Սերգեյ Դանիելյան. «Քաղաքական գործիչը զուգարանի թղթի նման բան է»
Դերասան Սերգեյ Դանիելյանից եւ երգահան Ռուբեն Հախվերդյանից լրագրողները, հաշվի առնելով ընտրական տարին, հետաքրքրվեցին, թե արվեստագետններն ի՞նչ դիրքորոշում պետք է ունենան քաղաքականության նկատմամբ:
«Հիմա ընտրությունները սկսվելու են, սկսելու են արվեստագետներին, այսինքն՝ մեզ բոլորիս, որսալ, օգտագործել եւ այլն: Ուղղակի խնդրում եմ՝ բոլոր նրանք, ովքեր կերգեն, կպարեն, կարտասանեն, գոնե հասկանան, թե ինչ են անում»,- ասաց Սերգեյ Դանիելյանը եւ հավելեց, որ նման արվեստագետներն առաջին հերթին իրենք իրենց են վարկաբեկում:
«Այդ ի՞նչ պետք է ձեզ տան, որ կանգնեք որեւէ նախագահի, դեպուտատի կամ որեւէ բիզնեսմենի մոտ,- հարցնում է Դանիելյանը,- համերգը պետք է նպատակ ունենա, ու եթե այն ինչ-որ լոզունգի տակ է անցկացվում, դրանով այդ մարդու ջրաղացին ջուր է լցվում: Վաղը պարզվում է, որ այդ մարդը կամ հանցագործ է, կամ եսիմ ինչ է, ու հետո ձեզ են հիշելու, էդ մարդուն չեն հիշելու: Քաղաքական գործիչը զուգարանի թղթի նման բան է. օգտագործեցիր, գնաց, իսկ ձեր ստեղծածը (համենայնդեպս, ինձ այդպես է թվում), մի քիչ ավելի մնայուն է»:
Դերասան Դանիելյանն առաջարկում է, որ արվեստագետները չեզոքություն պահպանեն, քաղաքական գործընթացներում չներգրավվեն, իսկ եթե, այնուամենայնիվ, ընտրարշավներին մասնակցում են, ապա դա անեն ոչ թե գումարի կամ այլ շահագրգռության պատճառով, այլ քաղաքացիական դիրքորոշման դրդմամբ:
Ռուբեն Հախվերդյանն այս կապակցությամբ նկատեց, որ ինքը ժամանակին կանգնած էր դաշնակցական Վահան Հովհաննիսյանի կողքին, որովհետեւ վերջինս ինտելեկտով ավելի բարձր է, քան ՀՀ երեք նախագահները միասին վերցրած:
«Ես իմ գաղափարներով էլի համակիր եմ այդ կուսակցությանը (ՀՅԴ), բայց էս անգամ կոալիցիայի մեջ մտնելը հեչ դուրս չեկավ»,- ասաց Հախվերդյանը եւ շեշտեց, որ եթե կյանքում երբեւէ դառնա որեւէ կուսակցության անդամ, դա կլինի «Կանաչների» կուսակցությունը, բնապահպանությունը:
«Ես գնացի, մասնակցեցի Թեղուտի ցույցին, որովհետեւ 400 հա ծառ են կտրել»,- նշեց Հախվերդյանը եւ կարծիք հայտնեց, որ առաջիկա 50 տարում Հայաստանում ոչինչ չի փոխվելու եւ «եթե հեղափոխություն չլինի (ոչ արյունահեղություն), սրանք պինդ էլ կնստեն»:

Сергей Даниелян: “Политический деятель – это нечто вроде туалетной бумаги”
На сегодняшней пресс-конференции с участием актера Сергея Даниеляна и барда Рубена Ахвердяна журналисты, учитывая, что год предвыборный, поинтересовались, как деятели культуры должны относиться к политике.
“Скоро предстоят выборы, а значит начнут ловить и использовать  деятелей культуры, то есть всех нас. Я просто прошу: пусть те, кто будут петь, плясать, читать стихи, хотя бы осознают, что они делают“,- сказал Сергей Даниелян, добавив, что такие деятели искусств в первую очередь дискредитируют сами себя.
“Что вам должны дать, чтобы вы встали рядом с каким-либо президентом, депутатом или бизнесменом? – задался вопросом Даниелян. – Концерт должен преследовать цель, а если он проводится под тем или иным лозунгом, то это значит лить воду на мельницу данного человека. Завтра выяснится, что он либо преступник, либо еще кто-то. А запомнят не этого человека, а вас. Политический деятель – это нечто вроде туалетной бумаги, использовал – выбросил. А то, что вы создаете, остается чуть дольше. Во всяком случае мне так кажется”.
Актер призвал деятелей искусств сохранять нейтралитет, не вовлекаться в политические процессы. Но если они, тем не менее, захотят участвовать в предвыборной кампании, то пусть сделают это не ради денег или какой-либо выгоды, а в силу своей гражданской позиции.
Касаясь этого же вопроса, Рубен Ахвердян заметил, что в свое время он стоял рядом с дашнакцаканом Вааном Ованнисяном, поскольку последний своим интеллектом выше, чем все три президента РА вместе взятые.
“Своими идеями я опять-таки являюсь сторонником этой партии (АРФ Дашнакцутюн. – авт.), но ее последнее вхождение в состав коалиции мне совсем не понравилось”,- сказал Ахвердян, добавив, что если когда-нибудь он станет членом партии, то это будет Партия зеленых или какая-нибудь другая экологическая партия.
“Я принял участие в митинге в защиту Техута, потому что на 400 га были срублены деревья”,- отметил Рубен Ахвердян. По его словам, за последние 50 лет в Армении ничего не изменилось, и “если революция (не кровопролитие!) не произойдет, то эти будут продолжать прочно сидеть в своих креслах”.