Հայ դպրոցականների օլիմպիական հաջողությունները շարունակվում են
Ղազախստանի Ալմաթի քաղաքում այսօր ավարտվել է Ժաուտիկովի անվան դպրոցականների միջազգային ութերորդ օլիմպիադան «Ֆիզիկա», «Մաթեմատիկա» և «Ինֆորմատիկա» առարկաներից: Օլիմպիադային մասնակցել են 18 երկրների 54 թիմեր՝ 343 մասնակիցներով, ովքեր ներկայացրել են Ղազախստանի, Ռուսաստանի, Բելոռուսի, Ուկրաինայի, Մոլդովայի, Հայաստանի, Վրաստանի, Ադրբեջանի, Ղրղզստանի, Տաջիկստանի, Թուրքմենստանի, Ռումինայի, Բուլղարիայի, Ինդոնեզիայի, Հնդկաստանի, Մոնղոլիայի, Աֆղանստանի և Նիգերիայի մասնագիտացված դպրոցները:
Հայաստանի թիմը ներկայացրել են ԵՊՀ Ա. Շահինյանի անվան ֆիզմաթ դպրոցի սաները: Անհատական արդյունքներով Հայաստանի Հանրապետության դպրոցականները նվաճել են մեկ ոսկե և չորս բրոնզե մեդալ: Հայաստանի դպրոցականների օլիմպիական թիմը ղեկավարել է՝ Ա. Շահինյանի անվան ֆիզմաթ դպրոցի ֆիզիկայի ուսուցիչ Ռոբերտ Զոհրանյանը: Կազմում ընդգրկվել են դպրոցականներ՝ Արտյոմ Քոսյանը, Նարեկ Հովսեփյանը, Գեղամ Վարդանյանը՝ «Մաթեմատիկա», Արամ Մկրտչյանը, Վարդան Ավետիսյանը՝ «Ֆիզիկա», Ռոբերտ Դավթյանը, Տիգրան Մամիկոնյանը, Վահագն Գևորգյանը՝ «Ինֆորմատիկա»:
«Մաթեմատիկա» առարկայից Արտյոմ Քոսյանն արժանացել է ոսկե մեդալի: Բրոնզե մեդալների են արժանացել Նարեկ Հովսեփյանը՝ «Մաթեմատիկա», Արամ Մկրտչյանը՝ «ֆիզիկա», Ռոբերտ Դավթյանը և Տիգրան Մամիկոնյանը՝ «Ինֆորմատիկա» առարկաներից:
Հայաստանը ներկայացնող թիմը խմբային առաջնությունում արժանացել է օլիմպիադայի պատվոգրի: Այս մասին հայտնում է ԿԳՆ մամուլի ծառայությունը:

Армянские школьники успешно выступили на олимпиаде в Алматы
В городе Алматы (Казахстан) завершилась 8-я международная олимпиада школьников им.Жаутикова по предметам “Физика”, “Математика” и “Информатика”. В олимпиаде приняли участие 343 школьника (54 команды) из 18 стран, представляющих специализированные школы Казахстана, России, Беларуси, Украины, Молдовы, Армении, Грузии, Азербайджана, Киргизии, Таджикистана, Туркменистана, Румынии, Болгарии, Индонезии, Индии, Монголии, Афганистана и Нигерии.
Команда Армении была сформирована из воспитанников физико-математической школы им.Шагиняна Ереванского государственного университета. В индивидуальном зачете армянские школьники завоевали одну золотую и четыре бронзовые медали. Золотой медали по предмету “Математика” удостоился Артем Косян. Бронзовые медали получили Нарек Овсепян – “Математика”, Арам Мкртчян – “Физика”, Роберт Давтян и Тигран Мамиконян – “Информатика”.
В командном зачете представители Армении удостоились Почетной грамоты олимпиады. Об этом сообщает пресс-служба Министерства образования и науки РА.