Սուրեն Աբրահամյան. «Հերիք է, որ Սերժ Սարգսյանը ձեռքը թեթեւ խփի սեղանին…»
ՀՀԿ-ական պատգամավոր Մանվել Բադեյանի համոզմամբ՝ ԱԺ պատգամավոր կարող է լինել շատ գրագետ, ազնիվ, իր գործին նվիրված մարդը: «Մնացած բոլոր դեպքերը՝ անկախ նրանց պրոֆեսիոնալ պատկանելիությունից կամ սոցիալական խավից, ես համարում եմ անընդունելի: Մենք փոխանակ նայենք ԱԺ պատգամավորների որակին, նայում ենք նրանց սոցիալական ծագմանը կամ պրոֆեսիոնալ շերտավորմանը: Սա արվում է միտումնավոր: Փոխանակ ժողովրդին քարոզեն, որ գնա եւ ընտրի լավագույնին, ուրիշ բաներ են ասում՝ քանի որ գործարար է, ուրեմն պատգամավոր չպիտի լինի… Ի՞նչ կապ ունի նրա պրոֆեսիոնալ զբաղմունքը»:
«Հանրապետություն» կուսակցության քաղխորհրդի անդամ Սուրեն Աբրահամյանը զուտ տեսական առումով համամիտ է Մ. Բադեյանի հետ. «Վերջին հաշվով մարդու մասնագիտությունը պետք է կապ չունենա նրա ընտրած քաղաքական ուղղու, դիրքրոշման հետ: Բայց դա նորմալ երկրի պարագայում է: Այս երկրիրը մեկ չլուծված խնդիր ունի, մնացածը ածանցյալ են դրան. դա արդար ընտրությունների անցկացման գաղափարն է: Օրակարգում արդար ընտրությունների հարցը համլետյան լինել-չլինելու նման այս ժողովրդի, երկրի գլխին կախված է: Բոլորն էլ դա գիտակցում են՝ ընդդիմությունն էլ, իշխանությունն էլ»:
Բադեյանը համաձայն չէ, որ այսօր Հայաստանում կուսակցությունների վերնախավում է որոշվում, ով պետք է լինի թեկնածու, ով ոչ: Ըստ նրա՝ կուսակցության ցուցակով ընտրվելը երաշխիք չէ, որ այդ մարդը պետք է լինի բանիմաց: Որպես ելք, ՀՀԿ-ական գործչի կարծիքով, ցանկացած ոլորտում ընտրության համար պետք է բարձր չափանիշներ դրվեն թեկնածուների առաջ, իսկ դա պետք է անի ժողովուրդը:
Աբրահամյանը հակադարձում է՝ նշելով, որ իշխանությունները որդեգրել են ամեն հարցում հասարակությանը քավության նոխազ դարձնելու գործելաոճ՝ բանակ, քաղաքականություն… Ըստ ընդդիմադիր գործչի՝ արդար ընտրություններ անցկացնելու հանգամանքը առաջին հերթին կախված է իշխանություններից: «Երեք նախագահներից ոչ ոք այնպիսի բացարձակ իշխանություն չի ունեցել, որքան Սերժ Սարգսյանը: Հերիք է, որ Սերժ Սարգսյանը ձեռքը թեթեւ խփի սեղանին, ասի՝ տղերք, փող չբաժանեք, չկեղծեք, գնում ենք արդար ընտրությունների, հերիք ա էս ժողովրդին փչացնեք»:
«Ինձ ասել է»,- պատասխանում է ՀՀԿ-ական պատգամավորը: «Ախր Ձեզ չպիտի ասի, Դուք չեք կաշառք բաժանում: Չեք պատկերացնում, թե ներքին օղակներում ինչ է կատարվում»,- կրկին հակադարձում է Աբրահամյանը: Բադեյանն էլ նշում է, թե միայն կաշառք բաժանողի հարցը լուծելով չի լինի, պետք է նաեւ ժողովրդին հասկացնել, որ դա ճիշտ չէ. «Ժողովրդի միջոցով են խախտումներն արվում: Եկեք նստենք ու պայմանավորվենք, որ բոլ ա ըտենց բաներ անենք»: ՀՀԿ-ականը հավելում է, որ խախտումներ անում է նաեւ ընդդիմությունը:
Մանվել Բադեյանը դեռ չի կողմնորոշվել առաջադրվելու է մեծամասնական, թե համամասնական ընտրակարգով: Սուրեն Աբրահամյանն էլ ասում է, որ «Հանրապետություն» կուսակցությունը գոնե 12-15 հոգու առաջադրել մեծամասնական տեղերի համար, իսկ ՀԱԿ-ի ցուցակում իր կուսակցության անդամների ներկայացվածության հարցում խնդիր չի տեսնում:

Сурен Абрамян: “Сержу Саргсяну достаточно легонько ударить кулаком по столу...“
Депутат парламентской фракции правящей Республиканской партии Армении Манвел Бадеян убежден, что депутатом Национального Собрания должен быть грамотный, честный, преданный своему делу человек. “А мы вместо того, чтобы призывать народ голосовать за лучших, говорим: раз он предприниматель, то не должен быть депутатом... Но какое значение имеет профессиональное занятие”.
Член политсовета оппозиционной партии “Республика” Сурен Абрамян теоретически согласен с Бадеяном: “В конечном счете профессия человека не должна иметь отношение к избранному им политическому пути, к его позиции. Но это в нормальной стране. В нашей стране существует одна проблема – проведение справедливых выборов. И это осознают все – и оппозиция, и власти”.
Манвел Бадеян не считает, что сегодня вопрос о том, кто должен быть кандидатом, а кто – нет, решает партийная элита Армении. По его словам, избрание в парламент по списку РПА еще не гарантия образованности личности. В качестве решения этой проблемы Бадеян предлагает установить для кандидатов очень высокие критерии, и это, по его словам, должен сделать народ.
По словам Абрамяна, проведение справедливых выборов зависит в первую очередь от властей. ”Ни один из трех президентов не имел такой абсолютной власти, как Серж Саргсян. И Сержу Саргсяну достаточно легонько ударить кулаком по столу и сказать: ребята, не раздавайте деньги, не фальсифицируйте, мы идем на справедливые выборы, хватит портить этот народ”,- отметил оппозиционный деятель.
”Мне говорил”,- сказал депутат-республиканец. ”Не Вам должен говорить, не Вы раздаете взятки. Вы не представляете, что творится во внутренних звеньях”,- возразил Сурен Абрамян. Бадеян заметил, что народ тоже должен осознать неприемлемость подобных действий. ”Нарушения осуществляются с помощью народа. Давайте договоримся не идти больше на такие шаги”,- предложил Манвел Бадеян.