որ դատարան չդիմենք, քաշքշուկների մեջ չընկնենք, բայց եթե պետք եղավ, դատարան էլ կդիմենք»,-ասում է «Բամբակաշատ գյուղացիական ասոցիացիա»-ի քարտուղար Մնացական Նիկողոսյանը:
Հողագործները տարեսկզբին վարկեր են վերցրել տարբեր կազմակերպություններից ու բանկերից, որպեսզի կարողանան սերմ ու պարարտանյութ գնել, տեխնիկա աշխատեցնել եւ հողատարածքի ու ջրի վարձերը մուծել, մարդիկ կան, որ անգամ հողատարածքն են վարձակալել: Տարեվերջին ստացած բերքով նրանք պետք է փակեին այդ վարկերն ու ապրեին մինչեւ մյուս բերքահավաք:

Low Quality Seeds Cause Losses
101 farmers in the Bambakashat and Janfida villages of the Armavir province harvested a smaller-than-expected tomato crop this year, bearing an average loss of 52 million drams. The villagers insist that this was due to poor quality seeds, though the salesmen they bought the seeds from deny this, saying that none of the farmers applied the correct agricultural techniques.
"We live on this crop and cover our costs through the harvest. Why should we harm ourselves by incorrectly cultivating it and causing a poor yield? I have always sold tomatoes, but this year I was forced to buy them from the market and store them in jars for the winter," complained Vachik Samsonyan from Janfida.
"The tomato plant didn't grow, and there were only two or three soft, weak tomatoes on it. I should have had a harvest of around twelve tons of tomatoes from 2,000 square meters of land, but it barely yielded two tons, which didn't even cover my expenses," said Khachik Poghosyan of Bambakashat.
Villagers in Bambakashat and Janfida bought Sira and Pacmor tomato seeds for the 2005 season from United Genetics, an American company well known in the Armenian market. They had used seeds from this company in previous years and had had good harvests, averaging 100 tons of tomatoes per hectare. In order to obtain seeds from United Genetics, the farmers had approached the agricultural associations functioning in their villages. "The agricultural associations of both villages then approached the Federation of Agricultural Associations (FAA) to arrange the purchase. FAA contacted the Yerevan representative of United Genetics, Arman Stepanyan, who refused to sell the seeds with a certificate of guarantee. We informed the villagers that our association could not be involved in this purchase, because associations like ours cannot work without certificates. The farmers decided to buy the seeds through other means," said FAA President Vardan Hambardzumyan.
The farmers were able to buy United Genetics seeds from various shops or through fellow villagers who had been dealing in this business for a few years. The villagers from Bambakashat bought the tomato seeds from Arman Stepanyan, whose seed shop is located behind the Ayrarat Movie Theater. "The association members collected the money, and two of us went and bought seeds for everyone. We bought 2.7 kg of seed from Arman," said Mnatsakan Nikoghosyan of Bambakashat. The Janfida farmers bought the seeds through intermediary salesmen - Arthur Vardanyan of Echmiatsin and Felix Ghazaryan of the city of Armavir. These middlemen had also originally bought the United Genetics tomato seeds from Arman Stepanyan.
Arman Stepanyan has been working with United Genetics for more than seven years, importing their seeds. He has been the United Genetics representative in Armenia since 2000, and founded United Genetics Armenia ltd. "I only sell seeds wholesale. I turned down FAA because they wanted 1-2 kg, and that's not a large enough order for me. I don't know any villagers, no villagers have bought seeds from me individually. Maybe some of them got together and asked for a large amount, in which case I would have sold it to them. It's possible, I don't remember everyone I've sold seeds to, or how much," said Arman Stepanyan.
He also said that he can often be found at the seed shop behind the Ayrarat Movie Theater, but that he had no direct connection to it; it belonged to one Arthur Shishmanyan, a member of the United Genetics Italian workforce.
"United Genetics has no shops in Yerevan. That's just Shishmanyan's place, salesman sells seeds on his own there. I assure you that seeds bought from him cannot be of poor quality, because he buys our company's seeds from me, and I trust him completely. I assure you again - our company's seeds bought at that shop cannot be of poor quality," added Arman Stepanyan.
Some of the residents of Bambakashat bought United Genetics seeds from local resident Hrachya Harutyunyan, who has been selling seeds as an intermediary for many years. Farmers from the village of Hoktember also bought seeds from him, and they all suffered losses. "Why am I to blame? They asked for seeds, and I provided them. How am I supposed to know what's in the packages? I planted some of it too, and yes, there was a mixed variety in the packet, but they were tomatoes, right? It's just that it wasn't the variety that the villagers wanted, and they didn't cultivate it right, which is why they had a low yield. The villagers have been getting a good harvest from these seeds for five years, what can I do if the packets contain different seeds this year?" said Hrachya Harutyunyan, vexed by the villagers' accusations. He said that he sold a maximum of 5 kg of United Genetics tomato seeds this year, which he had bought from Arman Stepanyan. That 5 kg of seeds, sold by only one person, caused losses to tens of villagers, because it covered roughly 50 hectares of land. "The villagers of Hoktember bought United Genetics tomato seeds from Hrachya Harutyunyan as well as someone else in Echmiatsin, and more than 70 people from our village suffered huge losses," said Lyova Karapetyan, the Hoktember deputy village head. The farmers of Hoktember appealed to Minister of Agriculture Davit Lokyan as well, but received no support or compensation.
Arman Stepanyan did not deny selling seeds to Hrachya Harutyunyan of Bambakashat, but added, "How am I supposed to know what seeds that man sold to the villagers? Maybe he sold some other company's seeds, not ours. I also have reason to believe that certain people want to ruin United Genetics' reputation through this whole spectacle, but they will not succeed."
Although the farmers bought the seeds without a certificate of guarantee and without FAA mediation, the FAA is ready to defend the interests of the villagers. "We will defend the villagers every step of the way, and we will go the distance. It doesn't matter whether Arman Stepanyan is guilty or whether the blame lies with the intermediary salesmen or the United Genetics head office. What matters is that the villagers have suffered, and the guilty party must be found. Of course, this also served as a good lesson to the villagers that they must abide by regulations," said Vardan Hambardzumyan .
On the initiative of the villagers' associations, experts R. Shahazizyan, deputy director of the Scientific Center for Vegetables and Crops, and S. Hayrapetyan, a leading scientist, were invited to the tomato fields. They studied both the plants obtained through this year's tomato seeds and the fields used for tomato farming last year. The experts found that the fields corresponded to the agricultural requirements for tomato farming, but the plants grown from seeds used this year were short and grew poorly, producing small, soft fruits with surfaces that crack easily and are mediocre in appearance. In their opinion, this was clearly a hybrid. Plants grown from seeds kept from last year were healthy, the fruits corresponded fully with the properties of the variety in question and no hybrid varieties were seen within these plants. They noted that "the condition of tomato fields sown with seeds bought in 2005 was not the result of improper agricultural technique."
The evidence brought forward by the farmers and the conclusion reached by the experts prove that United Genetics seeds sold in 2004 and 2005, supposedly of the same variety, were markedly different. The United Genetics Yerevan representative insisted that such a thing is impossible. "I did not import tomato seeds in 2005. I imported around 200 kg of seed in 2004 and sold from the same batch in 2005. How is it possible that there were no complaints in 2004, but suddenly the farmers get a poor harvest from the same seeds in 2005? I have sent seed samples taken from the villagers' leftovers as well as from my stock to the head office, where they have been planted and are being cultivated. The result will be out in a few months. It is impossible that our seeds are of a low quality," insisted Stepanyan.
The farmers had a different reaction to the alleged sampling and testing of their seeds. They said that they had no leftover seeds, because these seeds were expensive and each farmer had barely bought all that they required, so all of them had been used. The villagers suspect that Stepanyan may have taken back all the seeds left with the middlemen in order to destroy any remaining evidence.
Although Stepanyan insisted that none of his seeds could have been of low quality, he nevertheless proposed giving the villagers 3 kg of seeds next year free of charge. "I would like to emphasize that this is not compensation, it is a donation from United Genetics to support the Armenian villagers," he said. The farmers have rejected Stepanyan's "support".
"We will go to court, there is no other way. 60 members of our association have suffered huge losses, we have to go all the way because the only hope left for these villagers is compensation," said Manvel Amirjanyan, President of the Janfida Villagers' Association.
The farmers had taken loans from various organizations and banks at the beginning of the year to pay for seeds, fertilizer and equipment, and to make land and water payments. Some people even rented fields. The harvest was supposed to allow them to pay those loans back and live till the next season.