«Դպրոցի վերջին շրջանավարտը դպրոցի տնօրենն է»
Ութամյա դպրոցը Տավուշի մարզի Դիտավան գյուղի միակ լուսավոր կետն է: Գյուղացիներն անհամբեր սպասում են աշակերտների կազմակերպած անգամ ամենահասարակ միջոցառմանը: Թեեւ դպրոցը շենքային պատշաճ պայմաններ չունի, որտեղ հնարավոր լինի իրականացնել դպրոցականների մտահղացումները, այդուհանդերձ գյուղացիները ոտքի վրա էլ մեծ հաճույքով վայելում են երեխաների շնորհները:
Դիտավանի դպրոցը կառուցվել է 1950-ական թվականներին: Դրանից հետո շենքը երբեւէ չի վերանորոգվել: Վերջերս գյուղապետարանի նախաձեռնությամբ փորձ է արվել Հայաստանի սոցիալական ներդրումների հիմնադրամի (ՀՍՆՀ) միջոցով նոր մասնաշենք կառուցել, բայց ինչ-ինչ պատճառներով գործը կիսատ է մնացել: Դպրոցի ղեկավարությանը խոստացել էին այս տարի պետության կողմից հատկացումներ անել շենքային պայմանները բարելավելու համար: Սակայն այս տարին էլ մոտենում է ավարտին, իսկ շենքը դեռ նախկին վիճակում է:
Հիմա դպրոցը հիսուներեք աշակերտ ունի: Չնայած աշակերտների փոքր թվին' դասասենյակները չեն բավականացնում: Արդեն քանի տարի տարրական դասարանների աշակերտներն ուսում են ստանում վագոն-տնակներում, որտեղ ամռանը տոթ է, ձմռանըª ցուրտ: Դասասենյակներ չունեցող դպրոցի համար մեծ ճոխություն կլինի լաբորատորիաների, համակարգչային սենյակների, մարզասրահի ու դահլիճի մասին խոսելը: Համատարած այս գորշության մեջ սակայն դպրոցի տնօրեն Արմեն Հախվերդյանը պարծենալու առիթներ գտնում է:
ՙԴպրոցն աչքի է ընկնում աշակերտների առաջադիմությամբ: Դա է վկայում գյուղի ուսանողների թվաքանակը: Այս գյուղը ավելի շատ ուսանող ունի, քան մեր հարեւան մեծ գյուղերը: Քանի որ դասարանում աշակերտները քիչ են, դասերը մասնավոր պարապմունքի են նմանվում: Այդ պատճառով էլ առաջադիմությունը բարձր է՚:
Դիտավանում ութամյա կրթությունից հետո աշակերտները ստիպված ուսումը շարունակում են մոտակա գյուղերում: Բայց դա ոչ բոլորին է հաջողվում£ Գյուղից դպրոցականի հեռանալը ընտանիքի համար մի շարք սոցիալական խնդիրներ է առաջացնում: Առօրյա հոգսով ապրող գյուղացուն դժվար է մեղադրել երեխայի ուսումը թերի թողնելու համար£
Դիտավանցին հարեւան գյուղերում ուսումը շարունակելու երկու ճանապարհ ունիª կամ գտնել ծանոթ-բարեկամ, ում տանն այդ երկու տարին կապրի երեխան, կամ էլ ամեն օր ոտքով մի քանի տասնյակ կիլոմետր ճանապարհ հաղթահարել£ Դիտավանը հարեւան գյուղերի հետ տրանսպորտային հաղորդակցություն չունի£ Մի այլ խնդիր էլ կա. միջնակարգը լրիվ ավարտելու համար երեխան ժամանակից շուտ դուրս է մնում ծնողների հսկողությունից£
ՙՇենքային պայմանները բարելավելու դեպքում գյուղը կունենա միջնակարգ տասամյա դպրոց: Սակայն ինչի± մասին ենք խոսում, եթե եղածներին չենք կարողանում ապահովել նորմալ դասասենյակներով: Օրինակ' եթե տաք օրերին ֆիզկուլտուրայի դասաժամերը հնարավոր է անցկացնել դրսում, ապա ձմռանը դասընթացները կազմակերպվում են դպրոցի միջանցքում, ինչն, իհարկե, խանգարում է մյուս դասերին՚,-ասում է դպրոցի տնօրենը:
Գյուղական միօրինակ առօրյան չի լցվում դպրոցի միջոցառումներով£ Պատճառը ոչ թե մտահղացումների, այլ պայմանների բացակայությունն էª ոչ տեխնիկական որեւէ միջոց կա, ոչ էլ անգամ նստելու տեղ:
Դպրոցն ունի նաեւ մասնագետների կարիք, բայց կադրերի համալրում առայժմ չի սպասվում: Ներկայումս աշխատող 12 ուսուցիչները հիմնականում գյուղից են եւ հարեւան Ազատամուտ ավանից:
«Դրսից մասնագետներ չենք կարողանում հրավիրել, քանի որ լավ պայմաններ չունենք: Այդ պատճառով մի առարկայի մասնագետը ստանձնում է նաեւ այլ առարկաների դասավանդման գործը»,-ասում է Արմեն Հախվերդյանը:
Հայաստանի կրթական համակարգից դուրս մնացած Դիտավանի դպրոցը գործում է հարմարվողականության սկզբունքով: Եթե մեկին պատմես, որ դպրոցի կարիքները հոգալու համար աշակերտները այգի են մշակում կամ դասասենյակները տաքացնելու համար ամռանը փայտ են բերում անտառներից, չի հավատա:
«Գյուղի դպրոցի տնօրեն լինելն էլ է մի փոքր այլ: Երբ աշակերտը իր տնօրենին կով պահելիս կամ խոտհնձի ժամանակ է տեսնում, դա չի կարող չազդել տնօրեն-աշակերտ հարաբերությունների ձեւավորման վրա»,-ասում է Արմեն Հախվերդյանը:
Նա միաժամանակ գտնում է, որ առօրյա անընդհատ շփումները նաեւ դրական կողմեր ունեն: «Այն, որ յուրաքանչյուր աշակերտի գիտես ընտանիքով, տոհմով, օգնում է ավելի լավ հասկանալու աշակերտին: Մեր աշակերտների կարգապահությունից դժգոհելու քիչ բան ունենք: Երբ լսում եմ քաղաքում աշխատող իմ կոլեգաներից, թե ինչպիսի վարք ունեն մերօրյա դպրոցականները, փառք եմ տալիս մերոնց: Սա էլ գյուղի առավելությունն է»:
Ութամյա կրթությունից հետո ուսումը շարունակելու համար ծննդավայրից հեռացած աշակերտն ընդմիշտ է հեռանում գյուղից: Այդ պատճառով վերջին տասնամյակում Դիտավանի դպրոցի գյուղում մնացած վերջին շրջանավարտը տնօրենն է: Իսկ մյուսների համար Դիտավանը դառնում է ծնողներից ու հարազատ վայրերից կարոտն առնելու վայր:

Abandoned by the System, the Ditavan School Is in Survival Mode
The eight-year school in the village of Ditavan in the Tavush Marz is the only bright spot in the village. Local residents impatiently await even the simplest event staged by the school children. They enjoy seeing their children's talents on display, even given the school's inadequate facilities.
The Ditavan school was built in the 1950s and hasn't been renovated since. Recently, the local mayor tried to rebuild the school with the help of Armenian Social Investments Fund, but for a variety of reasons, it never happened. This year the school administration was once again promised subsidies from the government to improve the building. But the year is ending, and the building is still in the same shape.
Although the school has only 53 students, there still aren't enough classrooms. For twenty years, students in the elementary grades have received their schooling in trailers, where it's hot in the summer and cold in the winter. Laboratories, computers, gymnasium and auditorium are unimaginable luxuries for a school that doesn't even have classrooms. Despite the miserable state of things, school's principal Armen Hakhverdyan manages to find bright spots in the current situation.
"Our students do very well. The proof is the number of students we have. More children go to school here than in the bigger villages nearby. There aren't too many students in each class, so it's like a private school. As a result our students make better progress."
After studying eight years in Ditavan, students have to continue their education in the neighboring villages; not all of them manage to do so. When a child leaves the village, it creates problems for his or her family. It's hard to blame villagers who are living day to day for not sending their children off to school.
If parents are willing to let their children go on with their education, there are two difficult options, given the lack of public transportation in the area. Either they can find a relative in a neighboring village to live with for two years, or they can walk a couple of dozen kilometers each day.
"If conditions were improved, the village could have a ten-year school. But what are we talking about--we don't even have basic conditions now. For instance, in warm weather we can hold physical education classes outside, but in the winter we have to have them in the corridor, which of course interrupts other classes," the principal said.
The daily village routine is rarely enlivened by school events. The reason is not a lack of ideas but a lack of facilities, including seats for the audience.
The school needs teachers, too, but no additional hiring is expected. The 12 teachers currently working are mainly from the Ditavan and the neighboring Azatamut.
"We can't find professionals from outside, since we can't offer good conditions. That's why a teacher of one specialization also teaches other subjects," Armen Hakhverdyan explained.
Abandoned by the Armenian educational system, the village school now operates in survival mode. The school children cultivate a garden to supply the school's basic needs, and gather wood in the forest to heat the classrooms.
"It's different being a school principal here. When the kids see their principal taking care of the cows or cutting grass, that influences principal-student relations," says Armen Hakhverdyan.
But he thinks that everyday relations have positive effects, too. "Since I know every student's family, I can better understand them. We don't have problems with the behavior of our students. When I hear from my colleagues in the city about the behavior of their students, I feel proud of my school. This is the advantage of our village."
Once students finish eighth grade and go on to school elsewhere, they usually leave the village forever. As a result the last high-school graduate to stay in Ditavan in the last ten years is now the principal of the school. Others only come to Ditavan to cure their homesickness, to remember their parents and the place they were born.