«Գազպրոմ»-ը հաստատեց, որ կառուցվող դպրոցը վճարովի կլինի
Երևան քաղաքի Ավան վարչական շրջանում «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ-ի կողմից կառուցվող ուսումնամարզական համալիրի շինարարության ավարտը նախատեսված է այս տարվա 4-րդ եռամսյակում:
«Գազպրոմ Արմենիա»-ն, պատասխանելով «Հետք»-ի հարցմանը, հայտնել է, որ Ուսումնամարզական համալիրի գործունեությունը նախատեսվում է վճարովի հիմունքներով՝ շահագործման ծախսերը ֆինանսավորելու նպատակով: Մասնավորապես՝ ուսուցչական և դաստիարակչական կազմի, սպասարկման անձնակազմի վարձատրման, կոմունալ ծառայությունների ֆինանսավորման, սահադաշտի, ինչպես նաև լողավազանի ու մարզադահլիճների շահագործման և պահպանման ծախսերի համար:
«Ուսման վարձավճարի չափը քննարկման փուլում է և կհստակեցվի ուսումնական ծրագրերի հաստատումից հետո: Դպրոցի ուսման վարձավճարի դիմաց, բացի ուսումնական գործընթացի կազմակերպումից, նախատեսվում է այդ թվում՝ երկարօրյա խմբակ (մինչև ժամը 18:00), սնունդ, ինչպես նաև տարատեսակ մարզական և ստեղծագործական խմբակներին մասնակցություն, այցելություն լողավազան»,- հայտնել է «Գազպրոմ Արմենիա»-ն:
Հիշեցնենք, որ ուսումնամարզական համալիրի հարևանությամբ ապրող բնակիչները նամակով դիմել են «Գազպրոմ» ՓԲԸ-ի վարչության նախագահ Ալեքսեյ Միլլերին: Նրանք խնդրել են հնարավորություն ընձեռել թաղամասի երեխաներին անվճար հաճախել իրենց կողմից այդքան սպասված ուսումնական հաստատությունները, քանի որ «Ուսումնական-սպորտային համալիրի կառուցման» ծրագիրը ի սկզբանե բնորոշված է եղել որպես սոցիալական, և համալիրի մերձակայքում առկա չէ որևէ դպրոց և անվճար մանկապարտեզ:
«Ուսումնամարզական համալիրը կառուցվում է բացառապես Ռուսաստանի Դաշնության «Գազպրոմ» ՀԲԸ ֆինանսավորմաբ՝ ընկերության սոցիալական քաղաքականության շրջանակում, որի հիմնական նպատակն է պայմաններ ստեղծել մանկապատանեկան դաստիարակության, երեխաների ֆիզիկական և ստեղծագործական զարգացման համար: «Գազպրոմ» ՀԲԸ ուղղակի ներդրումների ծավալը կազմում է շուրջ 50 մլն ԱՄՆ դոլար և «Գազպրոմ»-ը գումարների վերադարձելիություն չի նախատեսում, քանի որ ֆինանսավորումը իրականացվում է «Գազպրոմը՝ երեխաներին» («Газпром – детям») ծրագրով»,- հայտնել է «Գազպրոմ Արմենիա»-ն:

“Газпром Армения” строит для детей платную школу
Строительство компанией “Газпром Армения” учебно-спортивного комплекса в ереванском административном округе Аван предусмотрено завершить в четвертом квартале этого года.
В своем ответе на запрос Hetq.am ЗАО “Газпром Армения” сообщило, что деятельность учебно-спортивного комплекса предусмотрена на платной основе с целью финансирования расходов на его эксплуатацию. Речь идет об оплате учителей и воспитателей, обслуживающего персонала, о коммунальных платежах, расходах на содержание катка, бассейна, спортивных залов.
“Размер платы за обучение находится в стадии обсуждения и будет уточнен после утверждения учебных программ. Против платы за учебу в школе, помимо организации учебного процесса, предусмотрено участие школьников в двухдневном кружке, питание, участие в различных спортивных и творческих кружках, посещение бассейна”,- говорится в ответе ЗАО “Газпром Армения”.
Напомним, что живущие по соседству с учебно-спортивным комплексом жители многоквартирных домов обратились с письмом к председателю правления ЗАО “Газпром” Алексею Миллеру. Они просили предоставить живущим в этом квартале детям возможность бесплатно посещать столь долгожданные для них учебные заведения, поскольку программа строительства учебно-спортивного комплекса изначально характеризовалась как социальная с учетом того, поблизости нет другой школы и другого бесплатного детсада.
“Учебно-спортивный комплекс строится исключительно при финансировании ЗАО “Газпром” Российской Федерации в рамках социальной политики компании, основная цель которой создание условий для детско-юношеского воспитания, физического и творческого развития детей. Объем прямых инвестиций ЗАО “Газмпром” составляет около 50 млн долларов США, и “Газпром” не предусматривает возвращение сумм, поскольку финансирование осуществляется по программе “Газпром” – детям”,- сообщила компания “Газпром Армения”.