«Էրեբունի-Երևան» տոնական միջոցառումները սեպտեմբերի 29-ի և 30-ի փոխարեն կլինեն հոկտեմբերի 20-ին և 21-ին
Այս տարի Էրեբունի-Երևան տոնական միջոցառումները կլինեն հոկտեմբերի 20-ին և 21-ին՝ սեպտեմբերի 29-ի և 30-ի փոխարեն: Նման որոշում ընդունվեց կառավարության այսօրվա նիստում:
Հարցը ներկայացրեց տարածքային կառավարման և զարգացման նախարար Սուրեն Պապիկյանը: Նախարարի խոսքով՝ նախկինում որոշումն ընդունելիս հստակ չի եղել, թե հոկտեմբեր ամսվա որ օրերին պետք է կայանա Ֆրանկոֆոն պետությունների և կառավարությունների ղեկավարների 17-րդ գագաթնաժողովը, որն այս տարի նշվելու է Երևանում:
Ըստ հիմնավորման՝ այս տարի մեծ շուքով նշվելու է Երևանի հիմնադրման հոբելյանական 2800-ամյակը, որին մասնակցելու են բազմաթիվ հյուրեր այլ երկրներից, այդ թվում՝ Երևանի քույր քաղաքներից, սփյուռքահայերից, ուստի առաջարկվում է Երևանի օրը նշել ոչ թե սեպտեմբերի 29-ին և 30-ին՝ գագաթնաժողովի կայանալուց առաջ, այլ դրանից հետո՝ 2018 թվականի հոկտեմբերի 20-ին և 21-ին:  Հիշեցնենք, որ Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովը լինելու է հոկտեմբերի 7-ից 12-ը:

Праздник “Эребуни-Ереван” пройдет 20-21 октября
В этом году мероприятия в рамках праздника “Эребуни-Ереван” пройдут 20-21 октября вместо 29-30 сентября. Такое решение было принято на сегодняшнем заседании правительства.
Как отметил министр территориального управления и развития Сурен Папикян, ранее при принятии решения не была известна точная дата проведения в октябре в Ереване 17-го саммита Международной Организации Франкофонии.
По словам министра, в этом году с большой торжественностю будет отмечаться 2800-летие основания Еревана. В торжествах примут участие многочисленные зарубежные гости, в том числе представители городов-побратимов, армяне из Диаспоры. В связи с этим предлагается отметить День города не 29-30 сентября, а 20-21 октября 2018 г. Напомним, что саммит Международной Организации Франкофонии будет проходить в Ереване с 7-го по 12-е октября.