ՊԵԿ-ի քննիչը վարում է չմաքսազերծված «Lexus». ով կարող է նրան կանգնեցնել օրենքը խախտելու համար
Նկարում պատկերված շքեղ ավտոմեքենան ՊԵԿ-ի քննչական վարչության քննիչ Ռաֆայել Մկրտչյանի կողմից վարելուց առաջին անգամ տեսել եմ 2011թ. դեկտեմբերի 30-ին` վերաքննիչ քրեական դատարանի բակում:
Չմաքսազերծված, տարանցիկ համարանիշներով ջիպը «Lexus» մակնիշի է: Ավտոմեքենայի գինը 30-40 հազար ԱՄՆ դոլար է:
Հաջորդ անգամ քննիչ Ռաֆայել Մկրտչյանը վերաքննիչ քրեական դատարան էր եկել նույն չմաքսազերծած մեքենայով` 2012թ. հունվարի10-ին:
Վերաքննիչ քրեական դատարանում լսվում էր Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի կալանքի որոշման դեմ Նարեկ Հարությունյանի կողմից բերված բողոքը: Քննիչի մեքենայով դատարան էր եկել նաեւ քրեական գործով հսկող դատախազ Բագրատ Պետրոսյանը:
Մտածեցի, որ ամանորյա տոներն են ընկել արանքը եւ ՊԵԿ-ի քննիչը չի հասցրել մաքսազերծել «Lexus»-ը:
Երեկ` հունվարի 19-ին, Երեւանի կենտրոնում՝ գլխավոր դատախազության և ՊԵԿ-ի քննչականի հարեւանությամբ, ավտոկայանատեղիում նորից տեսա քննիչ Ռաֆայել Մկրտչյանի «Lexus»-ը: Ավտոմեքենան դեռևս մաքսազերծված չէր. տարանցիկ համարանիշերով էր:
Միանշանակ էր, որ քննիչը պարզապես օրենքի խախտումով, առանց մաքսազերծելու շքեղ ավտոմեքենա է վարում: Իսկ դա նշանակում է, որ Պետեկամուտների կոմիտեի քննիչը, ով իր վարույթում ունի հարկեր չվճարելու հետ կապված բազմաթիվ գործեր, ինքն է խուսափում հարկեր վճարելուց:
Իհարկե, հարցս նախ ուղղված է Պետեկամուտների կոմիտեի նախագահ Գագիկ Խաչատրյանին: Ո՞վ կարող է պետեկամուտների աշխատակցին ստիպել, ասել, որ ուրիշներից հարկեր պահանջելուց առաջ, նախ ինքդ պետք է վճարես քո հարկերը: Բայց քննիչ Ռաֆայել Մկրտչյանը, հավանաբար, ՊԵԿ-ի անձեռնմխելի կադրերից է: Թե ինչու է այդպես, հուսով եմ՝ հրապարակումից հետո Գագիկ Խաչատրյանը կպատասխանի:
Պետեկամուտների կոմիտեում «Հետքի» աղբյուրը տեղեկացրեց, որ Ռաֆայել Մկրտչյանը տարվա ընթացքում նման դասի մի քանի ավտոմեքենաներ է փոխում: 2011թ. դեկտեմբերի առաջին կեսին նա վարում էր «ML 350» մակնիշի 24LL304 պետհամարանիշի մեկ այլ ջիպ: Փաստորեն, նա «մեքենայի գործ» է անում:
Նույն աղբյուրի փոխանցմամբ՝ մեքենաները բերվում են Միացյալ Նահանգներից: Իսկ ամենաուշագրավը, իհարկե, «Lexus»-ի 1976 -IU համարանիշն է: Որքան էլ զարմանալի թվա, չնայած «գոլդ» համարանիշ չէ, սակայն «1976»-ը քննիչ Ռաֆայել Մկրտչյանի համար ավելին է`այն նրա ծննդյան տարեթիվն է:

Следователь КГД ездит на нерастаможенном “Лексусе”. Кто-нибудь может его остановить за нарушение закона?
Следователя следственного управления Комитета госдоходов Рафаэля Мкртчяна я впервые увидел за рулем изображенной на снимке шикарной иномарки во дворе Апелляционного уголовного суда 30 декабря 2011 г.
Это был нерастаможенный, с транзитными номерами джип ”Lexus”. Стоимость этого автомобиля 30-40 тысяч долларов США.
В следующий раз Рафаэль Мкртчян приехал в Апелляционный уголовный суд 10 января 2012 г. И опять на нерастаможенном автомобиле.
В Апелляционном суде слушалась жалоба Нарека Арутюняна на решение об аресте, принятое судом общей юрисдикции ереванских административных районов Кентрон и Норк-Мараш. На машине следователя в суд приехал и прокурор Баграт Петросян, осуществляющий надзор за этим уголовным делом.
Я подумал, что из-за новогодних праздников следователь КГД не успел растаможить “Lexus”.
Вчера, 19 января, в центре Еревана, на автостоянке рядом с Генпрокуратурой и следственным управлением КГД, я вновь увидел “Lexus” Рафаэля Мкртчяна. Автомобиль опять был с транзитными номерами и без растаможки.
Стало понятно, что следователь ездит на шикарной иномарке в нарушение закона. А это значит, что следователь КГД, в ведении которого находятся многочисленные дела о невыплате налогов, сам избегает платить налоги.
Мой вопрос, разумеется, адресован в первую очередь председателю Комитета госдоходов Гагику Хачатряну: кто может сказать сотруднику КГД, что перед тем, как требовать выплаты налогов с других, он первый должен их платить?
Но следователь Мкртчян, видимо, принадлежит к числу неприкосновенных кадров КГД. Почему это так, Гагик Хачатрян, надеюсь, ответит после этой публикации.
Источник “Hetq“-а в КГД сообщил, что в течение года Рафаэль Мкртчян меняет несколько автомобилей такого класса. В первой половине декабря 2011 г. он ездил на джипе марки “ML 350“ с госномером 24LL304. Фактически сотрудник КГД занимается “автомобильным бизнесом“.
По сведениям того же источника, машины доставляются из США. Но самое примечательное – это номер “Lexus“: 1976-IU. Как ни странно, номер не крутой, однако для следователя Рафаэля Мкртчяна “1976“ значит нечто большее – это год его рождения.