Վարդերի ջերմոց Գյումրիում. պատահական ծանոթությունը բիզնես գաղափարի հիմք է դարձել
Տղամարդու կոպտավուն մատների շոյող հպումները` վարդերի դեռեւս կոկոն, չբացված գլխիկներին ամեն առավոտ ու երեկո սիրո յուրօրինակ խոստովանության են նմանվում, իսկ ծաղիկներից գեղեցկագույնի ծակոտող փշերին ընտելացած ձեռքերի զգուշավոր շարժումները հիշեցնում են երկրպագության խոնարհումներ:
Փոքրիկ ջերմոցի խեղդող տոթն անտեսելով, գեղջկական պարզ դիմագծերին մանկան անմիջական ժպիտ գծագրելով` Սամվելը խոսում է ընտանիքից հետո թերեւս ամենակարեւորի՝ վարդերի մասին: «Ես ամեն օր խոսում եմ իրենց հետ, բարեւում եմ, հարցնում եմ` ոնց են, ամեն օր ասում եմ, որ իրենց շատ եմ սիրում: Չմտածեք, թե բույս է՝ անշունչ առարկա է, բույսն էլ հոգի ունի, իրենք զգում են մարդու վերաբերմունքը»,- Սամվելի աչքերում ու ձայնի մեջ ջերմություն է զգացվում:
«Սամվելը չլիներ, հավանաբար ես վարդերի այս ջերմոցը չէի ունենա»,- խոստովանում է 560 քմ տարածքով, այսպես կոչված «սիրողական» տիպի ջերմոցի սեփականատեր Ցոլակ Չադրյանը: Արագածոտնի մարզի Ոսկեվազ գյուղից 9 տարի առաջ Գյումրի տեղափոխված Սամվել Մկրտչյանի ու Ցոլակի պատահական ծանոթությունը մեկի համար շահավետ աշխատանքի, մյուսի համար նոր բիզնես ծրագրի իրականացման հիմք է դառնում:
«Ես նպատակ չունեի վարդեր աճեցնել,- ասում է Ցոլակը,- մտածում էի վարունգ, պոմիդոր աճեցնեմ: Սամվելի հետ ծանոթությունս հեղափոխության պես մի բան էր: Ինքն է պատճառը, որ բանջարաբոստանային կուլտուրան փոխարինվեց վարդով»:
Շիրակի մարզում ջերմոցային տնտեսությունների գործարկումը հարուստ կենսագրություն չունի: Ընդամենը մի քանի տարի առաջ՝ կոտրելով կարծրատիպերը, թե ցրտաշունչ, ձմեռային խիստ պայմաններ ունեցող մարզում ջերմոցների հիմնումը ֆանտաստիկայի ժանրից է` ստեղծվեցին առաջին, ոչ մեծ ջերմոցները Թորոսգյուղ, Բասեն համայնքներում: Մեկ տարի առաջ Արթիկում հիմնվեց ելակի ջերմոցը 3 հա-ի վրա, որտեղ կոկոպիտի՝ կոկոսի մազիկների մեջ աճեցվում է անգլիական «Ալպիոն» տեսակի ելակ: Եվ հիմա Գյումրին հայտ է ներկայացնում ջերմոցային վարդերի աճեցման ասպարեզում:
«3 տարի առաջ, որ էս գործը նախաձեռնել էի, բոլորն ասում էին չի ստացվի, ինչ գործ ունես ջերմոցի հետ, դա Շիրակի մարզում չաշխատող տարբերակ է: Բայց հիմա ապացուցվում է, որ հենց մեր մարզն է լավագույն տարածաշրջանը ջերմոցների կառուցման համար,- ասում է Ցոլակ Չադրյանը,- արեւային օրերի քանակն է շատ, կլիման մեղմ է՝ Արարատյան դաշտի խիստ շոգերը չունենք, որ խնդիրներ առաջացնի, դե մնացածն էլ արդեն տեխնոլոգիաների հարց է: Հետո, հանուն ճշմարտության ասեմ, ես առաջինը չեմ Գյումրիում՝ երկրորդն եմ, որ վարդերի ջերմոց ունեմ, մի 6-7 տարի առաջ է հիմնվել առաջին ջերմոցն այլ անձի կողմից, բայց հիմա որպես բիզնես պրոյեկտ չի գործում: Սամվելն այնտեղ է աշխատել, հմտություններն այնտեղ է ձեռք բերել, բայց ես աշխատակից չեմ խլել, ինքն արդեն գործազուրկ էր, որ մենք ծանոթացանք»:
Ցոլակ Չադրյան
36-ամյա Ցոլակն առաջին մասնագիտությամբ ինժեներ-մեխանիկ է, երկրորդ մասնագիտությամբ՝ ֆինանսիստ: Հասցրել է աշխատել պետական համակարգում (Գյումրու քաղաքապետարան, Շիրակի մարզպետարան) եւ որոշակի փորձառություն ունի սրճարանային բիզնեսում: Խոստովանում է, որ երկու ասպարեզն էլ իր սրտով չեն եղել, լիարժեք բավարարվածություն աշխատանքից չի ստացել:
«Ես 21 տարեկանից աշխատել եմ, բայց ոչ չինովնիկական կարիերան, ոչ էլ սրճարանային բիզնեսը սրտովս չի եղել: Ես ընդհանրապես մեծ հարգանք ունեմ արտադրողի հանդեպ, մարդու, որ ինչ-որ բան է ստեղծում: Իմ նախորդ աշխատանքային գործունեության ընթացքում ես մի տեսակ սպառողի կարգավիճակում էի, վարդերն ինձ սպառողից վերածեցին ստեղծողի»,- բացատրում է Ցոլակն` ավելացնելով, որ հաջողված փոքր բիզնեսն ընդլայնելու առաջին ծրագիրն արդեն ավարտական փուլում է եւ առաջիկայում Գյումրին կունենա վարդերի մեծ ջերմոց:
5000 քմ-ի վրա կառուցվող նոր ջերմոցն իր ծնունդը կազդարարի հոկտեմբերի կեսերին: Փոքր ջերմոցում աճեցվող վարդերի՝ Ավալանժ, Ջումելիա, Բլեք, Դոլչե Վիտա, Չերրի տեսակներին կավելանան նորերը: «Ամբողջ ամառ ուրիշները ծովի ու եգիպտական բուրգերի տեսարաններով էին հիանում, մենք՝ օրական բարձրացող երկաթե կոնստրուկցիաների կամարներով»,- Ցոլակը ծիծաղում է: Ընդլայնվող բիզնեսում գործընկեր ունի` ի դեմս Արտյոմ Խաչատրյանի:
Զրուցակցիս համոզմամբ, ընկերային գործակցությամբ բիզնես չսկսելու հայկական մտածողությունը սին է եւ ժամանակավրեպ: Ցոլակի համար, եթե բիզնեսը հիմնելու հարցում որոշիչը ոսկեվազցի Սամվելի հետ ծանոթությունն էր, ապա բիզնեսն ընդլայնելու հարցում խթանող հանգամանքն ընկերոջ դիրքորոշումն էր: Զրուցակիցս կատակում է և ասում, որ սիրողական մակարդակից անցնում են պրոֆեսիոնալի, թեեւ պրոֆեսիոնալների մեջ էլ համարվում են «թեթեւ քաշային»:
«Այս տարի աճուրդով՝ 23 մլն դրամով, կարողացանք 2,3 հա տարածք ձեռք բերել քաղաքի սկզբնամասում: Աշխատանք արվել է դեռեւս տարածքի 1/5-րդի վրա: Եթե սա էլ հաջողենք, ապա ընդլայնվելու դեպքում տարածքի խնդիր չենք ունենա՝ միայն գումարային»,- ասում է զրուցակիցս: Փոքր ջերմոցը Ցոլակը հիմնել է սեփական միջոցներով: Մեծ ջերմոցի կառուցման համար ասում է, որ ներդրել են իր եւ գործընկերոջ ողջ խնայողությունները եւ ընդամենը ծախսած գումարի 30 տոկոսն են վարկ վերցրել: Բանկերի կողմից առաջարկվող բարձր տոկոսադրույքներն ու վճարման սկզբունքը հնարավորություն չեն տալիս շատ ավելի մեծ բեռի տակ մտնելու:
«Մենք հիմա վարկ ունենք, որ վերցրել ենք 10,5 տոկոսով: Ճիշտն ասած` ուզում էինք օգտվել գյուղատնտեսության համար հատկացվող լիզինգային ծրագրերից, ցածր տոկոսադրույքով հատկացվող ծրագրերից, բայց էստեղ մի պահանջ կա դրած, որ կարծում եմ շատ սխալ է: Իրենք վարկը որ տալիս են, դու անպայման ինչի վրա որ պիտի ծախսես գումարը՝ սարքավորում, անհրաժեշտ նյութեր, անպայման պիտի ներկրված լինի, նույն բանը դու տեղական արտադրողից չես կարող գնել,- բացատրում է Ցոլակը,-մեր կաթիլային ոռոգման համակարգը իսրայելական արտադրության է, համակարգիչը ներկրել ենք ՌԴ-ից, բրիկետների հումքն էլի ներկրված է: Ես նայել եմ, լիքը բաներ՝ որակով չզիջող, մենք կարող ենք տեղում ձեռք բերել, տեղի արտադրողից, բայց պահանջը վարկավորման ծրագրերի էն է, որ պիտի ներկրված լինի: Կարծում եմ կառավարությունը պետք է այս կետը փոխի՝ դա եւ տեղի արտադրությունը կխթանի, եւ բիզնես սկսողի վրա թանկ չի նստի»:
Սեպտեմբերի 19-ին Շիրակի մարզ այցելած փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը այցելել էր նաեւ Ցոլակ Չադրյանին պատկանող գործող փոքր ջերմոցային տնտեսություն եւ շինարարության փուլում գտնվող նոր ջերմոցի տարածք: Ցոլակի փոխանցմամբ, փոխվարչապետը խոստացել է աջակցել ընդլայնվող բիզնեսին. «Մենք ողջ աշխատանքը բարեհաջող ավարտելու համար 40 մլն դրամի կարիք ունենք: Փոխվարչապետը խոստացավ աջակցել վարկի տեսքով տարեկան 11 տոկոս տոկոսադրույքով եւ մեկ տարի միայն գումարի տոկոսները վճարելու պայմանով: Տեսնեք ինչպես կստացվի, մանավանդ որ մեզ վարկավորած բանկն էլ խոստացել է հետագայում տարեկան տոկոսադրույքը իջեցնել մինչեւ 6 տոկոս»:
Ցոլակն ասում է, որ իրենց նպատակը միայն վարդերի աճեցումը չի լինելու, մտադիր են զբաղվել նաեւ սելեկցիայով:

Теплица для роз в Гюмри: случайное знакомство переросло в бизнес-партнерство
Грубые мужские пальцы нежно прикасаются к нераскрывшимся бутонам роз. Это своеобразное признание в любви повторяется каждый день - утром и вечером.
Не обращая внимания на духоту в теплице, Самвел с непосредственной улыбкой признается, что для него розы по важности находятся на втором месте после семьи: “Я каждый день разговариваю с ними, здороваюсь, спрашиваю, как они поживают, говорю, что очень любоб их. Не думайте, что растения ничего не чувствуют. У растений есть душа, они чувствуют отношение человека»,- с теплотой в голосе говорит Самвел.
“Если б не Самвел, я бы наверно не построил теплицу для роз”,- отмечает владелец теплицы площадью 560 кв.метров Цолак Чадрян. Случайное знакомство Самвела Мкртчяна, пеереехавшего девять лет назад из села Воскеваз Арагацотнской области в Гюмри, и Цолака Чадряна стало для одного выгодной работой, а для другого – осуществлением нового бизнес-проекта.
“Я не собирался разводить розы,- говорит Цолак. – Хотел заняться выращиванием огурцов и помидоров. Но знакомство с Самвелом произвело революцию. Именно он способствовал тому, чтобы овощи и бахчевые я променял на розы”.
В Ширакской области создание тепличных хозяйств началось несколько лет назад. В области, известной своим суровым зимним климатом, основание теплиц казалось чем-то из области фантастики. Первые небольшие тепличные хозяйства появились в общинах Торосгюх и Басен. Год назад в Артике на трех гектарах была построена теплица  для выращивания клубники. И вот сейчас в Гюмри создана теплица, где выращивают розы. .
“Три года назад, когда я начинал это дело, все говорили: у тебя ничего не получится, в Ширакской области этот вариант не сработает. Но сейчас все убеждаются в том, что именно Ширак – наилучший регион для строительства теплиц,- отметил Цолак Чадрян. – Здесь много солнечных дней, мягкий климат, ну а остальное – дело техники. Справедливости ради должен сказать, что первую теплицу основал 6-7 лет назад другой человек. Самвел работал у него, набрался опыта, но когда мы с ним познакомились, он был безработным”.
Цолак Чадрян
36-летний Цолак имеет две специальности - инженера-механика и финансиста. Он успел поработать в государственной системе, в сфере обслуживания, в частности в кафе. Но, как признался наш собеседник, нигде он не получал удовлетворение от работы.
Строящаяся на площади 5000 кв.метров новая теплица будет готова к середине октября.
К выращиваемым в малой теплице сортам роз Аваланж, Джумелия, Блэк, Дольче Вита, Черри прибавятся новые. “Одни все лето любовались морем и египетскими пирамидами, а мы – появляющимися каждый день новыми арочными конструкциями”,- смеется Цолак. Его партнером по расширяющемуся бизнесу стал Артем Хачатрян.
По мнению моего собеседника, сугубо армянскя убежденность в том, что с другом нельзя начинать бизнес, уже устарела. Если в вопросе создания бизнеса решающим оказалось знакомство с жителем Воскеваза Самвелом, то в вопросе расширения бизнеса – позиция друга.
“В этом году нам удалось приобрести на аукционе 2,3 гектара земли. Участок находится у въезда в город. Работы выполнены на 1/5 части территории. Если и в этом вопросе мы добьемся успеха, то в случае расширения бизнеса проблем с участком у нас не будет. Проблемой будут только деньги”,- сказал Цолак. Малую теплицу он основал на собственные средства, а в строительство большой теплицы деньги инвестировал также его партнер. Друзья взяли в кредит лишь 30% от необходимой суммы.
“Мы хотели воспользовться одной из предусмотренных для сельского хозяйства лизинговых программ, которые позволяют брать кредиты под низкие проценты. Но здесь есть одно условие, которое мне кажется неправильным. Кредит выделяется при условии,  что оборудование и необходимые материалы, на которые ты собираешься потратить деньги, обязательно должны быть импортированными. Купить те же товары у местных производителей нельзя,- объяснил Цолак. – Нашу систему капельного орошения изрильского производства, мы импортировали из России. Сырье для брикетов тоже импортное. Я посмотрел, очень многое мы можем производить на месте и такого же качества. Думаю, правительство должно пересмотреть этот пункт. Это будет стимулировать местное производство, да и начинающему предпринимателю обойдется дешевле”.
Посетивший 19 сентября Ширакскую область вице-премьер Тигран Авинян осмотрел принадлежащее Цолаку Чадряну малое тепличное хозяйство, побывал также на участке, где строится новая теплица. По словам Цолака, вице-премьер пообщел оказать содействие в расширении бизнеса. “Для успешного завершения всей рботы нам необходимо 40 млн драмов. Вице-премьер пообешал помочь получить кредит под 11 процентов годовых и с условием, что в течение года мы будем выплачивать только проценты”.